Nezobrazuje se vám zpráva správně? Podívejte se na webovou verzi
Message not displaying correctly? Check out the web version


Vydává UK Point - služby a informace na jednom místě info@cuni.cz
Published by UK Point - services and information in one place info@cuni.cz

listopad 2023

 

 Univerzita Karlova

Newsletter

 Pro členy Klubu Alumni UK

 For CU Alumni Club Members

 

Milé členky a milí členové Klubu Alumni Univerzity Karlovy,

vítáme vás u listopadového čísla našeho newsletteru. Akademický rok je v plném proudu a my pevně věříme, že vás sychravé počasí nezaskočilo nepřipravené. Také my v Klubu Alumni jsme se snažili nachystat pro vás speciální nabídky a novinky, které vás, doufáme, potěší.

První z nich je premiérový filmový večer s těmi nejlepšími snímky z festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. Zveme vás tímto na zahájení nového cyklu promítání filmů „Promítej i ty na Karlovce!“. Cyklus kurátorsky vybraných projekcí filmů a diskusí s odborníky se bude dotýkat témat, která na univerzitě, ale i mimo ni, právě rezonují. Součástí každého promítání bude i krátká diskuze k tématu s odborníkem. Chceme tak podnítit otevřenou diskuzi prostřednictvím projekcí originálních autorských dokumentů o aktuálních tématech. Přispívat tak k debatám mezi absolventy, odborníky i veřejností o potřebách a proměnách naší společnosti a díky vstřícnosti filmového média oslovit co nejširší publikum.

Nezadržitelně se také blíží adventní čas, tak nám dovolte vás pozvat na tradiční Tříkrálové setkání, které se tentokrát uskuteční v Kostele sv. Mikuláše na Malé Straně. Na obě akce je nutná registrace. Sledujte, prosím, informace na našem webu a facebooku ohledně možností přihlášení.

Do konce roku nás čeká množství zajímavých akcí, které by vám neměly ujít. Koncert ve slavnostní večer 17. listopadu v Karolinu, výstava University of St Andrews tamtéž, cyklus přednášek na Pražském hradě, zahájení kampaně OSN nebo dobročinná akce pro seniory v UK Pointu.

Máme radost z úspěchů naší alma mater a jejích absolventů doma i ve světě, jak si můžete přečíst v rozhovorech a příspěvcích.

Před Vánoci se jistě hodí slevy a výhodné nabídky, tentokrát nabízíme zájezdy s lyžováním, optiku nebo slevu na vstup do divadla.

Jste-li ochotni sdílet svůj příběh nebo zkušenosti s ostatními absolventy či máte zájem lektorovat seminář, besedu či přednášku na půdě UK, napište nám, prosím, na absolventi@cuni.cz.

Věříme, že pro vás toto předvánoční období není pouze hektickým koncem pracovního roku, ale také dobou hodnocení a ohlížení se zpět za tím, co pro vás tento rok znamenal. Věříme, že se nám v Klubu Alumni Univerzity Karlovy podařilo vás mnohokrát potěšit a zpříjemnit vám vaše všední dny.

Děkujeme, že jste s námi!

Váš Klub Alumni Univerzity Karlovy

   For information in English click here

 
 

Slavnostní večer pořádaný u příležitosti oslav 17. listopadu

 

Jste srdečně zváni na slavnostní večer pořádaný 17. listopadu v 19.00 ve Velké aule Karolina u příležitosti oslav Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva.

Velvet meetup v New Yorku

 

Jste alumni žijící nebo pracující v USA? Nabízíme možnost účastnit se setkání, které se bude konat 17. listopadu v New Yorku. Více informací a registrace na webu.

Tříkrálové setkání 2024

 

Každoroční sváteční setkání absolventů a členů Klubu Alumni Univerzity Karlovy se tentokrát koná v Kostele sv. Mikuláše na Malé Straně. Sejdeme se v pátek 5. ledna od 16.15. Registrace bude zahájena 5. prosince v 8.00 ráno.

Prestižní vysoká škola nabízí studium spojené s EU

 

MŠMT spolu s MV pořádá seminář na téma: Proč studovat na College of Europe? Prestižní VŠ vypisuje přijímací řízení na akademický rok 2024/25 a nabízí postgraduální studium zaměřené na problematiku Evropské unie a evropské integrace. Registrace na seminář.

Promítej i ty na Karlovce! Zahájení cyklu promítání filmů

 

Zveme vás na film Farmář a Hipster a na diskusi s manažerkou udržitelnosti UK Mgr. Ing. Nikolou Rusovou. Akce se koná v úterý 12. prosince od 18.00 ve Studijním klubu Celetná (Celetná 20). Zdarma. Registrace nutná.

Pozvánka na cyklus přednášek Věda na Hradě

 

Britská profesorka Ruth Mace promluví na téma Evoluce a kultura: případ náboženského celibátu. Přednáška se uskuteční v prostorách Nejvyššího purkrabství (vstup ze Zlaté uličky) ve středu, 6. prosince od 18.00. Máte-li zájem o účast, proveďte prosím rezervaci.

