Nezobrazuje se vám zpráva správně? Podívejte se na webovou verzi
Message not displaying correctly? Check out the web version


Vydává UK Point - služby a informace na jednom místě info@cuni.cz
Published by UK Point - services and information in one place info@cuni.cz

únor 2024

 

 Univerzita Karlova

Newsletter

 Pro členy Klubu Alumni UK

 For CU Alumni Club Members

 

Milé členky a milí členové Klubu Alumni Univerzity Karlovy,

vítáme vás u únorového vydání našeho newsletteru. Úvodem bychom chtěli podpořit ty, kterých se přímo či nepřímo dotkla prosincová událost na FF. Stresující a traumatické zážitky mohou postihnout koholiv z nás a to kdykoliv, bez varování. Neváhejte proto využít nabízené pomoci.

Kromě novinek z univerzity a širokého portfolia rozhovorů s našimi absolventy v tomto čísle rozhodně nepřehlédněte pozvánky na akce, kde si můžete nechat zkontrolovat zdraví, nastartovat kariéru nebo navázat nová mezinárodní přátelství. Nepřehlédněte také dvě výjimečná představení v Divadle Radka Brzobohatého, kde na vás bude čekat welcome drink.

Chceme touto cestou také vyzvat absolventky a absolventy Univerzity Karlovy, kteří promovali před 50 lety, tedy v roce 1974, k přihlášení na Zlaté promoce. Absolvovali jste Právnickou fakultu, 1. lékařkou fakultu (dříve Fakulta všeobecného lékařství, FVL), 2. lékařskou fakultu (dříve Fakulta dětského lékařství, FDL), 3. lékařskou fakultu (dříve Fakulta hygienická, LFH), Lékařskou fakultu v Plzni, Farmaceutickou fakultu v Hradci Králové, Přírodovědeckou fakultu, Matematicko-fyzikální fakultu, Pedagogickou fakultu nebo Fakultu tělesné výchovy a sportu? Napište nám na absolventi@cuni.cz. Slavnostní ceremoniál se bude tentokrát konat v sobotu 13. dubna. Budeme rádi, když si datum zapíšete do kalendáře a těšíme se, až spolu prožijeme tento významný den, který pro vás již připravujeme.

Chcete sdílet svůj příběh nebo zkušenosti s ostatními absolventy? Máte zájem lektorovat seminář, besedu či přednášku na půdě UK? Hledáme také absolventy, kteří by nám pomohli z rozšířením služeb v rámci univerzity. Více najdete v příspěvku. Neváhejte nám napsat na absolventi@cuni.cz.

Děkujeme, že jste s námi!

Váš Klub Alumni UK

   For information in English click here

 
 

Mimořádná událost

Český institut pro psychotraumatologii a EMDR pořádá skupinová setkání zaměřená na podporu odolnosti a stabilizaci akutních stresových symptomů po střelbě na Filozofické fakultě formou živých i online setkání probíhajících v bezpečném prostředí. Není vyžadováno, abyste sdíleli své pocity, nebo mluvili o svých zkušenostech verbálně. Doporučujeme využít každému, kdo má čas. Má to smysl.

Psychologická pomoc pokračuje

 

Psychologové a psycholožky Centra Carolina i mimo UK stále nabízí možnost pomoci i absolventům UK přes email: psych.pomoc@cuni.cz.

Odborná a právní pomoc

 

Probační a mediační služba nabízí všem, kterých se tragická událost nějak dotkla, odbornou a právní pomoc. Vyškolení specialisté jsou připravení poskytnout psychickou podporu, ale i praktickou pomoc při jednání s úřady nebo s policií.

Otevřené meditace

 

Centrum péče o duši UK nabízí pravidelné úterní meditace jednou za 14 dní v Kampusu Hybernská, a to od 16:00 do 17:30 hod. se zkušeným průvodcem meditace Pavlem Polou. Účast na meditacích je zdarma. Příští termín je 27. února, jste vítáni.

