• Aktuality

Aktuality

Sdělení UK pro studenty a uchazeče o studium v souvislosti s covid-19

Rádi bychom Vás informovali o nejdůležitějších opatřeních a změnách týkajících se Vašeho studia. O dalších změnách vás budeme průběžně informovat.

24. února 2021


NA KARLOVKU

Termín podání přihlášek na Univerzitu Karlovu se blíží! Nevíte si rady? Zeptejte se a my vám rádi pomůžeme.

Pište, volejte, chatujte s námi.

22. - 28. 2. 2021

www.nakarlovku.cz

17. února 2021


Přijďte v březnu darovat krev s Univerzitou Karlovou

Přemýšlíte, jak prakticky pomoci během covidové pandemie? Darovaná krev pomáhá zachránit lidské životy. Krev je i přes covidovou pandemii stále stejně potřebná. Studenti, zaměstnanci i absolventi Univerzity Karlovy se mohou zapojit do měsíční akce darování krve.

23. února 2021


Vzdělávání21: Rizikovost školního prostředí pro šíření covidu-19

Think-tank Univerzity Karlovy Vzdělávání21 se důrazně připojuje k apelu odborné veřejnosti, která upozorňuje na neudržitelnost současného stavu spojeného s dlouho trvajícím distančním vzděláváním a jeho dopady na znalosti a dovednosti dětí, žáků a studentů a celkové fungování jejich rodin, včetně souvisejících psychologických, sociálních a ekonomických aspektů.

18. února 2021


Studie: Do databáze Scopus se vtírají predátorské časopisy

Říká se jim predátorské časopisy. Jde o pofidérní tituly, které navenek imitují řádné vědecké časopisy. Martin Srholec a Vít Macháček z ústavu CERGE-EI a částečně FSV UK v nové studii ukazují, jak do databáze Scopus pronikají predátorské časopisy i kvazivědecké poznatky.

17. února 2021


Zemřel filozof, pedagog a někdejší ministr školství Jan Sokol

„Profesor Jan Sokol přednášel velmi ochotně a rád různému publiku - a přednášel krásně,“ píše v nekrologu disidenta, akademika, myslitele a zakladatele FHS UK její nynější děkanka Marie Pětová.

16. února 2021


Zkoušky z češtiny CCE obhájily srovnatelnou kvalitu s testy CAE

Audit prestižní mezinárodní organizace pro testování jazykových znalostí a dovedností v Evropě (ALTE) potvrdil vysoký standard zkoušek z češtiny pro cizince, které připravuje Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy (ÚJOP UK). Díky opětovnému získání akreditace zůstává čeština na dalších pět let mezi 25 jazyky zastoupenými v této evropské organizaci. 

15. února 2021


Hilský: Bylo třeba si Shakespearovu Anglii představit

Emeritní profesor anglické literatury Martin Hilský je jedním z nejvýznamnějších překladatelů Shakespearových her a sonetů do češtiny. V roce 2011 vyšly jeho překlady v publikaci Dílo, na kterou nakladatelství Academia navazuje knihou Shakespearova Anglie: Portrét doby.

15. února 2021


První operace nezhoubného nádoru ucha s 3D mikroskopem

Sedmdesátiletou pacientku operovali lékaři na Klinice otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole. Jednalo se o náročnou operaci vestibulárního schwannomu, pro niž lékaři poprvé v České republice využili digitální mikroskop s trojrozměrným zobrazením.

12. února 2021


Vědkyně 17 fakult UK: zvídavé a inspirativní

Bioložky, fyzičky, chemičky, matematičky, socioložky, psycholožky, psychiatričky, filozofky, teoložky, pedagožky a mnoho dalších vědkyň dnes slaví Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Ten připadá na 11. února a má připomenout zásadní úlohu žen ve vědeckém světě a podpořit jejich zapojení do výzkumu.

11. února 2021
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208


Jak k nám