• News

News

28 March 2019

Na výsledky v porodnictví můžeme být právem pyšní

V České republice proběhne ročně zhruba 110 000 porodů. Z toho 24 procenta tzv. císařským řezem, v téměř 8 procentech jde o předčasný porod, v 1,4 procentech se narodí dvojčata, hranice pro přežití novorozence je u nás 24. týden, perinatální úmrtnost se pohybuje pod 5 promile… I tato čísla poukazující na skvělé výsledky porodnictví zazněla v rámci pokračování tradičního pořadu MEDIALOGY pořádaného 1. lékařskou fakultou UK. Tématem pro 27. březen bylo „Porodnictví v Čechách v době liberální demokracie“.


Tématem Medialogů bylo tentokrát porodnictví. Besedu moderoval Daniel Stach
Tématem Medialogů bylo tentokrát porodnictví. Besedu moderoval Daniel Stach


„Dosahujeme excelentních výsledků,“ uvedl na úvod Antonín Pařízek, vedoucí lékař Perinatologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, a vzápětí dodal: „V ostatních zemích by na podobné výsledky byli právem pyšní, v naší zemi je to zcela naopak. A tomu nerozumím.“ Úspěchy porodníků vycházejí podle Pařízka jednoznačně z tuzemského systému léčebně preventivní péče a mezioborové spolupráce. Přičemž systém péče o matku a dítě se v České republice buduje 70 let a je založen na poctivé a velmi obětavé práci primářů porodnic a jejich týmů. Každá těhotná žena má v ČR jistotu, že se jí v případě komplikací dostane pomoci na nejvyšší odborné úrovni. Na páteřní síť perinatologických center a center intermediární péče pro novorozence navazují všechny ostatní porodnice v zemi.


Pozitivní vývoj porodnictví vnímá také Milena Dokoupilová, primářka novorozeneckého oddělení Nemocnice Hořovice. Ta oceňuje především ustanovení třístupňové péče o novorozence v roce 1994 a zavedení centralizace předčasných porodů do perinatologických center: „Co se zdálo v roce 1994 nemožné, tedy aby dítě v 25. týdnu těhotenství samo dýchalo nebo bylo časně enterálně krmeno, bylo v roce 2014 již úplnou samozřejmostí,“ popisuje primářka Dokoupilová.


Podle Pařízka by si ženy měly uvědomit rizika domácích porodů
Podle Pařízka by si ženy měly uvědomit rizika domácích porodů
Alternativa daní za pokrok


Vedle poskytování odborné péče doplněné úsilím o psychosociální pohodu matky čelí ale obor také řadě laických zjednodušení či dezinformacím. „Není jiný lékařský obor, do kterého by tolik zasahovali nekompetentní lidé. Sociální sítě jsou dnes plné často anonymních názorů, které jejich autoři nebo uživatelé zaměňují za fakta. Do porodnictví coby vědeckého oboru lékařství vstupuje polovzdělanost, povrchnost, a dokonce ideologizování,“ netajil značné rozčarování Pařízek. Podle jeho názoru je alternativní porodnictví daň za vědecké objevy a pokrok.

To mnohdy přivede ženu k rozhodnutí rodit alternativně nebo mimo zdravotnické zařízení. Prvními zdravotníky v kontaktu s rodičkou se pak stávají zdravotničtí záchranáři. „Výzva k výjezdu k porodu v chodu bývá pro zasahující tým náročná. Jednak z důvodu malé praxe, jednak jsou to dva pacienti, za něž přebíráme zodpovědnost. Mohou nastat potenciálně smrtící komplikace ve velmi krátkém časovém horizontu, a to i při zcela bezrizikovém dosavadním průběhu těhotenství,“ vysvětlila záchranářka ze Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Jana Šeblová.


O náročnosti výjezdu záchranné služby k porodu informovala Jana Šeblová
O náročnosti výjezdu záchranné služby k porodu informovala Jana Šeblová
Zvyšování odbornosti je nezbytné


Co se týče praxe na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF UK a VFN v Praze, ročně se zde narodí bezmála 5000 dětí, ke zvyšování odbornosti přispívají pre- i postgraduální výuka lékařů, kurzy a workshopy nejen pro české, ale i zahraniční porodníky. V loňském roce absolvovalo prvních 17 porodních asistentek bakalářský studijní program Porodní asistentka, který 1. LF UK otevřela v Praze jako první a jediná veřejná vysoká škola. „Nároky na vědomosti a dovednosti porodních asistentek neustále stoupají. Jsou nezastupitelným článkem týmu, který pečuje o prevenci, eventuálně diagnostiku a včasný zásah v průběhu nepravidelností těhotenství, porodu a šestinedělí,“ vysvětlil Pařízek, proč je bakalářské studium porodních asistentek nezbytné.


Předčasným porodům se zabývá studie Prague QUiPP Study
Předčasným porodům se zabývá studie Prague QUiPP Study
Předčasný porod předmětem studie


Jedním z nejzávažnějších porodnických problémů v hospodářsky rozvinutém světě je předčasný porod. Čím dříve se dítě narodí před plánovaným termínem porodu, tím je u něho vyšší riziko onemocnění plic a trávicího traktu, tím častěji se vyskytuje mozková obrna, epilepsie, zhoršená kvalita zraku a sluchu nebo se zvyšuje riziko vzniku poruch psychického vývoje dítěte. I v tomto ohledu budou odborníci brzy lépe připraveni, a to díky PRAGUE QUiPP Study, novému nástroji pro predikci předčasného porodu. Tato studie inspirovaná studií v Anglii právě započala i v České republice. „Stávající predikční model je rozšířen o biochemické vyšetření steroidního metabolomu, imunologických parametrů

a vaginálního mikrobiomu,“ přibližuje Pařízek celostátní projekt.


Marcela Uhlíková, iForum

Foto: 1. LF UK

Datum: 27. 3. 2019

Sdílet na:  
Contact Us
Contact

Charles University

Ovocný trh 5

Prague 1

116 36

Czech Republic


CU Point - Centre for Information, Counselling and Social Services

E-mail:

Phone: +420 224 491 850


Erasmus+ info:

E-mail:


ALLIANCE CU




How to Reach Us