Před FF roste pietní instalace

 

Sluneční svit symbolicky prozářil den, kdy se po měsíci vůbec poprvé od prosincové tragédie pootevřely dveře Filozofické fakulty UK. Šok a zármutek z hrůzy, která se zde odehrála, se studující i vyučující rozhodli zpracovat společně a pro akademickou obec tak typicky, tedy tvůrčím způsobem.

Prezident Petr Pavel navštívil zázemí studujících FF

 

V rámci akce Měsíc pro fakultu navštívil prezident Petr Pavel v pondělí 29. ledna 2024 přítomné studující v prostorách komunitních mobilních místností na náměstí Jana Palacha. Prezident se zapojil i do tvorby kolektivní plastiky nazvané Společná krajina, jež vzniká tavením stovek svíček odklizených z pietních míst.

 
 

Novinky z univerzity

Přihlašte se na Zlaté promoce 2024

 

Pro slavnostní ceremoniál, který se bude konat 13. dubna 2024, hledáme absolventky a absolventy z roku 1974. Pokud jste absolvovali v tomto roce nebo máte někoho takového ve svém okolí, napište nám na absolventi@cuni.cz.

Den zdraví na UK

 

Členové asociace studentů medicíny IFMSA vám nabízí, že vám změří glykemii, cholesterol, určí krevní skupinu a naučí vás dovednosti samovyšetření. Akce se koná od 9:00 do 15:00 hodin v UK Pointu v Celetné 13.

Kariérní den na UK

 

Cílem Kariérního dne na UK je zprostředkovat studujícím skrze soubor aktivit a tematických přednášek praktické dovednosti a užitečné informace, které jim usnadní vstup do pracovního procesu. Pro studenty a čerstvé absolventy Univerzity Karlovy vstup zdarma.

Hledáme alumni - jste to právě vy?

 

Pomozte nám s rozšířením služeb v rámci univerzity. Aktuálně hledáme absolventy, kteří by měli zájem s UK spolupracovat v poskytování služeb pro anglicky hovořící studenty a zaměstnance v oblastech nabídky ubytovacích kapacit, GP, specialistů (zubaře a psychiatry), psychosociální pomoci a kariérního poradenství.

Hokejová bitva o Prahu je zpět!

 

Na zimním stadionu Eden se spolu 5. března utkají největší rivalové v univerzitním hokeji, Univerzita Karlova proti ČVUT! Zažijte skvělou show, podpořte svou alma mater a potom zakončete večer afterparty v OX Clubu! Registrace zde.

International středa, mezinárodní Wednesday

 

Začíná nový pravidelný seriál akcí pro české a zahraniční studující! Jste absolventkou nebo absolventem a zároveň ještě studujete? Každý středeční večer od 21. února proběhne v Kampusu Hybernská neformální setkání, kde můžete potkat své zahraniční spolužáky a spolužačky.

Karolinum zasvěcené vědě: konference Primus Day popáté

 

V letošním roce se děje již poosmé, že mladí a perspektivní – vědkyně a vědci – získávají na realizaci projektů finanční podporu od své alma mater. Přiblížit cesty vedoucí k získání prestižních podpor a grantů přišla do Karolina pětice úspěšných- ekonomů a biologů. Konal se zde již pátý ročník konference Primus Day.

Univerzita Karlova hostila setkání partnerů české účasti EXPO 2025

 

Koncem roku 2023 se v historických prostorách Karolina uskutečnilo předvánoční setkání partnerů a příznivců české účasti na EXPO 2025. Dorazilo na 200 zástupců akademického sektoru, českých i japonských firem a státní a veřejné sféry. Světová výstava se bude konat v roce 2025 v japonské Ósace.

Debata první dámy Evy Pavlové se studenty na LFP

 

V rámci dvoudenní návštěvy prezidentského páru v Plzeňském kraji navštívila paní Eva Pavlová v úterý 23. 1. 2024 Lékařskou fakultu v Plzni, kde se zapojila do debaty odborníků, zástupců LFP a studentů k problematice hrozícího nedostatku praktických lékařů pro děti a dorost v České republice.

