Startuje pilotní mentoringový program pro začínající vědce ****************************************************************************************** * ****************************************************************************************** 27. ledna 2025 Na Univerzitě Karlově právě startuje první ročník pilotního Mentoringového programu pro za pracovníky. Program spojuje zkušené mentory s nadějnými vědci na počátku jejich kariéry a pro sdílení zkušeností, podporu kariérního rozvoje a rozšíření profesních sítí. Hlavním cílem Mentoringového programu je podpora juniorních vědců v jejich profesním růstu příležitost inspirovat se zkušenostmi mentorů, diskutovat o klíčových otázkách své kariéry možnosti pro rozvoj v akademické i neakademické sféře. Program se také zaměřuje na podporu příležitostí ve vědě a výzkumu. Do programu bylo vybráno celkem 28 dvojic mentor-mentee, které budou během letošního roku na identifikaci a dosažení profesních cílů juniornějších kolegů. V roli mentees se program 16 žen a 12 mužů z celkem 9 fakult UK, v roli mentorů potom 8 žen a 20 mužů. Mentoringová setkání budou probíhat jak osobně, tak i online, což umožňuje flexibilitu a p individuálním potřebám účastníků, ale především také zapojení zahraničních mentorů. Progra účastní nejen mentoři z UK a dalších českých univerzit, ale i vědci z prestižních zahranič institucí, jako jsou University of Oxford, Columbia University, University of Copenhagen, Bremen a University of Minnesota. Stejně tak se zapojují i mentoři z neakademických instit Google DeepMind, a další zástupci soukromého sektoru, jak z Česka, tak ze zahraničí.

Motivace účastníků

Klíčovou motivací mnoha mentees je získání zkušeností a doporučení od zkušených kolegů co akademické a výzkumné práce. Motivací pro účast v programu je ale také hledání kariérního jde o zvažování změny oboru, tvorbu kariérního plánu nebo lepší orientaci v profesních mož roli hraje také zájem o rozšíření profesních sítí a budování kontaktů, rozšíření oblasti s a výzkumu, seznámení se se soukromým sektorem, zakládáním startupu, nebo zdokonalení odbor dovedností. Mentees chtějí s mentory řešit také osobní témata spjatá s kariérou, jako je rovnováha mez a osobním životem nebo stěhování do zahraničí. Pro zahraniční postdoktorandy je zase klíčo lépe se zorientovat v českém akademickém prostředí, zatímco čeští vědci oceňují možnost zí fungování zahraničních institucí. Pro mentory představuje program jedinečnou příležitost rozvíjet své mentorské dovednosti a kultivaci podpůrného prostředí na univerzitě. Mnozí z nich se mohou inspirovat novými pohl setkávání s mladší generací vědců přináší. Pilotní cyklus programu probíhá do prosince 2025. Během tohoto období se účastníci zúčastn setkání, na nichž budou mít příležitost pracovat na konkrétních kariérních cílech a rozvíj dovednosti. Program je koncipován jako flexibilní, takže jeho obsah bude přizpůsoben potře jednotlivých dvojic. Těšíme se na inspirativní příběhy a zkušenosti, které z tohoto programu vzejdou, a přejeme úspěšný rok plný vzájemného obohacování!  Pro zájemce, kteří by se do programu rádi zapojili v budoucnu, máme dobrou zprávu – další Mentoringového programu je plánován i na příští rok. Sledujte proto aktuální informace zde stránkách Platformy postdoktorandů [ URL "https://cuni.cz/UK-13907.html"] a také na našich sítích Facebook [ URL "https://www.facebook.com/profile.php?id=100089456731653"] , Instagr "https://www.instagram.com/postdoctoralhub/"] , X [ URL "https://twitter.com/PostdocHubUK" [ URL "https://bsky.app/profile/postdoctoralhub.bsky.social"] a nově také LinkedIn [ URL " www.linkedin.com/company/postdoctoral-hub-%E2%80%93-charles-university/"] .  Obrázek s textem width="300"

N.B. Funded by the European Union. Views and o are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the Europe the European Research Executive Agency. Neither the European Union nor the granting author responsible for them.