28. července 2019

David Vondrášek a Václav Gabriel strávili pod hladinou zatopeného českého lomu rekordních 168 hodin

Dva potápěči – David Vondrášek, pedagog Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, a jeho kolega Václav Gabriel – překonali dosavadní český rekord v době strávené pod vodou. Ve Slověnickém mlýně u Lišova se ponořili do speciální několika-podlažní kabiny, tak zvaného kesonu, a na hladinu se vrátili o týden později.

Keson je taková obrácená sklenička, kterou dáte pod vodu, a nemá dno. V ní jsme žili.

Václav Gabriel (v černém tričku zleva dole) a David Vondrášek (vedle) a jejich podpůrný tým

Proč jsme se vynořili zrovna po týdnu? To je jednoduché. Nejprve jsme si v roce 2013 vyzkoušeli ponor na pár hodin. Po roce jsme si zkusili v kesonu spát...

více zde

Text: Jitka Jiřičková