Univerzita Karlova získala další prestižní ERC Grant

Světově uznávaný matematik Jaroslav Nešetřil působící na Matematicko-fyzikální fakultě UK obdržel prestižní ERC Synergy Grant. S kolegy z maďarské Univerzity Loránda Eötvöse a Středoevropské univerzity v Budapešti bude zkoumat matematickou teorii dynamických sítí, které v současnosti ovlivňují všechny oblasti vědy a technologií.


Ačkoliv sítě (vztahy a vazby mezi prvky v sociálním prostoru) dnes určují život člověka více než cokoliv jiného a jsou podstatné například v biologii, komunikaci či sociálních a ekonomických systémech, jejich základní principy činností a funkcí nejsou dosud v úplnosti pochopeny. „Cílem našeho výzkumného týmu proto bude snaha o přetváření chápání komplexních systémů a vytvoření základu pro aplikace v řadě oborů,“ uvedl Jaroslav Nešetřil.


Studium sítí prošlo spolu s matematickou teorií grafů v uplynulých letech bouřlivým vývojem. Tento vývoj byl však do značné míry nezávislý a obě oblasti měly pouze omezenou vzájemnou spolupráci. Výzkum, na který byl grant získán, má ambici toto změnit a vybudovat celistvou teorii dynamických sítí, která bude prostředkem pro aplikace a bude poskytovat paradigmata pro studium nejrůznějších reálně existujících sítí.


Na výzkumu bude spolupracovat řada předních odborníků z různých oblastí, například buněčné biologie, neurověd, telekomunikací či informačních technologií.


Aktuální ERC grant je již třetí, který Univerzita Karlova v letošním roce získala. V červenci se to podařilo vědcům Matyáši Fendrychovi z Přírodovědecké fakulty na výzkum rostlin a Ondřeji Pejchovi rovněž z Matematicko-fyzikální fakulty, který obdržel grant na zkoumání dvojhvězd.


Pro více informací kontaktujte:


Prof. RNDr. Jaroslav Nešetřil, DrSc., Dr.h.c. mult., tel.: 221 914 230, e-mail:


Autor: OVV RUK

Datum: 23. října 2018

Poslední změna: 24. říjen 2018 09:58 
Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208


Jak k nám