Konference o dobrovolnictví na VŠ

 

Zveme vás na konferenci Dobrovolnictví jako součást studia na VŠ. 30. listopadu dopoledne proběhne panelová diskuze na téma Společenský význam dobrovolnictví a další přednášky. Registrace na webu.

Setkání absolventů a přátel UK v Bruselu 2023

 

Ve čtvrtek 19. října se v Pražském domě v Bruselu uskutečnilo setkání absolventů a přátel Univerzity Karlovy působících v Belgii. Osobně se s univerzitní delegací potkala více než stovka zájemců a zájemkyň působících na nejrůznějších pozicích v mnoha oborech.

Výstava University of St Andrews v Karolinu

 

Zástupci Univerzity Karlovy a University of St Andrews se setkali v Praze, aby reflektovali dosavadní úspěšnou spolupráci v rámci partnerské dohody. Na úvod celodenního jednání o budoucích plánech zahájili představitelé obou univerzit ve foyer Karolina výstavu A Visual Journey through the University of St Andrews.

Zahájení kampaně OSN "Orange the World"

 

OSN zahajuje kampaň bojující proti genderově podmíněnému násilí. Diskusi na téma Role univerzit v prevenci násilí na ženách uvede 24. listopadu zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

Dobročinná akce

 

Přijďte oslavit Mezinárodní den dobrovolníků s Dobrovolnickým centrem Univerzity Karlovy. Společně napíšeme vánoční pohlednice osamělým seniorům. Darujte dobro. Absolventi jsou srdečně zváni!

Univerzita Karlova patří mezi nejlepší světové vysoké školy

 

Podle nejnovějšího žebříčku Times Higher Education World University Rankings 2024 by Subject ze dne 26. října 2023, náleží Univerzitě Karlově pozice mezi předními světovými pracovišti. A to ve všech oborech, ve kterých soustavně vzdělává studující a rozvíjí výzkumnou činnost.

Centrum péče a duši a duchovní doprovázení pro Klub Alumni

 

Potřebujete s někým mluvit o své duchovní cestě? Centrum péče o duši nově od 1. listopadu nabízí duchovní doprovázení a podporu nejenom studentům a zaměstnancům UK, ale také členům Klubu Alumni UK.

Prezident ocenil státním vyznamenáním také osobnosti z UK

 

Mezi oceněnými osobnostmi, které prezident ČR Petr Pavel u příležitosti státního svátku 28. října ocenil udělením nebo propůjčením státních vyznamenání, jsou také absolventi nebo osobnosti spjaté s Univerzitou Karlovou.

Ceny Neuron míří k absolventům UK

 

I v letošním roce Nadační fond Neuron na podporu vědy ocenil významné vědce a vědkyně. Hlavní cenu za celoživotní přínos vědě získal český chemik s mezinárodním renomé profesor František Švec, který působí na Farmaceutické fakultě UK. Na Karlovku míří i ceny pro mladé a nadějné vědce.

Mistr světa v plážovém volejbale je absolventem Karlovky

 

Ondřej Perušič, absolvent Právnické fakulty UK a student Filozofické fakulty UK, vybojoval ve dvojici s Davidem Schweinerem na mistrovství světa v plážovém volejbale v mexické Tlaxcale zlato. Oba se tak kvalifikovali i na olympijské hry v Paříži v příštím roce. Gratulujeme!

Podcast o otevírání Univerzity Karlovy světu

 

Bez úzké mezinárodní spolupráce nejsou v současnosti kvalitní vzdělání a věda představitelné. Projekty internacionalizace UK přibližují Martina Kotasová Ferreira, koordinátorka podpory internacionalizace a cizojazyčných studijních programů, a Lenka Henebergová, členka kolegia rektorky pro sociální záležitosti a udržitelný rozvoj.

Ideathon: Časované bomby naší společnosti

 

Pálí vás třaskavé společenské výzvy naší společnosti? Staňte se spolutvůrci budoucnosti! Využijte své znalosti a kreativitu a zapojte se do Ideathonu, který pořádá CPPT UK ve spolupráci s MPSV ČR.

Úspěch učitele se měří úspěchem absolventů

 

„Doufám, že další nová fakultní didaktická centra pro základní kurzy pedagogických kompetencí budou kvalitu učení dále rozvíjet ve spolupráci s Paedagogiem a Centrem celoživotního vzdělávání,“ přeje si profesor Zbyněk Tonar z Lékařské fakulty UK v Plzni.

CK Fede - zájezdy se slevou 15 %

 

Nyní je ten správný čas vybírat zimní dovolenou. Máte možnost objednat lyžařské zájezdy s autobusovou nebo vlastní dopravou se slevou 15 % od specialisty na italské Dolomity CK Fede.

RT Profi Optik - předvánoční slevy až 40 %

 

Pouze pro pracovníky UK nabízí RT Profi Optik skutečné předvánoční slevy 40 % na skla (na všechny typy), 35 % na dioptrické obruby a 30 % na sluneční brýle. Optika se pyšní mimořádným přístupem k zákazníkovi.

