Přítomní: Bc. Marek Boňko (FSV), Bc. Jakub Čech (PF), Tereza Entlerová (3.LF), RNDr. Andrej Farkaš (MFF), Jan Fiala (FTVS), Marek Lentvorský (FHS), doc. PhDr. Zbyněk Němec, Ph.D. (PedF), Jan Tkáčik (ETF), Matyáš Uvíra (2.LF), Georgia Hejduková (PF), Kateřina Tamchynová (PF)
Omluveni: Mgr. Michael Glogr (PF), MUDr. Kateřina Grygarová (3.LF)
Hosté: Mgr. Tomáš Konečný (UK Point), Mgr. Šárka Vohlídalová (UK Point), Mgr. Zuzana Poláková (UK Point), Lukáš Nowak (MFF)
Program:
Zahájení a schválení programu
Schválení zápisu ze zasedání Sociální komise AS UK z 20. května 2024
Podpora zájmové činnosti na UK
a. |
Studentská vědecká konference OPTO 2024 |
Komise pro startovací byty
Psychologická pomoc na UK
Různé
Bc. Boňko, předseda Sociální komise AS UK, přivítal přítomné členy i hosty a přislíbil rychlé jednání s ohledem na krátký program. Návrh programu byl schválen tichým souhlasem.
K návrhu květnového zápisu byly doručeny připomínky od dr. Farkaše, které byly zapracovány. Zápis byl následně schválen tichým souhlasem.
Lukáš Nowak, předseda Optického spolku Matfyz, se k jednání připojil distančně a představil plánovanou akci, na níž žádají podporu – Jedná se o 19. ročník Studentské konference OPTO, která má svůj původ v Polsku. Snaha je dostat tuto akci do České republiky a podpořit tak kontakt mezi studenty optiky v ČR a okolních státech. Již jim bylo doručeno okolo 80 abstraktů z 13 zemí světa, přičemž většina z nich je z Evropy, ale přišly např. i abstrakty z Indie. V rámci programu budou přednášky od hostů z UK či s dr. Pavlou Hubálkovou (autorka knihy Úvod do komunikaci vědy). Na programu je i přednáška od univerzitní psycholožky na téma Imposter Syndrome. Dále pro účastníky zajistili návštěvu v ELI Beamlines. Finance z podpory by rádi využili na pronájem prostor od MFF UK a focení akce, jsou domluveni s Vladimírem Šigutem (fotograf UK), který bude mj. účastníkům fotit portrétní fotografie, které budou následně moci využít např. do CV. V programu mají i dva socializační eventy, aby byla podpořena socializace mezi účastníky. Dále budou rozdávat konferenční tašky s logy UK a sponzorů.
Co se týče příjmů od sponzorů: několik jich už mají domluvených, sponzoři jim dávají od 15 do 30 tisíc Kč. Zažádali si také o grant ve výši 3000 dolarů. Část nákladů jim bude uhrazena z konferenčních poplatků, kdy je cena stanovena na 180 EUR za Early Bird Fee, poté budou konferenční poplatky za 200 EUR. V ceně budou mít účastníci catering (což je největší náklad celé akce) zařízený od KaM, social eventy, přepravu na prohlídku apod. Dalším velkým nákladem je pronájem prostor na fakultě MFF (budova Impakt) za 80 tisíc Kč, kdy byla domluvena možnost využití prostor také před přednáškovou síní. Dostali již 4EU+ grant, z něhož bude propláceno cestovné účastníkům ze spřátelených univerzit. Propagace probíhá jak ze strany od fakulty, tak od sponzorů SPIE a Optica a také si akci propagují sami.
Dr. Farkaš informoval, že se hlasování zdrží, jelikož je členem tohoto spolku.
Doc. Němec – Přijde mu to jako hezky vymyšlená akce. Většina z dotace by však měla jít na pronájem prostor na fakultě. Není možné získat od fakulty prostory bezúplatně, případně za symbolickou částku? Důvod dotazu je, že u nich na PedF se často získávají prostory pro podobné akce za velmi malé částky.
Nowak – Získali již slevu 50 %, fakulta jim to nemůže ale dát zcela zdarma, jelikož jsou spolkem s vlastním IČO a vybírají konferenční poplatek. Bohužel nemají tolik sponzorů, takže není možné konferenční poplatek eliminovat zcela.
Dr. Farkaš potvrdil, že je to proti pravidlům hospodaření MFF. Problémem není ani tak existence poplatku, ale odlišné IČO pořadatele akce.
Doc. Němec – Děkuje za zdůvodnění, odpověď mu takto stačí.
Hejduková – Jaké je stanovisko právního odboru?
Bc. Boňko – PO RUK poslal kladné stanovisko. Nyní je v rozpočtu volných cca 812 tisíc Kč. Celá částka 100t tisíc Kč, o kterou spolek žádá, rozpočet nezatíží, navrhuje proto podpořit je v plné výši.
Návrh usnesení:
Sociální komise AS UK doporučuje J. M. paní rektorce podpořit akci „Studentská vědecká konference OPTO 2024“ žadatele „Optický spolek Matfyz“ částkou 100 000 Kč, a to v souladu s čl. 3 odst. 1 Opatření rektora č. 43/2023 a Pravidly podpory zájmové činnosti studentů.
Hlasování: pro 9, proti 0, zdržel/a se 1
Schváleno tichým souhlasem
Bc. Boňko stručně uvedl tento bod a představil náplň práce komise. Dr. Farkaš doplnil, že se jedná asi 8 bytů na celé UK, neočekává se tedy velký nápor práce.
Bc. Boňko informoval, že jediný, kdo se přihlásil se zájmem o členství v této komisi, je dr. Farkaš. AS UK přitom do této komise deleguje dvě osoby, bude tedy na plénu vygenerovat druhého nominanta.
Návrh usnesení:
Sociální komise AS UK navrhuje nominovat do Komise pro přidělování startovacích bytů RNDr. Andreje Farkaše (MFF).
Hlasování: pro 9, proti 0, zdržel/a se 1
Schváleno tichým souhlasem
Bc. Boňko informoval, že toto měl být pravidelný bod jednání komise, ale na dnešní zasedání nebyl zatím žádný materiál zpracován. Panuje shoda na tom, že se má pomoc rozšiřovat, viz zápis z minulého jednání. Nejdůležitějšími body, na něž je třeba se zaměřit, je: roztříštěnost pomoci na univerzitní pomoc a pomoc jednotlivých fakult, problematika financování (jak si ji fakulty zajištují), jak by šlo případně pomoc centralizovat a jak zlepšovat celkovou informovanost mezi studenty. Je to bod, který si zasluhuje dlouhodobou pozornost.
Mgr. Poláková – Lze dobře postupovat podle materiálu k wellbeingu, který vypracoval SKAS. Centralizace je třeba na úrovni informační, nikoliv aby se jednalo o centralizaci služeb. S mapováním již začali a snaží se zcentralizovat aplikaci, která umožňuje rezervace služeb. Rádi budou konzultovat její technické řešení i s komisí. Komunikují, kdy se koná orientační týden pro nové studenty, přičemž jeho velká část je věnována právě duševnímu zdraví. Bude tam zařazen i blok pro rodiče studentů.
Mgr. Vohlídalová doplnila, že zároveň zpracovávají i materiál týkající se financování.
Mgr. Poláková – Informace o financování jsou interním materiálem, ale kde se dá registrovat k pomoci je již zveřejněno na webu Centra Karolina.
Mgr. Vohlídalová – Poradci pracují většinou v rámci svého akademického úvazku, kdy jsou tyto služby součástí pracovní náplně. Při nedostatku kapacity odkazují na poradny Karolina. Když na to fakulta vynakládá vlastní prostředky, tak se většinou jedná o rezervu z fondu F.
