UK v médiích

‹  Březen 2017  ›

StČtSoNe
12345
PoÚtStČtSoNe
6789101112
PoÚtStČtSoNe
13141516171819
PoÚtStČtSoNe
20212223242526
PoÚtStČt
2728293031

23. února 2017

Průzkum: 27 procent studentů medicíny chce pracovat v zahraničí

Více než čtvrtina českých studentů lékařských fakult v Česku plánuje po skončení studia pracovat v zahraničí. Častěji chtějí odejít muži. Mezi důvody k odchodu do zahraničí, které studenti zmiňují, jsou mimo jiné lepší platové podmínky, získání zkušeností a možnost studia cizího jazyka. Vyplývá to z průzkumu, do kterého se zapojilo 1207 studentů osmi lékařských fakult v ČR a jehož výsledky dnes organizátoři představili.


16. února 2017

Kampus Albertov se bude stavět podle vítězného návrhu architektů

Kampus Albertov v Praze se bude stavět podle vítězného návrhu z architektonické soutěže. Po jednacím řízení bez uveřejnění byla s ateliérem Znamení čtyř - architekti podepsána smlouva na vytvoření projektové dokumentace a výkon inženýrské činnosti. Kampus je největší výstavbou Univerzity Karlovy v centru Prahy za posledních sto let. Měl by stát 2,5 miliardy korun, stavba bude financována ze státního rozpočtu.


14. února 2017

Na vysokou se dostane každý

Doba, kdy uchazeči sváděli o přijetí na většinu oborů veřejných vysokých škol lítý boj, je pryč. Podle údajů ministerstva školství přijímají vysoké školy v průměru osmdesát procent uchazečů. Slabší populační ročníky, které nyní maturují, si budou moci po zkoušce z dospělosti už téměř oddechnout. Malý stres spojený s přijímací zkouškou se sice většině z nich přesto nevyhne, platí ale, že kdo ve studiu po maturitě pokračovat chce, cestu si najde. Pokud ovšem netrvá na studiu některého z exponovaných oborů, jako je medicína nebo právo. Velký přetlak uchazečů hlásí také umělecké školy, které přijímají méně než dvacet procent studentů.


2. února 2017

Univerzita Karlova měla v hodnocení VŠ nejvíce nejvyšších známek

Univerzita Karlova (UK) získala nejvyšší známku ve třech ze sedmi sledovaných aspektů hodnocení českých univerzit, které zpracovalo Středisko vzdělávací politiky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Alespoň v jedné kategorii získalo pět hvězdiček dalších 11 veřejných vysokých škol. Hodnocení popisovalo charakteristické rysy vysokých škol i fakult, pět hvězdiček bylo za umístění školy nebo fakulty mezi nejlepšími z určitého pohledu. Autoři posuzovali 130 fakult 21 veřejných vysokých škol.


27. ledna 2017

Mladé rodiny přitahuje Hvězda

Byt 2+kk pro čtyřčlennou rodinu v Praze za sedm tisíc korun měsíčně? Jde to. Stačí ještě studovat a mít děti. Alternativu k mnohdy nedostupnému bydlení mladým párům nabízí studentská kolej Hvězda v Břevnově a podle jejího vedení je čím dál populárnější.


25. ledna 2017

Lékařské fakulty podpořily novelu zákona o vzdělávání lékařů

Zástupci lékařských fakult, České lékařské společnosti a poslanci napříč politickým spektrem dnes podpořili novelu zákona o vzdělávání lékařů, kterou v prosinci odmítl Senát. Sněmovna by o ní měla rozhodnout za týden. Podle nich zákon přispěje ke stabilizaci systému a je lepší než současný stav. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) doufá, že Sněmovna veto Senátu přehlasuje.


24. ledna 2017

Studovat VŠ už může každý

Kdo chce studovat vysokou školu a nemá velké nároky na výběr oboru, nemusí se bát, že zůstane v nadcházejícím akademickém roce bez indexu. Zatímco ještě před deseti lety se ze studentů, kteří přišli k přijímačkám, probojovalo na akademickou půdu 58 procent, v posledním přijímacím řízení už to bylo téměř osmdesát procent.


19. ledna 2017

Mozky lovíme všude

Je to takový globální „veletrh“ ekonomů pyšnících se doktoráty čili tituly Ph. D. Jednou za rok, většinou v lednu, se koná „draft“ ekonomických talentů na výroční konferenci Americké ekonomické asociace (AEA). Přední univerzity od Ameriky přes Velkou Británii až po Japonsko si tu vybírají z několika tisíc uchazečů.


12. ledna 2017

Lékařská fakulta v Plzni má velkou posluchárnu, část nové školy

Novou posluchárnu pro 200 studentů i pro pořádání kongresů otevřela dnes Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Plzni. Modrá posluchárna, která stála 54 milionů korun, je součástí plánovaného Univerzitního medicínského centra, kampusu UniMeC, do nějž by se měla přestěhovat celá fakulta a který má stát včetně vybavení 1,5 miliardy korun.


