• Aktuality

Aktuality

UK pro Ukrajinu / КУ для України: Допомога, позиція, підтримка

Rozcestník pro ukrajinské studenty, akademiky a zaměstnance na UK, uchazeče a přestupující studenty z Ukrajiny a pro fakulty UK. Najdete zde informace pro řešení různých situací, prohlášení a odkazy, které se týkají války na Ukrajině.

4. dubna 2022


Univerzita hledá nájemce současné Restaurace U supa

Nebytový prostor v Celetné ulici č. p. 22 ve vlastnictví Univerzity Karlovy bude pronajímán za účelem provozování gastronomického zařízení (restaurace). Vyhlašovatel klade velký důraz na kvalitu poskytovaných služeb a dobré jméno navrhovatele. Lhůta pro podání nabídek je do 14. září 2022 do 10 hodin.

16. srpna 2022


Pod modro-žlutou duhou pomáhají uprchlíkům studenti UK

„Teď jim skončila čeština, půjdou na hřiště. Odpoledne se program střídá, máme kurzy hip hopu, herectví, nebo canisterapii,“ popisuje program pro děti, které uprchly z Ukrajiny před válkou, jeden z koordinátorů adaptačního centra na Chodově Matěj Šulc.

15. srpna 2022


Odešel profesor Mojmír Petráň, vědec, vynálezce a odbojář

S hlubokou lítostí oznamujeme, že v sobotu 13. srpna nás ve věku 99 let opustil prof. MUDr. Mojmír Petráň, CSc. jeden z nejvýznamnějších českých vědců a vynálezců 20. století, emeritní přednosta Fyzikálního ústavu Lékařské fakulty v Plzni, učitel, rádce a vzor. Čest jeho památce.

15. srpna 2022


Archeolog: „Praotců Čechů“ leží pod Řípem celá řada

Po tisíciletí hrála hora Říp a krajina pod ní důležitou duchovní roli v životě našich předků. Ukazuje to i výzkum unikátní pravěké pohřební mohyly v Račiněvsi, kterou odkrývá skupina českých vědců. Jedním z vedoucích týmu je archeolog Jan Turek z Centra pro teoretická studia UK a AV ČR.

12. srpna 2022


Spermie na cestě za vajíčkem chrání sirovodíkové brnění

Tým Jana Nevorala z LFP UK a plzeňského Biomedicínského centra objevil nečekanou roli plynného sirovodíku – obaluje spermie a chrání je na cestě za vajíčkem. Výsledky publikované v časopise Scientific Reports by mohly pomoci při umělém oplodnění.

11. srpna 2022


Studentský spolek SIAM chce propojit Matfyz i svět

„Baví nás vymýšlet a organizovat přednášky a semináře pro mladší spolužáky, ale i pro sebe,“ popisují Jana Trdlicová a Martin Sýkora z české pobočky mezinárodního studentského spolku SIAM, jejíž členové se rekrutují ponejvíce z Matfyzu a ČVUT. 

9. srpna 2022


Film i kniha vyprávějí příběhy huňatých a opeřených Pražanů

Pokud chcete na výlet za přírodou, vyražte do Prahy. Ano, čtete správně. Česká metropole je co do počtu i druhové rozmanitosti rostlin i živočichů unikátní v celé Evropě. Nevěříte? Přesvědčí vás o tom nový film a kniha Planeta Praha, na jejichž vznik dohlížel i biolog Ondřej Sedláček z PřF UK.

4. srpna 2022


Věda je pro Pavla Osmančíka nástrojem proti vyhoření

E-mail oznamující, že bude oceněn Českou hlavou, zprvu Pavel Osmančík považoval za spam. „Znal jsem jen hlavní cenu, a říkal si: Tu přeci dostávají letití elitní vědci, co už mají řadu výzkumů za sebou,“ tvrdí profesor 3. lékařské fakulty UK.

3. srpna 2022


Nadační činností za lepší univerzitu. Můžete se připojit

Jak podporovat kreativitu lidí na univerzitě a jejich pozitivní působení v české společnosti? Tomu se věnuje nový – a ještě ne zcela známý – Nadační fond UK, který byl založen koncem loňského roku. Podpořil již řadu bohulibých aktivit; přispět mohou i dárci.

29. července 2022
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208
Jak k nám