Aktuality

Obnova akademického života na Univerzitě Karlově: Rozcestník

Univerzita Karlova půl roku po tragické události z 21. prosince 2023 pokračuje v budování bezpečného prostředí, připravenosti a odolnosti. V rámci obnovy akademického života jsme aktualizovali rozcestník užitečných kontaktů psychologické pomoci, informací o bezpečnosti a dalších podpůrných aktivitách. Podpora je nadále dostupná pro studující, vyučující a zaměstnankyně a zaměstnance z celé univerzity.

21. června 2024

HR Award: Etické principy přenášíme do každodenního života

Etika byla pro Univerzitu Karlovu vždy důležité téma. V minulých letech se jí však dostalo více pozornosti a začala být pojímána více komplexně. V dubnu roku 2022 přijala UK svůj první Plán rovných příležitostí, čímž si dala za cíl vytvářet inkluzivní prostředí, kde se každý cítí vítán, v bezpečí a má stejné šance rozvíjet svůj potenciál jako všichni ostatní.

17. července 2024

Na Univerzitě Karlově vzniknou dvě špičková odborná centra

Grant na realizaci prestižních projektů z evropského programu Horizon Europe (schéma ERA Chair) získaly hned dva odborné týmy Univerzity Karlovy. Na Filozofické fakultě UK (FF UK) vznikne špičkové výzkumné centrum areálových studií a na Matematicko-fyzikální fakultě UK (MFF UK) budou odborníci na teorie her zkoumat algoritmy v socioekonomické oblasti.

17. července 2024

Dva projekty Univerzity Karlovy uspěly ve výzvě OP JAK

Univerzita Karlova uspěla se svými dvěma projekty ve výzvě MŠMT Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK) – Mezisektorová spolupráce. Získá tak významnou finanční podporu v celkové hodnotě bezmála 200 milionů korun pro jejich následnou realizaci. Projekty jsou zaměřeny na podporu vzniku a rozvoje spolupráce mezi výzkumnými organizacemi a aplikační sférou.

16. července 2024

UK a EDŠ podpoří výuku fyziky, chemie a digitálních technologií

Univerzita Karlova (UK) a zapsaný ústav Elixír do škol (EDŠ) podepsaly memorandum o spolupráci. Společně chtějí podpořit učitelky a učitele matematiky, fyziky, chemie, informatiky a dalších přírodovědných oborů, ukázat jim zajímavé cesty výuky, a tu zatraktivnit nejen jim, ale také jejich žačkám a žákům.

15. července 2024

Vědci z FF UK přispěli ke studii publikované v časopise Nature

Na studii Ancient Plasmodium genomes shed light on the history of human malaria se kromě desítek badatelů z mnoha zemí podílel také tým z Ústavu pro klasickou archeologii FF UK. Článek popisuje šíření malárie v historických populacích a ve studii jsou zahrnuty vzorky z výzkumu v jižním Uzbekistánu, který provádějí vědci z Ústavu pro klasickou archeologii FF UK.

14. července 2024

UK je opět mezi stovkou nejlepších evropských univerzit

Univerzita Karlova je podle čerstvě vydaného prestižního žebříčku evropských vysokých škol QS World University Rankings: Europe 2025 opět mezi stovkou nejlepších takto hodnocených univerzit. V konkurenci téměř sedmi set škol obsadila letos 79. místo, je tak znovu nejlepší mezi českými vysokými školami a současně obhájila i prvenství v regionu.

11. července 2024

Novým děkanem Pedagogické fakulty UK je Antonín Jančařík

„Pedagogická fakulta UK je jednou z nejinkluzivnějších fakult v Česku. Snažíme se naše studující spojovat, podporujeme studentské spolky a aktivity a snažíme se tím být přitažliví i pro naše uchazeče. Intenzivně pracujeme na tom, abychom byli lídrem v oblasti vzdělávání a určovali jeho vývoj,“ říká nový děkan Antonín Jančařík. Do funkce ho v úterý 9. července uvedla rektorka UK Milena Králíčková.

10. července 2024

Technologická agentura ČR vybrala projekty na podporu výzkumu UK

Technologická agentura České republiky (TA ČR) ve veřejné soutěži na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací podpoří dva projekty Univerzity Karlovy. TA ČR v soutěži vybírá počiny, které v praxi umožní pružně reagovat na potřeby společnosti a hospodářství.

9. července 2024

Fulbrightisté z Karlovky: Kdo uspěl a bude sbírat zkušenosti v USA?

Celkem šestadvacet českých vědců a vědkyň, studujících či zástupců nevládních organizací uspělo v prestižním klání o Fulbrightovo stipendium a v akademickém roce 2024/2025 budou sbírat zkušenosti v USA. Mezi nimi i devět kolegů a kolegyň z Univerzity Karlovy.

8. července 2024

Čtyři ze čtyř výzkumných projektů UK uspěly v soutěži ERC CZ

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlásilo ve středu 3. července 2024 výsledky veřejné soutěže ve výzkumu, vývoji a inovacích ERC CZ. Soutěž, která poskytuje finanční podporu nadějným a inovativním projektům, se konala již poosmé. Pro Univerzitu Karlovu se letošní ročník ukázal jako velmi úspěšný: podporu získaly všechny čtyři projekty předložené výzkumnými pracovníky UK.

4. července 2024

K vítězství na Akademičkách táhli UK i futsalisté a judisté

Na Českých akademických hrách hostila Technická univerzita v Liberci více než 1600 sportovců z 38 vysokých a vyšších odborných škol. Nejúspěšnější byli studenti a studentky Univerzity Karlovy, druhé místo obsadil výběr Masarykovy univerzity a na třetím místě se umístilo ČVUT.

3. července 2024
Všechny aktuality >
Obnova akademického života na UK#UKrajine

UK pro Ukrajinu | Карлів університет для України: Допомога, позиція, підтримкаRozcestník pro ukrajinské studenty, akademiky a zaměstnance na UK, uchazeče a přestupující studenty z Ukrajiny a pro fakulty UK. Najdete zde informace pro řešení různých situací, prohlášení a odkazy, které se týkají války na Ukrajině.

Посібник для українських студентів, науковців та співробітників Карлового університету, абітурієнтів та студентів, які пересилаються з України та для факультетів КУ. Ви знайдете інформацію для вирішення різних ситуацій, заяв і посилань, які стосуються війни в Україні.Video


Kalendář
Červenec 2024
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Výstava První české muzeum: misionáři sběratelé

9. července 2024 – 31. prosince 2024

Srdečně vás zveme na výstavu Geografické knihovny a Mapové sbírky Přírodovědecké fakulty UK ve spolupráci s Národní knihovnou ČR a Knihovnou Katolické teologické fakulty UK: První české muzeum: misionáři sběratelé. Výstavu doprovází také originální fotografie Pavla Fochlera, který jezuitské misie procestoval. Návštěvníci mohou zhlédnout mnoho zajímavých starých map a dokumentů z oblasti misií, včetně kopie mapy Amazonky od S. Fritze S.J. Vstup volný. Více informací zde.

od 1. července do 31. prosince 2024

Albertov 6, Praha 2, 2. patro, předsálí Mapové sbírky

Nový studijní program 4EU+

26. června 2024 – 31. srpna 2024

Centrum pro přenos poznatků a technologií UK (CPPT UK) otevírá nový studijní program 4EU+ pro absolventy magisterského studia, doktorandy a postdocy napříč obory na téma Entrepreneurial and Intrapreneurial Project Management. Program poběží od listopadu 2024 do června 2025. Termín pro podání přihlášek je 31. 8. 2024.

Více informací zde.

Všechny události >

Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208
Jak k nám