UK v médiích


Na tři desítky účastníků přivítala Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Plzni na své Letní škole experimentální chirurgie. Ta je v celé republice ojedinělá, studenti si mohou odnést zcela nové dovednosti. Vyzkoušejí si totiž operace nejrůznějších orgánů, během studia takovou šanci nedostanou. Čtvrtého ročníku se účastní studenti devíti zemí.

Letní škola probíhá formou workshopu na velkých zvířatech, konkrétně prasatech domácích. „Ta mají anatomii a fyziologii blízkou člověku, nácvik chirurgické techniky je velmi blízký humánní operativě,“ vysvětluje Václav Liška z chirurgické kliniky plzeňské fakultní nemocnice, který tuto letní školu zakládal a zároveň stojí v jejím čele.

Tři desítky účastníků se během dvou týdnů naučí základní chirurgické techniky včetně zacházení s jednotlivými nástroji. „Z operačních výkonů mají možnost vyzkoušet si odstranění žlučníku, sleziny i ledviny nebo sešití tenkého střeva, ale i sešití cévy nebo močovodu,“ jmenuje Liška a dodává, že se snaží studenty při jednotlivých činnostech prostřídat. Vyzkouší si kromě samotného výkonu i asistenci při operaci. Samozřejmě pod dohledem zkušeného operatéra.

Letní škola experimentální chirurgie je v angličtině a svým zaměřením výjimečná, nejen v rámci republiky. I z tohoto důvodu na ni přijíždějí medici z celého světa, jen letos se účastní mladí lidé z Belgie, Kanady, Španělska nebo Saudské Arábie. Z Česka se letos účastní dva studenti. Jejich větší účasti brání především vysoká cena kurzu, která činí 1100 euro. „Práce na zvířatech je velmi drahá,“ konstatuje Václav Liška s tím, že většina použitého materiálu se neliší od humánních operací, zmiňuje například anestezii či materiál na šití.

Běžně se studenti medicíny k nácvikům operací na velkých zvířatech nedostanou, v Plzni si mohou vyzkoušet modelové operace na králíkovi domácím, absolvovat mohou také kurz chirurgického šití, pro který se využívá prasečích nožiček.


Jazyky a výtvarné umění


Letní škola experimentální chirurgie rozšiřuje v Plzni nabídku vzdělávacích aktivit během července a srpna. Západočeská univerzita pořádá letos osm letních škol. Včera odstartovaly hned čtyři z nich, mezi nimi i ty největší, Mezinárodní letní jazyková škola a ArtCamp.

„V letošním roce jsme otevřeli kurzy anglického a německého jazyka a češtiny pro cizince,“ uvedla koordinátorka letní školy z Ústavu jazykové přípravy ZČU Pavla Matoušková. Ač byly v nabídce také další cizí jazyky, pro jejich otevření se nenašel dostatek zájemců. Ještě loni se přitom vyučovala v červenci na univerzitě italština, francouzština i španělština.

Největší zájem je tradičně o kurzy anglického jazyka, v nichž je registrováno 330 účastníků. Následují kurzy češtiny pro cizince s 39 účastníky a kurzy německého jazyka s 37 účastníky. Ani letos v nabídce nechybí specificky zaměřené kurzy, mezi něž patří například obchodní angličtina či právní komparativní studie.

Celkem jazykové kurzy navštíví během následujících tří týdnů na více než 400 stovky lidí, čtvrtina z nich dětí a teenagerů. „Jazykové kurzy povedou neformální formou kvalifikovaní lektoři včetně rodilých mluvčích. Letos se na Západočeské univerzitě sejde celkem 49 lektorů – 19 ze zahraničí a 30 z České republiky,“ sdělila Matoušková.

Včera odstartoval na Západočeské univerzitě také ArtCamp. Jeho 36 kurzy během tří červencových týdnů projde na 360 účastníků z České republiky i ze zahraničí, například z Japonska, Německa či Finska. „Ve spolupráci s kolegy z katedry hudební kultury Fakulty pedagogické jsem do nabídky nově zařadil i hudební kurzy – proběhnou tak kurzy hudební kompozice a ansámblového zpěvu. V rámci pohybových kurzů si nyní mohou účastníci vedle současného tance vyzkoušet i různé disciplíny stále populárnějšího nového cirkusu,“ jmenuje letošní novinky děkan pořádající Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, zakladatel a umělecký ředitel letní školy ArtCamp Josef Mištera.

Příznivci fashion designu se letos poprvé mohou těšit na kurz zaměřený na tvorbu módních doplňků, filmoví fanoušci budou moci nahlédnout do zákulisí vzniku science fiction návrhů pro film.

Za zmínku stojí i jména některých zahraničních lektorů. Japonská umělkyně Hiroko Matsushita povede kurz ilustrace, významný íránský ilustrátor Ali Boozari nabídne vhled do historie perské i do současné íránské ilustrace i různých grafických technik. Z Velké Británie pak dorazí filmový výtvarník Chris Rosewarne, který povede kurz zaměřený na science fiction design pro film.


Autor: Barbora Němcová, redaktorka MF DNES


Poslední změna: 21. leden 2018 23:36 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Za obsah stránky zodpovídá: Odbor vnějších vztahů
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám