UK v médiích

‹  Květen 2017  ›

PoÚtStČtSoNe
1234567
PoÚtStČtSoNe
891011121314
PoÚtStČtSoNe
15161718192021
PoÚtStČtSoNe
22232425262728
PoÚtSt
293031

7. května 2017

Pět výjimečných z „Karlovky“

Miroslav Bárta, egyptolog a archeolog, je jednou z mediálně nejviditelnějších tváří Univerzity Karlovy. Chodí do televize, angažuje se, sestavuje sborníky, jež se věnují nejen jeho oboru, nýbrž i aktuálním společenským problémům... Ale stále také dělá – se svým týmem v egyptském Abúsíru – světovou vědu. Češi objevují hrobky princezen i kněžích.


17. dubna 2017

Atentát na Heydricha ve světě? Musíme více vysvětlovat, říká český vědec

Vylepšená verze edukativní hry Československo 38-89: Atentát, která zpracovává život v protektorátu, vyjde letos ve světě pod novým jménem Attentat 1942. Od původní verze se výrazně liší. „V rámci překladu musíme více vysvětlovat, dávat do kontextu a propojovat s událostmi světových dějin, které zahraniční publikum může znát,“ říká šéf projektu Vít Šisler.


13. dubna 2017

Valachová: Nové financování VŠ by mělo zohledňovat potřebu oborů

Ministerstvo školství připravuje nový model financování vysokých škol. Měl by vést ke zvýšení kvality a zajištění podpory vzdělávání v oborech s významnou společenskou potřebností. ČTK to dnes řekla ministryně školství Kateřina Valachová. Usiluje také o navýšení rozpočtu školství v následujících třech letech, a to o 60 miliard korun.


7. dubna 2017

Chci být opět rektorem Karlova učení

„Jiří Drahoš je významná osobnost vědy a vítám každého kvalitního kandidáta na prezidenta České republiky,“ řekl LN Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy, jenž vede školu s rozpočtem 9,5 miliardy korun na rok.


5. dubna 2017

Fakultní insignie. Studenti si šetří na zeměkouli s prsty

Nepřísahat na vypůjčené žezlo, ale konečně na vlastní. S takovým plánem přišli studenti Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a společně rozjeli sbírku na pořízení pořádných univerzitních symbolů. Podle ředitelky institutu komunikačních studií a žurnalistiky Alice Němcové Tejkalové se zatím sešlo téměř šedesát tisíc korun.


4. dubna 2017

Chátrající domy v centru naplní kulturní akce pro lidi

Rozsáhlý komplex budov v Hybernské ulici získala Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. Přemění ho na kulturní centrum. Sedmidomí v historickém jádru metropole získalo nového domácího. Filozofická fakulta se domluvila s magistrátem na zápůjčce.


14. března 2017

Čeští geografové mají respekt

Kdo chce mít po studiu jistotu, že bude jeho český diplom oborově respektován, měl by si vybírat především z nabídky studijních oborů na Univerzitě Karlově a na Českém vysokém učení technickém (ČVUT). Respektovaný žebříček QS World University Rankings by Subject, jehož letošní edice byla zveřejněna koncem minulého týdne, totiž zařadil jedenáct oborů z Karlova učení a další pětici z pražské techniky do přední světové dvoustovky.


8. března 2017

Tři studentky převzaly ocenění za významné vědecké práce

Tři studentky dnes v prostorách pražského Karolina převzaly Bolzanovu cenu, kterou Karlova univerzita oceňuje významné vědecké práce svých studentů. Ocenění má více než dvacetiletou tradici. Rektor Tomáš Zima také dnes ocenil desítku nejlepších absolventů a další studenty za jejich činy v humanitární oblasti, za reprezentaci univerzity či za jejich sportovní výkony.


5. března 2017

Rektor UK se zastal anarchisty Ševcova, kterému hrozí vyhoštění

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima se v otevřeném dopise ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) zastal odsouzeného ruského studenta Igora Ševcova, kterému hrozí vyhoštění do vlasti. Postup, kterým anarchista Ševcov přišel o studentské vízum a nebylo mu prodlouženo ani vízum pracovní, označil rektor za zcela nepřiměřený.


23. února 2017

Průzkum: 27 procent studentů medicíny chce pracovat v zahraničí

Více než čtvrtina českých studentů lékařských fakult v Česku plánuje po skončení studia pracovat v zahraničí. Častěji chtějí odejít muži. Mezi důvody k odchodu do zahraničí, které studenti zmiňují, jsou mimo jiné lepší platové podmínky, získání zkušeností a možnost studia cizího jazyka. Vyplývá to z průzkumu, do kterého se zapojilo 1207 studentů osmi lékařských fakult v ČR a jehož výsledky dnes organizátoři představili.


16. února 2017

Kampus Albertov se bude stavět podle vítězného návrhu architektů

Kampus Albertov v Praze se bude stavět podle vítězného návrhu z architektonické soutěže. Po jednacím řízení bez uveřejnění byla s ateliérem Znamení čtyř - architekti podepsána smlouva na vytvoření projektové dokumentace a výkon inženýrské činnosti. Kampus je největší výstavbou Univerzity Karlovy v centru Prahy za posledních sto let. Měl by stát 2,5 miliardy korun, stavba bude financována ze státního rozpočtu.


