• Aktuality

Aktuality


V Plzni startuje druhý ročník Juniorské univerzity pro mladé mediky

Na dvě stovky potenciálních mediků přijala Lékařská fakulta v Plzni UK do druhého ročníku Juniorské univerzity. Od 14. prosince do 29. ledna si tak mohou mladí středoškoláci vyzkoušet nanečisto účast na přednáškách a projít si nejzajímavější pracoviště fakulty včetně laboratoří.

13. prosince 2019


Univerzita Karlova hostí HERE - konferenci o vzdělávání

V budově Pedagogické fakulty UK probíhá dnes a zítra mezinárodní konference HERE (Higher Education Reform Expert), jejímž cílem je postihnout všechny současné trendy ve školství a vzájemně se inspirovat v oblastech, jimž se konkrétní zástupci jednotlivých zemí věnují. Hlavními tématy budou kvalita vysokého školství, sociální začleňování, zavádění nových poznatků do praxe a digitalizace.

12. prosince 2019


Nakladatelství Karolinum: nové knihy nejen pod stromeček

Výpravy za krásou středověké Prahy i do časů rozvoje USA, ovšem i užitečná práce s okouzlujícím názvem Laskavý průvodce po sociálních dávkách. Takové jsou knižní novinky nakladatelství Karolinum.

12. prosince 2019


Dobrovolnictví přináší do zdravotnictví lidskost

Být pacientem hospitalizovaným třeba jen na pár dní v nemocnici znamená denně absolvovat zhruba dvě hodiny procedur. Zbývající čas ležíte na lůžku, hlavou se vám honí různé myšlenky… To je ten čas, kdy přichází člověk nabízející povzbuzení i možnost rozhovoru. Dobrovolník. Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze mají s dobrovolnictvím zkušenosti již téměř 15 let.

11. prosince 2019


Před 60 lety obdržel Jaroslav Heyrovský Nobelovu cenu. Vzpomíná Jiří Barek

Před 60 lety obdržel Jaroslav Heyrovský Nobelovu cenu za objev polarografie. Vzpomíná na něj profesor Jiří Barek.

10. prosince 2019


Ministři ČR a Francie probírali na UK směřování Evropské unie

„Jsme pro opravdové sjednocení evropského kontinentu, s nímž úzce souvisí prohlubování vnitřního trhu EU, jenž je reálně nejsilnějším nástrojem srovnávání životních úrovní jejích občanů,“ shodli se český ministr zahraničí Miroslav Petříček a jeho francouzský protějšek Jean-Ives Le Drian.

9. prosince 2019


Rada sportu UK mapuje sportovní aktivity studentů. Zapojte se

Sportování studentů se v poslední době dostává větší pozornosti. Pomozte Radě UK zmapovat sportovní aktivity...

6. prosince 2019


Vyjádření rektora UK na otevřený dopis „Braňme Sinopsis“

Vyjádření rektora UK na otevřený dopis „Braňme Sinopsis“

4. prosince 2019


Cenu MŠMT získali čtyři vědci a pedagogové z Univerzity Karlovy

Ministr školství Robert Plaga již tradičně ocenil výjimečné české vědce a vysokoškolské pedagogy, mezi nimiž se zaskvěla řada akademiků Univerzity Karlovy.

29. listopadu 2019


Francouzská ministryně debatovala na UK o budoucnosti EU

Budoucnost Evropské unie, Brexit, nebo ukrajinská suverenita. I tato témata byla součástí přednášky francouzské ministryně pro evropské záležitosti Amélie de Montchalin v Karolinu.

29. listopadu 2019


Vědecká rada UK ocenila sedm profesorů

Během zasedání Vědecké rady UK obdrželo 28. listopadu z rukou rektora Tomáše Zimy pamětní medaili sedm profesorů. Dále byla předána cena Jaroslava Jirsy za nejlepší učebnici roku 2018 ve třech vědních oblastech.

28. listopadu 2019


Projekt Sinopsis – otázky a odpovědi

V médiích se v posledních dnech objevila řada nepřesných a dokonce zavádějích informací o vztahu Univerzity Karlovy k projektu Sinopsis. Přinášíme proto přehled hlavních otázek a odpovědí týkajících se UK a tohoto projektu.

28. listopadu 2019


Konference APA Evolution představila cíle para sportu v ČR

Jak navýšit počty absolventů nejen z řad lidí se zdravotními handicapy, zajistit jim lepší uplatnění na trhu práce, nalákat je k volnočasovým sportovním aktivitám a třeba je i připravit na paralympiádu, byla hlavní témata konference, již pořádala Fakulta tělesné výchovy a sportu UK. Takřka na dohled její budovy, v hotelu Krystal, diskutovali akademici z Univerzity Karlovy či Univerzity Palackého v Olomouci, lidé z praxe i sportovci.

25. listopadu 2019


Informační den na UK je úspěšně za námi. Jaký byl?

Potenciální zájemci o studium na Univerzitě Karlově vědí, že nejvíce informací o své vysněné škole načerpají v rámci tzv. Informačního dne. Nejinak tomu bylo i letos. Tradiční akce se uskutečnila v soboru 23. listopadu v prostorách Přírodovědecké a 1. lékařské fakulty na pražském Albertově.

24. listopadu 2019


Cenu Česká hlava dostali tři vědci UK, tu hlavní egyptolog Bárta

Hned dvojice prestižních ocenění Česká hlava putuje na Univerzitu Karlovu. Národní cena vlády náleží za rok 2019 profesoru Miroslavu Bártovi, řediteli Českého egyptologického ústavu FF UK, a Cenu Invence obdržel docent Jan Brábek z Přírodovědecké fakulty UK.

22. listopadu 2019


Rok 1989 očima dětí a umělců v galerii Novoměstské radnice v Praze

Jak vidí dnešní děti, žáci a studenti rok 89? Přijďte se podívat do galerie Novoměstské radnice v Praze 2 a porovnejte jejich práce s výtvarnými díly umělců, kteří sametovou revoluci sami zažili. Záštitu nad výstavou Sametové vzpomínky převzala Univerzita Karlova.

22. listopadu 2019


Výstava Voda & civilizace na UK

Různé pohledy na vodu v mnoha civilizacích: egyptské, mayské... i té naší. To nabízí netradiční výstava Voda & civilizace, na níž se podíleli vědci z šestnácti institucí.

21. listopadu 2019


Medialogy na 1. LF tentokrát na téma Vzácná onemocnění v České republice

V rámci pravidelných debat Medialogy pořádaných 1. lékařskou fakultou UK došlo tentokrát na téma Vzácná onemocnění v Čechách. Tradičně Na Bojišti se 17. listopadu uskutečnil již čtrnáctý z pravidelných dialogů.

20. listopadu 2019


Okupační stávka na Univerzitě Karlově skončila

Vedení Univerzity Karlovy vítá kroky předsednictva Akademického senátu Univerzity Karlovy, které vedly k dnešnímu ukončení okupační stávky protestujících mladých lidí, vystupujících za iniciativu „Univerzity za klima“.

18. listopadu 2019


Předání prestižních cen a koncert v Karolinu na závěr oslav

Oslava Mezinárodního dne studentstva vyvrcholila na Univerzitě Karlově koncertem sboru a orchestru Collegium pedagogicum. Ještě předtím došlo na předání Cen Arnošta z Pardubic. Poprvé se tak stalo v roce 2016, naposled 17. listopadu 2019 ve Velké aule Karolina večer.

17. listopadu 2019
Kniha 17 fakult 17. listopadu byla slavnostně představena

Kniha 17 fakult 17. listopadu je nejnovějším počinem nakladatelství Karolinum. Přináší soubor unikátních rozhovorů věnovaný 30. výročí sametové revoluce. Uvedení knihy do veřejného prostoru, jak nazval slavnostní akt spojený s představením nové publikace Jan Royt, proběhl 14. listopadu v Karolinu.

15. listopadu 2019
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208


ALIANCE UK


Jak k nám