Městská divadla pražská - stálá sleva 50 % na vstupné

 

Zajděte si na představení na některou ze scén Městských divadel pražských, kde mají zaměstnanci UK slevu 50 % na vstupenky do 1. a 2. cenové zóny s výjimkou představení uvedených na webu.

 

International Alumni:

Dear members of the Alumni Club of Charles University,

 

Welcome to the November issue of our newsletter. The academic year is in full swing, and we hope that the chilly weather hasn’t caught you off guard. We continuously share our joy for the successes of our alma mater and its graduates, both at home and around the world. You can read more about it in interviews and articles.

We have strived to prepare exclusive offers and updates for the Alumni Club. The first of these is a premiere film evening featuring the best documentaries from the One World documentary film festival. Following the film screening, there will also be a discussion with an expert to enhance the shared experience. If the event is well-received, we would be delighted to repeat it in the future. In addition, the advent season is approaching, so allow us to invite you to the traditional Three Kings gathering, which will take place this time at Saint Nicholas in the Lesser Quarter. Registration is required for both events. Please follow our website and Facebook page for information on how to register.

By the way, there are plenty of interesting events lined up until the end of the year that shouldn't escape your attention. A concert on the festive evening of 17 November at the Karolinum, an exhibition at the University of St Andrews, a lecture series at Prague Castle, the launch of a UN campaign, and a charity event for seniors at CU Point.

As Christmas approaches, discounts and advantageous offers come in handy. This time, we are offering a four-star hotel in Pec pod Sněžkou or emergency dental services.

If you are willing to share your story or experiences with other alumni or are interested in organizing a seminar, discussion, or lecture at Charles University, please write to us at alumni@cuni.cz.

We believe that the pre-Christmas season is not only the hectic end of the working year for you but also a time for reflection on what this year has meant to you. We trust that we have succeeded in bringing you joy and making your ordinary days more enjoyable.

 

Thank you for being with us!

 

Your Alumni Club of Charles University

 

The start of the film screening cycle of movies from One World festival

 

We invite you for the start of the project “Promítej i ty na Karlovce!” We will open with the movie Farmer and Hipster and continue with a discussion with the CU sustainability manager Mgr. Ing. Nikola Rusova. The event takes place on Tuesday, 12 December at 6 p.m. in the Celetná Study Club (Celetná 20). Free of charge. Registration required.

Three Kings Annual Meeting for CU Alumni

 

We invite you to the annual festive gathering of Charles University graduates. This time in the Church of Saint Nicholas in Mala Strana. We will meet on Friday, 5 January at 4:15 p.m. The exact time will be specified later. Registration will begin on 5 December at 8:00 a.m.

The College of Europe offers studies linked to the EU

 

MEYS together with MI is organizing a seminar on the topic Why study at the College of Europe? The prestigious university is announcing admissions for the 2024/25 academic year and offers postgraduate studies focused on the EU and European integration. Registration for the seminar.

Invitation to a scientific lecture at Prague Castle

 

British Professor Ruth Maze will hold a lecture about evolutionary ecology of culture and language evolution in the lecture room of the Supreme Burgrave´s House (entrance from the Golden Lane) on Wednesday, 6 December 2023, 6 p.m. If you are interested in this lecture, please make a reservation.

Christmas charity event

 

We invite you to the International Volunteer Day with the Volunteer Centre of Charles University. Together we will make Christmas cards for seniors who are alone. Come and enjoy the pre-Christmas atmosphere. Alumni are more than welcome!

CU Scientists receive Neuron award for lifetime achievements

 

The Neuron Foundation this year recognised numerous top scientists, including experts from Charles University. The award for lifetime achievements in science went to the internationally-known Czech chemist František Švec from the Faculty of Pharmacy.

University of St Andrews and CU teams meet at the Karolinum

 

Charles University and delegates from the University of St Andrews had a chance to catch up this week in Prague, to reflect on past successes within their partnership agreement, and to discuss cooperation for the future.

Alumni meetup in Thailand

 

The inaugural Czech Alumni Meetup in Thailand, a collaborative effort between the Embassy of the Czech Republic in Thailand and the Czech National Agency for International Education and Research (DZS), opened its doors to Thai graduates of Czech universities.

Emergency Dental Service in Prague

 

In case of urgent dental care, you can visit The Na Františku Hospital in Prague. They are open seven days a week, and the service is provided only in urgent cases when your dentist is unavailable.

Aparthotel Svatý Vavřinec - Krkonoše

 

Enjoy a four-star hotel in Pec pod Sněžkou with amazing facilities in the middle of beautiful nature. As a member of CU Alumni Club, you can have even 15 % discounts.

 
 

Chcete pravidelně dostávat newsletter?
Staňte se členem Klubu Alumni UK

Do you want to receive this newsletter?
Log in here

Nechcete již newsletter dostávat?
Klikněte zde

Click here
Do you no longer want to receive this newsletter?

Foto: United Nations