ZÁPIS ZE SCHŮZE
STUDIJNÍ KOMISE AKADEMICKÉHO SENÁTU UNIVERZITY KARLOVY
21.5.2007
Přítomni:
Jan Carboch (FTVS UK), Doc. MUDr. Petr Hach, CSc. (1.LF), Alexandra Hauserová (ETF), Linda Muchová (ETF), Bc. Marek Hilšer (1.LF), Mgr. Jiří Pavlík (HTF), Mgr. Lenka Philippová (HTF), Doc. RNDr. Miloš Rotter, CSc., Doc.ak.mal. Ivan Špirk (PedF), PhDr. Ludmila Trunečková (FSV), PhDr. Kateřina Vaněčková (PedF)
Extramolární člen: Michala Netušilová (PedF)
PROGRAM ZASEDÁNÍ:
1. BĚŽNÁ AGENDA
2. STUDENTSKÉ HODNOCENÍ VÝUKY (dále jako SHV) V CELOUNIVERZITNÍM MĚŘÍTKU
3. PROBLÉM POKRYTÍ WI-FI V RÁMCI UNIVERZITY
4. AKTUALITY V RÁMCI GRANTOVÉ AGENTURY UNIVERZITY KARLOVY
5. RŮZNÉ
1. BĚŽNÁ AGENDA
Kateřina Vaněčková přivítala přítomné, představila extramolární členku z PedF UK a vyzvala členky komise k zaslání případných návrhů na další extramolární členy.
2. STUDENTSKÉ HODNOCENÍ V CELOUNIVERZITNÍM MĚŘÍTKU
Zástupci jednotlivých fakult informovali přítomné o podobě SHV, do jaké míry jsou výsledky publikovány a jak se s výsledky SHV dále v personální oblasti pracuje.
V diskuzi se členové komise shodli, že na fakultách existují vnitřně velice diferencované systémy SHV, které plně respektují specifika jednotlivých fakult. Model, který je funkční na jedné fakultě nemusí být vyhovující na fakultě jiné, lišící se v počtu zapsaných studentů i v konstrukci a rigidnosti studijních plánů.
jako reálná se ukázala možnost zveřejnění výsledků hodnocení v plném znění (aktuálně na 1.LF)
komise se po živé diskuzi shodla na následujících doporučení v oblasti celouniverzitního SHV:
cílem SHV by mělo být zkvalitnění výuky (obsahu, didaktického provedení i organizace) na UK
má-li probíhat celouniverzitní SHV, pak je nutno v první řadě velice pečlivě vybrat a s fakultami konzultovat, jaké položky celouniverzitní dotazník bude obsahovat
pregraduální studenti jsou vhodnými respondenty pro takový typ SHV, které hodnotí kvalitu aktuálně absolvovaných kurzů a působí jako zpětná vazba pro vyučující
velice důležité je mapovat i celkový přínos studia pro rozvoj osobnosti a budoucí profesi. SK AS UK se domnívá, že by se univerzita měla zabývat vytvořením zvláštního hodnocení výuky pro absolventy pregraduálního studia. Ti jsou schopni svou zkušenost jako celek v oblasti přínosu lépe reflektovat. Položky dotazníku by se pro pregraduální studenty a absolventy již z povahy věci měly lišit. Komise doporučuje zaměřit se ve dvou oddělených šetřeních na obě cílové skupiny.
SK AS UK se shodla, že klíčové je vytvoření systému metodické podpory SHV pro jednotlivé fakulty. Fakulty své dotazníky často tvoří bez potřebných znalostí a zkušeností a konzultační formu podpory při projektování, realizaci a zpracování výsledků SHV by ocenily. SK AS UK doporučuje vytvoření centrálního místa, kam se mohou fakulty se svými dotazy obracet.
komise se dále shodla, že univerzita by měla zajišťovat transparentnost SHV, formu zadávání i práci s výsledky SHV v rámci fakult. Žádoucí je rovněž poskytnout studentům jasný signál, že SHV není pouze formální záležitostí a s výsledky se pracuje.
Bude-li na základě SHV probíhat srovnávání jednotlivých fakult, pak komise doporučuje, aby byly srovnávány fakulty, které jsou srovnatelné – zvlášť fakulty humanitně zaměřené a fakulty přírodovědné. Srovnávat fakulty napříč spektrem není možné, např. vzhledem k odlišnému počtu studentů ve studijních skupinách
3. PROBLÉM POKRYTÍ WI-FI V RÁMCI UNIVERZITY
Komise diskutovala problém pokrytí wi-fi v rámci univerzity a domnívá se, že žádoucí stav je takový, kdy se jakýkoliv student univerzity bude moci připojit k internetu na jakékoliv fakultě UK.
SK AS UK doporučuje, aby se univerzita zabývala kontrolou a systematickou podporou rozšíření wi-fi sítě na fakultách.
Toto doporučení reflektuje i zkušenosti mezifakultních studentů s problémem plošné dostupnosti připojení wi-fi v rámci UK.
4. AKTUALITY V RÁMCI GRANTOVÉ AGENTURY UNIVERZITY KARLOVY
Komise se na základě podnětů studentů humanitně zaměřených fakult i zpráv pana prorektora Šobra zabývala problémem zpoždění vyhlášení výsledků v oblasti společenských věd na UK. Ke zpoždění došlo z řady příčin (zpoždění posudků, přechodna elektronický systém apod.).
Projekty na 1 rok by měly značně zkrácenou dobu na realizaci. Je-li řešení projektu závislé na prostředcích z GA UK, je nemožné projekt vyřešit za značně zkrácenou dobu
SK AS UK doporučuje, aby GA UK vzala v úvahu zpoždění v podpoře studentských projektů a přizpůsobila tomuto zpoždění termíny řešení projektů.
5. RŮZNÉ
Členové komise informovali, že na některých katedrových knihovnách není možné zapůjčit si knihu na průkaz studenta UK.
Kateřina Vaněčková závěrem všem zúčastněným poděkovala za aktivní účast.
Zapsala: Vaněčková
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208