• Napsali o nás

Napsali o nás


Vědci z Biomedicínského centra představili novinky ve výzkumu.

Biomedicínské centrum Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni, které je zaměřeno na výzkum a vývoj v oblasti nahrazování a regenerace orgánů, představilo včera hmotnostní spektrometr. Je to jeden ze dvou těchto přístrojů v Česku a má výzkumníkům pomoci při odhalení antibiotické rezistence a při výzkumu sepse (otravy krve).

„Jak se zdá, tak mnohem větším problémem 21. století bude spíše než kardiovaskulární a cévně mozkové příhody právě sepse, na kterou stále umírá mnoho lidí,“ vysvětluje Martin Matějovič, přednosta I. interní kliniky Lékařské fakulty v Plzni.

Podle něj je ročně na světě postiženo sepsí až 30 milionů lidí.


NEBEZPEČNÝ BISFENOL


Vědci se už dlouhou dobu zabývají také výzkumem neplodnosti a nebezpečných látek, které jsou ukryté v běžně používaných předmětech – účtenkách, bankovkách, lístcích na MHD nebo plastech. Jde o látku s názvem bisfenol. „Škodlivé látky bisfenolu mohou mít negativní vliv na reprodukci, tento fakt dokládají mnohaleté vědecké studie na zvířatech,“ řekl Jan Nevoral z plzeňského Biomedicínského centra Lékařské fakulty.

Bisfenol je prakticky všude. Odstrašující je použití bisfenolů v dětských láhvích, dudlících a hračkách. Dříve byl využíván bisfenol A, kvůli škodlivým účinkům byl však nahrazen bisfenolem S. Ten se zprvu zdál neškodný.

„Otestovali jsme jeho účinek na prasečích a myších vajíčkách a zjistili, že škodí přinejmenším stejně významně.

Vajíčko bylo poškozeno tak, že si jen těžko představit jeho oplození.

Právem tak předpokládáme, že látky jako bisfenoly jsou odpovědné za selhávání plodnosti člověka,“ vysvětlil. Hladina bisfenolu S v krvi se člověku zvýší tak, že se např. nají z plastové dózy vytažené z mikrovlnné trouby. Do organismu proniká skrz kůži krátce poté, co si prohlédneme účet, odebereme jízdenku či přepočítáme peníze.


OD PLASTU V PUSE K NEPLODNOSTI


„Sám se snažím nejíst a nepít z plastů, dokonce ani z plechovek, a už vůbec je nezahřívám. Děti bych krmil jen z láhve skleněné. Je to divné, ale housky je lepší uložit do polypropylénového sáčku než do toho papírového, protože recyklovaný papír je významný zdroj bisfenolů,“ popisuje dále Nevoral.

„Malá holčička, která rozkouše plastovou hračku a pak si s ní ještě několik dní hraje a třeba strčí do pusy, může mít kvůli bisfenolu S v organismu pak za dvacet, třicet let vážné problémy s početím,“ dodal.


Poslední změna: 19. květen 2004 16:46 
print
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Za obsah stránky zodpovídá: Odbor vnějších vztahů
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám