Nezobrazuje se vám zpráva správně? Podívejte se na webovou verzi
Message not displaying correctly? Check out the web version


Vydává UK Point - služby a informace na jednom místě info@cuni.cz
Published by UK Point - services and information in one place info@cuni.cz

prosinec 2023

 

 Univerzita Karlova

Newsletter

 Pro členy Klubu Alumni UK

 For CU Alumni Club Members

 

Milé členky a milí členové Klubu Alumni Univerzity Karlovy,

blíží se konec roku a s ním i čas bilancování a ohlížení zpět. Úvodem vám všem chceme poděkovat za to, že jste se rozhodli zůstat nadále díky našemu klubu ve spojení s vaší alma mater. Také chceme touto cestou přivítat všechny nové členy, kterých je za rok 2023 téměř 800 a každým dnem přibývají další.

Snažíme se, abychom vám každý měsíc díky tomuto newsletteru zprostředkovali to nejzajímavější a nejdůležitější, co se na univerzitě děje. Abyste také každé číslo otevírali s očekáváním, že v něm najdete něco, co vás potěší a zpestří vám prosincové dny. Čas, kdy se většinou veškerá pozornost a snažení upírá k nadcházejícím svátkům.

Začneme tedy tím, že vás pozveme na akci, která se koná po Vánocích a je jejich důstojným zakončením, tedy na lednové Tříkrálové setkání. Je nutné se registrovat, stále se můžete přihlásit zde. Také se můžete zkusit přihlásit na prestižní VŠ College of Europe, na kterou nabízí MŠMT a MV zajímavá stipendia.

Přemýšlíte o originálním dárku? Řešením mohou být vstupenky na Reprezentační ples UK, který se bude konat 1. března 2024. Abyste vypadali krásně jako ze škatulky, využijte slevu na luxusní krém značky SAIN, která vznikla na UK. V e-shopu také naleznete produkty s novým logem UK.

Nechybí příspěvky o úspěších našich absolventů a rozhovory s nimi, stejně jako se můžete dočíst o úspěchu UK jako takové. Budeme rádi, pokud se rozhodnete s námi spolupracovat a přidáte se tak k dalším úspěšným alumni.

Děkujeme, že jste s námi a přejeme klidné svátky!

Váš Klub Alumni UK

   For information in English click here

 
 

Prestižní vysoká škola nabízí studium spojené s EU

 

Prestižní VŠ vypisuje přijímací řízení na akademický rok 2024/25 a nabízí postgraduální studium zaměřené na problematiku Evropské unie a evropské integrace.

Vstupenky na Reprezantační ples UK v prodeji!

 

Vstupenky na Reprezentační ples UK 2024 jsou již v prodeji! Vstupenky do Velkého sálu, přísálí a ochozu nad Velkým sálem jsou k dispozici za zvýhodněné předprodejové ceny od 14. 12. 2023 do 14. 1. 2024.

Tříkrálové setkání 2024

 

Každoroční sváteční setkání absolventů a členů Klubu Alumni UK se tentokrát koná v Kostele sv. Mikuláše na Malé Straně. Sejdeme se v pátek 5. 1. 2024 v 16:00. Ještě je k dispozici několik volných míst.

Prorektor a absolvent FSV Krištoufek mezi nejcitovanějšími ekonomy na světě

 

Pro UK jde o další velký úspěch v oblasti vědy. Prorektor pro vědeckou a tvůrčí činnost profesor Ladislav Krištoufek byl dle žebříčku vysoce citovaných vědců (Clarivate Highly Cited Researchers) v kategorii Economics and Business označen jako jeden z pouhých 86 vysoce citovaných ekonomů na světě.

Z Hradu na UK. Tam prezidentka Čaputová převzala zlatou medaili

 

Studujícím UK se naskytla mimořádná příležitost – diskutovat se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. V předvečer výročí událostí 17. listopadu let 1939 a 1989 zavítala na Univerzitu Karlovu, kde jí rektorka Milena Králíčková udělila zlatou pamětní medaili UK.

Prezident jmenoval 27 nových profesorů Univerzity Karlovy

 

Karolinum opět hostilo slavnost spojenou s předáváním profesorských dekretů. Z celkového počtu 72 nově jmenovaných profesorek a profesorů si jmenovací dekret z rukou prezidenta a ministra školství přišlo převzít 27 osobností UK. Většina z nich je také jejími absolventy.

Velký úspěch UK u Grantové agentury ČR

 

UK získala 86 standardních a postdoktorandských projektů Grantové agentury ČR. Finanční podporu nedávno GA ČR udělila také čtyřem vědeckým projektům ve vysoce výběrové soutěži Junior Star.

