UK v médiích


I když zrovna probíhají prázdniny, analytici vytvářející Šanghajský žebříček (ARWU) zveřejnili oborové rankingy světových univerzit, jež excelují v různých vědách. Do první globální stovky se podařilo proniknout dvěma vědním disciplínám z Univerzity Karlovy – fyzice (76. až 100. příčka) a ekonomii (též 76. až 100. místo). V dalších dvanácti oborech náleží pracoviště UK do TOP 200 vysokých škol, například v klinické medicíně, vědách o Zemi, v ekologii, geografii, matematice, farmacii nebo v sociologii.


Skoro třicítka ve výběru


„Univerzita Karlova se v letošním vydání žebříčku objevuje mezi nejlepšími v celkem dvaceti devíti oborech, což představuje o devět oborů více oproti loňské edici,“ říká mluvčí Václav Hájek, přičemž upozorňuje, že je to dáno i úpravou hodnoticích kritérií.

ARWU hodnotí celkem 54 oborových skupin, přičemž úroveň oboru na dané škole poměřuje počty vědeckých publikací, jejich citovaností či mezinárodností.

Letošní edice posuzovala více než čtyři tisíce škol celé planety. Spolu s Karlovkou se do oborových žebříčků prodralo dalších dvanáct veřejných vysokých škol (z celkových 26). Masarykova univerzita zabodovala ve čtrnácti oborech. Do první světové dvoustovky patří v sociologii anebo ve vědách o životním prostředí.

Pražské ČVUT získalo „skalpy“ mnohých slavných polytechnik, když ve fyzice, stavebním inženýrství a informatice obsadilo světově 151. až 200. příčku.

V přírodních vědách se neztrácí Jihočeská univerzita z Českých Budějovic, která patří v ekologii, ve veterinárních a zemědělských oborech mezi nejlepších 200 škol světa. To platí – v agronomii – též pro Českou zemědělskou univerzitu, v živočišném lékařství rovněž pro Veterinární a farmaceutickou univerzitu v Brně.

Příkladem, že je možné stavět na tradičních oborech, je Vysoká škola báňská z Ostravy, jež byla v těžařství hodnocena na 76. až 100. příčce a v metalurgii zařazena na konec druhé světové stovky.


Tři světové obory * Do první globální stovky (ARWU) pronikly dva obory z Univerzity Karlovy (fyzika, ekonomie) a jedna dosti specifická disciplína z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (těžařství). Všem patří 76. až 100. příčka. * Alespoň po jednom zastoupení v rankingu do 200. místa mají ještě Masarykova univerzita (vědy o životním prostředí, sociologie), ČVUT (informatika, stavební inženýrství, fyzika), Jihočeská univerzita (ekologie), Česká zemědělská univerzita (agronomie) nebo Veterinární a farmaceutická univerzita.


Autor: Martin Rychlík


Poslední změna: 21. leden 2018 23:36 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Za obsah stránky zodpovídá: Odbor vnějších vztahů
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám