Nezobrazuje se vám zpráva správně? Podívejte se na webovou verzi
Message not displaying correctly? Check out the web version


Vydává UK Point - služby a informace na jednom místě info@cuni.cz
Published by UK Point - services and information in one place info@cuni.cz

červen 2023

 

 Univerzita Karlova

Newsletter

 Pro členy Klubu Alumni UK

 For CU Alumni Club Members

 

Milé členky a milí členové Klubu Alumni UK,

na Univerzitě Karlově je v plném proudu zkouškové období. Studenti pilně studují a těší se na zasloužené prázdniny. Věříme, že i vám nastává čas dovolených a přejeme vám, abyste si nejen odpočinuli, ale také prožili mnoho inspirativních zážitků.

Toto je náš poslední newsletter před prázdninami, další bude následovat v září.

Můžete se dočíst o již proběhlých univerzitních akcích, které jsou obohacením pro naši společnost daleko nad rámec UK. Jako vždy následují rozhovory s úspěšnými absolventy naší alma mater a nezapomínáme ani na nové poznatky v oblasti vědy.

I my přicházíme s aktuálně hojně diskutovanou tématikou umělé inteligence, tentokrát se zaměřením na děti.

Máme pro Vás několik tipů na léto a nezapomněli jsme ani na nabídku z univerzitního e-shopu.

Jste-li ochotni sdílet svůj příběh nebo zkušenosti s ostatními absolventy či máte zájem lektorovat seminář, besedu či přednášku na půdě UK, napište nám, prosím, na absolventi@cuni.cz.

Přejeme vám osvěžující letní dny a těšíme se na vás po prázdninách!

Váš Klub Alumni UK

   For information in English click here

 
 

Zlaté promoce absolventů Univerzity Karlovy z roku 1973

 

V sobotu 13. dubna se konala mimořádná událost pro všechny, kdo absolvovali UK před 50 lety. Všechny promoce bývají nejen slavnostní, ale i dojemné. Pro Zlaté promoce to platí dvojnásob.

Absolventky UK mezi nejvlivnějšími ženami ČR podle časopisu Forbes

 

Rektorka UK patří mezi nejvlivnější ženy Česka. Na předních příčkách bodovaly i další ženy spjaté s UK: Věra Jourová (alumna FF a PF UK), Markéta Pekarová Adamová (alumna FF UK) a Lenka Bradáčová (alumna PF UK).

U(I)Kalendář roku 2024 a soutěž pro členy Klubu Alumni UK

 

Staňte se spoluautory kalendáře Univerzity Karlovy pro rok 2024 a vyhrajte 10 000 Kč. Univerzita Karlova vyhlašuje soutěž s názvem U(I)Kalendář 2024 o nejlepší „fotografie“ či „obrazy“ vytvořené umělou inteligencí!

V Karolinu proběhl benefiční koncert na podporu středoškoláků

 

Nadační fond Univerzity Karlovy bude obohacen o výtěžek z Benefičního koncertu, který se konal 29. května ve Velké aule Karolina. Fond podporuje nadané středoškolské studenty.

Devadesát devět kroků univerzity do budoucnosti

 

Univerzita Karlova představuje devadesát devět úspěšně dokončených projektů. Úsilí o modernější univerzitu, útulnější zázemí, obsáhlejší nabídku oborů a mezinárodní prostředí sklízí své plody.

První Alumni Meetup absolventů českých škol v USA

 

Na půdě českého velvyslanectví v USA se sešli zástupci devíti českých univerzit, jejich zahraniční spolupracující organizace a bývalí studenti, kteří strávili část svého života v České republice.

Alumna UK Věra Jourová: Práva pro mě byla terapií

 

Místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová se snaží do evropských institucí dostat více Čechů. Na její popud nyní vznikl nový přípravný kurz.

Alumnus Pedf UK: Nechceme žáky děsit a zkoumáme, jak chemii učit moderněji

 

Na Pedagogické fakultě UK zkoumají, jak učit lépe. Používají k tomu i moderní technologii eye-trackingu, kdy pomocí speciální kamery sledují pohyby očí žáků například při řešení chemických úloh.

Jak se z chemika Šulisty stal mentor a honorární konzul

 

Absolvent Přírodovědecké fakulty UK v pětapadesáti opustil farmaceutický průmysl a naplno se stal kariérním koučem, poradcem, mentorem, školitelem LinkedInu i honorárním konzulem ve Švýcarsku.

Student FSV UK a alumnus FF UK: ChatGPT není chytřejší než Google

 

Odborníci z UK s projektem Aignos navštěvují školy po celé republice a seznamují studenty i učitele s možnostmi využití umělé inteligence při výuce.

Klub Alumni pro absolventy ÚJOP UK zahajuje svou činnost

 

Ústav jazykové a odborné přípravy UK zve všechny bývalé studentky a studenty svých kurzů do vlastního Klubu Alumni. Stačí jedno kliknutí!

Mezioborový kulatý stůl na téma: „Kompetence malých dětí pro život v AI světě“

 

Umělá inteligence zažívá velký rozkvět. Po zpopularizování generativních modelů jako ChatGPT či Midjourney se zdá, že bude mít zásadní vliv. Jak moc se svět promění a jak na něj připravit naše děti?

