Zápis ze zasedání Sociální komise AS UK ze dne 9. prosince 2024


Přítomní: Bc. Marek Boňko (FSV), Bc. Jakub Čech (PF), Amir Dezham (FaF), Tereza Entlerová (3.LF), RNDr. Andrej Farkaš (MFF), Jakub Gogela (FF), Bc. Richard Janeček (PřF), Matěj Krofta (FHS), Pavel Linzer (PF), Karel Mikulčák (LFP), doc. PhDr. Zbyněk Němec, Ph.D. (PedF), Bc. Jan Tkáčik (ETF), Matyáš Uvíra (2.LF), MUDr. Kateřina Grygarová (3.LF), Georgia Hejduková (PF)


Omluveni: Tomáš Pavelka (LFHK),


Hosté: Mgr. Petra Štanclová (kancléřka UK), Mgr. Tomáš Konečný (UK Point), Mgr. Miroslava Hurdová (ředitelka KaM), Ondřej Holčák (viceprezident IFMSA CZ), Emma Fábryová (ESN CU Prague), Filip Vrťo (DK UK), Martin Král (SGA), Vojtěch Cink (Studentská rada FF UK), Barbora Haulíková (Studentská rada FF UK), Viktor Materna (Výfuk), Ing. Milan Skrbek (Rada KaM), Mgr. Lucie Dorážková (FF), Patrik Marián Sudický (SČSF), Mgr. Martin Hanker (UK Point)


Program:

  1. Schválení zápisů ze zasedání Sociální komise AS UK: říjen a listopad

  2. Podpora zájmové činnosti studentů na UK

    2.a. Spolek českých studentů farmacie – všeobecná podpora

    2.b. ESN Charles University Prague – všeobecná podpora

    2.c. Motolák – všeobecná podpora

    2.d. Studentská rada FF UK – všeobecná podpora

    2.e. IFMSA Česká republika – všeobecná podpora

    2.f. Society for Geology Applied to Mineral Deposits – Student Chapter Prague – všeobecná podpora

    2.g. DKUK – Prague Open 2024 – jednorázová podpora

    2.h. DKUK – Mikulášské akademické mistrovství České a Slovenské republiky 2024 – jednorázová podpora

    2.i. Výfuk – Letní tábor Výfuku – jednorázová podpora

  3. Změna OR č.19/2024 – Příspěvky ze sociálního fondu a z dalších zdrojů na benefity pro zaměstnance Univerzity Karlovy

  4. Zdravotní pojištění pro studenty z tzv. „třetích zemí“

  5. KaM + Rada KaM

  6. Různé

1. Schválení zápisů ze zasedání Sociální komise AS UK: říjen a listopad

Bc. Boňko, předseda Sociální komise AS UK, přivítal všechny přítomné a zahájil zasedání Sociální komise AS UK, které se konalo prezenčně v Malé aule Karolina. Navržený program zasedání byl schválen tichým souhlasem.


Dále uvedl, že k zápisům z minulých zasedání Sociální komise AS UK byla doručena jedna drobná připomínka, která bude zapracována. S ohledem na termín zaslání zápisů byl stanoven termín pro zasílání připomínek do neděle 15.12. do 12:00 hod. Posléze budou připomínky zapracovány a zápisy budou zveřejněny.

2. Podpora zájmové činnosti studentů na UK

2.a. Spolek českých studentů farmacie – všeobecná podpora

Sudický – Spolek byl založen za účelem podpory studentů FaF. Mimo jiné podporují mobilitu studentů, na čemž spolupracují i se zahraničními partnery. V září organizují seznamovací kurz, v průběhu roku osvětové kampaně ke zdraví, akce k Mental Health Week, dobročinné akce, propojují studenty s potenciálními zaměstnavateli. Pořádají studentskou vědeckou konferenci (SVK), snaží se vypisovat granty na možnost vycestování (bilaterální výměny apod.).


Bc. Boňko – Mezi společenské akce, na něž bude příspěvek použit, plánují zařadit i seznamovací kurz?


Sudický – Ten již proběhl, byl zafinancován ze zdrojů v minulosti. Příští rok jej opět zorganizují, ale když bude možné na něj příspěvek čerpat, tak na něj dnes získané finance použijí. Když ne, tak budou prostředky použity na Zahradní slavnost či na SVK.


Bc. Boňko – Na Sociální komisi AS UK panuje úzus, že z této alokace nelze podporovat seznamovací kurzy a plesy. Zahradní slavnost je plesem?


Sudický – Zahradní slavnost je neformální setkání s akademickou obcí, snaží se ji obvykle zafinancovat z vlastních prostředků.


Bc. Boňko – Děkuje za upřesnění, to by neměl být problém zafinancovat.


Mgr. Konečný – PO RUK vydal kladné stanovisko ke všem žádostem, které budou dnes projednávány.


Sudický – Je možné využít tyto prostředky i na členské příspěvky do zahraničních organizací?


Mgr. Konečný – Ano, i na toto lze tyto finanční prostředky využívat.


Návrh usnesení:

Sociální komise AS UK doporučuje J. M. paní rektorce poskytnout všeobecnou jednorázovou finanční podporu zájmové činnosti na aktivity Spolek českých studentů farmacie, z.s. částkou 100 000 Kč, a to v souladu s čl. 2 odst. 2 Opatření rektora č. 43/2023 a Pravidly podpory zájmové činnosti studentů.

Hlasování: pro 11, proti 0, zdržel/a se 0

Schváleno

2.b. ESN Charles University Prague – všeobecná podpora

Fábryová – Hlavní činností jejich spolku je pořádání akcí pro přijíždějící Erasmus studenty, ročně se jedná o cca 3000 studentů. Každý semestr pořádají dva týdny uvítacích akcí. Mimo to organizují seznamovací akce, např. international dinner, kde je pravidelně okolo sta účastníků. Zároveň pořádají výlety po ČR (Český ráj je oblíbený) a vzdělávací akce. Jsou součástí ESN CZ, jež je součástí ESN International (mezinárodní neziskovka se sídlem v Bruselu). Jsou jednou z 19 sekcí ESN v ČR, účastní se národních akcí – zasedací konference a činnost ESN CZ, která pořádá tréninkové akce pro komunity ve své vnitřní struktuře.


Dr. Farkaš – Co je částka 30 tisíc Kč od EK RUK? To je od evropské kanceláře?


Fábryová – Ano, mají s nimi smlouvu. Podporují vnitřní činnost spolku, jedná se o příspěvek na zajištění buddy programu.


Mgr. Konečný – Je to novinka, kdy si UK objednává službu buddy systému.


Návrh usnesení:

Sociální komise AS UK doporučuje J. M. paní rektorce poskytnout všeobecnou jednorázovou finanční podporu zájmové činnosti na aktivity ESN Charles University Prague, z.s. částkou 35 000 Kč, a to v souladu s čl. 2 odst. 2 Opatření rektora č. 43/2023 a Pravidly podpory zájmové činnosti studentů.   

Hlasování: pro 10, proti 0, zdržel/a se 1

Schváleno

2.c. Motolák – všeobecná podpora

Uvíra – Jejich spolek pořádá široké spektrum aktivit: sportovní, vzdělávací i dobrovolnické. Žádali si o tuto podporuji již v loňském roce. Nic moc se od té doby nezměnilo, další jejich aktivity jsou popsány v žádosti.


Bc. Boňko – Akce Start Weekend se pořádá kde?


Uvíra – Není pevně dané místo, záleží na kapacitě, letos byl pořádán v Jáchymově v Karlovarském kraji.


Dr. Farkaš – Budou i letos žádat i o jednorázovou podporu?


Uvíra – O tu žádali v minulosti jen jednou, ale nyní se přesunuli k žádání o podporu všeobecnou.


Návrh usnesení:

Sociální komise AS UK doporučuje J. M. paní rektorce poskytnout všeobecnou jednorázovou finanční podporu zájmové činnosti na aktivity Motolák, z.s. částkou 30 000 Kč, a to v souladu s čl. 2 odst. 2 Opatření rektora č. 43/2023 a Pravidly podpory zájmové činnosti studentů.

Hlasování: pro 12, proti 0, zdržel/a se 1

Schváleno

2.d. Studentská rada FF UK – všeobecná podpora

Haulíková – Jedná se o výkonný orgán spolků na FF, kde fungují již od roku 1989 a zabezpečují spolkovou činnost na FF UK. Každý měsíc pořádají mnoho akcí: hraní deskových her, filmový rok, pietní akce, Palachův týden, lectio faus (uvítání studentů, nejedná se o seznamovací kurz, ale o orientační běh), pořádají literární soutěž, sestavili příručku pro prváky. Minule zde na komisi popsala fungování SKS, které mají své vlastní stanovy, ale s nimi se zodpovídají Studentské radě. V žádosti jsou vypsané akce, které pořádá přímo SRFF, ale patří pod ně i ostatní akce 30 spolků FF UK. Snaží se těmto spolkům pomáhat i finančně. Starají se/koordinují i registrované spolky. Ples pořádají společně pro 2 fakulty a je pro ně ziskový, tedy na ten nebude příspěvek využit.


Bc. Boňko – Finance skutečně není možné využít na ples, jinak ale s žádostí není problém.


Dr. Farkaš – Nesedí mu čísla v části C žádosti. Uvedených -279 tisíc Kč je loňský výsledek hospodaření a nejedná se tedy o náklady?


Haulíková – Loňský rok je velmi výjimečný oproti jiným rokům s ohledem na události 21.12. Chybí tam příjmy a náklady za ples, je tam příjem z Donia a financovali jsme lingvistické olympioniky. Jedná se tedy o finance vynaložené na mimořádnou činnost.


Dr. Farkaš – Nesedí to však s výsledovkou.


Haulíková – Lingvističtí olympionici reprezentovali ČR, což nebyly náklady na zájmovou činnost na UK, proto je nezahnuli do částky uvedené v žádosti.


Dr. Farkaš – Jaké mají odhadované výdaje? Žádají nyní o 100 tisíc Kč a bez podpory budou mít příjmy 270 tisíc Kč. Zbylá částka je to, co vydělají na plesu?


Haulíková – Ano, to je to, co jim zůstane po plesu. Polovina výnosu z plesu jde jim, což je obvykle okolo 70-80 tisíc Kč.


Návrh usnesení:

Sociální komise AS UK doporučuje J. M. paní rektorce poskytnout všeobecnou jednorázovou finanční podporu zájmové činnosti na aktivity Studentský fond Filozofické fakulty Univerzity Karlovy z.s. částkou 100 000 Kč, a to v souladu s čl. 2 odst. 2 Opatření rektora č. 43/2023 a Pravidly podpory zájmové činnosti studentů a s výhradou, že finanční prostředky nebudou využity na podporu reprezentačního plesu.

Hlasování: pro 13, proti 0, zdržel/a se 1

Schváleno

2.e. IFMSA Česká republika – všeobecná podpora

Holčák – Jedná se o mezifakultní spolek, který působí na všech LF v ČR, tedy i na všech 5 LF UK. Jejich aktivita zahrnuje osvětu veřejnosti, podporu veřejného a sexuálního zdraví, podporu prevence, vzdělávání členů spolku (chirurgické šití) či pořádání zahraničních stáží (výměna na dobu 1 měsíce). Jejich výdaje jsou zejména na administrativní zajištění spolku, jeho organizaci, na propagační materiály (např. na světový den zdraví, světový den diabetu, kde se pravidelně účastní okolo 6000 osob), pomůcek na akce (potřeby k měření krevních skupin, anatomické modely a další).


Dr. Farkaš – Má dotaz k části C: mají skutečně vyšší příjmy, než jsou jejich náklady? A uvedené jsou jen náklady na akce na UK?


Holčák – Vyplnit tento ukazatel pro ně bylo složité, s ohledem na jejich působení na všech českých LF, ale uvedli tam 5/8 výdajů, tedy to, co připadá na UK. Snaží se více podporovat výjezdy pro studenty, jelikož zájem o ně stoupá. Rozdíly mezi příjmy a výdaji se tedy rozevírají. Letos očekávají, že bude více výdajů, než mají příjmů. Mají také naplánované nějaké investice.


Dr. Farkaš – Loni končil spolek v zisku a pravděpodobně znovu skončíte v zisku, a to chcete přidávat aktivity. Je tedy k žádosti poněkud skeptický. Mnoho žádostí zde předkládaných jde od spolků v takové ekonomické situaci, kdy by bez naší podpory nemohly nadále fungovat.


Dr. Grygarová – Má za to, že IFMSA je skvělá organizace, která pro studenty LF dělá hodně. UK má zastoupení v 5 z 8 fakult a bylo by dobré, abychom jim na činnost přispěli. Žádají o podporu i od dalších tří univerzit?


Holčák – Ano, žádají, a pravidelně jim tato podpora chodí. Jedná se zároveň o vyšší částky, než které dává UK. Při zisku maximální částky totiž v průměru každá fakulta UK přispěje 20 tisíc Kč ročně. Ostrava jim přispívá asi 250 tisíc Kč, z Brna jde 70-80 tisíc Kč a z Olomouce cca 60 tisíc Kč. I kdyby počítali s maximální podporou, tak se po rozdělení na jednotlivé fakulty stále jedná o nižší podporu než od jiných univerzit.


