• Aktuality

Aktuality


Katastrofou pro naši krajinu se stala kolektivizace

Petr Kuneš z Přírodovědecké fakulty UK sleduje vývoj naší vegetace za posledních deset tisíc let. Za současnou kůrovcovou kalamitu je podle jeho výzkumu z velké části odpovědný člověk, kůrovec byl součástí lesa i v minulosti.

17. května 2018


Kvíz vyhrálo Pražské humanitní gymnázium!

Třicet šest otázek v šesti blocích: hudba, film, společenský život, osobnosti, česká a světová kultura a T. Garrigue Masaryk čekalo dnes na řešitele soutěžního kvízu. Ten připravila Univerzita Karlova u příležitosti oslav 100 let vzniku republiky.

16. května 2018


Zemětřesení zaznamenala i seismická stanice v Praze

Slabé otřesy země v západních Čechách zaznamenala i seismická stanice Matematicko-fyzikální fakulty UK v ulici Ke Karlovu, která je nejdéle fungujícím pracovištěm tohoto druhu v České republice. A to přesto, že je Praha rušena zvýšenou lidskou aktivitou, hlavně provozem na Nuselském mostě.

15. května 2018


Nakladatelství Karolinum ve Světě knihy 2018

Holešovické výstaviště hostilo čtyřdenní nejvýznamnější tuzemskou akci zaměřenou na knihy. Hlavními tématy veletrhu Svět knihy 2018 byly komiks a převratné 20. století. Od 11. do 13. května čekaly na návštěvníky vedle široké nabídky knih i besedy, autogramiády, přednášky, výstavy a křty. Mezi více než čtyřmi stovkami vystavovatelů mělo své tradiční zastoupení i Nakladatelství Karolinum.

14. května 2018


Pozor na virus. Sníží vám inteligenci

Cytomegalovirus snižuje inteligenci nakažených lidí. Odhalil to tým profesora Jaroslava Flegra z Přírodovědecké fakulty UK. Jde o velmi běžný virus. Rozšířen je odhadem mezi více než polovinou světové populace. Podle vědců se jím v Česku do konce života nakazí téměř každý.

4. května 2018


Za bezpečný sex. Nepříjemného parazita si přivezete z celého světa

Celosvětově patří mezi nejčastější pohlavně přenosné infekce. Přivézt si ji můžete třeba z Los Angeles, Kapského Města nebo Ulánbátaru. Hlavní nebezpečí trichomoniázy spočívá v tom, že nemocní se mohou snadněji nakazit virem HIV.

3. května 2018


Pražský městský soud zrušil rozhodnutí prezidenta

Pražský městský soud dnes zrušil rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana o nejmenování fyzika Ivana Ošťádala a historika Jiřího Fajta profesorem. Podle pravomocného rozsudku nemůže žádný orgán moci výkonné po řádném řízení o jmenování profesorem sám znovu posuzovat, zda kandidát splňuje podmínky pro jmenování. Nepřípustně by tím totiž zasáhl do autonomie vysokých škol.

27. dubna 2018


Univerzita Karlova hostila druhý Mezinárodní Staff Training Week

V týdnu od 9. do 13. dubna 2018 hostila Univerzita Karlova druhý Mezinárodní Staff Training Week zaměřený na témata internacionalizace vysokých škol, management Erasmus programu a dalších mezinárodních výměn, stejně jako představení Univerzity Karlovy a jejích vybraných fakult hostům ze zahraničí.

24. dubna 2018
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208


Jak k nám