• Aktuality

Aktuality

Dvouletý projekt Češi žijící v zahraničí byl úspěšně zakončen

Kdo jsou současní čeští krajané? Jaké mají vazby na ČR? Co potřebují od českého státu a jak mohou a chtějí být pro Česko přínosem? Odpovědi hledal a nalezl dvouletý výzkumný projekt, ve kterém se Přírodovědecká fakulta UK spojila s několika významnými institucemi.

7. prosince 2022


Orální historikové rozjeli časosběrný výzkum o pandemii ihned

Když v březnu roku 2020 česká vláda vyhlásila nouzový stav, lidé se snažili i v omezených podmínkách něco dělat. Orální historikové pod vedením profesora Miroslava Vaňka ihned rozjeli nový výzkum. Viděli totiž, že se přímo před jejich očima odehrává událost, která se zapíše do dějin.

6. prosince 2022


Pohyb ovlivňuje zdravý vývoj člověka, podpora státu však chybí

Pohyb má na zdravý vývoj člověka nezpochobnitelně pozitivní vliv a má dopad na jeho fyzickou i psychickou kondici do budoucna, přesto se pohybu v jakékoliv formě dnešní generace dětí vyhýbá. Může za to i laxní přístup rodičů, velký díl viny ovšem nese i stát.

5. prosince 2022


Výzva programu Global Fellowship na University of St Andrews

Program Global Fellowship, který probíhá již pátým rokem, poskytuje stipendia, která umožňují talentovaným vědcům z celého světa strávit na St Andrews až jeden měsíc. Žadatelé by měli být uznávanými vědci ve svém oboru nebo začínajícími lídry, kteří přispěli k originálnímu výzkumu. Uzávěrka přihlášek je 1. března 2023.

5. prosince 2022


Laureáti malých nobelovek – Českých hlav 2022 – odtajněni!

Kampus Hybernská se v pátek 2. prosince stal místem vyzrazení laureátů letošních ocenění Česká hlava 2022. Vyhlašování nejúspěšnějších českých vědců, patentů a objevů proběhlo již pojedenadvacáté, mezi vítězi tradičně nechyběly osobnosti s vazbou na Univerzitu Karlovu.

2. prosince 2022


Stop-time: Rektorka přibližuje pestré možnosti studia

Členové vedení Univerzity Karlovy analyzují a komentují aktuální témata v podcastové sérii Stop-time. Tentokrát se rektorka Milena Králíčková věnuje možnostem studia na UK včetně zahraničních pobytů, připomíná i činnost spolků a zmíní elitní granty ERC.

1. prosince 2022


Matematika je přesná. Co jednou dokážete, platí už navždy

„Mojí motivací není praktické využití, ale spíš zajímavé a ´pěkné´ problémy. Lidem se víc líbí aplikace, ale aby bylo možné teoretické výsledky aplikovat, musí na ně někdo nejdřív přijít,“ říká Jan Kynčl z Matfyzu, který obdržel Cenu Neuron za průlomová zjištění v oblasti kombinatoriky a diskrétní geometrie.

30. listopadu 2022


Štucbartová: Je potřeba se umět bránit, a to i verbálně

Linda Štucbartová, členka Rady pro komercializaci na UK, studovala i v Oxfordu nebo Ženevě. Má zkušenosti ze státní i soukromé sféry, technologických startupů, mentoringových programů pro ženy i přenosu vědeckých poznatků do praxe. Jak to jde vše dohromady?

29. listopadu 2022


Na Karlovku? Stovky zájemců zajímalo, co k nám jít studovat

Co si vybrat? Právo, mediální studia nebo geologii? Anebo snad medicínu či farmacii? Pro mladé uchazečky a uchazeče, kteří se rozhodují, jaké obory by je na Univerzitě Karlově zajímaly nejvíce (a jak se na ně dostat), byla určena sobotní akce na Právnické fakultě UK.

28. listopadu 2022


Děti omezují pohyb. Roste generace obézních asociálů?

Sdružení sportovních svazů ČR si před pár měsíci nechalo vypracovat průzkum mezi rodiči o tom, kolik času věnují jejich děti pohybovým aktivitám. Výsledek byl alarmující. Pohyb bude i ústředním tématem konference Pohyb a zdraví, která se koná 30. listopadu v Karolinu.

28. listopadu 2022
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208
Jak k nám