Bc. Čech – Jsou tam uvedeny výdaje na právní služby, oč se jedná? Není možné využít dobrovolníky nebo právníky LF, které mají vlastní právní oddělení?


Holčák – Agendy je tam hodně, mají 8000 studentů, na UK to je asi 5500 studentů. Loni byly výdaje na právní služby v nižších stovkách hodin, jelikož se předělávaly stanovy, vnitřní předpisy, předělávají organizaci spolku, jelikož nedošlo dlouho k aktualizaci po velmi dlouhou dobu, a řeší i zapracování GDPR atd. Nemyslí si, že by bylo možné tu agendu v tomto množství řešit delegací na fakulty a dobrovolníky.


Bc. Čech – Žádají si i o finance z místních rozpočtů měst, např. od Hradce Králové? Mnoho preventivních akcí by bylo možné podpořit právě z územních rozpočtů.


Holčák – Neví, zda v minulosti podporu získali, ale v roce 2025 plánuje žádat o příspěvek.


Mgr. Konečný – Např. MČ Praha 1 na aktivity VŠ studentů nepřispívá, jelikož tvrdí, že je chtějí financovat jen studentům ZŠ a SŠ. V Hradci Králové je situace obdobná, město dosud odmítalo tyto akce podporovat. Od letoška jsou tam však nová pravidla. U krajských rozpočtů by problém s podporou být neměl, ale také neví, zda se v minulosti žádalo.


Linzer – Města mají své vlastní vnitřní mechanismy, ale mohou ve výsledku schválit jakoukoliv dotaci, kterou chtějí. I na městských obvodech si podávají spolky žádosti o příspěvek. Lze tedy požádat konkrétního radního či zastupitele a obejít tak „klasický“ systém. Samosprávy mohou dělat úplně co chtějí.

Zaujaly jej také ty právní služby: loni prováděli revize stávajících předpisu, plánují tedy letos nějaké další komplikované právní aktivity? Nedovede si totiž představit, proč by tam tato položka byla dlouhodobě.


Holčák – V roce 2024 došlo na změnu stanov a vnitřních předpisů. Nyní je v jednání zapracování GDPR a pomoc při dokumentaci k veřejné sbírce. Obojí nestihnou dořešit letos a tyto služby budou účtovány v roce 2025. Na valné hromadě také narazili na sporný bod při změně stanov. S těmito právníky chtějí navázat dlouhodobou spolupráci, aby zde byla kontinuita.


Sudický – Co se týče využití podpor od města, tak na to Mgr. Konečný již odpověděl. Snažili se podporu získat, ale nebyli úspěšní.


Dr. Farkaš – Tuto žádost nepodpoří z důvodu, že ostatní žádosti nám přichází od spolků, které by bez této podpory nepřežily. Zde jsou příjmy vysoké, spolek tvoří zisk, a proto mu přijde, že těch 100 tisíc Kč pro ně tak moc důležitých. Navíc mají podporu i od jednotlivých fakulty.


Holčák – Jako velký spolek mají více úrovní. Podpory od fakult jsou pouze pro tyto jednotlivé „pobočky“ a na jejich vlastní akce. Druhá úroveň je „národní“ část, kde nemají žádné takovéto příjmy a jsou závislí na grantech a externích partnerech. Takže i když pobočky/fakulty dostanou prostředky, tak si na ně centrum nesáhne, pokud je chce využít na akce nevázané na konkrétní pobočky (propagační akce, akce k Světovému dni zdraví, k Světovému dni diabetu, Den zdraví na UK). Tento grant od UK je ekvivalentem grantům fakultním, které jdou jednotlivým pobočkám.


Bc. Čech – Spolky, které u nás o podporu žádají, obvykle nemají vůbec žádnou podporu od svých fakult.


Holčák – Rozumí, ale zde se propisuje jejich rozdělení na pobočky a centra. Mají sice jedno IČO, ale jsou vlastně „devátou fakultou“. Nemají 9 účetních celků, ale jsou jeden účetní celek.


Bc. Boňko – Souběh podpor se nevylučuje, např. Motolák také dostává podporu od 2.LF.


Návrh usnesení:

Sociální komise AS UK doporučuje J. M. paní rektorce poskytnout všeobecnou jednorázovou finanční podporu zájmové činnosti na aktivity IFMSA Česká republika, z.s. částkou 100 000 Kč, a to v souladu s čl. 2 odst. 2 Opatření rektora č. 43/2023 a Pravidly podpory zájmové činnosti studentů.

Hlasování: pro 10, proti 2, zdržel/a se 2

Schváleno

2.f. Society for Geology Applied to Mineral Deposits – Student Chapter Prague – všeobecná podpora

Král – Jedná se o jediný geologický spolek na PřF, který spadá pod mezinárodní organizaci SDA, a zaměřuje se na ložiskovou geologii a mineralogii. Pořádají akce zaměřené na vzdělávání, velkou část aktivit tvoří exkurze (do zahraničí i v rámci Čech). Spolupracují i se zahraničními spolky, např. z Polska či Kolumbie. Pořádají semináře a přednášky. Ples a seznamovací kurzy si PřF pořádá vlastní, toho se neúčastní.


Mgr. Konečný doplnil, že zájmová podpora nemůže být čerpána na aktivity, které jsou součástí výukové činnosti, ale aktivity tohoto spolku jsou mimo standardní výuku, lze tedy podporu čerpat.


Dr. Farkaš – Má za to, že se jedná o rozumnou žádost s ohledem na požádané akce (exkurze a meetingy). Náklady zde uvedené jsou jen náklady na organizaci a studenti si platí účast sami?


Král – Snaží se přispět i na účastnický poplatek, aby nebyl příliš vysoký, a podporovat tak své členy v maximální možné míře. Standardně se ale účastníci na financování akcí podílejí.


Návrh usnesení:

Sociální komise AS UK doporučuje J. M. paní rektorce poskytnout všeobecnou jednorázovou finanční podporu zájmové činnosti na aktivity Society for Geology Applied to Mineral Deposits – Student Chapter Prague, z.s. částkou 49 000 Kč, a to v souladu s čl. 2 odst. 2 Opatření rektora č. 43/2023 a Pravidly podpory zájmové činnosti studentů.