JSTOR: Nový přístup ke kolekcím e-časopisů

 

Nově je pro celou univerzitu dostupných 27 ucelených JSTOR kolekcí z oblasti humanitních, společenských a přírodních věd. Přístup z Portálu e-zdrojů.

Kroužky pro děti v Didaktikonu

 

Vzdělávací centrum Didaktikon otevírá další turnus odpoledních kroužků pro děti ve věku 12 až 20 let. Vyzkoušet si mohou různé obory, které lze na UK studovat: přírodní vědy, matematiku, historii, či medicínu.

 
 

Naši alumni

Absolvent FSV Pruša si v knize posvítil na japonské mediální skandály

 

„Snažil jsem se pochopit genezi a významy skandálu v japonských médiích, kdy je dotyčný provinilec komunitou až zavržen,“ říká japanolog a analytik médií Igor Pruša, jenž vystudoval Tokijskou univerzitu – a v létě 2023 vydal monografii v Routledge.

Absolventka MFF Robová: Didaktické poučky nejsou matematické věty

 

„Neexistuje jediný zaručený postup, jak efektivně učit matematiku. Učitel by měl proto znát více výukových metod a výuku diferencovat,“ říká docentka Jarmila Robová, jež se na Matematicko-fyzikální fakultě UK věnuje didaktice matematiky, a tedy přípravě budoucích, zejména středoškolských, učitelů matematiky.

Absolvent FHS Špecián: AI univerzity neohrozí, když se jí naučí správně používat

 

Tým Petra Špeciána z Fakulty humanitních studií UK chce sledovat technologickou revoluci způsobenou AI v přímém přenosu a na základě výsledků pak pomáhat institucím včetně univerzit najít způsoby, jak se nastupující technologii přizpůsobit a využít jí.

Absolvent a doktorand PF Červinka rozjíždí sbírku na komiksovou ústavu

 

Doktorand Právnické fakulty UK Lukáš Lev Červinka chce vydat knihu Ústavní (ne)pořádek v obrazech, která by měla i prostřednictvím komiksových stripů a ilustrací vysvětlovat Ústavu tak, aby jí porozuměli i středoškoláci. Peníze na vydání knihy nyní doktorand sbírá prostřednictvím crowdfundingové kampaně na platformě Donio. Sbírka bude probíhat až do konce února.

Absolventka PřF Hálová: K životu potřebuji českou komunitu

 

„Baví mě hledat podstatu biologických procesů,“ říká Lenka Hálová, absolventka Univerzity Karlovy, která již patnáct let působí v Manchesteru. Zabývá se výzkumem regulace buněčného cyklu, jehož narušení vede například k rakovinnému bujení. Mimo jiné je velmi aktivní v neziskové organizaci Česká škola & komunita v Manchesteru.

Absolvent ETF, farář a zdravotní klaun Najbrt se do nemocnic chodí nabít

 

Pro běžné faráře není nezvyklé chodit do zdravotnických zařízeních poskytovat útěchu těžce nemocným. David Najbrt to ale povýšil na další úroveň. Před vstupem mezi pacienty si oblékne doktorský plášť, kolem krku zavěsí fonendoskop, a nasadí si plastový červený nos – promění se ve zdravotního klauna.

 
 

Slevy a benefity

Divadlo Radka Brzobohatého zve

 

Využijte plošnou slevu 30 % na všechna představení (výjimkou je Freddie). Mimořádně 1 plus 1 vstupenka zdarma a welcome drink k tomu na představení Hračička pouze 24.2. a 15.3. Více na webu.

Divadlo Na Fidlovačce

 

Nezapomeňte využívat slevu 20 % ze vstupného, která je vám i v tomto roce poskytována na všechna představení Divadla Na Fidlovačce ze speciální nabídky uvedené na webu.

Divadlo Na Jezerce

 

Náš nový kulturní partner, divadlo pod vedením Jana Hrušínského, vám nabízí vstupenky za jednotnou cenu 250,- Kč na vybraná představení. Nabídka bude na každý měsíc aktualizována.