5. ledna 2017

„Jsme tu, aby se vám nic nestalo.“ Hvězdu střeží hlídači i policie

V Praze je sice počasí, že by ani exhibicionistu nevyhnal, na koleji Hvězda však neponechávají nic náhodě a o bezpečí studentek se nyní stará i bezpečnostní agentura. Ta doplnila už několik měsíců posílené hlídky městské policie, o kterých se rozhodlo poté, co studentky obtěžovalo několik onanistů a u nedalekého Větrníku někdo přepadl devatenáctiletou studentku medicíny.


4. ledna 2017

Nejlepší učebnice Univerzity Karlovy

Rektor Univerzity Karlovy v Praze tradičně udělil Cenu Jaroslava Jirsy za nejlepší vysokoškolskou učebnici roku. Cena, nazvaná po dlouholetém řediteli univerzitního nakladatelství Karolinum, je určena autorům z Univerzity Karlovy za první vydání díla.


21. prosince 2016

Ceny ministra zdravotnictví za výzkum

Hned pět výzkumných týmů obdrželo cenu ministra zdravotnictví za zdravotnický výzkum. Ocenění získal tým, který vedla Běla Bendlová z Endokrinologického ústavu v Praze, za studium genetických změn u nádorů štítné žlázy. Ze stejného pracoviště je i Hana Zamrazilová, jež za svou pracovní skupinu získala cenu za výzkum vlivu prostředí a chování na riziko obezity u dospívajících.


13. prosince 2016

Univerzita Karlova připravila katalog vědeckých služeb

Univerzita Karlova připravila Katalog služeb. Shrnuje oblasti, v nichž mohou univerzitní vědecké týmy nabídnout služby firmám i veřejné sféře. Aktuálně je v něm více než stovka nabídek z oblasti medicíny a humanitních i přírodních věd. Spolupracovalo na něm všech 17 fakult nejstarší české univerzity.


12. prosince 2016

V Karolinu budou k vidění návrhy na Kampus Albertov

Na výstavě v Křížové chodbě Karolina si lidé budou moci prohlédnout architektonické návrhy z prvního i druhého kola soutěže na podobu Kampusu Albertov.


2. prosince 2016

Šest vědců a osm studentů získalo ceny ministerstva školství

Šest vědců a osm studentů získalo ceny ministerstva školství za mimořádné vědecké a studijní výsledky nebo mimořádný čin. Převzali je při dnešním slavnostním ceremoniálu v Senátu. Mezi oceněnými jsou například autoři publikace o Karlu IV. nebo student medicíny, který působí v mezinárodním týmu zdravotníků v Ugandě.


29. listopadu 2016

Naděje nejen pro diabetiky

Nehojící se rány jsou noční můrou lékařů Fakultní nemocnice v Plzni. S takzvanou diabetickou nohou nebo s bércovými vředy pacienti přicházejí opakovaně. Někdy případy končí i smrtí. To když se do mokvající rány dostane infekce. Pomoci by mohl výzkumný projekt Biomedicínského centra Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni, kde vědci vyvíjejí imitaci kůže, která bude sloužit ke zkoumání mechanismů, proč se rány nehojí a k testování různých látek urychlujících hojení.


24. listopadu 2016

Studenti Univerzity Karlovy budou moci více pracovat v diplomacii

Studenti Univerzity Karlovy budou mít větší možnosti stáží na ministerstvu zahraničí i na některém ze 117 zastupitelských úřadů České republiky v cizině. Cení se hlavně znalost mimoevropských jazyků, ale uplatnění najdou studenti různých oborů. Řekl to státní tajemník ministerstva zahraničí Petr Gajdušek, který dnes s rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou podepsal memorandum o spolupráci. Bude se týkat také odborné činnosti univerzity pro ministerstvo nebo spolupráce na vzdělávacích akcích.


15. listopadu 2016

Nejtěžší studium je na medicíně

Průměrnému vysokoškolákovi zabere studium 33 hodin týdně. Vyplývá to z výsledků studie Eurostudent VI, jejíž autoři oslovili 22 207 studentů. Nejpilnější jsou v souladu s očekáváním budoucí lékaři. Studiem a samostudiem tráví studenti zdravotnických, lékařských a farmaceutických oborů v průměru 40,7 hodiny týdně. V posluchárnách, v nemocnici nebo na pitevně mají být 25,4 hodiny, doma nad skripty a učebnicemi údajně odsedí 15,3 hodiny. Časově nejméně náročné je, aspoň podle výše citovaného šetření, studium ekonomie. Budoucí inženýři tohoto odvětví stráví týdně učením skoro o šestnáct hodin méně než medici – 15,2 hodiny prosedí ve školních aulách a 9,6 doma nad skripty.


