19. prosince 2014

Adventní prohlášení Vědecké rady Univerzity Karlovy v Praze

Čas Adventu je časem zamyšlení, smíření a naděje, proto se Vědecká rada Univerzity Karlovy v Praze obrací k širší veřejnosti s přáním, aby se zamyslela nad směřováním naší společnosti, nad tím zda budeme preferovat rychlý dílčí prospěch, nebo vklad do budoucnosti, kterým jsou investice do vzdělání, vědy a výzkumu v lékařských, přírodovědných i humanitních oborech. Vánoční zvěst přeje pokoj lidem dobré vůle. O pokoj i dobrou vůli je však třeba aktivně usilovat, dát jim přednost před lidskou neslušností a lhostejností.

Naše společnost potřebuje usmíření mnoha protivenství sociálních, rasových, náboženských a zvláště politických. Napomoci tomuto usmíření cítíme jako svoji povinnost, jež úzce souvisí s posláním univerzity, vzdělávat a kultivovat lidské duše.

A naději, ať v obecně lidském či vyšším pojetí, potřebujeme všichni. Bez ní ztrácí každé lidské konání svůj smysl.

S přáním radostného a duchovního prožití vánočních svátků a všeho dobrého do nového roku

Vědecká rada Univerzity Karlovy v Praze

18. prosince 2014