Nezobrazuje se vám zpráva správně? Podívejte se na webovou verzi
Message not displaying correctly? Check out the web version


Vydává UK Point - služby a informace na jednom místě info@cuni.cz
Published by UK Point - services and information in one place info@cuni.cz

březen 2024

 

 Univerzita Karlova

Newsletter

 Pro členy Klubu Alumni UK

 For CU Alumni Club Members

 

Milé členky a milí členové Klubu Alumni Univerzity Karlovy,

vítáme Vás u čtení březnového newsletteru Klubu Alumni UK, ve kterém Vám přinášíme spoustu novinek a pozvánek na zajímavé akce, které se tentokrát konají také za hranicemi ČR, konkrétně ve Francii a Moldavsku.

Úvodem opět oslovujeme absolventky a absolventy, kteří promovali na Univerzitě Karlově před 50 lety, tedy v roce 1974. Absolvovali jste Právnickou fakultu, 1. lékařskou fakultu (dříve Fakulta všeobecného lékařství, FVL), 2. lékařskou fakultu (dříve Fakulta dětského lékařství, FDL), 3. lékařskou fakultu (dříve Fakulta hygienická, LFH), Lékařskou fakultu v Plzni, Farmaceutickou fakultu v Hradci Králové, Přírodovědeckou fakultu, Matematicko-fyzikální fakultu, Pedagogickou fakultu nebo Fakultu tělesné výchovy a sportu? Napište nám na absolventi@cuni.cz. Slavnostní ceremoniál Zlaté promoce se bude tentokrát konat v sobotu 13. dubna. Budeme rádi, když si datum zapíšete do kalendáře, a těšíme se, až spolu prožijeme tento významný den.

Připravili jsme pro Vás také další inspirativní příběhy našich absolventů, exkluzivní slevy a také novinky z prostředí univerzity, které by Vám neměly uniknout.

Na závěr Vás chceme požádat, pokud jste ochotni sdílet svůj příběh nebo zkušenosti s ostatními absolventy či máte zájem lektorovat seminář, besedu či přednášku na půdě UK, neváhejte nám napsat na absolventi@cuni.cz.

Pomozte nám oslovit a inspirovat nové členy a rozšířit naše řady.

Děkujeme, že jste s námi!

Váš Klub Alumni UK

   For information in English click here

 
 

Mimořádná událost

Pietní vzpomínka a společný projev úcty u Filozofické fakulty UK

 

Položit květiny a společně uctít památku prosincových obětí v doprovodu rektorky Mileny Králíčkové přišly 14. února dvě významné političky: Roberta Metsolaová, předsedkyně Evropského parlamentu, a Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Podpůrné setkání s metodou EMDR

 

Tým Českého institutu pro psychotraumatologii a EMDR vás zve na setkání zaměřené na podporu odolnosti po traumatické události. Živá i online setkání otevřená pro všechny se konají v průběhu celého března.

Prezident Macron uctil památku obětí střelby na FF UK

 

Kytici s francouzskou trikolorou položil při své návštěvě Prahy před hlavní budovu Filozofické fakulty UK francouzský prezident Emmanuel Macron. Uctil tak památku obětí tragédie, která se na fakultě stala v prosinci loňského roku.

 
 

Novinky z univerzity

Přihlaste se na Zlaté promoce 2024

 

Pro slavnostní ceremoniál, který se bude konat 13. dubna 2024, hledáme absolventky a absolventy z roku 1974. Pokud jste absolvovali v tomto roce nebo znáte někoho takového ve svém okolí, napište nám na absolventi@cuni.cz.

Aspen Young Leaders Program 2024

 

Leadershipový program pro mladé profesionály do 35 let, kteří aktivně působí ve střední Evropě, právě otevírá Call for Applications pro letošní ročník, který se koná 22.-25. srpna 2024. Deadline podávání přihlášek je 14. dubna 2024.

První mikrocertifikáty na UK udělil Ústav jazykové a odborné přípravy

 

Rozšířit a doplnit si vzdělání i nad rámec svého studia nebo po jeho absolvování. To je hlavní myšlenkou certifikovaného vzdělávání, které iniciovala Evropská komise. Úspěšní absolventi takových kurzů pak získají nový druh osvědčení – mikrocertifikát, který zvýší jejich konkurenceschopnost na pracovním trhu.

Věda na Hradě

 

Nový přednáškový cyklus Věda na hradě od loňského listopadu nabízí každý měsíc přednášky s předními světovými vědci. Pokud vám některá z nich utekla, můžete se podívat na její záznam.

Základní kámen stavby MEPHARED 2 v Hradci Králové byl poklepán

 

Významní hosté poklepali základní kámen druhé etapy stavby Kampusu Lékařské fakulty a Farmaceutické fakulty v Hradci Králové Univerzity Karlovy MEPHARED 2.

Jak se točil seriál Smysl pro tumor

 

Seriálový příběh o mladíkovi bojujícím s rakovinou Smysl pro tumor upozornil veřejnost na problematiku onkologických onemocnění a možnosti jejich léčby. Česká televize záběry z lékařského prostředí natáčela předminulý rok i na vybraných pracovištích Fakultní nemocnice Hradec Králové.

KAFKUS HYBERNSKÁ 2024

 

Objevit esenci Kafkova génia můžete od 19. do 23. března v Kampusu Hybernská, který se bude této velké osobnosti věnovat v rámci speciálního festivalu.

Inspirativní ženy na Karlovce: Mějme se rády a sportujme

 

Pomyslnou štafetu akce k Mezinárodnímu dni žen převzala Fakulta tělesné výchovy a sportu UK. „Sport je především o smyslu pro fair play, který se velice hodí i v běžném životě,“ shodly se účastnice debaty Ženy, které inspirují v Didaktikonu v Kampusu Hybernská.

Přednáška: Akademická obec zraněná, ale ne zlomená

 

V Modré posluchárně Karolina se uskutečnila přednáška určená všem členům akademické obce věnovaná tématu podpory a vyrovnávání se s prosincovou událostí na Filozofické fakultě. Záznam z přednášky je ke zhlédnutí na YouTube kanálu Univerzity Karlovy.

Vědecká rada udělila medaile osobnostem Univerzity Karlovy

 

Vědecká rada Univerzity Karlovy na svém pravidelném zasedání ocenila dvě významné osobnosti. Historickou pamětní medaili obdržel prof. Ing. František Zahálka, Ph.D., a stříbrnou pamětní medaili PhDr. Milan Buben, Ph.D.

Podcast: O Expertní skupině ERC se Zdeňkem Strakošem

 

Granty ERC podporují výzkum na samé hranici lidského poznání. Poslechněte si rozhovor o fungování Expertní skupiny, která pomáhá českým vědcům a vědkyním na tyto granty dosáhnout.

 
 

Naši alumni

Spisovatelka a absolventka FF Kadlečková o příbězích, kde vítězí intelekt

 

Vilma Kadlečková měla být původně knihovnice. Nakonec si ale do všech knihoven našla cestu jinak, prostřednictvím svých děl. Dnes se raduje z ceny Magnesia Litera za fantastiku, která se v roce 2023 v této kategorii udělovala poprvé.

Velvyslanec a absolvent FSV Landovský: NATO je jako fotbalový míč

 

„Česko je v rámci NATO dobrým tmelem, má schopnost spojovat,“ říká Jakub Landovský, velvyslanec ČR při NATO a absolvent FSV UK, kde dnes také učí.

Absolvent 2. LF Andreas jako autor knihy o dětském kardiologovi světové úrovně Janu Markovi

 

Absolvent někdejší Fakulty dětského lékařství UK Jan Marek strávil polovinu profesního života v Dětském kardiocentru FN Motol a tu druhou v Great Ormond Street Hospital for Children v Londýně. Jeho životní příběh, v němž se střetává historie, věda i medicína, přetavil do knižního interview Petr Andreas z 2. LF UK.

 
 

Slevy a benefity

Filmy za poloviční cenu

 

Vaše online kino, festival a filmový klub v jednom. Streamovací platforma dafilms.cz nabízí slevu 50 % z aktuální ceny ročního předplatného v březnu, dubnu a květnu 2024 pro členy Klubu Alumni UK.