Zrakově postižení předvedli na FTVS sportovní výkony

 

Na Fakultě tělesné výchovy a sportu UK se konaly Sportovní hry pro zrakově postiženou mládež. Slabozraké a nevidomé děti z celé země zde mohly prověřit svoji sportovní zdatnost a vytrvalost.

Trh s filozofy: o postavení společenskovědních oborů

 

Panelová diskuze na téma výuky humanitních oborů na vysokých školách v ČR. Lze výsledky společenskovědních výzkumů vnímat skrze kategorie impaktu a užitku? Jsou humanitní a sociální vědy přínosné?

HYB4 Galerie: Let orla, zpěv hub

 

Vernisáž výstavy Kamily Ženaté. Autorce se stal osudem proces zkoumání pozic pozorovatele a pozorovaného až do bodu jejich splynutí.

Pražské Benátky

 

Trávíte léto v Praze nebo se sem chystáte na výlet? Chcete vidět pražské památky a zároveň užívat blízkosti řeky? Vydejte se na plavbu po Vltavě! Pro členy Klubu Alumni se slevou.

Muzeum Lega

 

Trávíte se svými dětmi o prázdninách více času? Co dělat za deště a navíc v Praze? V Muzeu lega uděláte radost dětem i sobě!

Sportovní láhev

 

Sportovní láhev z univerzitního e-shopu má nejen elegantní tvar, ale i výtečné izolační schopnosti. Navíc vás na cestách spolu s ní bude doprovázet logo vaší alma mater.

 

International Alumni:

Dear CU Alumni Club members,

We hope this newsletter finds you well. With the academic year coming to a close, we’d like to share a few updates with you.

We hope you will find information and inspiration in the news of what’s on at the University. You can also take advantage of interesting summer benefits and discounts.

Our newsletter will now take a break in July and August, and we are now looking forward to all the opportunities and challenges that lie ahead after the summer holidays.

We wish you a rejuvenating and enjoyable summer!

The CU Alumni Club 

The Golden Graduation of graduates from the CU class of 1973

 

At the end of May, an extraordinary event took place: the Golden Graduation of graduates from the Charles University class of 1973. All graduations are not only ceremonial, but also touching, and this applies doubly to the Golden Graduation.

First Alumni Meetup in the USA. Alumni of Czech universities can be found even at the Pentagon

 

An event at the Czech Embassy in the USA brought together representatives of Czech universities, their international partner organizations and former students who had spent part of their lives in the Czech Republic.

CU Calendar 2024 and a 10,000 CZK bonus for members of the CU Alumni Club

 

If you’re a member of the CU Alumni Club, your work could become part of the Charles University calendar! You can also win a special prize and a 10,000 CZK bonus. Charles University announces the U(I)Kalendář 2024 competition for the best “photograph” or “picture” created by AI!

Forbes CZ: CU's rector among most influential women

 

Professor Milena Králíčková, the rector of Charles University, is one of the most influential women in the Czech Republic. Other women associated with Charles University also topped the list.

Top Czech economist Jan Švejnar: We need to support both talent and excellence

 

"Any country should be able to draw upon its assets. Since we have no mineral deposits, we must focus on human resources, on education," says top Czech economist Jan Švejnar.

Institute for Language and Preparatory Studies is calling all alumni

 

Whether you are alumni of uni preparatory course or a Czech language course, join ILPS (ÚJOP) Alumni Club. The alumni benefits and networking events are just one click away!

CU, University of Passau, pledge closer cooperation

 

Charles University welcomed a delegation from the University of Passau in Germany to discuss the numerous areas in which the institutions could benefit and build on existing frameworks.

LERU-CE7 Rectors' meeting: Together we all win

 

On 26 and 27 May rectors from universities in the LERU and CE7 groups met at Charles University, Prague, at the invitation of CU Rector Milena Králíćková. The meeting was the first of two planned this year.

Forum Radio: Legitimacy and impact of megaprojects

 

A researcher from Charles University worked on the Fehmarn Fixed Belt Link, a European cross-border infrastructure project for an underwater tunnel linking Denmark and Germany.

Prague Venice

 

Are you spending the summer in Prague or planning a trip here? Do you want to see the sights of Prague while staying close to the river? Embark on a cruise along the Vltava! Discount available for members of the Alumni Club.

A workshop on film photography: point-and-shoot cameras

 

Film cameras still offer photographers something special. This workshop teaches participants how to use point-and-shoot cameras, develop black-and-white film, and scan photos.

The flight of the eagle, the singing of mushrooms

 

To be close to Kamila Ženatá’s work means to be close to both stability and change – to faithfulness to the essential and the tireless search for new expressions; to the play of perspectives.

Sport water bottle

 

The sports bottle from the university e-shop not only has an elegant shape but also excellent insulation. Moreover, it will accompany you on your travels with the logo of your alma mater.

 
 

Víte o někom, koho by náš newsletter také zajímal?
Zde se může přihlásit

You know someone who would be interested in our newsletter as well?
Log in here

Odhlášení newsletteru

Newsletter unsubscribe
or reply to this message and type UNSUBSCRIBE as the subject.

Foto: Jan Rasch | UK | DZS | Universitas | Shutterstock | HYB4 Galerie | Pražské benátky | Muzeum Lega