9. ledna 2015

125. výročí narození Karla Čapka

Dne 9. ledna 1890 se narodil Karel Čapek (1890-1938), významný český novinář, dramatik a spisovatel, absolvent Filozofické fakulty české Karlo-Ferdinandovy univerzity, jenž byl za svoje literární dílo nominován na Nobelovu cenu.

Mnohé myšlenky tohoto přesvědčeného demokrata, humanisty a bojovníka proti všem formám bezpráví a totalismu byly nadčasové; jeho divadelní hra „R.U.R.“ dala vzniknout mezinárodně užívanému pojmu „ROBOT“. V současné době jsou robotické a biomechanické části lidského těla předmětem zájmu a studia vědců nejenom na Univerzitě Karlově v Praze.

5 x Karel Čapek:

„Boj stvořila příroda, nenávist vynašel člověk."

Lidové noviny, 12. 2. 1933

„Je-li univerzitní pedel ctihodný kus tradice, je jeho výhodou, že připomíná patnácté století. Je-li naopak mrzkým přežitkem, je totéž jeho nevýhodou. Tradice je udržování starých řádů, protože jsou staré. Přežitek je udržování starých řádů, ačkoli jsou staré."

O věcech obecných čili zóon politikon / O tradici

„Kritisovat, to je usvědčit autora, že to nedělá tak, jak bych to dělal já, kdybych to dovedl."

Lidové noviny, 12. 2. 1933

„Kultura je zároveň luxus i ctnost; je to vyšší požitek i vyšší kázeň života."

O umění a kultuře III. – Kultura a národ / Lidové noviny

„Žádná věc není tak vážná, aby nebyla zodpovědna vtipu. Vtip je nejsilnější formou kritiky, neboť věcnou kritiku vyvrátí každý lhář, ale lehké pointy nevyvrátí nikdo."

O umění a kultuře – dodatky / Humor