Hlasování: pro 13, proti 0, zdržel/a se 1

Schváleno

2.g. DKUK – Prague Open 2024 – jednorázová podpora

Vrťo – Jejich spolek funguje od roku 1999 a jedná se o největší VŠ debatní klub v ČR. Hlavní činností jsou každotýdenní schůzky DK v prostorách FF, kdy je obvykle účast okolo 30-40 osob. Mezi větší jednorázové akce patří debatní turnaje (viz jejich druhá žádost) a pak workshopy či miniturnaje. Jejich dvě největší akce pořádají každý rok a žádají o příspěvek na ně: akce Prague Open proběhla na konci září a jednalo se o mezinárodní debatní turnaj, kam přijelo cca 120 osob. Největší delegace tam byla z ČR, ale přijely i týmy ze střední Evropy či z Británie. Jednalo se o dvoudenní akci pořádanou na fakultě, kdy v první den proběhla základní kola, v druhý den byl závěr. Zajišťovali účastníkům ubytování, stravu, workshopy na místě či společenské akce.


Bc. Boňko – Děkuje za představení, oceňuje detailní rozpočet akce.


Návrh usnesení:

Sociální komise AS UK doporučuje J. M. paní rektorce podpořit akci „Prague Open 2024“ žadatele Debatní klub studentů a přátel Univerzity Karlovy z.s. částkou 40 000 Kč, a to v souladu s čl. 3 odst. 1 Opatření rektora č. 43/2023 a Pravidly podpory zájmové činnosti studentů.

Hlasování: pro 13, proti 0, zdržel/a se 0

Schváleno

2.h. DKUK – Mikulášské akademické mistrovství České a Slovenské republiky 2024 – jednorázová podpora

Vrťo – Druhou akcí, na kterou letos žádají, je Mikulášské mistrovství, které se konalo tento víkend. Turnaj byl trochu menší, proto žádají i o nižší částku. Jedná se o největší VŠ debatní akci. Pravidelně také vysílají své reprezentanty i na mistrovství ČR a světa, proto jsou z velké většiny i organizátory akce.


Bc. Boňko – Rozpočet byl dodržen?


Vrťo – Akce proběhla teprve teď o víkendu, ale víceméně došlo k dodržení rozpočtu.


Návrh usnesení:

Sociální komise AS UK doporučuje J. M. paní rektorce podpořit akci „Mikulášské akademické mistrovství České a Slovenské republiky“ žadatele Debatní klub studentů a přátel Univerzity Karlovy z.s. částkou 25 000 Kč, a to v souladu s čl. 3 odst. 1 Opatření rektora č. 43/2023 a Pravidly podpory zájmové činnosti studentů.

Hlasování: pro 13, proti 0, zdržel/a se 0

Schváleno

2.i. Výfuk – Letní tábor Výfuku – jednorázová podpora

Materna, hlavní organizátor – Soutěž slouží jako doplněk k tradičním předmětovým olympiádám. Snaží se o průběžnou činnost pro studenty MFF. Spolek sice formálně existuje 1 rok, soutěž však existuje již 14 let, kdy se doposud jednalo o neformální skupinu studentů MFF zastřešených Katedrou didaktiky fyziky. Došlo však k tomu, že se radikálně zvýšily počty řešitelů. Dříve jich bylo 100, nyní se jedná o 1500 řešitelů. Proto se snaží o lepší, formální strukturu soutěže, aby mohli žádat o podporu. Tábor je jejich nejdůležitější akcí a pro účastníky je to nejlepší způsob, jak si mohou vybudovat lepší vztah k fyzice. Účastníky jsou i organizátoři z řad studentů MFF, kteří aktivně podporují zájem účastníků tábora o studium na MFF.


Dr. Farkaš – Kdyby si žádali o příspěvek na samotný korespondenční seminář, tak se jedná o akci, kterou lze z všeobecné podpory podpořit, ale tábor nikoliv. Na MFF se dlouhodobě řeší problém s náklady na účastníky. Náklady jsou totiž vysoké v porovnání s tím, kolik osob se může tábora zúčastnit. Poměr nákladů na účastníky je lepší i u korespondenčního semináře. Jak dalece úspěšní jsou v rekrutování budoucích studentů MFF je sporné, jelikož obvykle jsou účastníci zájemci o studium a jedná se o přesvědčování přesvědčených. Rozumí logice toho, že je to jistá forma odměny pro nejlepší řešitele, ale to by bylo i např. při částečné úhradě nákladů. Suma je dle něj moc vysoká.


Materna – Nelze vnímat odděleně tábor a soutěž, je to velmi úzce propojené. Náklad na těch 30 nejlepších řešitelů je skutečně velmi vysoký, ale je třeba to vnímat v kontextu toho, že se jedná o součást širšího semináře.


Mgr. Konečný – Spolek nemůže žádat o všeobecnou podporu, jelikož vznikl nově, proto se rozhodli žádat touto cestou.


Materna – Dostávají pouze jeden balík peněz od Oddělení propagace a mediální komunikace, a letos přežili jen díky podpoře od Nadačního fondu.


Bc. Boňko – Účastnické poplatky jdou na co?


Materna – Jedná se o poplatky za účast na táboře. Nebude to tedy pro účastníky zcela zdarma.


Bc. Boňko – Zisk 39 tisíc Kč rozpočteno na 30 osob vychází na cca 1300 Kč na 14 dní. To není moc, není možné tuto částku navýšit?


Materna – Je možné tuto částku navýšit. Když si ale účastníci nezaplatí nic, tak budou potřebovat další finance na provoz. Nechtějí to ale dělat komerčně, má se jít o odměnu pro nejlepší řešitele.


Mgr. Konečný – I kdyby se částka zdvojnásobila, tak to přinese jen dalších 39 tisíc Kč. Neodstíní to celý nákladový problém.


Dr. Farkaš – Kolik tam jede organizátorů?


Materna – V jednu chvíli tam je 12 programových organizátorů + organizátoři, kteří mají na starosti stravování. Poměr je cca 2:1, částečně se jedná i o socializační událost pro organizátory. Zájem ze strany organizátorů je velký, jedou tam ale jen ti nejaktivnější.


Mgr. Konečný – V předpisu je uvedeno, že mzdové náklady jsou neuznatelné výdaje, je tedy sporné, zda to na to lze využít.

Navrhoval by odložení žádosti na leden/únor, než se dořeší některé sporné body, což by bylo i procesně lepší než se vyjadřovat k žádosti s výhradou „doložení podkladů“.


Bc. Boňko – Je otázka, zda se jedná o vhodný typ události, kterou má tento fond podporovat. Přijde mu to jako ekvivalent seznamovacího kurzu, navíc to není přímo pro lidi z UK. Je zde tedy systémová otázka, zda je to něco, co chceme podporovat. Co by dělali, kdyby nedostali podporu?


Materna – Zkoušeli by žádat o podporu jiné subjekty.


Bc. Boňko – Projednání nyní odloží a počkají na stanovisko kvestora. Žádost bude projdnána znovu v lednu či v únoru.

3. Změna OR č.19/2024 – Příspěvky ze sociálního fondu a z dalších zdrojů na benefity pro zaměstnance Univerzity Karlovy

Bc. Boňko – Změna v OR není výrazná, cílem je, aby byly v OR zahrnuty všechny daňově uznatelné produkty. Nyní nebylo možné na některé z nich dosáhnou, cílem je tedy narovnat stávající situaci. Na KR prošlo OR bez problémů, od děkanů přišla jen připomínka k výši benefitu školkovného, kde je maximální výše 25 tisíc Kč, což je částka vyšší než daňově uznatelný náklad. Co by se vyčerpávalo nad tento benefit by se muselo danit. Na KR byla připomínka vypořádána tím, že se tam tato částka nechá, přičemž zaměstnanci se mohou rozhodnout čerpat jen do limitu. Školkovné je vázané na průměrnou mzdu, nebude tedy nutné to příští rok navyšovat. Dle něj je dobře, že se benefity rozšíří.


Návrh usnesení:

Sociální komise AS UK bere na vědomí návrh změny OR č.19/2024 – Příspěvky ze sociálního fondu a z dalších zdrojů na benefity pro zaměstnance Univerzity Karlovy.

Schváleno tichým souhlasem

4. Zdravotní pojištění pro studenty z tzv. „třetích zemí“

Mgr. Štanclová – Bod postupně prezentovala na RKR i předsednictvu AS UK. Bude ráda za dotazy a připomínky, ale má za to, že se jedná o dobrý bonus pro přijíždějící studenty. Oblast zdravotního pojištění je něčím, v čem se studenti neorientují. Chtějí tak potenciálním uchazečům zprostředkovat nabídky, které jsou levnější jak komerční nabídky zdravotního pojištění. Jsou ve spojení s FaF, která má již rok úspěšnou spolupráci se Slavia pojišťovnou. Na základě poptávky našich studentů se snažili balíčky sestavit tak, aby byly pro studenty skutečně zajímavé. Nejzajímavější jsou balíčky od Slavie a VZP, přičemž s nimi chtějí spolupracovat neexkluzivně, např. na bázi memoranda.


Dr. Farkaš – Takže my nejsme prodejci pojištění?


Mgr. Štanclová – Nikoliv, jedná se o neexkluzivní spolupráci a jsme schopni dám obdobné memorandum i jiným subjektům. My z toho žádný prospěch nemáme.


Dr. Farkaš – Pojišťovny by mohly podpořit finančně např. Nadační fond UK, bylo by to od nich hezké gesto. Nyní jim děláme pouze reklamu zdarma.


Mgr. Štanclová – Byli by rádi, kdyby k tomu došlo, ale nyní je nabídka takováto, abychom získali slevy pro studenty. Mohou ale jednat dál a vyjednávat o možnosti příspěvku do Nadačního fondu UK.


Dr. Farkaš – Když nyní zvedáme povědomí o jejich produktech, tak by to mohly pojišťovny vnímat jako reklamu a mohly by nám za ni dát protislužbu. Rozhodně to není důvod k tomu od smlouvy odstoupit, ale jen chtěl upozornit, že by to bylo vhodné doplnění memoranda.


Mgr. Hanker – V této oblasti teprve doháníme západní konkurenci. Je rozšířeným trendem, že po přijetí uchazeče na zahraniční VŠ dostane student informace o partnerských produktech, stejně tak jako jim zasíláme informace o možnostech ubytování. Snaží se vyhnout tomu, že by si studenti zakoupili produkt s nižším krytím, než reálně potřebují. Až do doby před dvěma lety měla PVZP na tento produkt monopol a nemuseli jsme tuto problematiku řešit. Dříve či později ale budeme muset k záležitosti přijmout nějaké stanovisko a tento postup považuje za ohleduplný vůči studujícím.


Bc. Boňko – Službu vnímá jako pozitivní, samotný vízový proces je dosti složitý a zdravotní pojištění je jedno z jeho nejvíce problematických aspektů. Když to UK studentům pomůže, tak je to dobře. Ne-exkluzivita je správná, ale je třeba postupovat opatrně i s ohledem na to, že do nedávna měla PVZP monopol a my s ní nyní chceme uzavírat memorandum. Na druhou stranu má tento subjekt výhodu v tom, že již mají relevantní znalosti i kompletní servis. Materiál vnímá jako velmi dobrý. Trasovali nějak poskytování obdobné pomoci na fakultách? Vyznají se v této problematice i studijní referenti? Protože pak by mohl nastat problém, když si student najde práci. Řešili toto nějak?


Mgr. Štanclová – Do takových detailů, jak postupovat po vzniku zaměstnaneckého poměru studenta, nešli. Řešili ale i situaci co dělat, když půjde o doktorandy, popř. o starší osoby. A i tyto situace by balíček pokrýval. Ptali se na zkušenosti z fakult, přičemž FaF má již vlastní memorandum se Slavií, většina fakult zná PVZP. Jejich balíček je nejširší, ale je zároveň dražší. Uchazeč si tak bude moci vybrat, co mu vyhovuje nejvíce. Všechny balíčky zahrnují vše, co bud student potřebovat: je tam např. zahrnuta i psychosociální podpora a stomatologie nad rámec základního balíčku.


Dezham – Mít smlouvu s oběma společnostmi je nejrozumnější možností. Celkově to bere jako pozitivní krok dopředu.


Bc. Boňko – Je třeba to dobře komunikovat vůči studentům, ale vnímá materiál pozitivně a navrhuje jej podpořit.


Návrh usnesení:

Sociální komise AS UK se seznámila s materiálem Zdravotní pojištění pro studenty z tzv. „třetích zemí“, vítá tuto iniciativu a podporuje ji.

Schváleno tichým souhlasem

5. KaM + Rada KaM

Bc. Boňko uvedl bod a stručně informoval, které materiály přeposlal komisi. Požádal paní ředitelku o představení novinek a o zlepšení, k nimž na KaM došlo od května.


Mgr. Hurdová – Letošek byl ve znamení velkých investicí a oprav. Úspěšně získali podporu na rekonstrukci ubytovacích zařízení, a to pro 4 projekty: oprava sociálního zařízení a kuchyněk na koleji v Hradci Králové, oprava sociálního zařízení a kuchyněk na Větrníku, rekonstrukce bloku B na Větrníku a posledním velkým projektem je celková rekonstrukce kolejí v Hostivaři, kde nově přibude 115 lůžek. Rozšířili ubytovací kapacitu, ředitelství KaM bylo přesunuto do Krystalu. Dříve sídlili v Hvězdě, čímž uvolnili 36 lůžek pro studenty UK. Pokračují v investičních projektech, v opravách a rekonstrukcích. V roce 2022 vytvořili finanční rezervu na opravy kolejí. Plánuje se celková rekonstrukce sociálního zařízení a kuchyněk Koleje Palachova, kde proběhne celková rekonstrukce dvou vchodů. Opravují sociální zařízení a kuchyně na Koleji 17. listopadu. Na Hvězdě proběhla rekonstrukce sociálního zařízení na bloku 2. Opravují sociální zařízení na Koleji Švehlova, kdy jsou nyní ve fázi vyhodnocování výběrového řízení, které bohužel muselo být opakováno. Z rezervy došlo k výměně podlah a proběhlo malování za částku 10 mil. Kč.

K oblasti stravování: pokračují s veganskou stravou a připravují nový projekt, u nějž se inspirovali na Praze 6. Tam spolupracují s nutričním terapeutem, a i my chceme mít naše menu lepší a vyváženější. Nyní probíhá výběrové řízení na pozici nutričního specialisty, aby zlepšil naši nabídku jídel. Cílem je přidat do menu přirozeně bezlepkovou stravu. Od září je oficiálně otevřena Menza Jednota, která má prodlouženou otvírací dobu do 15:00. Na Menze Právnická se povedlo otevřít teplý bufet a doufají, že jej brzy otevřou i na jiných menzách.


Ing. Skrbek – Rada KaM zasedá v novém složení od března 2024. Zasedání probíhají každý měsíc, ale ta jsou jen vyvrcholením průběžné práce. Práci orgánu vnímá pozitivně. Zasazuje se o zefektivňování práce, lepší komunikaci a zpřehlednění administrativy.


Dr. Farkaš – Cení si toho, že se do kolejí začalo investovat i že se povedlo získat externí finanční prostředky. Je pozitivní, že došlo a dojde k navýšení ubytovacích kapacit. Rozpočet na stavbu nových kolejí nemáme, ale je rád, že interními přesuny děláme co nejvíce, aby došlo k zvýšení rozpočtu KaM.

Zajímá jej ale informace týkající se provozu menz: 53 tisíc jídel bylo studentských a jen na část z nich byla čerpána dotace 10 Kč. O jakou část se jednalo?


Mgr. Hurdová – Musí se podívat. Avšak v datech do roku 2023, které má k dispozici, se počet vydaných studentských porcí snížil o 3 %, ale navýšilo se stravování pro zaměstnance a to o 6 %. Proto se to snaží navázat spolupráci s nutričním specialistou, abychom oslovili s nabídkou menz i mladší generace.


Bc. Čech – Pestrou nabídku a rozšiřování vegetariánských a veganských jídel kvituje, za otevření Jednoty je rád a těší se na lednové otevření výdejny na Malostranském náměstí. Vítá také informaci o nutričním specialistovi, jelikož máme stále v nabídce až moc sladkých jídel. Pozitivní trendy v jídelníčcích KaM vnímá, ale co dlouhodobě vnímá jako důležité téma je otázka otevření menz o večerech a víkendech. Univerzity v menších městech na výrazně menších univerzitách v zahraničí toto nabízí. Proč Praha nemá otevřenou alespoň jednu menzu v Praze, když máme cca 50 tisíc studentů? Starší generace se dokonce diví, že nic takového neexistuje, protože v době jejich studií to existovalo. Peníze na to od státu nejsou, standardní provoz dotujeme i nyní. Na FTVS mají komerční jídelnu, jež je v nájmu a provozují ji za účelem zisku, tak proč v celé Praze není alespoň jedna menza, která by fungovala i večer? Měli bychom to řešit i s dalšími pražskými VŠ, aby bylo možné dotaci J čerpat společně. Je to velký dluh, který zde historicky nebyl, jelikož v 90. letech zde tento servis fungoval.


Linzer – Ještě je zde kacířská myšlenka, a sice že bychom měli o víkendu nejen menzu, ale i knihovnu. Kdyby byly navíc poblíž sebe, tak by tam ti studenti reálně chodili. Vnímal by to jako pokrok, který by se mohl líbit mnoha lidem.

Na PF provedli kalkulaci na víkendový provoz knihovny. Celková částka na měsíc je cca 116 tisíc Kč. Když se podíváme např. na mzdy na RUK či na jiné výdaje, tak mu to přijde jako marginální částka za to, že by měli studenti přístupnou knihovnu, a to třeba i s menzou, která je jen o patro níže. Tyto dvě věci by bylo možné spojit.


Dr. Farkaš – Kacířská myšlenka se mu velmi líbí, ale fungovat to může jen když to bude dotované. Není možné, aby si na to menzy vydělávaly. Na ČVUT mají nyní na Strahově v menze večerní provoz, ale ten se chystají ukončil, jelikož klesá počet porcí. Provoz menzy a knihovny by stály možná méně jak prorektorský plat a dalo by se hovořit o tom, kam ty finance chceme směřovat. Je to ale o prioritách vedení UK.


Ing. Skrbek – Loni jsme se na Ekonomické komisi bavili o možných zdrojích příjmů, a opět navrhuje prodat Zahrádky. Jsou to cca 2 mil. Kč ročně, které platíme za údržbu, které by šlo alokovat na tento účel. Hlasování v lednu 2024 neprošlo asi o 3 hlasy. V dohledné době bude třeba investovat do opěrné zdi asi 20 mil. Kč, což považuje za zcela zbytný náklad. V roce 2020 se totiž jednalo o „sanaci na 5 let“.


Linzer – Jestli řešením všeho má být prodání Zahrádek, tak je to smutné. Nakládá se zde zvláštně i s jiným majetkem, např. s budovou v Roháčově ulici. Zbavováním se majetku nelze řešit mezery v rozpočtu.


Bc. Boňko – Je vůči potřebnosti večerního provozu menz skeptický.


Bc. Čech – Na Strahově byl, ale reálně tam nikdo nepojede mimo těch, kteří tam bydlí, leda by tam jel cíleně, není to v rámci žádné jiné trasy. Mohla by být otevřela např. menza Arnošta z Pardubic, která je v centru. Není přesvědčen o tom, že by o víkendu nevydala stovky porcí.


Mgr. Hurdová – Zkoušeli večerní provoz na Kajetánce i v Menze Právnická. Po měsíci či dvou tam chodilo max 15-20 studentů. Nejsme schopni ten provoz sami ufinancovat, bylo by to na úkor financí, které investujeme do rozvoje KaM. Muselo by se hledat někde jinde.


Bc. Čech – Kolik je nyní na Kajetánce vydáváno obědů?


Mgr. Hurdová – Jde o stovky porcí. Kajetánka je ústředním bodem, jelikož vaří a zásobuje Jinonice a Hvězdu. Bude tam výhledově zaveden také teplý bufet a minutky. Vydáno je pak na koleji samotné asi 150-200 porcí.


Bc. Čech – V mém ideálním světě by KaM spravoval stát a nekádrovalo by se, kdo je z jaké univerzity. V této situaci ale nejsme. V Praze asi několik desítek tisíc VŠ studentů, ale nikdo je nemá v agendě. Řeší se zde věda, ale studenti jako takoví nejsou prioritou pro město ani pro nikoho. Toto je oblast, kterou by bylo třeba řešit celopražskou spoluprací VŠ.


Spolupráce s HMP

Mgr. Štanclová – Paní rektorka již zmínila na plénu AS, že rektoři pražských VŠ plánují poslat dopis panu primátorovi. Tedy je cílem, aby spolupráce s HMP nekončila jen u Hybernské, ale aby se rozšířila i na další aktivity pro všechny pražské VŠ. Připomněli se s dalšími požadavky, a to včetně nedostatku knihoven a studoven. O menzách se zatím společně nebavili. Vypadá to ale, že se (snad) zformuluje něco jako „akademická rada HMP“, kde budou zastoupeni rektoři pražských VŠ. Tam by se daly připomínkovat některé materiály, které jdou na Radu HMP, a zároveň by se jednalo o platformu, na níž by tyto připomínky bylo možné přednést.


Bc. Čech – Když bude něco takového vznikat, tak by bylo vhodné tam mít i zástupce studentů.


Mgr. Štanclová – Nyní ten orgán teprve vzniká, přičemž tlačí na to, aby se tak vůbec stalo. Zatím činí kroky jen VŠ a město je v tomto více laxní.


Bc. Čech – Nyní zde volá po menzách, což je primárně na rektorech, nikoliv na městě.


Mgr. Štanclová – I pro to ale potřebujeme strategického partnera ze strany města.


Bc. Čech – Ti řeší primárně kampusy a vědu, ale ne běžné studenty, pro ty není město vůbec stavěné.


Mgr. Štanclová – Až to bude více aktuální, tak se o tom zastoupení můžeme pobavit.


Linzer – Taky mu přijde esenciální, aby tam byl zástupce studentů. Iniciativa jako taková mu ale přijde chvályhodná.


Mgr. Štanclová – Inicioval to pan primátor v kontextu Hybernské 2, kterou získala Praha do správy, podobně jako Kampus Hybernská (Hybernská 4). Konkrétní podoba spolupráce zatím ale není. Připomněli se proto panu primátorovi dlouhým dopisem, a to se všemi tématy, které chceme řešit. Nyní ale čekáme na jeho reakci.


Linzer – Je skvělé, že tam ta vůle vůbec je. Je dobré si nadefinovat parametry konference či platformu, která má fungovat pro propojení mezi VŠ a HMP. My máme model, ale tam


Mgr. Štanclová – Dopis odešel teprve minulý týden, VŠ jsou připravené, ale nyní se to zaseklo na tom, že komunikujeme přímo s panem primátorem, protože zatím neurčil kontaktní osobu na MHMP.


Využití menz studenty jiných VŠ

Bc. Boňko – Je možné, aby se na našich kolejích stravovali studenti z jiných VŠ a my za to pak dostali dotaci?


Mgr. Hurdová – Dotace je dávána našim studentům, data o studiu stahují z UK Pointu. Dovedou poskytnout slevu i jiným osobám, ale museli by databáze propojit.


Bc. Boňko – Chápe, že musíme na MŠMT nějak vykázat, že se jedná o jídla pro studenty, a nejjednodušeji se to prokazuje tím, že si student pípne studentskou kartu. Jak je možné do tohoto zahrnout studenty z jiných VŠ? Mohlo by to přilákat do našich menz další strávníky.


Dr. Farkaš – Bylo by potřeba něco podobného jako se stalo u PID, tedy aby se VŠ domluvili, že si s nimi vyměníme čísla čipů průkazů. Není to závislé na ISIC licenci, jen je třeba mít aktivní studentský stav. Kdyby se rektoři dohodli, že si data sdílet budou (v rozsahu jméno, číslo čipu a studijní stav), tak by mohlo být umožněno, aby student mohl používat průkaz všude tam, kde je WebKredit.


Mgr. Hurdová – Toto bychom uměli, data si již sdílíme se SŠ.


Dr. Farkaš – Nyní je tedy na vedení UK, aby to vykomunikovalo s ostatními VŠ.


Linzer – Je smutné, že to lze vyměňovat se SŠ, ale máme přitom problémy vyměňovat si čísla i v rámci UK.


Bc. Čech – Ostatní VŠ používají WebKredit?


Mgr. Hurdová – VŠCHT jej nemá, ale část škol ano.


Linzer – Kdyby menzy mohly poskytnout svou expertizu FSV stan sdílení údajů, tak bude rád. Šlo by jim v tom pomoci? Ze strany FSV dostal AS UK informaci, že nemohou pracovat s celou databází UK. Lidé si tam tedy nyní dovedou půjčit knihu, ale do té knihovny se nedostanou.


Dr. Farkaš – Před mnoha lety před tím, než bylo zavedeno online hlasování přes aplikaci od Ders, tak si studenti naprogramovali vlastní aplikaci, která si natáhla data ze SIS. Požadavek kol. Linzera je na úrovni druháka na programatice na MFF.


Mgr. Konečný – Jedna věc je programování, věc druhá je však zájem o jeho implementaci.


Rozšíření provozu menz

Bc. Čech – Má připomínku k vzhledu stravovacích zařízení. Na FTVS je jídelna provozovaná soukromým subjektem, na ETF je také soukromá kavárna a obě vypadají velmi vstřícně. Rád by, aby se vzhled bufetů na UK zlidštil. Má za to, že by to přispělo k wellbeingu členů akademické obce. Nejedná se totiž jen o prostory pro studenty, ale jsou to zařízení sloužící i pro zaměstnance. Rád by připomněl, že „lidé jedí i o víkendu“, a bylo by dobré mít alespoň jednu výdejnu či menzu otevřenou i v sobotu a neděli. Když bude navíc dostupná i pro studenty jiných škol, tak to bude příjemný benefit.


Bc. Janeček – Kdyby se povedlo menzu o víkendu otevřít, tak zájem o její služby bude i otázkou dobré propagace a šuškandy. Mnoho studentů má zažitou menzu s tím, že hlavním jídlem na jídelníčku je UHO, což vede k tomu, že do ní ani nezkouší zavítat.


Mgr. Konečný – Sice by zde byla poptávka po jídle o víkendech, ale problémem jsou ceny. V širším centru jsou cenově výhodnější alternativy u konkurence, čemuž odpovídají i počty návštěv. Částečným řešením by mohl být např. objednávkový systém. Cestou by mohlo být připravení hotovek ve verzi teplého bufetu, což by nemuselo být tak nákladné, jako plnohodnotný provoz. Navíc o víkendech nejsou obědová menu v restauracích, což snižuje jejich konkurenceschopnost.


Dr. Farkaš – Je skeptický k tomu, že zde zájem o toto stravování bude, viz zkušenost z ČVUT. Prvním a vhodným prekurzorem pro řešení otázky otevření menz širší veřejnosti je začít se dotazovat, zda jsou vůbec lidé z jiných VŠ ochotni k nám chodit. Druhou věcí, na kterou by se to hodilo navázat, je skutečnost, že se začátkem roku 2025 spustí nová univerzitní aplikace, která bude napojena na mnoho systémů, a bude schopna mj. číst i jídelníčky. Nyní nám zde chybí informační kanál pro sdílení zpráv z KaM, ale bylo by možné propagovat menzy právě v této aplikaci. Když ze začátku budeme fungovat jako „nevyžádaná reklama“, tak nám tam možná přijde více jak 15 osob. Dále je možné propagovat změny ve spolupráci s OVV, např. na IG UK, aby se novinky dostaly do povědomí dalších osob.

Návrh usnesení:

Sociální komise AS UK žádá kvestora UK a ředitelku Kolejí a menz UK o zajištění otevření jedné menzy v Praze o víkendech, ve spolupráci s dalšími veřejnými vysokými školami.

Hlasování: pro 8, proti 0, zdržel/a se 1

Schváleno


Nutriční specialista

Vohradská – Kdy nastoupí nutriční specialista?


Mgr. Hurdová – Počítají, že spolupráci se specialistou navážou od ledna či února 2025, ale viditelné změny v jídelníčcích budou viditelné až od září 2025.


Propagace KaM

Bc. Janeček – K otázce propagace: mnohé fakulty mají vlastní komunikační kanály či newslettery. I tam je možné dát příspěvek s informací. Jedná se o další možnost, jak dostat zadarmo informaci ke studentům.


Bc. Čech – Kvituje, že je KaM na Facebooku zase o něco více aktivní. Potřebujeme tam primárně dávat informace o menzách, jelikož informace o kolejích se k ubytovaným dostanou jinými kanály. Rád by, aby byla navázána lepší spolupráce s Radou KaM. Pojďme propagovat Jednotu jako „menzu u hlavního nádraží“, a to ideálně na oficiálních sociálních sítích UK, kde máme tisíce interakcí, jelikož na sociálních sítích KaM je sledujících výrazně méně.


Mgr. Hurdová – K propagaci na kanálech UK dochází, bude ale tlačit na OVV, aby se tak dělo častěji.


Zpětná vazba k menzám

Bc. Boňko – Překvapilo jej, že je mnoho osob s kvalitou menz spokojeno. Odráží to i to, jak menzy fungují, jelikož to říká něco i o tom, kolik reakcí je zasláno z jednotlivých menz. Přijde mu to jako zajímavá sonda, ale jak s tím plánují pracovat?


Mgr. Hurdová – Zpětnou vazbu čtou a pracují s ní. Dotazníky jsou anonymní, vidíme tam jen kde se vyplňující stravoval a jeho komentáře. Ty vyhodnocujeme a přijímáme nápravná opatření. Když se přijde na chybu, tak se dívají na receptury a dávají kuchařům zpětnou vazbu k jídlům.


Dr. Farkaš – Když dojde k rozdílům mezi menzami, dojde i k porovnání těchto provozů?


Mgr. Hurdová – Dívají se primárně na komentáře, tedy nejen na to, zda je někdo (ne)spokojen.


Bc. Boňko – Na všech menzách je kategorie „spokojen“ více jak 50 %, někde je to i více jak 70 %. Je však důležité sledovat, co tyto provozy odlišuje.


Mgr. Hurdová – Rozdíl je i ve skupinách strávníků. Např. ve výdejně na Albertově chyběly QR kódy, proto je tam méně interakcí, ale kódy byly doplněny a příště již budou nová data.


Ostatní

Bc. Boňko – Plánuje se navyšování plateb za ubytování?


Mgr. Hurdová – Ne, nyní to neplánují.


Dr. Farkaš – Kdy bude nový ubytovací systém?


Mgr. Hurdová – Nyní probíhají předběžné tržní konzultace na systém nový a během několika týdnů vypíšou výběrové řízení.


Ing. Skrbek – Na Radě KaM řešili volby do kolejních rad a přišel jim dotaz, zda mohou do rad kandidovat koalice, a nikoliv jen jednotlivci, za předpokladu, že by koalice měla stejný počet členů, jako kolejní rada. Proběhla k tomu diskuse, přičemž Rada KaM dala výkladové stanovisko, že takto postupovat nelze.


Gogela – Řešili také provoz zaměstnanecké menzy na PF. Na prosincovém zasedání Rady KaM budou řešit bezlepková jídla. Nyní probíhají jednání mezi paní ředitelkou KaM a vedením PF.


Návrh usnesení:

Sociální komise AS UK se seznámila s materiály projednávanými na Radě Kolejí a menz a byly jí vedením Kolejí a menz představeny novinky a plánované změny v rámci KaM. Sociální komise AS UK bere tyto informace na vědomí.

Schváleno tichým souhlasem

6. Různé

Bc. Boňko stručně informoval o plánovaném programu na lednové jednání komise. Mimo podpor bude otevřeno i téma Studentského klubu Celetná.

Dále vyzval, aby členové komise zvážili kandidaturu na pozici předsedy komise v následujícím funkčním období AS UK.


Do bodu Různé se nikdo nepřihlásil a jednání bylo ukončeno v 18:57 hod.

Zapsala: Amáta Vohradská, tajemnice AS UK

Za správnost: Bc. Marek Boňko, předseda Sociální komise AS UK


Zápis ke stažení zde.


Poslední změna: 22. leden 2025 15:53 
Za obsah stránky zodpovídá: Kancelář akademického senátu
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám