Přítomní: Bc. Marek Boňko (FSV), Bc. Jakub Čech (PF), Tereza Entlerová (3.LF), RNDr. Andrej Farkaš (MFF), Mgr. Marek Lentvorský (FHS), Karel Mikulčák (LFP), Klára Ptáčková (ETF), Bc. Jan Tkáčik (ETF), Matyáš Uvíra (2.LF), Mgr. Veronika Vohlídková (PedF), Mgr. Michael Glogr (PF), MUDr. Kateřina Grygarová (3.LF)
Hosté: prof. RNDr. Markéta Martínková, Ph.D. (prorektorka UK), Mgr. Martin Maňásek (kvestor UK), Mgr. Otomar Sláma, MBA, MPA (KR UK), Ing. Vít Kluger (BO RUK), Mgr. Tomáš Konečný (UK Point), Mgr. Jan Tesárek (UK Point), Mgr. Šárka Vohlídalová (UK Point), Kateřina Hovorková (UK Point), Mgr. Zuzana Hlucháňová-Horká (UK Point), Ing. Richard Jirásek (OSZS), Mgr. Jaroslav Švec (OSZS), prof. PharmDr. Petr Zimčík, Ph.D. (FaF), Ing. Pavel Polanský (FaF), Mgr. Petr Šimůnek (MFF), Jonáš Vala (3.LF), prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc. dr.h.c., MBA (1.LF), PhDr. Mgr. Helena Vomáčková, Ph.D. (FTVS), Bc. Barbora Taláčková (FF), Bc. Lucie Zachrdlová (FF), Klára Přečková (FF), Barbora Haulíková (Studentská rada FF), Jan Kolínský (FF, Polis), Hana Škopová (3.LF, Cesta ven), Milan Suchna (3.LF, Cesta ven), Jan Kučera (FF), Tereza Maryšková (Charlie), Adam Urbánek (Charlie), Christopher Pauliny (IFS), Michal Bartoš (IFS), Rudolf Jan Suchý (IFS), Jiří Kára
Program:
Zahájení a schválení programu zasedání
Schválení zápisu ze zasedání Sociální komise AS UK ze dne 17. června 2024
Podpora zájmové činnosti studentů na UK
a. |
Charlie z.s. - Účast Charlie z.s. na Prague Pride 2024 |
b. |
Cesta ven z.s. - Dudlík fest 2024 |
c. |
Centrum spolků, studentů a absolventů Univerzity Karlovy, z.s. – Uctění památky 17. listopadu na Vyšehradě |
d. |
Studenti Ústavu jižní a centrální Asie FF UK, z.s. – Zasedání standardizační komise ISO/IEC JTC1/SC 2 a WG2 |
e. |
Studentský fond Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, z. s. – Studentská rada FF UK – Freshers' Weekend 2024 |
f. |
Studentský fond Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, z. s. – Studentská rada FF UK – Seznamovací kurz hispanistiky a germanistiky |
g. |
Studentský fond Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, z. s. – Studentská rada FF UK – Pasování prváků archeologie 2024 |
h. |
Spolek studentů politologie FF UK z.s. – Seznamovací kurz pro studenty politologie 2024 |
i. |
Iniciativa filmových studií z.s. – Seznamovací kurz KFS |
Vyjádření k návrhu OR Přiznávání sociálních stipendií na UK v akademickém roce 2024/2025
Vyjádření k návrhu OR Přiznávání stipendií na podporu ubytování na UK v akademickém roce 2024/2025
Stížnost studentských organizátorů Úvodního soustředění (PřF) na vedoucí Výcvikového střediska Univerzity Karlovy v Horním Poříčí
Zprávy delegátů Akademického senátu UK
Bezpečnostní problematika na UK + Centrum resilience
Různé
Bc. Boňko, předseda Sociální komise AS UK, přivítal všechny přítomné a zahájil zasedání Sociální komise AS UK, které se konalo prezenčně ve Velké zasedací síni Karolina. Úvodem poděkoval dr. Farkašovi za jeho obětavou pomoc při zprovoznění techniky pro hybridní zasedání. Dále informoval, že v programu jednání došlo k úpravě, a bod bezpečnosti byl nově zařazen jako předposlední bod jednání. Nové znění programu zasedání bylo schváleno tichým souhlasem.
Bc. Boňko, předseda Sociální komise AS UK, uvedl, že k zápisu ze zasedání Sociální komise AS UK konaného dne 17. června 2024 byly doručeny připomínky dr. Farkaše, které budou zapracovány. K upravené verzi zápisu nebyly žádné připomínky a byl následně schválen tichým souhlasem.
Adam Urbánek, pokladník spolku Charlie, představil žádost – V minulosti žádal jejich spolek o menší částky, letos však žádají o necelých 11 tisíc. Jedná se o důležitou akci, jíž se účastní celá queer komunita a má tak velký dosah. Díky tomu je UK viditelná pro mladé lidi z celé ČR. V rámci samotného Pride pořádají čtyři akce. V rámci samotné akce proběhla diskuse, které se zúčastnila i paní poslankyně Michaela Šebelová a další hosté. Dále proběhla přednáška od členky spolku z 3.LF na téma reprodukčního zdraví queer osob. Akcí se snaží dělat více, ale je to nákladné: je třeba zafinancovat propagační předměty, pronájem stánku a náklady na zajištění samotných akcí (občerstvení, dary pro hosty atd.).
Dr. Farkaš – Má poznámku k formuláři: nepochopil, proč se dotazujeme na odhadované příjmy za příští rok?
Mgr. Konečný – O poznámce ví, již to bylo v minulosti rozporováno. Na úpravě formulářů stále pracují, ale bude to upraveno.
Návrh usnesení:
Sociální komise AS UK doporučuje J. M. paní rektorce podpořit akci „Účast Charlie z.s. na Prague Pride 2024“ žadatele Charlie z.s. částkou 10 609,00 Kč, a to v souladu s čl. 3 odst. 1 Opatření rektora č. 43/2023 a Pravidly podpory zájmové činnosti studentů, s výhradou dodání stanoviska Právního odboru RUK.
Hlasování: pro 11, proti 0, zdržel/a se 0
Schváleno
Škopová, předsedkyně spolku – Akce se bude konat příští týden, výtěžek půjde na neziskovou organizaci Parent Project, která poskytuje pomoc dětem se svalovými dystrofiemi. Peníze půjdou na víkendové akce a tábor pro děti, kdy bude každému z nich zajištěn vlastní asistent. Rodiny na to nic nebudou doplácet. Na festival je třeba zajistit kapely, před festivalem proběhnou přednášky na související témata i beseda.
Návrh usnesení:
Sociální komise AS UK doporučuje J. M. paní rektorce podpořit akci „Dudlík fest 2024“ žadatele Cesta ven z.s. částkou 15 000 Kč, a to v souladu s čl. 3 odst. 1 Opatření rektora č. 43/2023 a Pravidly podpory zájmové činnosti studentů, s výhradou dodání kladného stanoviska Právního odboru RUK.
Hlasování: pro 12, proti 0, zdržel/a se 0
Schváleno
Dr. Grygarová – Letos se nově bude akce konat na Vyšehradě. Podobně jako minule chtějí uctít hodnoty, které 17.11. představuje. Letos musí nově přesunout tradiční program z Albertova na Vyšehrad, jelikož současné stavební práce znemožňují organizaci na původním místě. Ohledně programu je navázána spolupráce se SKRVŠ, zvou tam členy akademické obce, studenty i studentské spolky. Celá akce bude zabezpečena, zajištěn je hasičský i zdravotní dozor. Bude ráda za podpoření, jelikož se chtějí (s ohledem na charakter akce) vyhnout komerčnímu financování.
Dr. Farkaš – UK pracuje s touto akcí jako jednou ze svých, a proto by dle něj neměla být podpořena z tohoto fondu určeného na podporu spolkových akcí. Má za to, že tento fond není vhodným zdrojem financování této akce. Tuto poznámku opakuje poslední 2 roky a nedostává odpověď, proč se na tuto pravidelnou akci nevyhradí část rozpočtu v rámci budgetu na propagaci UK – tak, jako na každou jinou akci.
Dr. Grygarová – Akce není organizovaná UK, ale studentským spolkem. Smlouvy jsou se spolkem, s UK se jen spolupracuje. Program je tvořen studenty, a proto by ani nechtěla, aby se to předalo do rukou UK, je přesvědčena, že to není s ohledem na charakter akce vhodné.
Dr. Farkaš – Neříkal, že to má UK organizovat, ale UK by si měla vyhradit finanční balíček, aby mohla studenty podpořit v uctění 17.11. Žádají o takřka maximální částku, a to bez toho, aby bylo naplněno spolufinancování ve výši 60 %. Je to akce zvláštního zřetele hodná a UK by na to měla mít extra budget. Nerad by, aby došlo k tomu, že kvůli podpoře 17.11. nebudou prostředky na podpoření jiných akcí. Pokud vedení UK vnímá důležitost této akce, tak by s tím tak mělo pracovat.
Mgr. Štanclová – Je to podnět do budoucna, zapíše si.
Bc. Boňko – Nově bude tato podpora počítána za akademický rok, v minulosti to bylo účtováno na kalendářní rok. Nyní má komise k rozdělení opět celý budget 1,2 mil. Kč. Rozumí ale připomínce.
Dr. Farkaš – Kdyby ale letos přišly žádostí o více jak 100 tisíc, než kolik bylo žádáno loni, tak kvůli listopadu nepodpoříme jinou akci.
Linzer – Byl by rád, kdyby na studentské aktivity bylo více financí. Rozumí, že kdyby to bylo financováno napřímo UK, tak by tam ten studentský podíl byl menší. Není to bohužel černobílé a přál by si tuto akci podpořit. Je to důležitá akce a má smysl podpořit, aby se uskutečnila ve stejné kvalitě, jako v minulé roky.
Bc. Čech – Loňská diskuse byla vedena stejně, opět to byl „podnět k diskusi“. Je důležité tyto akce podporovat, ale je to skutečně velký finanční obnos. Dle něj by se na tom mohla UK podílet více, a to např. i zapůjčením vlastních věcí, které vlastní in house, např. lavice. Zajímalo by jej, jak se tato diskuse za poslední rok posunula.
Mgr. Štanclová – Pokud by se našla synergie, tak ji spolku rádi poskytnou. Ale nenašli průnik, kdy by UK mohla poskytnout věci tak, aby to bylo ve výsledku levnější.
Mgr. Konečný – UK jako veřejná instituce nemůže poskytnout spolku aktivitu jinak, než jim finance proplatit na základě smlouvy nebo objednávky.
Dr. Farkaš – Opět se to ale řeší dost pozdě.
Mgr. Štanclová – UK pomohla spolku už tím, že vyjednala alternativní místo pro konání akce. Pokud by se do budoucna měly zdroje více propojovat, tak je samozřejmě možné tuto diskusi vést.
Dr. Grygarová – Řeší to od roku 2019, ale historicky narazili právě na odpor Sociální komise, kdy se komisi nelíbilo, že je akce financována ze dvou zdrojů. Proto je nyní žádáno takto, aby bylo jasné, že je to čistě studentská věc.
Dr. Farkaš – Bylo žádáno o dotace od města?
Dr. Grygarová – Byla na schůzce na Praze 2, žádosti ale nevyhověli. Zkoušela sehnat i externí zdroje, ale prostředky na uctění 17.11. jsou směřovány primárně do regionů mimo Prahu.
Návrh usnesení:
Sociální komise AS UK doporučuje J. M. paní rektorce podpořit akci „Uctění památky 17. listopadu na Vyšehradě“ žadatele Centrum spolků, studentů a absolventů Univerzity Karlovy, z.s. částkou 239 000 Kč, a to z důvodu zvláštního zřetele hodného v souladu s čl. 3 odst. 2 Opatření rektora č. 43/2023 a Pravidly podpory zájmové činnosti studentů, s výhradou dodání kladného stanoviska Právního odboru RUK.
Hlasování: pro 8, proti 0, zdržel/a se 3
Schváleno
Kučera – Spolek je zpracovatelem normalizačních úkolů, soustředí se na podporu studentů v jejich studiu a výzkumu. Prostředky pochází z příspěvků na normalizační činnost, což spočívá v tom, že se konají zasedání komisí. Letos zasedání organizovali oni v Praze v Celetné. Pro organizaci bohužel žádné příspěvky nejsou, byť každý jiný rok dostávají příspěvky na účast na zahraničních jednáních. Považují to za dobrou propagaci spolku, ústavu, fakulty i UK. Jednalo se o komisi na kódování písem. Doufali, že budou schopni zajistit přednášku s odborníky pro studenty, což se do jisté míry podpořilo.
K financování akce: akce proběhla v létě, náklady byly ve výši cca 52 tisíc Kč vč. DPH, nyní žádají o podporu ve výši 60 %, tedy 30 902 Kč. Tato částka by pokryla všechny náklady, které měli vůči UK: pronájem Zelené posluchárny a catering od KaM.
Bc. Boňko poděkoval za detailní přehled akce. Z jeho pohledu to ale nespadá pod podporu, jelikož tato akce není adresovaná studentům. Ostatní akce spolku jsou skvělé, ale tato akce mu nesedí do filozofie žádostí, které komise podporuje. Ale rozhodnutí bude na komisi jako celku.
Dr. Farkaš – Má podobný názor, tedy že se nejedná o standardní bod, který se na komisi projednává. Proběhlo nějaké jednání s fakultami, např. ohledně slevy na nájemném?
Kučera – Na FF mají spolky při uzavření smlouvy o spolupráci nárok na bezplatné využití místnosti. Snažili se tohoto využít, jelikož každý rok platí poplatky za spolupráci, ale místnost nabídnutá FF nebyla pro tyto účely vhodná (např. jen 1 zásuvka na celou místnost). Na popud FF byli přesměrováni na RUK s tím, aby byly využity prostory Zelené posluchárny.
Dr. Farkaš – Kdyby nyní nedošlo ke schválení této podpory, tak by doporučil, aby si pro příští rok zažádali o všeobecnou podporu spolku, která není navázána na konkrétní akci.
Zároveň má prosbu na vedení UK, zda by nebylo možné poskytnout místnost na tuto akci bezúplatně a fakturu refundovat a brát to jako účelovou podporu.
Mgr. Štanclová – V rámci UK je nastaven interní ceník, který se snaží dodržovat, aby to nevytvářelo nerovnost vůči jiným akcím. Už zde nabídnutá cena je cena zvýhodněná oproti té, která by byla dána externímu subjektu. Zpětně to odpustit je nesystémové.
Dr. Farkaš – Podpora nemusí být jen finanční, ale spolkům by pomohlo, kdyby náklady, které univerzitě platí, mohly být odpuštěny.
Mgr. Konečný – Chápe námitku, vnitřně se s tím ztotožňuje, jelikož dochází k přeposílání financí v rámci kruhu. Akce ale již proběhla, faktura byla vystavena a již to nelze změnit.
Bc. Čech – Chybí mu v dokumentech „účetní závěrka“ výsledovka.
Kučera – Může doplnit. Co se týče příjmů na činnost, tak se skládá ze dvou věcí: příspěvky na účast na zasedáních, které jsou 11 tisíc Kč, když se akce konala v Evropě, pro účast v Kanadě dostali 17 tisíc Kč. Jsou to ale zanedbatelné částky. Letos tento příspěvek neměli, protože byli organizátory. Za překlad citační normy před několika lety získali 180 tisíc Kč a z toho primárně fungují. Finance nyní používají na to, aby studentům hradili studijní pobyty, letní školy apod. Z překladu tam ještě nějaké finance mají, nicméně rádi by požádali o podporu, jelikož toto byly náklady proplácené zpět univerzitě.
Mgr. Konečný – Roční příjmy za loňský rok byly tedy v řádech desítek tisíc?
Kučera – Ano, za loňský rok činily asi 20-30 tisíc Kč.
Bc. Boňko – Osobně žádost nepodpoří, ale doporučuje zkusit si požádat o celoroční všeobecnou podporu.
Dr. Farkaš – Navrhl by schválit žádost ve výši nákladů faktury na pronájem, tedy 10 890 Kč.
Návrh usnesení:
Sociální komise AS UK doporučuje J. M. paní rektorce podpořit akci „Zasedání standardizační komise ISO/IEC JTC1/SC 2 a WG2“ žadatele Studenti Ústavu jižní a centrální Asie FF UK, z.s. částkou 30 902,00 Kč, a to v souladu s čl. 3 odst. 1 Opatření rektora č. 43/2023 a Pravidly podpory zájmové činnosti studentů, s výhradou dodání kladného stanoviska Právního odboru RUK.
Hlasování: pro 0, proti 1, zdržel/a se 8
Neschváleno
Návrh usnesení:
Sociální komise AS UK doporučuje J. M. paní rektorce podpořit akci „Zasedání standardizační komise ISO/IEC JTC1/SC 2 a WG2“ žadatele Studenti Ústavu jižní a centrální Asie FF UK, z.s. částkou 10 890,00 Kč, a to v souladu s čl. 3 odst. 1 Opatření rektora č. 43/2023 a Pravidly podpory zájmové činnosti studentů, s výhradou dodání kladného stanoviska Právního odboru RUK.
Hlasování: pro 10, proti 1, zdržel/a se 0
Schváleno
Bc. Boňko navrhl, že diskuse k zbylým podporám proběhne hromadně, jelikož se jedná o podobné žádosti. První tři jsou od Studentské rady FF.
Haulíková – Nejedná se o finance pro Studentskou radu (SR), ale půjdou na tři samostatné SKS (studentské konzultační skupiny). To však nejsou registrované spolky, proto jde žádost formálně přes SR. Další dvě žádosti jsou již od registrovaných spolků. Seznamovací kurzy se stávají pro nové studenty problémem, a to zejména v důsledku inflace. Nyní je zde otázka, zda si je studenti ne/mohou dovolit, nikoliv zda na něj ne/chtějí jet. Dříve byl organizován jeden velký seznamovací kurz od fakulty, od této praxe se ale ustoupilo a tato možnost přešla na katedry. Z těch je nyní organizují jen tři. Zbytek kateder nemá seznamovací kurzy vůbec, nebo je jejich organizace na samotných studentech. V minulosti některé SKS dostávaly příspěvky od fakulty, ale tato praxe byla opuštěna. Jakým klíčem podpora ne/jde bohužel nikdo neví. Náklady na seznamovací kurzy jsou nyní 100 % na účastnících, přičemž nyní je to více jak 2000 Kč na účastníka při výběru těch nejlevnějších kempů. Cena nad 2000 Kč je pro mnoho studentů neúnosná, dříve to bylo okolo 1000 Kč. Snaží se ceny co nejvíce stáhnout, studenti to organizují ve svém volném čase, z vlastní iniciativy, i si sami vlastní účast platí. Počty účastníků stále klesají, lidé si kurzy nemohou dovolit. Spojili se v této věci i s paní ombudsmankou, které tímto děkuje za účast. Tolik k představení celkové problematiky, ale jsou zde lidé za jednotlivé týmy, které rádi doplní detaily k jednotlivým individuálním žádostem.
Mgr. Konečný – V minulosti byla praxe velmi zmatečná, dříve však bylo spolkům přispíváno ze stipendijního fondu. Od loňska vypracovala FF jednotná pravidla, jež možnost čerpat trochu znepřístupnila. Od letošního léta přestala FF tyto aktivity podporovat celkově, což bylo nepříjemné překvapení pro všechny. Jedná se o mimořádnou situaci, která nebyla předvídána a jasně komunikována.
Linzer – Situace na FF ho mrzí. Jeho problém se žádostí je však takový, že by jejich schválení založilo precedens. Nejsme schopni podporovat všechny. Pro srovnání: na PF stojí cca 3500 Kč spolkové seznamovací kurzy, fakultní seznamovací kurz je také za více jak 2000 Kč. Sice to je hodno podpory, ale není možné pak udělat rovný přístup ke všem. Je spíše otázka, zda spíše nehledat cestu, jak podpořit konkrétní studenty, kteří si účast nemohou dovolit, namísto toho, abychom dávali příspěvek plošně.
Bc. Boňko – Seznamovací kurzy jsou důležité pro sociální integraci studentů, jež je provázaná mj. i se studijní úspěšností. Souhlasí však s tím, že kdybychom to otevřeli zde, tak to založí nepěkný precedens.
Mgr. Glogr – Volně naváže na kol. Linzera. Nesouhlasí s podporou seznamovacích kurzů. Je zde ustálená rozhodovací praxe komise, že se seznamovací kurzy a plesy z peněz na studentskou zájmovou činnost nepodporují. Podpora má jít přímo od konkrétních fakult. To, že fakulta přestane tyto akce podporovat, je sice nezáviděníhodné, nelze to řešit takto. Např. PF seznamovací kurzy nikdy finančně nepodporovala. Mělo by to zůstat na úrovni fakult, případně jít z peněz konkrétních spolků. Navrhuje proto v této praxi pokračovat a tyto žádosti nepodpořit.
Haulíková – Zastupuje zde spolky, které nemají možnost žádat o podporu napřímo, nejsou registrované, nemají vlastní finance a nemají je ani jak získat. Je to specifikum FF, kde je přes 40 spolků, které ani nemají jiný způsob, jak finance získat.
Dr. Farkaš – Jak byly realizované seznamovací kurzy v minulých letech? Dříve je FF nějakým způsobem toto podporovala. Chápe studenty, kteří jsou v tom zainteresovaní. Kdyby osobně věděl, že bude ve ztrátě, pokud se organizace takové akce ujme, tak by seznamovací kurz nepořádal. Kdy se organizátoři dozvěděli, že podporu nedostanou?
Haulíková – Většina seznamovacích akcí nikdy podporována nebyla. Když byla podpora přiznána, tak spíše „tajně“ a napřímo, aby o ni náhodou nežádaly i ostatní spolky. Některé spolky podporují konkrétní katedry, pokud na to mají rozpočet. Náklady na účastníky se však staly z důvodu inflace velkou zátěží a své vlastní náklady si hradí i organizátoři. Seznamovacích kurzů a SKS je na FF mnoho, zde žádá jen zlomek z nich.
Kolínský (Polis) – Dříve byly seznamovací kurzy samofinancovatelné, dalo se to ufinancovat ze strany účastníků i organizátorů. Částka 2000 Kč však není zanedbatelná a kurz ztrácí svou přidanou hodnotu. Studenti jsou nyní postaveni před volbu, zda vůbec jet, což se dříve nedělo.
Mgr. Konečný – Souhlasí, že do budoucna by to zakládalo nepřívětivý precedens. Každoročně se čerpaná částka na podpory blíží limitu. Šlo by to do budoucna vyřešit tím, že by tyto podpory projednaly a následně by komise vydala deklaratorní usnesení, že se seznamovací kurzy nebudou podporovat. Doposud totiž žádosti tohoto typu nebyly předloženy. Situace je poměrně nestandardní, bylo by proto třeba do budoucna přijmout konkrétní usnesení, kde bude stanovisko komise transparentně deklarováno a bude možné na něj případné žadatele odkazovat.
Mgr. Glogr – Takovéto žádosti byly podané, ale opakovaně nebyly podpořeny.
Bc. Boňko – Našel usnesení Hodnotící komise z roku 2021, poté zmínku z roku 2023, ale žádné explicitní usnesení Sociální komise AS nenašel.
Mgr. Hurný – V minulosti to bylo na Hodnotící komisi. K tématu studijní (ne)úspěšnosti: seznamovací kurzy jsou vhodný typ akce, která může snižovat studijní neúspěšnost. Nabádali již fakulty, aby si daly seznamovací kurzy do svých projektů. Zda žádosti (ne)podpořit nechá na komisi, ale založí to precedens, kterého by se obával. Problém mají konkrétní studenti, pro něž je poplatek drahý, a právě ty chceme podpořit. Máme zde pro to ale jiné instituty: sociální fond či sociální stipendia. Plošná podpora mu nepřijde dobrá, bylo by lepší ji mít cílenou.
Haulíková – Seznamovací kurzy jsou občas nahrazovány jednodenními akcemi. Situace je pak specifická v tom, že tyto malé spolky mají jen jedinou velkou akci, na níž i tak potřebují budget.
Linzer – Nebylo by možné uspořádat to společně pro více spolků? Např. PF získává slevu na fakultní kurz, jelikož si pronajímá celý areál.
Haulíková – Cca před 10 roky byly seznamovací kurzy organizované plošně na Albeři pro celou FF, poté se tato praxe zrušila a padlo to na katedry. Dnes organizují kurzy pouze dvě katedry, ve zbytku to dělají studenti pro studenty. Např. dva podobory se letos při organizaci spojily (hispanistika a germanistika), aby se to kurz alespoň nějak udělat. Sleva je ale s ohledem na celkové náklady minimální.
Mgr. Konečný – Na stipendijní komisi FF se toto téma projednávalo, přičemž nové vedení se rozhodlo plošnou podporu zrušit a došlo ke změně interních pravidel pro čerpání ze stipendijního fondu. Ze stejného důvodu se zastavilo i proplácení účastnického poplatku doktorandům pro účast na konferencích apod. Možnosti čerpat ze stipendijního fondu byly takřka zastaveny.
Entlerová – Kolik spolků reálně seznamovací kurz organizuje? Zde je předložen jen zlomek. Kdyby se schválily žádosti nyní předložené, tak můžeme v příštím roce čekat namísto 90 tisíc žádosti za 300 tisíc?
Haulíková – Nikdo neví, kolik spolků reálně na FF existuje. Dle jejího mapování pořádá cca 15-20 spolků seznamovací kurzy. Jsou to primárně spolky podporované vlastními katedrami, dále zaznamenala dva případy podpory přímo od fakulty. Spolek historiků má zdroje z vlastní činnosti. Pokud by se tyto žádosti schválily, tak je možné, že by přišly příští rok cca 2 nové žádosti, popř. by se mohly objevit nové spolky, které letos seznamovací kurz z finančních či jiných důvodů nepořádaly.
Dr. Grygarová – Chtěla navázat na své předřečníky. Na LF i na FTVS se poplatky za účastníka pohybují okolo 3000 Kč. Má za to, že se ke všem musí přistupovat stejně. Má také obavu z precedentu. Je ke zvážení, zda spíše neapelovat na to, aby si studenti žádali o cílenou podporu.
Mgr. Konečný – O tomto diskutovali a je třeba mít jasné usnesení, které řekne, že seznamovací kurzy nebudou Sociální komisí podporovány. Dle stanoviska ostatních odborů RUK zde totiž není formální překážka, která by podpoře seznamovací kurzů bránila.
Linzer – S tímto také souvisí cena a podmínky v ubytovacích zařízeních UK. Pokud chceme podporovat tuto činnost, tak bychom jim měli dávat lepší podmínky. Zároveň by nám zde přistáli žádosti i od jiných fakult.
Dr. Šámalová – Netěší ji, že je problém takto složitý a že přístup ke studujícím je na různých fakultách tak odlišný. Bylo by dobré navrhnout systémové řešení, které bude univerzální, aby byl pro studenty dostupný jednotný nástroj podpory.
Dr. Farkaš – Vrátí se k tématu o poskytování univerzitních prostor. Dle OR je možné poskytnout prostory KaM v rámci zájmové podpory např. formou zvýhodněného pronájmu či zvýhodnit ceny služeb.
Dr. Šámalová – I studentům by se mělo jít vstříc tím, že se bude měnit formát seznamovacích akcí. Sama zažila Albeř a nebyla to bohužel pozitivní zkušenost. Je možné seznamovací kurz zorganizovat v Praze, projít si se studenty město a učební prostory. Bude se tak jednat o jednodenní low-cost akci.
Mgr. Štanclová – Paní ombudsmanka zmínila totéž, co chtěla navrhnout i ona, a to sice dělat akce v Praze.
Haulíková – Již nyní je snaha o low-cost varianty, studenti přespávají ve škole, ale i taková položka, jako je proplácení snídaní, je pro malý spolek finanční zátěž.
Bc. Boňko – Když dojde k přiznání podpory, tak kam půjdou finance?
Haulíková – Když se povede získat finance, tak se využijí na snížení nákladů příští rok.
Návrh usnesení:
Sociální komise AS UK doporučuje J. M. paní rektorce podpořit akci „Freshers' Weekend 2024“ žadatele Studentský fond Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, z.s. – Studentská rada FF UK částkou 5 329,00 Kč, a to v souladu s čl. 3 odst. 1 Opatření rektora č. 43/2023 a Pravidly podpory zájmové činnosti studentů.
Hlasování: pro 0, proti 2, zdržel/a se 7
Neschváleno
Návrh usnesení:
Sociální komise AS UK doporučuje J. M. paní rektorce podpořit akci „Seznamovací kurz hispanistiky a germanistiky“ žadatele Studentský fond Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, z.s. – Studentská rada FF UK částkou 40 500,00 Kč, a to v souladu s čl. 3 odst. 1 Opatření rektora č. 43/2023 a Pravidly podpory zájmové činnosti studentů.
Hlasování: pro 0, proti 1, zdržel/a se 6
Neschváleno
Návrh usnesení:
Sociální komise AS UK doporučuje J. M. paní rektorce podpořit akci „Pasování prváků archeologie 2024“ žadatele Studentský fond Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, z.s. – Studentská rada FF UK částkou 11 607,00 Kč, a to v souladu s čl. 3 odst. 1 Opatření rektora č. 43/2023 a Pravidly podpory zájmové činnosti studentů.
Hlasování: pro 0, proti 1, zdržel/a se 6
Neschváleno
Návrh usnesení:
Sociální komise AS UK doporučuje J. M. paní rektorce podpořit akci „Seznamovací kurz pro studenty politologie 2024“ žadatele Spolek studentů politologie FF UK z.s. částkou 21 770,00 Kč, a to v souladu s čl. 3 odst. 1 Opatření rektora č. 43/2023 a Pravidly podpory zájmové činnosti studentů.
Hlasování: pro 0, proti 1, zdržel/a se 6
Neschváleno
Návrh usnesení:
Sociální komise AS UK doporučuje J. M. paní rektorce podpořit akci „Seznamovací kurz KFS“ žadatele Iniciativa filmových studií z.s. částkou 16 200,00 Kč, a to v souladu s čl. 3 odst. 1 Opatření rektora č. 43/2023 a Pravidly podpory zájmové činnosti studentů.
Hlasování: pro 0, proti 1, zdržel/a se 6
Neschváleno
Doc. Dolejší – Zde projednávané téma je jasný signál toho, že nám systém někde nefunguje. Když se to rozpočte, tak je to příspěvek cca 500 Kč na osobu, což by studentům, kteří mají reálný zájem o jeho obor, rád přispěl.
Návrh usnesení:
Sociální komise AS UK žádá vedení UK o vytvoření celouniverzitní koncepce podpory seznamovacích a přípravných kurzů pro studující prvních ročníků.
Hlasování: pro 8, proti 0, zdržel/a se 0
Schváleno
Prof. Martínková – Jediná změna je, že ze zákona musí být stipendium min. ve výši 25 % min. mzdy. My navíc dáváme 10 %, nově tedy navrhují 35 % minimální mzdy v rámci sociální podpory. V červnu mělo být OR představené jako samostatný materiál, ale šlo omylem jako příloha Stipendijního řádu. Senátu však bylo zaslané již před létem.
Mgr. Maňásek – K zvýšení částky jsme se zavázali ve Strategickém záměru. Zároveň se vyhovělo požadavku Sociální komise na určení výše stipendia vzorcem, a nikoliv fixní částkou.
Návrh usnesení:
Sociální komise AS UK vyjadřuje kladné stanovisko k materiálu „OR Přiznávání sociálních stipendií na UK v akademickém roce 2024/2025“.
Hlasování: pro 6, proti 0, zdržel/a se 0
Schváleno
Prof. Martínková – O koncepci se Sociální komise již bavila, podpora pro přijíždějící Erasmus studenty bude zrušena. Stejně tak je zrušeno základní stipendium v případě, že je překročena standardní doba studia.
Bc. Boňko – Studentů, kteří mají posunutou SDS se tato úprava týkat nebude, protože mají SDS posunutou (např. půl roku kvůli covidu).
Bc. Čech – S ohledem na nabitý program je toto poučení pro Sociální komisi, že by se mělo v budoucnu zasedat i v září. K ubytovacímu stipendiu: bude letos informační hláška v SIS?
Prof. Martínková – Ano, bude, čekají až bude schválen předpis a pak ji tam zveřejní.
Bc. Čech – Proč ale nebyly informace aktualizovány již nyní? Chápe, že se čeká na schválení, ale studenti hledají údaje na webu už nyní, jelikož už je nový AR.
Prof. Martínková – Ví o tom, v pondělí už to na webu už bude. Je to nešťastná situace, ale mělo by to být aktualizováno co nejdříve. To, aby se příště Sociální komise sešla již v září, plně podporuje.
Bc. Čech – Nyní je textace velmi nesrozumitelná. Je složité zjistit, kdy se má podat žádost. Přimlouvá se, aby byla komunikace směrem ke studentům srozumitelnější.
Prof. Martínková – Rozumí, hláška v SIS bude mít uvádět konkrétní datum.
Bc. Čech – Nové informace ohledně prokazování nároků na zvýšené stipendium na webu stále nejsou reflektováno. Zvýšené stipendium je přiznáváno na základě potvrzení ÚP. Není možné tam dát vzor žádosti, kterou je třeba na ÚP zanést? Žadatelům by vzor pomohl, protože úřad často netuší, co po nich studenti chtějí. Protože např. z oznámení o přídavku na dítě nevyplývá výše životního minima, ale jen to, že se nacházím v jednom z těch pásem. Bylo by vhodné, aby UK vyhotovila vzor toho, co si má student po ÚP žádat.
Prof. Martínková – Rozumí, považuje to za dobrý podnět.
Návrh usnesení:
Sociální komise AS UK vyjadřuje kladné stanovisko k materiálu „OR Přiznávání stipendií na podporu ubytování na UK v akademickém roce 2024/2025“.
Hlasování: pro 4, proti 0, zdržel/a se 1
Schváleno
Bc. Boňko – Bod byl komisi přidělen předsednictvem. Jedná se o stížnost z PřF, kde nastal problém se seznamovacím kurzem. Poprosí pana kvestora, zda by problematiku představil, doplnil, co se bude měnit a jak UK reaguje na tento podnět, aby k podobným stížnostem v budoucnu nedocházelo.
Mgr. Maňásek – Omlouvá se a vzniklou situaci a mrzí jej, že k neprofesionálnímu chování vedoucí výcvikového střediska vůbec došlo. Proto bude vedoucí vyměněna za někoho, kdo se bude provozu střediska dostatečně věnovat. Zaktualizují se provozní řády, a to i s ohledem na pravidla využívání jednotlivých sportovišť. Došlo ke špatné situaci ve věci hygieny – standardně kontrola hygienické stanicí probíhá jen v kuchyni, ale zjevně bude potřeba kontrola i v ubytovacích prostorách a v chatkách. Bude provedeno šetření ohledně spokojenosti s poskytovanými službami, aby se sesbíraly podněty, co upravit v provozních řádech. Je třeba připravit střediska na další sezonu.
Dr. Farkaš – Je rád, že dojde k přijetí příslušných opatření. Co jej mrzí, je, tak k tomu dojde až poté, co to prošlo přes AS PřF a vedení PřF. Zajímá jej, zda selhala komunikace na straně organizátorů akce či na straně účelových středisek, které nereportují, že došlo k nějakým incidentům v průběhu proběhlých kurzů. Má dojem, že nejde jen o ojedinělý případ, ale že může být problém na více střediscích. To, že to došlo až k vedení, než se to začalo řešit, znamená, že mnoho podnětů mohlo být opomenuto.
Mgr. Maňásek – Berou si ze situace poučení a budou pořádat pravidelné kontroly. Co se týče komunikace s vedoucími kurzů, tak jednali průběžně s tělocvikáři, ale asi budou muset jednat i s jinými organizátory. Vedoucí střediska incidenty nereportovala, ale k vedení UK se podnět nedostal ani méně formální cestou. Probublal až od vedení PřF. Kdyby to přišlo od vedoucího, tak by možná bylo řešení rychleji.
Bc. Boňko – Jejich spolek tam dříve jezdíval, snažili se situaci řešit. Je překvapen razancí návrhu opatření, ale je za ně rád a také za to, že UK nestrká hlavu do písku, ale staví se k tomu čelem.
Návrh usnesení:
Sociální komise AS UK souhlasí s návrhem řešení Stížnosti studentských organizátorů Úvodního soustředění (PřF) na vedoucí Výcvikového střediska Univerzity Karlovy v Horním Poříčí.
Hlasování: pro 3, proti 0, zdržel/a se 0
Schváleno
Bc. Boňko informoval, že zprávy jsou členům komise k dispozici – z agendy Sociální komise se jedná zejména o Radu KaM a Komisi při přidělování startovacích bytů. Na budoucí zasedání bude zařazen bod „Novinky z RKaM“ a bude pozvánka i ředitelka KaM.
Návrh usnesení:
Sociální komise AS UK bere na vědomí zprávy delegátů AS UK nominovaných za Sociální komisi AS UK.
Schváleno tichým souhlasem
Bc. Boňko úvodem informoval o důvodu zařazení bodu na program Sociální komise.
Dr. Farkaš – Není nadšen tím, že byl bod zařazen na Sociální komise, která nemá bezpečnost ve svojí kompetenci. Raději by jej viděl na plénu AS než zde, a to jako samostatný bod. Zároveň by to bylo dobré, kdyby k představení agendy došlo až po skončení výběrového řízení na pozici vedoucího BO.
Bc. Boňko – Chtěli to dát sem, aby se neubíral už takto omezený čas na jednání pléna. Sociální komise nemusí být pro toto téma to nejlepší plénum, ale každá zmínka o této problematice je dobrá. Když bude o téma zájem, tak je možné uspořádat samostatné jednání.
Mgr. Sláma představil své kolegy: Ing. Víta Klugera, od 1.8.pověřeného vedení BO RUK, a Mgr. Jana Tesárka z Centra resilience – Sociální komise možná není tím nejideálnějším místem pro představení tématu bezpečnosti, ale toto téma není snadné odkomunikovat nikde. Před létem se hovořilo o tom, zda je dobré bezpečnost zařadit jako bod na plénum, což nebylo přijato. Senátoři byli proto pozváni na kulatý stůl, kam však přišlo cca 8 osob. Řešili spolu s Bc. Boňkem, jak téma bezpečnosti senátu přiblížit, proto byl spolu s kolegy pozván na dnešní jednání. Téma je to silné, snaží se jej přiblížit. Nabídnou stručné informace o tom, co dělají v oblasti bezpečnosti a co dělá Centrum resilience. Přijde mu důležité, ale o těchto aktivitách akademická obec věděla.
Bezpečností odbor má velké množství odpovědnosti, řeší krizové řízení i ochranu obyvatel, opatření okolo jaderného reaktoru na MFF, geneticky modifikované organismy s produkty, kamerové systémy, zámky, terorismus, ochranu měkkých cílů, ochranu utajovaných informací (zejm. bezpečnostní prověrky), protivlivovou bezpečnost, kybernetickou bezpečnost (od března je na to zaměřen samostatný odbor) i dezinformace. Pro Sociální komisi a AS jsou asi nejzajímavější oblastí aktivit měkké cíle.
Mnoho našich studentů se bojí po prosincových událostech docházet na výuku. Osobně dostává množství e-mailových dotazů od studentů i rodičů týkajících se toho, co se dělá pro zabezpečení výuky a budov. Vysvětlujeme lidem, že se mají na UK cítit bezpečně a že pro to mají dobré důvody, jelikož se o jejich bezpečnost staráme. Prosincovým událostem se nedá předcházet, ale dá se minimalizovat opakování podobné události. Bezpečnostní odbor prošel restrukturalizací, mají tam nyní kvalitní personální složení. BO pracuje s reálnými hrozbami: řeší výhružky, kamery, jednají s Policií apod. Avšak to, co primárně řeší rodiče i studenti je to, aby zde cítili „pocit bezpečí“. Proto je zde založeno i Centrum resilience – oblasti bezpečnosti se tedy věnují dvě centra/odbory.
Ing. Kluger – Mnoho studentů i zaměstnanců se nás ptá, co mají dělat v případě incidentu. Základní instrukce je jednoduchá: člověk by měl pozorovat své okolí a nahlásit podezřelé situace důvěryhodné osobě. Ta by měla informaci předat BO (emailem či telefonicky). Je daný postup, jak hlásit incidenty (primárně na vrátnici či našim zaměstnancům), lze se také obrátit přímo na BO, který je zde nonstop k dispozici. Prosí, aby všichni věřili své intuici a hlásili vše, co jim přijde podezřelé.
Máme systém hromadného oznámení KISS, nyní jsou připravována hromadná cvičení na FF, chystají i na PF. Doporučuje uložit si tato čísla, jelikož skrze ně budou rychle posílány SMS či konány hovory.
Na základě zkušeností berou studenty i zaměstnance na stejné úrovni při zajišťování jejich ochrany. Technická opatření jako např. turnikety či jiné stavební úpravy mají svůj význam pouze v určitých případech, proto je nelze zavést plošně. Proto se snaží komunikovat, že ne všechna opatření jsou vhodná do univerzitního prostředí. Připravují kurzy první pomoci a kurzy zvládání krizových situací, budou moc rádi za zapojení studentů i zaměstnanců. Nácviky jsou jedna z nejdůležitějších věcí, jelikož není možné žádat, aby se lidé zachovali správně, když neví, jak se mají chovat, jelikož jim to nikdo nikdy neukázal.
Mgr. Tesárek se představil – Působí jako koordinátor Centra resilience, které nově vzniklo v rámci UK Pointu. Koncept resilience, tedy odolnosti, je na hraně mezi sociálním bezpečím a bezpečností. Proto úzce spolupracují s BO a kanceláří ombudsmanky. Bavíme se zde o schopnosti zvládnout krizovou či zátěžovou situaci co nejlepším způsobem. Některé situace samozřejmě nelze zvládnout, ale lze se po nich vrátit k „normálnímu“ fungování díky dobré resilience relativně rychle. Některým zátěžovým situacím se dá díky posilování resilience úspěšně předejít. Posilování ale není ukončený proces, jelikož je to něco, co se učíme postupně.
V Centru resilience používáme zejména metodu „surfování“, která vychází z toho, že se nedá zabránit vlnám v našem životě. Aby nás nepotopily, je dobré se naučit surfovat. K tomu je třeba surf, dobrý lektor a začátek na menších vlnách. Toto právě nabízí Centrum resilience, kdy se snažíme odolnost trénovat na menších vlnách před těmi velkými (např. těžká zkouška, složité jednání se studijním oddělením apod.). Jedná se o zátěžové situace, které nám pomáhá trénovat na horší situace.
Centra resilience vzniklo po prosincových událostech FF, máme zde ale stále rozsáhlé psychologické následky vzniklé v důsledku období covidu. Zároveň nedaleko našich hranic zuří otevřená válka na Ukrajině a je aktivní i konflikt na Blízkém východě. Jsme mezinárodní univerzita, proto se nás tyto situace týkají nehledě na jejich geografickou polohu. Centrum resilience vzniklo z těchto krizových okolností, ale studující jsou v životní fázi, která je sama o sobě zátěžová: stěhují se do nového města, prvně žijí bez rodiny, popř. zažívají individuální náročné situace (úmrtí v rodině či onemocnění). I proto vzniklo Centra resilience, abychom naučili naše studující, jak reagovat v náročných situacích. Z mnoha výzkumů vyplývá, že resilience je jedna z nejatraktivnějších věcí, kterými může absolvent disponovat.
UK má okolo 56 tisíc studentů a zaměstnanců, což je obrovská masa lidí. Zároveň to jsou dvě velmi odlišné skupiny osob a tomu se snaží přizpůsobit. Centrum resilience nabízí nyní kurzy první pomoci či kurzy první psychické pomoci. Aktuálně běží kurzy deeskalace a vedení konstruktivního rozhovoru. Budou nově otvírat kurz mediačních dovedností, kde se účastníci naučí, jak vést hovor, aby k zátěžovým situacím ideálně vůbec nedocházelo. Proběhne školení, jak vytvářet v náročných situacích bezpečné, transparentní a přehledné prostředí, v němž se budou moci studující zorientovat. Z nevzdělávacích akcí paralelně běží EMDR skupiny na podporu psychosociálního zdraví, které probíhají po celý zimní semestr až do února. Budou zkoušet Balintovské skupiny pro zaměstnance: jedná se o podpůrné skupiny pro řešení obtížných případů (agresivní, obtížní klienti apod.).
Pro studenty nabízíme mj. poradny v rámci RUK či první psychickou pomoc. Spolu s Kariérním centrem budou pořádat kurzy první pomoci. Posílena byla i psychosociální podpora – EMDR skupiny, posíleny byly i terapeutické skupiny zaměřené na pro zvládání traumatických zkušeností. Jedná se o otevřené podpůrné skupiny, jež slouží všem. Jednají zároveň i o systematičtější podpoře. Mimo toho chtějí v rámci zimního semestru připravit informační osvětovou kampaň, která poradí, co dělat a jak se o sebe v těchto zátěžových momentech postarat. Rádi by v rámci podzimu konaly kulaté stoly pro studenty, aby byli v kontaktu s „terénem“ a znali potřeby studujících.
Iniciativa Centra resilience je unikátní věc. Spolupracují s kolegy z Izraele, Norska či z Belgie. V ČR je to koncept unikátní, v EU také, máme také několik protějšků v USA. Zjišťujeme teprve co (ne)funguje, co je nejvíce smysluplné. Chtějí být maximálně otevření vůči dalším VŠ či jiným vzdělávacím institucím, aby podobná centra mohla vznikat i jinde. Je jeho přáním, aby bylo možné naše poznatky sdílet.
Mgr. Sláma – Aby nasdílel příklad z denní praxe: student se připravuje na složitou zkoušku, kterou několikrát nezvládne. S trochou štěstí přijde do Centra resilience, kde ho naučí, jak tyto situace zvládat. Pak se ale stane, že dorazí na studijní oddělení, kde se dozví nepěknou zprávu, např. že studium mu bylo z důvodu neúspěchu u zkoušek ukončeno. I tehdy se však může na Centrum obrátit. Často se bohužel stane i to, že dojde k verbálnímu incidentu, kdy studijním referentkám začnou studenti vyhrožovat. Pak záležitost propadne na BO, popř. extrémní incidenty i na Policii. To je jejich takřka každodenní agenda.
Nechtějí mít na UK ozbrojenou ochranku. K bezpečnosti přistupujeme tak, že se snažíme předcházet tomu, aby k nehezkým událostem vůbec docházelo.
Zajímá jej nyní, jestli a jak by toto téma mělo být šířeno dále mimo dnešní fórum. E-maily málokdo čte, a oni už bohužel neví, jak problematiku akademické obci lépe přiblížit.
Doc. Dolejší – To, co zde bylo řečeno, je pěkné a zajímavé a užitečné, ale od fakultní veřejnosti je to odděleno nesnadno průhlednou stěnou. Je zde leccos nabízeno, ale málokdo o tom ví či to považuje pro sebe za důležité. Je těžké dosáhnout toho, aby to lidi zajímalo. Jednoznačné přání je, aby se dělalo „divadlo“, tedy aby byly aktivity vidět a dala se získat osobní zkušenost, že se to týká každého jednotlivce. Osobně si např. vyzkoušel smyky v autě, jelikož osobní zkušenosti a „nácviky“ jsou nenahraditelné. Právě ty jsou potřeba, aby lidé o těchto aktivitách věděli. Požární nácviky, které zažil, byly vždy kompletní šaškárna. Dříve vyslovil námět, zda by nešlo, aby si lidé vyzkoušeli, jak reálně hasící přístroj funguje, jelikož málokdo to ví. Lidé potřebují cítit, že se jich toto téma dotýká.
Často také slýchá dotazy, proč nejsou vyměněny zámky. Uplynul již skoro rok, ale nestalo se nic. Je potřeba mít viditelnou aktivitu. Zde prezentovaná nabídka je super, ale lidi ji nevidí na první dobrou.
Mgr. Sláma – K nácvikům: moc děkuje za poznámku, na čtvrtek je na FF ne naplánováno rozsáhlé cvičení. Zatím nevíme, jak na to zareagují studenti i veřejnost, jelikož nám bylo doporučeno, že se min. rok a půl nemá nic podobného organizovat, aby nedošlo k retraumatizaci. Zároveň je zde ale významná poptávka po tom, aby se něco podobného připravilo. Spolupracují proto s celým IZS, bude se jednat o nácvik požární, venku budou přítomni i psychosociální pracovníci. Informovali o cvičení další objekty v okolí, je vedena široká informační kampaň, bude zastavena doprava apod. Připravit to dobře je těžké.
Mnoho opatření bohužel není vidět. Bezpečnost je o statistice, kdy je daleko pravděpodobnější požár než to, že dojde znovu ke střelbě. A z 90 % jsou (bohužel) opatření potřebná pro zajištění těchto dvou situací v rozporu. Např. plošnou výměnu zámků nám hasiči zakázali. Prošli jsme každopádně budovy místnost po místnosti, předáváme informace a úpravy všem fakultám. Budou se snažit vypracovat plán toho, které místnosti jsou (ne)vhodné pro lockdown, a budou vypracovány informace, která místnost je vždy nejblíže. Hasiči nám to blokují kompletně všechno, ale dosáhneme nejspíše nějakých výjimek z vyhlášky, jelikož nyní některé stavební úpravy textace vyhlášky neumožňuje.
Ing. Kluger – Podařilo se iniciovat schůzku s generálním ředitelstvím hasičů na téma, že nelze řešit jen otevírání budov, ale že se musí řešit i jejich zavírání. Snaží se hledat kompromis, ale když získáme souhlas, tak bude změněna bezpečnost u všech místností. Když to projde, tak to bude zlepšení pro celý sektor VŠ.
Mgr. Vohlídalová – Je možné v newsletteru uvést souhrn opatření, která byla přijata. Popř. uspořádat online setkání s BO.
Ing. Kluger – Souhlasí, toto je směr, kterým chceme jít. Nyní to ale trvá, jelikož teprve dostávají výsledky analýz.
Mgr. Sláma – Komplikuje to i rozsah UK, ale snaží se implementovat do 2 let od střelby všechna možná opatření.
Mgr. Tesárek – Je jednoznačné, že to, co skutečně funguje, jsou dovednostní věci spojené s osobní zkušeností. To lidi zajímá, to lidi táhne. Na druhou stranu je zde obrovská škála lidí. Je třeba přijít na to, jak oslovit lidi, aby na ten kurz přišli. Poptávka zde je, ale neví, jak to dostat k co největší síti lidí. O deeskalační kurzy ale zájem je. Do role agresora se lidé vžijí snadno, ale do role toho, kdo má na tuto situaci reagovat, se jim vžívá hůře.
Doc. Dolejší – Nejlepší je rozšířit pozitivní informaci o tom, že někde existuje něco zajímavého. Lidé se budou účastnit až poté, co uslyší dobré recenze. Ale je třeba vygenerovat prvotní zájem. Když bude inzerována možnost „Zakřičet si na dámy ze studijního“, tak tam bude nával. Na tom by šlo trénovat deeskalaci skvěle.
Mgr. Tesárek – Je důležité to dobře odkomunikovat, na tom se shodují s BO – je třeba mít dobrou informační kampaň, aby se informace šířily na fakulty. Je třeba překlenout vzdálenost mezi nimi, což vnímá jako důležité. Je dobré šířit povědomí o tom, co RUK dělá za akce, a posílat sem studenty z fakultních poraden. Nejlepší reklama je „per huba“.
Doc. Dolejší – Je otázka, zda nemít tréninkovou akci jinde, než na FF. Osobně je příznivce mini scének. Do nácviku se dá zamontovat i scéna typu: co dělat, když sebou někdo švihne, jak zavolat záchranku, co jim říct apod.
Ing. Kluger – Souhlasí, dle něj je dobré, aby si to lidé zkusili.
Mgr. Sláma – Já si z toho odnáším, že máme zkusit nasimulovat nějakou takovou akci.
Bc. Boňko – Je již KISS funkční na všech fakultách?
Ing. Kluger – Systém zatím není 100% funkční, ale zavedený je všude. Pomáhají nyní fakultám s nastavením scénářů. Dva základní jsou „zůstat“ a „evakuovat“. Při požárním poplachu v následujících dnech projde KISS ostrou zátěžovou zkoušku.
Mgr. Sláma – KISS je nakoupen, je do něj nalito 80 tisíc kontaktů a ty se musí rozkategorizovat, aby se správné scénáře rozposlaly správným osobám. Máme různé fakulty, budovy, patra… Je třeba mít odlišné typy scénářů (např. zda se jedná o trénink), informace musíme přeložit do angličtiny atd. Ostře nasazen byl KISS teď při povodních, nyní bude zkoušen na FF a FSV. Je třeba to celé nastavit, aby to komunikovalo se SIS, abychom tam měli zahrnuty přijíždějící studenty, zároveň jsou někteří naši studenti v zahraničí atd.
Aby to shrnul: KISS máme, v pilotu funguje a je připraven tak ze 70 %. Stále hledáme, co se dá vylepšit. Jsme ale ze všech českých VŠ nejdále.
Doc. Dolejší – Je možné, aby KISS odeslal oznámení na všechny mobily v dané lokalitě?
Mgr. Sláma – Ne, k tomu my nejsme oprávněni. To může jen Policie.
Ing. Kluger – Lze tam dát souhlas, že je můžeme trasovat, ale tam narážíme na problém GDPR. Nikdy nám nedá 100 % lidí souhlas.
Mgr. Sláma – My nyní reálně nevíme, kdo je zde dnes přítomen v této budově. Reálně víme, kdo zde má kancelář, ale že je zde nějaké jednání komise, to je další věc. KISS je tedy třeba brát jako skvělý podpůrný nástroj. Abychom ale mohli KISS plně implementovat, tak jsme jej museli dokoupit skrze veřejnou zakázku. Nyní se dokupují hardwarová panická tlačítka, která mohou být umístěna např. na studijních odděleních. I ta je třeba individuálně nastavit. Ve velkých posluchárnách nebudou sice upraveny zámky, ale budou tam umístěna právě tato tlačítka, která pošlou informace dál.
Musíme ale na ně udělat výběrové řízení, vysoutěžit je, přivézt věci, implementovat systém, implementovat hardware atd. Na to, že je říjen, tak se nám daří postupovat rychle.
Doc. Dolejší – Není možné přidat další čudlík v záchrance, který by vedl na Policii a sdílel polohu? Zároveň by bylo jasné z lokačních dat i co se dalo.
Ing. Kluger – Mnoho firem začalo po tragédii vyvíjet aplikace zaměřené na bezpečnost, kdy Policie a hasiči již vyvíjejí aplikace podobné té, jako je aplikace Záchranka. Jsou možnosti, jak to využít. V rámci komunikační kampaně k požárním poplachům odejde v rámci UK asi 80 tisíc SMS, což bude velký zátěžový test. Ve smlouvě je nyní uvedeno 10 tisíc zpráv měsíčně.
Bc. Boňko – Dá se propagovat existence KISS skrze KISS? Tedy aby šla hromadná SMS „existujeme, uložte si toto číslo“.
Mgr. Sláma – Ano, právě to chtějí udělat v rámci nácviku.
Ing. Kluger – Zároveň jej nechtění nadužívat na nedůležité věci.
Mgr. Tesárek – Bezpečnost je něco, co má u nás vysokou prioritu. UK má poměrně robustní systém, ale je s tím spjata i ta skutečnost, že v českém prostředí je expertů na toto téma nedostatek. Je těžké to plně kompenzovat. O to více je důležité klást důraz na prevenci a podchytit problémy co nejdříve: před tím, než bude osoba potřebovat odborníka. Je třeba vést jasnou komunikaci a odkazovat na dodatečné zdroje, podcasty a další opěrné mechanismy. Máme zde mnoho aktivit, ale studenti o nich často neví. Spojili se proto v této věci s lidmi specializovanými na informační kampaně. Sociální sítě jsou velké téma, je třeba to uchopit tak, aby to šlo v souladu s již zavedenou univerzitní strategií. Dobré je mít i letáčky na WC, na každé katedře či nástěnce. Zdroje a opory se musí dostat ke správným lidem. To je však problém komunikačně-marketingový.
Doc. Dolejší – Co mít odkaz na toto centrum v SIS? Propagaci lze řešit s prorektorem pro PR doc. Vlachem. Často říkáme, že se musí pěstovat wellbeing, ale chceme wellbeing nebo odolnost?
Mgr. Tesárek – Až bude v ruce konkrétní návrh, tak bude OVV a doc. Vlach první zastávkou, s kým to projednají. Tlačítko v SIS je také zajímavý nápad, děkuje za něj. Wellbeing je pro mnoho lidí označení, které je přijatelnější a snáze uchopitelnější než oblast odolnosti. Je to nezamýšlený efekt, jak lze resilienci komunikovat těm, kteří by se jinak tématu duševního zdraví stranili.
Bc. Boňko – Když zadá do Google „Centrum resilience“, tak mu vypadne jen jeden článek. Nemá se nyní jak dozvědět, že něco takového vůbec existuje.
Mgr. Tesárek – To bude součást informační kampaně. Značek a center na UK je nyní mnoho, Chceme stavět na věcech, které již existují, takže bude Centrum zařazeno pod UK Point.
Ing. Kluger – Centrum resilience se představilo i v rámci Welcome week studentům prvních ročníků a jejich rodičům.
Mgr. Tesárek – Služby Centra jsou prezentované na stránkách UK Pointu. Pro něj bylo hlavní, aby se služby spustily, než dojde k budování vlastních kanálů. Nyní proto fungují na těch stávajících.
Bc. Boňko – Myšlenku chápe a když to bude celé zařazeno pod UK Point, tak to bude skvělé.
Doc. Dolejší – Jak se z UK nezbláznit je záležitost Centra resilience, a jak na univerzitě přežít, je záležitost Bezpečnostního odboru.
Bc. Boňko poděkoval za proběhnou diskusi a bude se snažit iniciovat zařazení bodu bezpečnosti na plénum AS UK.
Do bodu Různé se nikdo nepřihlásil a jednání bylo ukončeno v 19:58 hod.
Zapsala: Amáta Vohradská, tajemnice AS UK
Za správnost: Bc. Marek Boňko, předseda Sociální komise AS UK
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208