K největším vědeckým úspěchům UK z poslední doby patří například:
publikování studie mezinárodního výzkumného týmu PřF UK o vlivu parazita toxoplasmy na poměr narozených chlapců a dívek v prestižním britském časopise Parasitology
objev genu, jehož mutace jsou příčinou závažné dědičné vady oční rohovky (tým 1. LF UK, Všeobecné fakultní nemocnice a University College London)
objev prvního známého eukaryotického organismu bez mitochondrie, jímž je prvok rodu Monocercomonoides (tým PřF UK)
nález unikátní lodi z doby stavitelů pyramid v Abúsíru (Český egyptologický ústav, FF UK)
objev inovativního způsobu zajištění nesrážlivosti krve v mimotělním oběhu přístroje k náhradě funkce ledvin a související patent metody a zařízení k jeho realizaci (tým LFP)
objevy z oblasti optospintroniky, které byly publikovány v prestižních mezinárodních časopisech (tým MFF)
mezifakultní a multidisciplinární spolupráce při řešení problematiky rezistentní hypertenze, především projekt Prague−15, studie porovnávající účinek renální denervace a intenzifikované farmakologické terapie (týmy 1. LF a 3. LF)
prvoautorská publikace v časopise Nature: „Pre-oral gut contributes to facial structures in non-teleost fishes“ (tým PřF)
projekt „Velké ženy ve Visegradském regionu: kult a umění s nimi spojené“, představující významné ženy střední Evropy 13. století / projekt KTF za podpory International Visegrad Fund v rámci programu Visegrad University Studies Grants/
Přehledný snímek buňky Monocercomonoides kmen PA203 z transmisního elektronového mikroskopu. Autor snímku Naoji Yubuki.