14. února 2017

Na vysokou se dostane každý

Doba, kdy uchazeči sváděli o přijetí na většinu oborů veřejných vysokých škol lítý boj, je pryč. Podle údajů ministerstva školství přijímají vysoké školy v průměru osmdesát procent uchazečů. Slabší populační ročníky, které nyní maturují, si budou moci po zkoušce z dospělosti už téměř oddechnout. Malý stres spojený s přijímací zkouškou se sice většině z nich přesto nevyhne, platí ale, že kdo ve studiu po maturitě pokračovat chce, cestu si najde. Pokud ovšem netrvá na studiu některého z exponovaných oborů, jako je medicína nebo právo. Velký přetlak uchazečů hlásí také umělecké školy, které přijímají méně než dvacet procent studentů.


2. února 2017

Univerzita Karlova měla v hodnocení VŠ nejvíce nejvyšších známek

Univerzita Karlova (UK) získala nejvyšší známku ve třech ze sedmi sledovaných aspektů hodnocení českých univerzit, které zpracovalo Středisko vzdělávací politiky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Alespoň v jedné kategorii získalo pět hvězdiček dalších 11 veřejných vysokých škol. Hodnocení popisovalo charakteristické rysy vysokých škol i fakult, pět hvězdiček bylo za umístění školy nebo fakulty mezi nejlepšími z určitého pohledu. Autoři posuzovali 130 fakult 21 veřejných vysokých škol.


27. ledna 2017

Mladé rodiny přitahuje Hvězda

Byt 2+kk pro čtyřčlennou rodinu v Praze za sedm tisíc korun měsíčně? Jde to. Stačí ještě studovat a mít děti. Alternativu k mnohdy nedostupnému bydlení mladým párům nabízí studentská kolej Hvězda v Břevnově a podle jejího vedení je čím dál populárnější.


25. ledna 2017

Lékařské fakulty podpořily novelu zákona o vzdělávání lékařů

Zástupci lékařských fakult, České lékařské společnosti a poslanci napříč politickým spektrem dnes podpořili novelu zákona o vzdělávání lékařů, kterou v prosinci odmítl Senát. Sněmovna by o ní měla rozhodnout za týden. Podle nich zákon přispěje ke stabilizaci systému a je lepší než současný stav. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) doufá, že Sněmovna veto Senátu přehlasuje.


24. ledna 2017

Studovat VŠ už může každý

Kdo chce studovat vysokou školu a nemá velké nároky na výběr oboru, nemusí se bát, že zůstane v nadcházejícím akademickém roce bez indexu. Zatímco ještě před deseti lety se ze studentů, kteří přišli k přijímačkám, probojovalo na akademickou půdu 58 procent, v posledním přijímacím řízení už to bylo téměř osmdesát procent.


19. ledna 2017

Mozky lovíme všude

Je to takový globální „veletrh“ ekonomů pyšnících se doktoráty čili tituly Ph. D. Jednou za rok, většinou v lednu, se koná „draft“ ekonomických talentů na výroční konferenci Americké ekonomické asociace (AEA). Přední univerzity od Ameriky přes Velkou Británii až po Japonsko si tu vybírají z několika tisíc uchazečů.


12. ledna 2017

Lékařská fakulta v Plzni má velkou posluchárnu, část nové školy

Novou posluchárnu pro 200 studentů i pro pořádání kongresů otevřela dnes Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Plzni. Modrá posluchárna, která stála 54 milionů korun, je součástí plánovaného Univerzitního medicínského centra, kampusu UniMeC, do nějž by se měla přestěhovat celá fakulta a který má stát včetně vybavení 1,5 miliardy korun.


5. ledna 2017

„Jsme tu, aby se vám nic nestalo.“ Hvězdu střeží hlídači i policie

V Praze je sice počasí, že by ani exhibicionistu nevyhnal, na koleji Hvězda však neponechávají nic náhodě a o bezpečí studentek se nyní stará i bezpečnostní agentura. Ta doplnila už několik měsíců posílené hlídky městské policie, o kterých se rozhodlo poté, co studentky obtěžovalo několik onanistů a u nedalekého Větrníku někdo přepadl devatenáctiletou studentku medicíny.


4. ledna 2017

Nejlepší učebnice Univerzity Karlovy

Rektor Univerzity Karlovy v Praze tradičně udělil Cenu Jaroslava Jirsy za nejlepší vysokoškolskou učebnici roku. Cena, nazvaná po dlouholetém řediteli univerzitního nakladatelství Karolinum, je určena autorům z Univerzity Karlovy za první vydání díla.


21. prosince 2016

Ceny ministra zdravotnictví za výzkum

Hned pět výzkumných týmů obdrželo cenu ministra zdravotnictví za zdravotnický výzkum. Ocenění získal tým, který vedla Běla Bendlová z Endokrinologického ústavu v Praze, za studium genetických změn u nádorů štítné žlázy. Ze stejného pracoviště je i Hana Zamrazilová, jež za svou pracovní skupinu získala cenu za výzkum vlivu prostředí a chování na riziko obezity u dospívajících.


13. prosince 2016

Univerzita Karlova připravila katalog vědeckých služeb

Univerzita Karlova připravila Katalog služeb. Shrnuje oblasti, v nichž mohou univerzitní vědecké týmy nabídnout služby firmám i veřejné sféře. Aktuálně je v něm více než stovka nabídek z oblasti medicíny a humanitních i přírodních věd. Spolupracovalo na něm všech 17 fakult nejstarší české univerzity.


12. prosince 2016

V Karolinu budou k vidění návrhy na Kampus Albertov

Na výstavě v Křížové chodbě Karolina si lidé budou moci prohlédnout architektonické návrhy z prvního i druhého kola soutěže na podobu Kampusu Albertov.


2. prosince 2016

Šest vědců a osm studentů získalo ceny ministerstva školství

Šest vědců a osm studentů získalo ceny ministerstva školství za mimořádné vědecké a studijní výsledky nebo mimořádný čin. Převzali je při dnešním slavnostním ceremoniálu v Senátu. Mezi oceněnými jsou například autoři publikace o Karlu IV. nebo student medicíny, který působí v mezinárodním týmu zdravotníků v Ugandě.


29. listopadu 2016

Naděje nejen pro diabetiky

Nehojící se rány jsou noční můrou lékařů Fakultní nemocnice v Plzni. S takzvanou diabetickou nohou nebo s bércovými vředy pacienti přicházejí opakovaně. Někdy případy končí i smrtí. To když se do mokvající rány dostane infekce. Pomoci by mohl výzkumný projekt Biomedicínského centra Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni, kde vědci vyvíjejí imitaci kůže, která bude sloužit ke zkoumání mechanismů, proč se rány nehojí a k testování různých látek urychlujících hojení.


24. listopadu 2016

Studenti Univerzity Karlovy budou moci více pracovat v diplomacii

Studenti Univerzity Karlovy budou mít větší možnosti stáží na ministerstvu zahraničí i na některém ze 117 zastupitelských úřadů České republiky v cizině. Cení se hlavně znalost mimoevropských jazyků, ale uplatnění najdou studenti různých oborů. Řekl to státní tajemník ministerstva zahraničí Petr Gajdušek, který dnes s rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou podepsal memorandum o spolupráci. Bude se týkat také odborné činnosti univerzity pro ministerstvo nebo spolupráce na vzdělávacích akcích.


15. listopadu 2016

Nejtěžší studium je na medicíně

Průměrnému vysokoškolákovi zabere studium 33 hodin týdně. Vyplývá to z výsledků studie Eurostudent VI, jejíž autoři oslovili 22 207 studentů. Nejpilnější jsou v souladu s očekáváním budoucí lékaři. Studiem a samostudiem tráví studenti zdravotnických, lékařských a farmaceutických oborů v průměru 40,7 hodiny týdně. V posluchárnách, v nemocnici nebo na pitevně mají být 25,4 hodiny, doma nad skripty a učebnicemi údajně odsedí 15,3 hodiny. Časově nejméně náročné je, aspoň podle výše citovaného šetření, studium ekonomie. Budoucí inženýři tohoto odvětví stráví týdně učením skoro o šestnáct hodin méně než medici – 15,2 hodiny prosedí ve školních aulách a 9,6 doma nad skripty.


3. listopadu 2016

Plzeňské biomedicínské centrum už si na sebe z poloviny vydělává

Biomedicínské centrum Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni, které vzniklo předloni za půl miliardy korun, už získává polovinu rozpočtu z grantů a smluvního výzkumu. Druhou hradí od loňského druhého pololetí pětiletý Národní program udržitelnosti. Za čtyři roky se musí centrum financovat samo. Je na tom ekonomicky velmi dobře, fakultu stojí velmi málo, řekl ČTK manažer centra Jaroslav Hrabák.


2. listopadu 2016

Albertov v režii studentů. Bez Zemana

Přesně v 0.00.00 dorazilo 17. května na pražský magistrát oznámení od Univerzity Karlovy, že chce letošního 17. listopadu na Albertově uspořádat shromáždění. Právě o Albertov, tradiční místo oslav výročí sametové revoluce, se letos strhl boj.


31. října 2016

Česká egyptologie má světové renomé, v ČR trpí nedostatkem peněz

Česká egyptologie se na světové špičce drží více než 35 let, přesto má neustálé problémy s financováním. Nejdéle trvající a největší česká vědecká expedice v zahraničí nezapadá do žádných státních grantových výzev, peníze dostává zejména od ministerstva školství. Letos vedení Českého egyptologického ústavu při Univerzitě Karlově až do května nevědělo, jaký bude jeho letošní rozpočet.


Poslední změna: 12. listopad 2014 15:39 
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208


Jak k nám