3. listopadu 2016

Plzeňské biomedicínské centrum už si na sebe z poloviny vydělává

Biomedicínské centrum Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni, které vzniklo předloni za půl miliardy korun, už získává polovinu rozpočtu z grantů a smluvního výzkumu. Druhou hradí od loňského druhého pololetí pětiletý Národní program udržitelnosti. Za čtyři roky se musí centrum financovat samo. Je na tom ekonomicky velmi dobře, fakultu stojí velmi málo, řekl ČTK manažer centra Jaroslav Hrabák.


2. listopadu 2016

Albertov v režii studentů. Bez Zemana

Přesně v 0.00.00 dorazilo 17. května na pražský magistrát oznámení od Univerzity Karlovy, že chce letošního 17. listopadu na Albertově uspořádat shromáždění. Právě o Albertov, tradiční místo oslav výročí sametové revoluce, se letos strhl boj.


31. října 2016

Česká egyptologie má světové renomé, v ČR trpí nedostatkem peněz

Česká egyptologie se na světové špičce drží více než 35 let, přesto má neustálé problémy s financováním. Nejdéle trvající a největší česká vědecká expedice v zahraničí nezapadá do žádných státních grantových výzev, peníze dostává zejména od ministerstva školství. Letos vedení Českého egyptologického ústavu při Univerzitě Karlově až do května nevědělo, jaký bude jeho letošní rozpočet.


17. října 2016

Rektor UK zasadil na Albertově vinnou révu a speciální růži

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima zasadil na albertovské stráně vinnou révu Pinot Noir 777, která je známá také jako Rulandské modré, a speciálně vyšlechtěnou růži Císař Karel IV. Společně s ním sázela mimo jiné i lucemburská velvyslankyně v Česku Michele Pranchereová-Tomassiniová. Dnešní akce u schodů, které spojují jednotlivé budovy Přírodovědecké fakulty UK, byla součástí letošních oslav 700. výročí narození Karla IV., který Univerzitu Karlovu založil.


13. října 2016

Lidé uvidí ztracenou rotundu

Jen vzácně budou veřejnosti přístupné základy rotundy sv. Václava na pražské Malé Straně. Románskou památku z 11. století se podařilo zachránit po objevení v roce 2004 díky podpoře stovek dárců z České republiky a financování z evropských zdrojů.


5. října 2016

Rektor Zima vyzval k příspěvku na varhany pro chrám sv. Víta

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima dopisem vyzval členy akademické obce, aby přispěli na varhany pro katedrálu svatého Víta. Peníze, které se od studentů a akademických pracovníků vyberou, budou přidány k národní sbírce. ČTK dnes dopis poskytl mluvčí nejstarší české univerzity Václav Hájek. Na účtu Nadačního fondu Svatovítské varhany je téměř 14,5 milionu korun, takže se v létě začal vybírat dodavatel varhan pro tento chrám na Pražském hradě.


4. října 2016

Nejmilovanější značky Česka

Absolutní značkou roku je podle mladých Čechů Mattoni. Milují ji a spontánně si ji vybaví, jakmile přijde řeč na minerálky. V první desítce nejoblíbenějších značek se umístily také automobily Škoda, rozhlasová stanice Evropa 2, televize Nova, čokolády Milka, Plzeňský Prazdroj, Kofola, kosmetika Nivea, technologie Samsung a diskontní řetězec Lidl. Univerzita Karlova se umístila na celkovém 15. místě.


29. září 2016

Na Univerzitě Karlově začíná 2. ročník Juniorské univerzity

Zájem středoškoláků o Juniorskou univerzitu, kterou pořádá Univerzita Karlova, byl stejně jako před rokem velký. Kapacita pro její druhý ročník se zaplnila za několik dní.


21. září 2016

Běženci o studium v Česku nestojí

Je to zhruba rok, co Univerzita Karlova nabídla těm uprchlíkům, kteří získají azyl, právo pobytu v Česku a uspějí u přijímacích zkoušek, odpuštění školného v placeném anglickém studiu. S podobnou či jinou formou pomoci přispěchaly i další české školy.


18. září 2016

Vysokoškolské koleje v Praze jsou plné, studenti chtějí komfort

Vysokoškolské koleje v Praze jsou plně obsazené a studenti preferují komfort. Na většině pražských univerzit je tak největší zájem o jednolůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením.


14. září 2016

Česko-čínské centrum při UK chce spolupracovat s Akademií věd

Česko-čínské centrum, které letos na jaře vzniklo při Univerzitě Karlově, rozšíří své aktivity a chystá se spolupracovat s Akademií věd ČR. Centrum se zaměřuje na společenské vědy, bezpečnost, ekonomiku a především na sinologii, která by se spoluprací obou institucí měla v ČR více rozvíjet.


10. září 2016

Univerzity ožijí. Čekají je investice za miliardy

Ačkoliv se to může na první pohled zdát, pražské vysoké školy nejsou zkostnatělé instituce. Naopak se snaží reagovat na současné potřeby výuky a výzkumu. Pět největších univerzit tak čekají investice za miliardy korun. Většinu zaplatí stát.


Poslední změna: 12. listopad 2014 15:39 
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208


Jak k nám