Aktuality

Univerzita Karlova a festival Pražské jaro budou spolupracovat

Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková, děkanka Filozofické fakulty UK Eva Lehečková a ředitel Pražského jara Pavel Trojan podepsali Memorandum o vzájemné podpoře a spolupráci. Tím do budoucna usnadnili přípravu a realizaci konkrétních projektů nejen v oblasti popularizace vědy a vzdělávání.

4. října 2023

Stop-time: Jednotný propagační vizuální styl Univerzity Karlovy

Univerzita Karlova představuje nový propagační vizuální styl, který rozšiřuje možnosti prezentace fakult i součástí. Jeho podobu, možnosti i další vývoj přibližují prorektor pro vnější vztahy UK Martin Vlach a proděkan pro vnější vztahy a rozvoj FTVS UK Aleš Vlk. Moderuje Luboš Veverka.

3. října 2023

Do nového akademického roku v novém stylu

V Kampusu Hybernská proběhlo již tradiční zahájení akademického roku. Vedení UK při té příležitosti představilo novinku, propagační logo univerzity. „Odkazuje na Svatováclavskou korunu Karla IV., zachovává úctu k tradici, ale současně je lehké, moderní a flexibilní. Takové, jaká chce být i naše univerzita,“ vysvětlila rektorka Milena Králíčková.

3. října 2023

Český trilobit poprvé v Nature! Paleontologové dobře vědí, co pozřel

Paleontologové z Přírodovědecké fakulty UK se svým týmem popsali v Nature, jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů, trilobita starého 465 milionů let. U unikátní zkameněliny se jim podařilo zrekonstruovat obsah žaludků a střeva a dokonce dokázali určit živočichy, které trilobit pozřel.

28. září 2023

V celosvětovém srovnání patří UK mezi první čtvrtinu nejlepších škol

Univerzita Karlova patří podle nejnovějšího vydání žebříčku Times Higher Education World University Rankings 2024 mezi pět set nejlepších vysokých škol na světě. Oproti loňskému i předloňskému srovnání (ve kterém byla mezi nejlepšími šesti sty) se tak posunula do první pětistovky. Nadále zůstává také nejlépe hodnocenou českou vysokou školou.

27. září 2023

Marek Brousil FameLab 2023 vyhrál dvakrát. Zaujal porotu i diváky

V prostorách Fakulty humanitních studií UK se v úterý 26. října konalo národní finále vědu popularizující soutěže FameLab 2023. Marek Brousil z plzeňského Biomedicínského centra LF si tříminutovým vystoupením na téma Zprasená játra – nová naděje získal vedle odborné poroty i laickou veřejnost.

27. září 2023

Obrazem: FTVS oslavila výročí svého založení v pohybu

S mottem 70 let v pohybu slavila Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy 23. září kulaté jubileum. Součástí oslav ve Vokovicích byla výstava dobových snímků, ukázka aktivit vojenského oboru, představení esportu či kulatý stůl s absolventy, dorazilo téměř tisíc hostů.

26. září 2023

Čeští egyptologové z FF UK objevili ztracenou Ptahšepsesovu hrobku

Expedice Českého egyptologického ústavu FF UK pracující v archeologické oblasti mezi pyramidovými poli v Abúsíru a Sakkáře učinila vzácný objev. Během výzkumných sezón 2022 a 2023 lokalizovala a prozkoumala ztracenou hrobku, která patřila vysokému úředníkovi Ptahšepsovi žijícímu v období 25. a 24. století př. n. l.

25. září 2023

Chystá se další Noc vědců. Sejdeme se na pitevně?

Co jsou to ultrazpracované potraviny a proč často končí v nákupních košících, aniž by si to člověk uvědomoval? Jak se na snímcích z družice promítají proměny planety vyvolané válkami nebo měnícím se klimatem? Odpovědi na tyto otázky dostanou zájemci v pátek 6. října večer v rámci akce Noc vědců.

22. září 2023

Vědecká rada ocenila zlatými medailemi pět osobností UK

Vědecká rada UK na svém zasedání ve čtvrtek 21. září udělila zlaté pamětní medaile pěti významným osobnostem, jež jsou profesně spojeny s Univerzitou Karlovou. Pamětní medaile předal prorektor pro akademické kvalifikace profesor Jan Kuklík.

21. září 2023

Univerzita Karlova patří mezi 100 nejlepších vysokých škol Evropy

Univerzita Karlova se v novém prestižním mezinárodním srovnání evropských vysokých škol QS World University Rankings: Europe 2024 umístila na 86. místě. Spolu s Varšavskou univerzitou je tak jedinou vysokou školou z východoevropských zemí, která patří mezi nejlepší stovku univerzit v rámci Evropy.

20. září 2023

Dokument ČT zavede diváky pod Říp do domů mrtvých

Nedaleko hory Říp jich je pět. Některé z nich odkryli a prozkoumali i archeologové z UK. O výzkumu tajemných pravěkých pohřebních dlouhých mohyl nyní vznikl také televizní dokument Domy mrtvých, který ve světové premiéře uvede Česká televize 26. září večer na ČT2.

20. září 2023
Všechny aktuality >
#UKrajine

UK pro Ukrajinu | Карлів університет для України: Допомога, позиція, підтримкаRozcestník pro ukrajinské studenty, akademiky a zaměstnance na UK, uchazeče a přestupující studenty z Ukrajiny a pro fakulty UK. Najdete zde informace pro řešení různých situací, prohlášení a odkazy, které se týkají války na Ukrajině.

Посібник для українських студентів, науковців та співробітників Карлового університету, абітурієнтів та студентів, які пересилаються з України та для факультетів КУ. Ви знайдете інформацію для вирішення різних ситуацій, заяв і посилань, які стосуються війни в Україні.VideoKalendář
Říjen 2023
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Kurz well-beingu VŠ studentů

4. října 2023

Chcete pracovat na budování vlastního well-beingu, studovat ve větší pohodě – a díky tomu i o něco úspěšněji? Pak by pro vás volitelný kurz well-beingu vysokoškolských studentů mohl být tou správnou volbou.

Kód kurzu: OPBQ4P065C

Chutně a udržitelně pro planetu?

4. října 2023

Chcete si pochutnat a zároveň udělat něco pro planetu? Právě pro Vás jsme pozměnili standardní menu a zahrnuli výběr čtyř nejchutnějších rostlinných jídel. A na co konkrétně se můžete těšit?

Říjnový Swap rostlin!

1. října 2023 – 31. října 2023

Přineste, vyměňte a odneste si libovolné pokojové rostliny v dobré kondici. Přijít můžete kdykoli v průběhu října v rámci otvírací doby UK Pointu, kde bude pro rostliny vyhrazen prostor na informační hale.

Všechny události >

Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208
Jak k nám