Další z možností, jak můžete uskutečnit studijní pobyt v zahraničí, je vyjet mimo rámec existujících výměnných/stipendijních programů, tj. jako tzv. free mover.
Výhodou tohoto typu výjezdu je, že si můžete vybrat prakticky jakoukoliv zahraniční univerzitu, o kterou máte zájem. Nebudete tedy omezeni žádnou nabídkou a budete moci vyjet na univerzitu dle svého přání. Nevýhodou je větší administrativní zátěž, neboť si prakticky celý výjezd budete muset zařídit sami a proces bude tudíž náročnější než u zavedených výměnných/stipendijních programů.
Studijní pobyt je třeba začít promýšlet přibližně 12 – 18 měsíců před plánovaným začátkem studia v zahraničí.
Nejlépe 18 měsíců před plánovaným začátkem zahraničního studia:
Vybírejte cílovou zahraniční univerzitu (resp. více univerzit) – viz kapitola „Jak vybrat zahraniční univerzitu?“.
Od svých „favoritů" si vyžádejte co nejvíce informací o studijních programech, případné finanční podpoře při studiu, možnostech ubytování, apod. Na webových stránkách vybrané školy si vyhledejte veškeré informace o tom, jak a kdy je třeba se ke studiu přihlásit.
12 měsíců před plánovaným začátkem studia:
Zahraniční vysoké školy budou pravděpodobně vyžadovat doklad o Vašich jazykových znalostech, proto si včas zařiďte požadované jazykové zkoušky. Zašlete přihlášku na univerzitní vstupní testy. Nemáte-li pro studium v zahraničí zajištěné finanční prostředky (na školné, náklady na živobytí, cestovné atd.), je nejpozději v tuto dobu nutné začít hledat alternativní finanční zdroje. Připravujte si všechny doklady, které přijímací univerzita vyžaduje spolu s podáním přihlášky. Požadovanými dokumenty se budeme zabývat v další kapitole.
Alespoň 9 měsíců před plánovaným odjezdem:
Na studijním oddělení své fakulty si vyžádejte potvrzený výpis studijních výsledků (v angličtině), někdy škola vyžaduje i notářsky ověřený překlad maturitního vysvědčení. Přihlášku ke studiu a všechny požadované doklady zašlete na univerzitu (pozor na termíny uzávěrek včetně termínu pro zaslání žádostí o finanční podporu).
Po obdržení rozhodnutí o Vašem přijetí na zahraniční VŠ:
Vyberte školu, na kterou nastoupíte (pokud jste jich kontaktovali více), a uvědomte o tomto rozhodnutí všechny školy, na které jste se hlásili. Zašlete vybrané škole potvrzení o zaplacení zápisného a vyplněné formuláře, které požadují. Zkontaktujte univerzitu ohledně ubytování a zjistěte si podmínky zdravotního pojištění v cílové zemi. Rezervujte či zakupte si jízdenky/letenky.
3 měsíce před odjezdem:
Požádejte o vstupní vízum (je-li v dané zemi třeba) a zajistěte si zdravotní pojištění. V případě, že nemáte k zajištění studijního pobytu dostatek finančních prostředků, některé univerzity lze požádat o odložení nástupu do školy (většinou max. 2 semestry).
Výběr zahraniční univerzity nepodceňujte, založte jej na důkladném zvážení všech dostupných informací.
Předem se důkladně informujte o studijních programech a také si ověřte, zda budete moci získané kredity uplatnit ve svém studiu.
Kontaktujte:
Zahraniční oddělení své fakulty
Odbor pro zahraniční vztahy rektorátu UK
Informační, poradenské a sociální centrum UK
Velvyslanectví příslušné země v ČR
Vyhledávejte informace na internetu:
Klasifikace světových univerzit (Academic Ranking of World Universities)
Přehled univerzit podle zemí 1 (Yahoo)
Přehled univerzit podle zemí 2 (Braintrack University Index)
Přihláška
Na www stránkách vybrané školy si vyhledejte přihlášku a zjistěte si termín pro její podání. Na některé školy je možné hlásit se prostřednictvím internetu, jiné vyžadují zaslání zkompletované přihlášky poštou. Ke zkompletované přihlášce je třeba napsat doprovodný dopis, v němž vyznačíte jednotlivé části přihlášky a případně upozorníte, co ještě zašlete dodatečně. Většina škol vyžaduje také přiložení dokladu o zaplacení poplatku za přihlášku.
Doporučující dopisy
K přihlášce je zpravidla nutné přiložit doporučující dopisy, a to většinou od dvou až tří vyučujících z Vaší fakulty či katedry. Vyučující, který Vám píše doporučující dopis, by měl zhodnotit Vaše studijní schopnosti a výsledky, přístup ke studiu a také způsobilost studovat v daném jazyce na zahraniční VŠ.
Více informací o doporučujících dopisech
Motivační dopis
Důležitost této části přihlášky je na každé zahraniční škole různá. Obvykle se v něm prolínají prvky životopisu a profesionálních perspektivních plánů studenta.
Návody a příklady motivačních dopisů
Návod, jak psát „statement of purpose"
Výpis studijních výsledků z předchozího studia, kopie diplomu, maturitní vysvědčení
Zahraniční vysoká škola od Vás bude vyžadovat oficiální doklad o dosavadních studijních výsledcích, který získáte na studijním oddělení příslušné fakulty, nebo kopii diplomu a dodatku k diplomu, případně certifikát ze zahraničního studijního pobytu v rámci programu Erasmus. Dále může žádat ověřený překlad maturitního vysvědčení.
Doklad o finančním zabezpečení
K přihlášce bývá mnohdy nutné doložit, že žadatel o přijetí či jeho sponzor má na svém kontě dostatek finančních prostředků na zajištění studia a pobytu v dané zemi.
Nezalekněte se výše školného – zahraniční školy často disponují různými finanční zdroji, stipendii, dotacemi či granty.
Pokud jste schopni nabídnout své vědomosti a schopnosti v daném oboru, můžete zkusit požádat o přímou finanční dotaci. Někdy je také možné si na univerzitě přivydělat formou brigády.
U výjezdů mimo výměnný/stipendijní program je třeba počítat s větší finanční zátěží, jelikož odpadají finanční výhody spojené s účastí v tomto programu (tj. odpuštění školného či udělení stipendia). Některé univerzity však poskytují zahraničním studentům finanční podporu, proto si takovou možnost ověřte. Rovněž můžete požádat o finanční podporu ze zdrojů své fakulty, nebo univerzity (např. Fond mobility) nebo využít nabídky různých nadací, grantových agentur a dalších institucí podporujících studentskou mobilitu.
Více informací o realizaci studia v zahraničí „na vlastní pěst“ najdete v Informační brožuře
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208