Bc. Boňko poděkoval za již podniknuté kroky, bude rád za zaslání dodatečně tabulky.
Mgr. Poláková – Kdyby byl zájem, aby se někdo z UK Pointu účastnil seznamovacích, aby hovořil tam o wellbeingu, tak rádi nabídnou pomoc.
Bc. Boňko – Každá fakulta má seznamováky v jiné režii, nejčastěji je pořádají sami studentů, přičemž s fakultou spolupracují. Na FSV si často berou na seznamovák fakultního ombudsmana, a proto by jej zajímalo, jak je to na jiných fakultách, zda jsou na akci probírané a zmiňované i mimostudijní složky studentského života. Pokud to tam není, plánují to zavést?
Hejduková – Na PF se toto téma probírá, a to jak na fakultních seznamovacích, na akcích spolků. Informuje se zejména o možnostech pro studenty se speciálními potřebami. Fakultní koordinátorka tam vystupuje, a předává informace. Posunulo se to vpřed od doby, kdy se podobné akce sama zúčastnila.
Uvíra – Je součástí organizačního týmu na 2.LF, kde mají jen fakultní seznamováky, jež jsou v režii studentů. Toto téma tam doposud neřešili, ale je to dobrý podnět. Rád to zmíní, momentálně se připravuje náplň a program kurzu.
Doc. Němec – Minule bylo hovořeno o nedostatku psychologické pomoci obecně. Debata byla uzavřena tím, že to bude řešeno i na Studijní komisi: jak toto dopadlo?
Bc. Boňko – Tam se to sice otevřelo, ale řešily se primárně kapacity oborů pro výuku studentů psychologie. Detailněji toto téma rozebíráno nebylo.
Doc. Němec – V návaznosti na minulou debatu hledat, jak by bylo možné posílit tuto pomoc. Zdá se mu, že všichni fandí tomu, aby absolventů bylo více, ale přesto se nic v tomto ohledu neděje.
Mgr. Konečný – Mimořádné dofinancování studentů nám totiž nedává MŠMT, ale Ministerstvo zdravotnictví. Navyšování se tam navrhuje, ministr financí má k tomu negativní prostor.
Mgr. Poláková – Jdou na to prostředky z fondu R, je to tzv. ukazatel P: „společensky potřebné studijní programy“. Poskytuje to MŠMT, ale skládá se na to MŠMT a Ministerstvo zdravotnictví. Je to jedna z hlavních věcí, které by měla UK tlačit, aby se zlepšil systém nejen dovnitř, ale i celospolečensky. Budeme zároveň tlačit na úpravu definice ukazatele, aby to nebylo jen pro zdravotníky.
Doc. Němec – Děkuje za doplnění, pro něj je důležité rozšíření i školní psychologie.
Mgr. Poláková – Poptávka je, ale VŠ si musí jasně říci, co potřebují. Medicíny a pedagogové jsou již více podporováni, měli bychom se proto snažit i o větší podporu těchto oborů.
Bc. Boňko – Toto téma si zatím ponechají asi obě komise, budeme na zlepšení podmínek tlačit z více směrů.
Doc. Němec – Děkuje, bude rád za tlak z více stran.
Bc. Boňko informoval, že posílal komisi přehledový dokument týkající se investičních záměrů. Jedná se o rekonstrukce či přestavby budov KaM, konkrétně jde o koleje Hostivař, Na Větrníku, Na Kotli v Hradci Králové či oprava bloku B na koleji Kajetánka. Nyní se soutěží zhotovitelé, komisi to jde pro informaci, detaily jsou na odkazech přiložených v e-mailu.
Závěrem všem poděkoval za práci v uplynulém semestru, popřál všem hezké prázdniny a doplnil, že se těší na viděnou v říjnu.
Zapsala: Amáta Vohradská, tajemnice AS UK
Za správnost: Bc. Marek Boňko, předseda Sociální komise AS UK
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208