Pizzerie Omnibus

 

Jste vítáni v nově otevřené pizzerii na Smíchově. Po předložení průkazu zaměstnance máte od úterý do soboty slevu 30 % na veškerou konzumaci s výjimkou poledního menu.

Aquapalace Praha

 

Právě v zimním období je ten správný čas pro návštěvu Aquapalace Praha, kde si pod střechou užijete vodní radovánky s celou rodinou ve Vodním světě a saunách se slevou 20 %.

 

International Alumni:

Dear CU Alumni Club Members,

In this February newsletter, we would like to inform you about the most important news happening at our university and offer you some special benefits.

You can look back together with colleagues from Forum magazine at hundreds of interesting interviews from the previous year, read two current ones with our graduates, accept an invitation to a new series of regular events for Czech and international students, a career day or a health day, or get access to comprehensive JSTOR collections.

If you yourself or any other interesting alumni you might know would like to share their story or experience with other alumni, please write to us at alumni@cuni.cz. Or perhaps you are interested in conducting a seminar, discussion, or lecture at CU. Help us reach out to new members and grow our ranks.

Thank you for being with us!

Your CU Alumni Club

Forum 2023: Hundreds of exciting interviews and stories

 

Forum magazine last year continued to provide extensive coverage about the goings-on at Charles University – profiling inspiring personalities and interviewing both established and up-and-coming researchers, academics, innovators, authors and even artists on a fascinating range of topics.

A chance to do extraordinary research

 

For the eighth year in a row, promising young scientists at Charles University have received financial support from their alma mater to carry out groundbreaking research through Primus funding. The number of this year's recipients stands at twenty.

Health Day

 

On 21 February from 9 a.m. to 3 p.m., members of the medical students’ association will measure your blood sugar, cholesterol, and determine your blood type. The event takes place at CU Point in Celetná 13.

Career Day at CU

 

The goal of Career Day at CU is to provide students with practical skills and useful information through a set of activities and thematic lectures that will help them enter the workforce. Free entry for students and fresh graduates of Charles University.

International Wednesday

 

We start new series of regular events for Czech and international students! Every Wednesday evening starting from 21 February, there will be an informal gathering at Campus Hybernská where you can meet your classmates. So come along for a chat.

Petr Litoš - graduate of the Faculty of Mathematics and Physics - co-founded the comic book publisher CREW

 

Comics have come a long way since they were introduced in the late 19th century. Over the decades, graphic novels became more sophisticated, pushing and redefining artistic and narrative boundaries. Years ago, Petr Litoš - a CU graduate – co-founded the comic book publisher CREW which is a powerhouse on the Czech market today.

"Perun" - graduate of the Faculty of Law and Beach Volleyball champ - excels on and off the sand

 

Many people know CU student Ondřej Perušič by his nickname, Perun, after the Slavic god of thunder and lightning. Last October, fans saw him and team partner David Schweiner win gold at the World Beach Volleyball Championships.

JSTOR Full Access Collection

 

There are now 27 comprehensive JSTOR collections in the humanities, social sciences, and natural sciences available for the entire university. The collections are all in English. You can access them from the e-resources Portal.

Dental Care

 

Take advantage of the opportunity to have your teeth checked in the teaching rooms of the 1st Faculty of Medicine’s Dental Clinic where students of the highest years will take care of your teeth at favourable prices.

Aquapalace Prague

 

The winter season is the right time to visit Aquapalace Prague. You can enjoy water fun with the whole family at Water World and relax in the saunas with a 20 % discount.

Pizzeria Omnibus

 

Italian specialties are prepared for you from Tuesday to Saturday. There is a 30 % discount on all consumption, with the exception of the lunch menu when you present your Alumni card.

 
 

Chcete pravidelně dostávat newsletter?
Staňte se členem Klubu Alumni UK

Do you want to receive this newsletter?
Log in here

Nechcete již newsletter dostávat?
Klikněte zde

Click here
Do you no longer want to receive this newsletter?

Foto: Fotobanka UK | vlastní fotografie i grafika | CU Photobank