15 + 2 ocenění Nadace Nadání pro osobnosti z Univerzity Karlovy

 

Na zámek Josefa Hlávky se sjely desítky studentů a vědců, aby společně oslavily laureáty Cen Josefa Hlávky a nestory, výjimečné osobnosti české vědy a umění, kteří převzali Medaili Josefa Hlávky. Mezi oceněnými pochopitelně nechyběli ani zástupci UK!

UK v udržitelnosti mezi TOP 200 univerzitami na světě

 

Univerzita Karlova byla v QS World University Rankings: Sustainability – světovém žebříčku udržitelného rozvoje klasifikována na 172. místě z 1403 hodnocených vysokých škol a v Evropě na 75. místě z hodnocených 493 vysokých škol.

Mikrocertifikáty zlepší pozici absolventů kurzů na pracovním trhu

 

UK hostila mezinárodní konferenci zaměřenou na mikrocertifikáty v českém vysokoškolském prostředí. Jedná se například o kratší jednosemestrální kurzy s přímou vazbou na aplikační sféru, které zaručí jejich absolventům lepší uplatnění a konkurenceschopnost na trhu práce.

Absolventka FHS Fuxová ze skupiny Vesna: Úspěch nám asi předpověděly hvězdy

 

Symbolicky na jaře, po kterém je ve slovanské poetice skupina pojmenována, způsobila Vesna zemětřesení nejen na české hudební scéně. „Asi jsme to měly vepsané ve hvězdách“, říká textařka a skladatelka skupiny Patricie Kaňok Fuxová.

Absolventka 1LF a ragbistka Plevová: Když lovíte soupeře, on loví vás!

 

Kristýnu Plevovou možná znáte z televize jako reprezentantku České republiky v ragby. Osobně se s ní můžete setkat nejspíše na Klinice rehabilitačního lékařství 1. lékařské fakulty UK, ve fakultní poliklinice na Karlově náměstí v Praze, kde od letoška vede jedno z fyzioterapeutických oddělení. 

Absolvent PF a finalista Českého vševěda Exner: Popularizovat vědu je třeba

 

Zažil si několik olympiád. Nikoliv jako sportovec, ale jako právník nebo také jako „styčný důstojník pro covid“, jak zněla jeho oficiální funkce na hrách v Tokiu. Teď si Jan Exner sám vyzkoušel, jaké to je bojovat o cenné kovy. V soutěži Český vševěd se probojoval až do finále.

Promítej i ty na Karlovce! Cyklus filmových projekcí zahájen

 

V úterý 12. 12. od 18:00 ve Studijním klubu Celetná proběhla první projekce nového cyklu promítání "Promítej i ty na Karlovce!". Na film Farmář a Hipster navázala diskuze s manažerkou udržitelnosti UK Mgr. Ing. Nikolou Rusovou.

Provozní doba infodesku a výdejních center průkazů

 

Před vánočními svátky jsou vám kolegové z infodesku a výdejních center průkazů plně k dispozici. V posledním prosincovém týdnu bude provoz některých služeb omezen. Podívejte se před návštěvou na provozní dobu nebo nám napište e-mail.

Turčianske Teplice – speciální nabídka pro UK – tip na dárek

 

Kdo ještě nezažil výjimečný pobyt v termálních lázních s lékařskou péčí, uprostřed krásné přírody s excelentním ubytováním a stravováním, může využít speciální nabídky našeho partnera.

DATART – staňte se VIP zákazníkem

 

Společnost DATART umožňuje členům Klubu Alumni UK stát se VIP zákazníkem a dostat se tak ke slevám z široké nabídky sortimentu elektra, které zvláště před Vánoci mohou potěšit.

SAIN – luxusní krém s 20 % slevou – tip na dárek

 

Kosmetická značka SAIN byla vynalezena vědci z UK. Omlazující a hojivé luxusní krémy jsou speciálně členům Klubu Alumni UK nabízeny v průběhu celého prosince se slevou 20 %.

Veselé Vánoce s novým merchem a vizuálem UK!

 

Co zkusit tyto Vánoce zpříjemnit svým blízkým dárkem z našeho e-shopu s novým vizuálem Univerzity Karlovy? Potěšte (se) jako královny a králové!

 

International Alumni:

Dear members of the Charles Universtiy Alumni Club,

The end of the year is approaching, and with it, also a time for reflecting back on what we have achieved during the past year. We would like to thank all of you for choosing to stay connected with your alma mater through our club. We would also like to take this opportunity to welcome all new members – almost 800 for 2023 and more are joining every day.

We strive to inform you about the most interesting and important things happening at the university every month thanks to this Newsletter. Although you are undoubtedly focused on the upcoming holidays, we hope you will find something in this issue that will delight you and enrich your holiday experience in the days to come.

First off, we would like to invite you to an event that takes place immediately after Christmas – the Three Kings meeting in January. You can still join us. You can also apply to the prestigious College of Europe. Interesting scholarships to study here are offered by the Ministry of Education, Youth and Sports and the Ministry of Culture.

Are you interested in purchasing an original gift? One solution may be tickets to the CU Representative Ball, which will be held on 1 March 2023. To enhance your natural beauty, try taking advantage of the discount on luxury cosmetics from the brand SAIN, which was created at CU. In the e-shop, you can also find products with the new CU logo.

There are posts about the achievements of our alumni and interviews with them, and you can also read about the many inspiring success stories at CU. We look forward to cooperating with you in the future and encourage you to join our successful alumni.

Thank you for being with us, and we wish you a peaceful holiday season!

Your Charles University Alumni Club

The College of Europe offers studies linked to the EU

 

MEYS together with the MI is organizing a seminar on the topic Why study at the College of Europe? The prestigious university is announcing admissions for the 2024/25 academic year and offers postgraduate studies focused on the EU and European integration.

One of the world's most cited economists is at Charles University

 

This is another great success for Charles University in the field of science. The Vice-Rector for Research, Professor Ladislav Krištoufek, was named one of only 86 highly cited economists in the world in the Economics and Business category of the Clarivate Highly Cited Researchers.

Three Kings Annual Meeting for CU Alumni

 

We invite you to the annual festive gathering of Charles University graduates in the Church of Saint Nicholas in Mala Strana. The event takes place on Friday, 5 January 2024 at 4 p.m. Registration is still open.

Launch of the film screening cycle from the One World festival

 

On Tuesday, 12 December at 6 p.m., we launched the project “Promítej i ty na Karlovce!”. The event opened with the movie Farmer and Hipster and continued with a discussion with the CU sustainability manager Mgr. Ing. Nikola Rusova.

Supply chain: the focus of the Czech-Taiwanese university centre

 

Charles University jointly launched a new Supply Chain Resilience Centre with the National Chengchi University in Taiwan. The centre is part of a multifaceted project that will research the stability of supply chains and more.

Oxford's Vice-Chancellor: co-operation helps us all

 

“Excellence and success breeds more success. The key to success is to attract truly high quality students and staff. It’s great to have great facilities, but in the end it’s all about people,” says Irene Tracey, Vice-Chancellor of Oxford University.

SheAI - AI for an inclusive society: Prague women hackathon

 

Are you a woman who is curious about new technologies and willing to make an impact? Would you like experience with generative AI or AI coding tools that cultivate new ideas and solutions for the world. All levels are welcome, from those with no prior knowledge to the tech-savvy.

The Obligatory Adaptation and Integration Course for Foreigners

 

Are you an international newcomer at CU? Explore whether you’re required to join the Integration and Adaptation Course mandated by the Ministry of the Interior. Learn more on the SWC website.

Opening hours of the Information Desk and Card service centre

 

We’re here to assist you before the Christmas holidays. Kindly note that personal visits to the Information Desk and Card Service Centre will be limited during the last week of December. Please check our opening hours before your visit or email us.

Alumna Zuzana Musilová of the Faculty of Science: Awarded a prestigious ERC Consolidator grant

 

“Our goal is to understand the limits of what the vertebrate eye is capable of! By studying the eye of deep-sea fish, we can also learn many useful insights about the human eye,” says CU’s Zuzana Musilová.

Alumnus Matyáš Fendrych of the Faculty of Science: Auxin phenomenon in plants examined in new ERC

 

“We previously described rapid auxin speciation in the root of a model plant Arabidopsis thaliana. Now we want to focus on this in other parts of plants, bringing us closer to practical applications,” says Matyáš Fendrych.

SAIN - luxury skincare products with 20% discount

 

The cosmetic brand SAIN is the invention of scientists from Charles University. Rejuvenating and healing luxury creams are offered to Charles University Alumni Club members throughout December with a 20% discount.

Merry Christmas with brand new merch from CU!

 

Would you like to make this Christmas more pleasant for your loved ones? Purchase a gift from our e-shop with Charles University’s new logo. Live like real queens and kings!

 
 

Chcete pravidelně dostávat newsletter?
Staňte se členem Klubu Alumni UK

Do you want to receive this newsletter?
Log in here

Nechcete již newsletter dostávat?
Klikněte zde

Click here
Do you no longer want to receive this newsletter?

Foto: SAIN | Institut français de Prague