Kouzelná Sardinie

 

Nechejte se unést krásou středomořského ostrova, který má moře a pláže jako v Karibiku. Sleva 10 % na zájezdy od našeho partnera Sardegna Travel může být příjemným bonusem.

Praktický průvodce EIZ na UK

 

Ústřední knihovna připravila přehledného průvodce pro práci s elektronickými informačními zdroji. Jako člen Klubu Alumni UK máte stále přístup ke všem elektronickým informačním zdrojům UK.

 

International Alumni:

Dear CU Alumni Club Members,

We welcome you to read the March issue of our newsletter containing lots of news and invitations to interesting events, which this time also take place outside the Czech Republic, specifically in France and Moldova.

We have also prepared for you other inspiring stories from our graduates, exclusive discounts and news from the university environment that you should not miss.

Finally,if you are willing to share your story or experience with other graduates or if you are interested in teaching a seminar, discussion, or lecture at CU, please do not hesitate to write to us at alumni@cuni.cz.

Help us reach and inspire new members and grow our ranks.

Thank you for being with us!

Your CU Alumni Club

Alumni Meetup France

 

Don't miss out on the opportunity to be part of an evening filled with stimulating discourse, networking, and celebration of shared excellence on Friday, 22 March at 6 p.m. at the International Student & Alumni Meetup in Paris.

Alumni Meetup Moldova

 

The International Student and Alumni Meetup Moldova on 30 April 2024 is a curated gathering designed for Moldavian alumni of Czech universities currently living in Moldova and current Czech students at Moldavian universities.

Aspen Young Leaders Program 2024

 

The leadership programme for young professionals under the age of 35, who are actively working in Central Europe, is now opening the Call for Applications for this year's edition, which takes place on 22 to 25 August. The application deadline is 14 April.

Jobspin Job Fair Prague

 

Find jobs on 20 April in Marketing, Communication, Customer Service, IT and HR and don't miss out on a chance to start promising career.

Open Science Webinars of 4EU+

 

Join the 4EU Alliance for Open for You a webinar series unlocking the world of open science. Explore freely, without borders or paywalls, as we delve deeper into this dynamic realm. Don't miss out!

Kafkus Hybernská 2024

 

From March 19 to 23 come to this laboratory searching for the essence of Kafka’s genius, the legacy of which often remains concealed by the tourist boom. It takes place mostly in Czech, but there will also be concerts by foreign musicians.

Practical Czech Law

 

Join us on 19 March online from 4 to 5:30 p.m. for “Practical Czech Law” with Attorney Mgr. Hana Křenková. Learn about visas, residency permits, working options, contracts, living situations, and more. Available for master's degree students.

Charity Music Festival

 

You can visit another year of the charity music festival on 19 March at 6 p.m. in the Rock Café Prague. This time, the proceeds will go to NF Nina, whose mission is to support and care for children at risk of cerebral glioma.

Running and Cycling Club

 

Join the charity team RCT Prague and enjoy your favourite sport in great company while doing something good. You are welcome whether you’re a competitive athlete or simply seeking a fun way to stay active. The team is organizing multiple group events every week.

First Aid Course

 

On 27 March First Aid Course led by our student ambassadors from the medical faculties will take place. Learn essential skills to confidently respond to a variety of emergency situations, that might come in handy when we least expect it. Available for master's degree students.

MindRun

 

The MindRun project was created to support the mental and physical health of students. The aim is to create a community of runners who support each other and run together to enjoy the happiness from movement.

Sardegna Travel

 

Let yourself be carried away by the beauty of the Mediterranean island, which has sea and beaches like in the Caribbean. A 10 % discount on tours from our partner Sardegna Travel can be a nice bonus.

 
 

Chcete pravidelně dostávat newsletter?
Staňte se členem Klubu Alumni UK

Do you want to receive this newsletter?
Log in here

Nechcete již newsletter dostávat?
Klikněte zde

Click here
Do you no longer want to receive this newsletter?

Foto: Shutterstock