Vrcholový sport a studium na UK


Univerzita Karlova se může pyšnit mnoha desítkami absolventů, kteří dosáhli vynikajících výsledků v reprezentaci ČR na mistrovstvích Evropy a světa, na univerziádách a olympiádách. Sport na Univerzitě Karlově je především radostí z pohybu a zdravého soutěžení. Je jistě dobře, že tomu tak je. A to i tehdy, kdy je sport pěstován na vyšší, nežli amatérské úrovni. Na Univerzitě Karlově není kvalifikace pro reprezentaci školy, byť v nějakém mediálně vděčném sportu, tím nejdůležitějším předpokladem ke studiu. Tak jako to často vídáme na některých zahraničních univerzitách, především v USA. Přesto u nás studuje celá řada vrcholných sportovců. Jsme za to rádi. Snažíme se jim umožnit souběh studia s náročným tréninkem. Ovšem ne za cenu ústupu od standardních studijních nároků.


Na Právnické fakultě UK studuje několik úspěšných sportovců, zejména pak těch, kteří reprezentují svou alma mater na Českých akademických hrách. Mezi výjimečně sportovně zdatné studenty PF UK patří: Viktor Pak a Peter Gyurovszky – plážový volejbal, 1. místo na ČAH 2009, účasti na Akademickém mistrovství Evropy Kamila Hebelková a Tereza Godalová – za PF ve florbalovém týmu UK, 1. místo na ČAH 2009 Václav Smetana – badminton, čtyřhra, 1. místo na ČAH 2009 Lukáš Dušek – judo, pravidelná medailová umístění na ČAH 2009–2011 Dagmara Kubinská – karate, juniorská mistryně světa z Maroka 2009 + 2. místo na Akademickém mistrovství Evropy 2011 Anna Zástěrová – sjezd na divoké vodě, vítězka Akademického mistrovství ČR a všech domácích soutěží roku 2011, 2.–10. místo na MS, ME a ve SP.


Studenti 2. lékařské fakulty UK dobře vědí, jak je dobrá fyzická kondice na sále i v ordinaci důležitá. V řadách budoucích lékařů, fyzioterapeutů, zdravotních sester a laborantů jsou třeba judista Karel Musil (2. místo na mistrovství ČR 2010 ve váze do 66 kg), reprezentant ČR v gymnastice Jiří Bomer, Tereza Cihlářová (mistryně světa z let 2009, 2010 a 2011 ve sportovním aerobiku týmů, několikanásobná mistryně republiky, mistryně Evropy), Kryštof Chaloupek (reprezentant ČR v curlingu, bronzový z 25. zimní světové univerziády 2011), běžkyně na středních tratích Zuzana Krchová, hráčka badmintonu Eliška Maixnerová (mj. mezinárodní mistryně Švýcarska 2006, stříbrná ve čtyřhře na Akademickém mistrovství ČR 2011 a zlatá v dvouhře tamtéž v roce 2010 i 2011) a veslař Michal Votava (mj. mistr ČR 2008 na čtyřveslici).


Farmaceutickou fakultu UK v Hradci Králové studuje Eva Ornstová, která na minulých ČAH získala titul akademická mistryně v kanoistice na divoké vodě v disciplíně K1 ženy (je již dvojnásobnou vítězkou z ČAH; stejného úspěchu dosáhla v roce 2009).


Fakultu sociálních věd reprezentuje studentka žurnalistiky Anna Kulíšková medailistka z paralympijských her ve Vancouveru 2010 a Turíně 2006, držitelka křišťálových glóbů ze sjezdu a super-G.


Mezi vynikajícími sportovci na Matematicko-fyzikální fakultě UK pak jsou například: Jonáš Vojtěch – bakalářské studium, obor finanční matematika; mistr Evropy do 23 let v terénním triatlonu pro rok 2011 Šárka Hezoučká –magisterské studium finanční matematiky; několikanásobná akademická mistryně ČR v atletice – sedmiboj, koule, disk Jindřiška Vaněčková – bakalářské studium, obor obecná matematika; akademická mistryně ČR v lukostřelbě Kristina Hostáková – bakalářské studium, obor matematické metody informační bezpečnosti; členka extraligového Golf Clubu Hradec Králové; 5. místo na Mezinárodním mistrovství ČR žen 2009, mezinárodní mistryně Maďarska 2008 Při rekapitulaci sportovních úspěchů MFF fakulty, kde má sport vynikající zázemí a tradici a mezi studenty se těší velké popularitě, nelze opomenout volejbal. Volejbal byl zakládajícím oddílem sportovního klubu Slavia MFF Praha v roce 1962. Oddíl v současné době čítá 150 členů a se sedmi družstvy mužů a čtyřmi žen je největším volejbalovým oddílem dospělých v ČR.


Pedagogická fakulta UK je, pokud jde o sportovní úspěchy, jednou z nejbohatších – i díky tomu, jaká pozornost je na ní tělesné výchově a sportu věnována. Navštěvuje ji třeba Jakub Tesárek, dvojnásobný mistr světa v karate kata shotokan (roky 2009 a 2011) a mistr Evropy, běžkyně Petra Kubešová (několik zlatých a stříbrných medailí z MČR juniorek i žen na středních a dlouhých tratích), běžkyně na střední tratě Dana Šatrová (mj. letošní mistryně ČR v běhu na 1 500 m), skokanka do dálky a trojskokanka Lucie Uhlířová (osminásobná medailistka z MČR žen, juniorek, závodnic do 22 let a družstev), florbalistky Dominika Šteglová, Jana Vojáčková a Lucie Szotkowská (reprezentantky ČR, bronzové z mistrovství světa 2011). Na PedF také vyučuje PaedDr. Irena Svobodová (za svobodna Fleissnerová), držitelka neuvěřitelných 73 titulů mistryně republiky v různých plaveckých disciplínách a majitelka dvou zlatých medailí ze světové univerziády v Mexiku 1979.


Na kombinované studium Fakulty tělesné výchovy a sportu UK, na níž v roli pedagogů působí mnozí z našich někdejších vrcholových sportovců, dochází česká špička v zimních sportovních disciplínách: snowboardcrossař David Bakeš – třetí v Evropském poháru; krasobruslař Tomáš Verner – mistr Evropy z roku 2008, bronzový na ME v roce 2011, sedminásobný mistr ČR. Dále na FTVS v denním studiu studují basketbalistka Lenka Bartáková a také česká rekordmanka v plavání Simona Baumrtová, judista Jaromír Ježek, volejbalistka Kristýna Kolocová, kanoista Jaroslav Radoň a moderní pětibojař a olympijský vítěz z Londýna David Svoboda; v kombinovaném studiu pak naši následující reprezentanti: moderní pětibojařka Natálie Dianová, veslařka a olympijská vítězka (2012) na skifu Miroslava Knapková, judista Pavel Petřikov a oštěpař Vítězslav Veselý (vítěz Diamantové ligy 2012).Poslední změna: 22. leden 2018 00:19 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Za obsah stránky zodpovídá: UK POINT
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208
Jak k nám