UK v médiích


Mezi posluchači, kteří úspěšně složí přijímací zkoušky a mohou začít studovat, se zvýšil zejména počet Němců, Britů či Norů. Novinářům to dnes řekla prorektorka UK pro studijní záležitosti Milena Králíčková.

Zatímco v roce 2012/2013 se do cizojazyčných programů na Univerzitě Karlově přihlásilo 2600 uchazečů, letos jich bylo 6400. Ke studiu v cizím jazyce, za které se platí, se v aktuálním akademickém roce zapsalo celkem 970 z nich, což je podle mluvčího školy Václava Hájka podobný počet jako v předchozích letech. "Mezi zeměmi, které nejvíce vysílají své studenty na Univerzitu Karlovu, patří Německo, Velká Británie, Portugalsko, Norsko a Izrael," řekla Králíčková.

Na konci minulého roku měla univerzita podle statistik ministerstva školství 45.955 studentů. Na škole studovalo 8300 cizinců, a to včetně těch v českých studijních programech, které jsou zadarmo.

O samoplátce mají vysoké školy veliký zájem. Poplatky od nich plynou do pokladen veřejných vysokých škol. Podle výročních zpráv o jejich hospodaření tak v roce 2016 získaly 1,16 miliardy korun. Za příjmy od samoplátců získávají školy navíc další bonus od státu a k tomu příspěvek na podporu mezinárodní spolupráce ve výši 250 milionů korun.

Ke konci loňského roku tvořili cizinci podle statistik ministerstva školství zhruba 15 procent z celkem 299.054 vysokoškolských posluchačů v ČR. Počet zahraničních samoplátců na veřejných školách se za posledních deset let zhruba ztrojnásobil. Loni činil 6973 studentů, což bylo přibližně 16 procent všech cizinců. Celkem jich na vysokých školách v ČR bylo 43.831.

Studium v cizím jazyce nebo na soukromé škole si platila necelá třetina z nich. Ostatní studovali na veřejných školách v češtině, ve standardní lhůtě studia, tedy bezplatně.

Zhruba polovinu cizinců tvořili loni na vysokých školách v ČR Slováci, kteří smějí v Česku studovat zadarmo ve svém mateřském jazyce. Nejvýrazněji ale v posledních letech přibylo studentů z postsovětských republik, kteří většinou studium rovněž neplatí, protože jsou na veřejných školách v českých studijních programech. Posluchači z těchto zemí tvoří v současnosti zhruba čtvrtinu zahraničních studujících v ČR.


Univerzita Karlova využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.


Poslední změna: 21. leden 2018 23:36 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Za obsah stránky zodpovídá: Odbor vnějších vztahů
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám