Přítomni: Bc. Jakub Čech (PF), prof. RNDr. Jan Černý, Ph.D. (PřF), Tereza Entlerová (3.LF), RNDr. Andrej Farkaš (MFF), PhDr. Zdeňka Kudláčková, Ph.D. (FaF), Karel Mikulčák (LFP), Andrea Rashovska (1.LF), Mgr. Petr Šimůnek (MFF), Jonáš Vala (3.LF), Mgr. Veronika Vohlídková (PedF), Ngoc Hung Hoang (3.LF)
Omluveni: PhDr. Barbora Štindlová, Ph.D. (ÚJOP), Mgr. Robert Willimetz (PřF)
Hosté:
MUDr. Josef
Fontana, Ph.D. (KR UK), Ing. Lenka Henebergová (KR UK), MgA. Antonie Hošková (OVV UK), prof. MUDr. Milena Králíčková, Ph.D. (rektorka UK), RNDr. Tereza Martínková Bártlová, Ph.D. (Hyb4City), Bc. Tomáš Novotný (OVV RUK), Mgr. Lily Carolin Pokorná Helmbold, B.Sc. (UR UK), Mgr. Ing. Nikola Rusová (UR UK), doc. RNDr. Martin Vlach, Ph.D. (KR UK), Mgr. Tomáš Vokáč, Ph.D., MBA (Hyb4City), Mgr. Petra Štanclová (kancléřka UK), RNDr. Věra Šťastná (OAS UK), PhDr. Ing. Rostislav Trávníček (OVV RUK)
Program:
Zahájení a schválení programu zasedání Komise pro třetí roli AS UK
Informace z PR UK
Zpráva o návštěvnosti a spolupráci v Didaktikonu
Budoucnost Didaktikonu
Plán realizace strategického záměru UK pro rok 2025
Zelené dovednosoti na UK - novinky a pokroky
Rozšíření a aktualiazce strategických materiálů uržitelného rozvoje v kontextu "Zelených dovedností na UK"
Různé
Tereza Entlerová, předsedkyně Komise pro třetí roli AS UK přivítala přítomné a poděkovala jim za jejich účast. Zejména poděkovala členkám a členům odboru pro vnější vztahy za pomoc při zorganizování tohoto zasedání v Didaktikonu. Předsedkyně dále zdůraznila, že z důvodu organizačních a personálních změn chybí zápis ze zasedání Komise pro třetí roli AS UK ze dne 10. 10. 2024 a že se tudíž bude společně s dalšími zápisy schvalovat až během zasedání v prosinci.
Tereza Entlerová, předsedkyně Komise pro třetí roli AS UK dále představila navržený program zasedání a dotázala se, zda někdo má k němu připomínky. Připomínky nikdo nevznesl, navržený program byl schválen tichým souhlasem.
Tereza Entlerová, předsedkyně Komise pro třetí roli AS UK, uvedla tento bod a předala slovo doc. Vlachovi.
Doc. Vlach uvedl, že proběhl tradiční program k oslavám 17. listopadu, který měl dobré mediální ohlasy. Dále zmínil, že ve věci Databáze mediálně zdatných odbornic a odborníků byla schválena smlouva o poskytnutí údajů České televizi a že proběhla schůze s ÚVT UK, během které byly detailněji řešeny následující kroky zúčastněných stran. Doc. Vlach dále sdělil přítomným, že celkem čtyři navržené claimy pro reprezentaci UK prošly připomínkami Úřadu průmyslového vlastnictví a že vyhodnocení této claimové soutěže by mělo proběhnout během ledna 2025. OVV RUK bude usilovat o to, aby vítězné claimy byly právě u Úřadu průmyslového vlastnictví registrován jako ochranná známka. Dále otevřel téma dotazníkového šetření z loňských přihlášek; tento dokument má v blízké době projít schvalovacím procesem KaPR UK a vedením univerzity a bude následně poskytnut AS a jednotlivým fakultám. ÚVT UK zároveň připravil dotazníkovou část pro zahraniční studenty, která bude spuštěna na konci listopadu. Česká verze bude nasazena na konci prosince. Doc. Vlach dále informoval přítomné, že proběhla akce „Na Karlovku“, která dle jeho slov byla úspěšná a jíž se zúčastnilo více než 2.000 návštěvníků, což je o zhruba 20 % více než v předchozím roce. Dále se vyjádřil k novému konceptu vizuální identity fakult, který byl představen na gremiálním jednání KaPR UK. Do 14 dní by jej zástupci vedení fakult měli obdržet k vyjádření a následně bude započata práce na úpravě vizuální identity, zahrnující loga, grafické materiály a další prvky. Stejně tak informoval o stavu návrhů vizuální identity na úřední tiskoviny. Ty musí dle doc. Vlacha být v souladu s požadavky spisové služby, jednotlivých odborů a legislativními náležitostmi. V této oblasti byl koncept prezentován fakultám již na gremiálním jednání KaPR UK, ty již projevily zájem o jeho zavedené, avšak stále je nutno sečkat na schválení. Doc. Vlach v neposlední řadě sdělil přítomným bližší informace ohledně krizového řešení univerzitního webu; tento projekt je rozdělen do dvou fází. Zatímco cílem první fáze je spuštění programování první úrovně struktury a grafického redesignu, tak druhá fáze se bude zaměřovat na rozšíření nových struktur na druhou úroveň. Harmonogram byl dle doc. Vlacha sladěn s ÚVT UK a oznámil, že je nutné dále projednat detaily s RUK.
Tereza Entlerová, předsedkyně komise pro třetí roli, poděkovala prorektoru Vlachovi za úvodní slovo a otevřela diskuzi k tomuto bodu.
Dr. Farkaš sdělil přítomným, že bližší debata ve věci krizového řešení univerzitního webu proběhla den předtím na zasedání Komise pro IT AS UK a že ze strany Komise pro IT došlo ke schválení usnesení, které vyzývá prorektora Vlacha, relevantní vedení univerzity a ÚVT UK, aby rozhodli, co se ve skutečnosti od webu očekává a aby se vyjasnila role, kterou má nový web mít. Zmínil také otázku, zda by se web neměl rozdělit podweby jako například na stránky s informacemi, které jsou povinné zveřejňovat, intranet, uchazečské weby a další. Podle jeho názoru, by vyjasnění účelu webu pomohlo s obsahem, který na něm má být. Doc. Vlach reagoval, že tyto požadavky se budou týkat až avizované druhé fáze projektu, pokud se vedení UK rozhodne k větší reformě webu. Podotkl význam pojmu „krizové řešení“, které vychází ze současného stavu webu UK a má představovat přechod k nové jednodušší podobě webu. Dále podotkl, že projekt případné větší reformy může trvat až dva roky, neboť se může lišit politický pohled a pohled PR a obecně vzít v potaz požadavky dalších relevantních stakeholderů.
Mgr. Šimůnek zopakoval svůj názor, který již vznesl na zasedání Komise pro IT AS UK, ohledně toho, že podporuje moderní a jednoduché provedení webu UK. Podotkl, že přeci nemusí být na webu UK publikovány veškeré informace za každou cenu.
Usnesení:
„Komise pro třetí roli AS UK bere na vědomí Informace z PR UK.“
Schváleno tichým souhlasem.
Tereza Entlerová, předsedkyně Komise pro třetí roli AS UK, uvedla tento bod a předala slovo doc. Vlachovi.
Doc. Vlach shrnul informace z materiálu „Vývoj počtu návštěvníků ve vzdělávacím centru Didaktikon a spolupráce se subjekty“, který byl přílohou k tomuto bodu a přítomní měli možnost se s ním včas blíže seznámit. Informoval, že tento dokument byl přesunut z říjnového zasedání a je již trochu zastaralý, zejména z oblasti počtu návštěvníků. Zdůraznil zejména získání dotací z relevantních ministerstev a podporu dalších subjektů, které pomáhají udržet chod vzdělávacího centra. Doc. Vlach také vyjádřil svoji radost z vytíženosti Didaktikonu, a to zejména v kontextu jeho financování. Vyjádřil se, že se jedná o unikátní příležitost k neformálnímu vzdělávání žáků základních a středních škol a mimo jiné vyzval přítomné ke zhlédnutí nových výstav zaměřených na pravěk a na bezobratlé. Dále se doc. Vlach vyjádřil k budoucnosti Didaktikonu. Shrnul problémy s personálními, prostorovými, finančními aspekty a personálními kapacitami vzdělávacího centra. Dále podotkl, že se podařilo Didaktikonu stát se členem České asociace science center a že tato skutečnost je skvělou zprávou pro budoucnost Didaktikonu.
Na základě dotazu dr. Farkaše na roční rozpočet a dotace vzdělávacího centra Didaktikon doplnili doc. Vlach a Mgr. Štanclová sdělení o informace související se spoluprací UK se zapsaným ústavem Kampus Hybernská v oblasti financování chodu vzdělávacího centra. Podotkli, že bližší informace jsou dostupné v memorandu o spolupráci mezi UK a zapsaného ústavu Kampus Hybernská. Na upřesňující dotaz dr. Farkaše odpověděl doc. Vlach, že konkrétní informace o rozpočtu vzdělávacího centra na rok 2025 bude mít Grémium projektu Didaktikon k dispozici do konce ledna 2025, a že tato informace bude následně prezentována na zasedání Komise pro třetí roli AS UK. Dále prof. Černý vznesl dotaz ohledně potřebnosti akcentovat cílovou skupinu vzdělávacího centra Didaktikon na talentované žáky. Podotkl, že zážitková pedagogika by neměla být takto vyčleňována a že se naopak jedná o způsob, jakým lze zaujmout jinak nezaujatelné žáky. Dále dodal, že by cílení na sociálně znevýhodněné či vyloučené žáky mohlo přinést další možnosti dotací ze strany MŠMT a dalších potenciálních sponzorů. Doc. Vlach a dr. Martínková Bártlová tuto iniciativu podpořili, nicméně také dodali, že momentálně plyne Didaktikonu například příjem ze strany jednoho externího nadačního fondu na podporu výuky chemie pro talentované žáky. Prof. Černý na toto reagoval tím, že se sice jedná o záslužnou činnost a dobrý zdroj příjmu pro vzdělávací centrum, ale že zároveň existuje jen málo organizací, které se zaměřují na slabé a sociálně vyloučené žáky. Podotkl, že by toto mohla být příležitost pro celou UK a že by bylo vhodné se v této oblasti spojit např. s organizací Člověk v tísni. Tereza Entlerová, předsedkyně Komise pro třetí roli AS UK vyjádřila podporu názoru prof. Černého a dodala, že přesně takováto činnost by také měla být předmětem zájmu naplňování třetí role univerzity ve společnosti. Mgr. Vohlídková se otázala, do jaké míry je Didaktikon propojen se studenty studijních programů učitelství a zda učí programy pro první či druhý stupeň. Dr. Martínková Bártlová odpověděla, že již tyto programy pokrývají a je cílem, aby v Didaktikonu učili pod dohledem odborného garanta především studenti. Tereza Entlerová, předsedkyně Komise pro třetí roli AS UK dále vznesla dotaz týkající se oblasti vzdělávání učitelů v Didaktikonu. Dr. Martínková Bártlová dodala, že ve vzdělávací centrum Didaktikon organizuje i kurzy zaměřující se na vzdělávání pedagogů.
Usnesení:
„Komise pro třetí roli AS UK bere na vědomí Zprávu o návštěvnosti a spolupráci v Didaktikonu.“
Schváleno tichým souhlasem.
Usnesení:
„Komise pro třetí roli AS UK doporučuje rozšíření zaměření Didaktikonu na práci se znevýhodněnými studenty.“
7 pro – 0 proti – 0 zdrž.
Schváleno.
Tereza Entlerová, předsedkyně Komise pro třetí roli AS UK, uvedla tento bod a předala slovo doc. Vlachovi.
Doc. Vlach informoval přítomné o skutečnosti, že proběhla schůze Grémia projektu Didaktikon, která se týkala jeho financování. Jedním ze závěrů této schůze bylo přijetí opatření v podobě zavedení vstupného do vzdělávacího centra, a to s předpokládanou účinností od března-dubna 2025. V tomto kontextu dodal, že základní a střední školy budou moci platit vstupné například fakturačně a využívat na tyto účely přímo vyčleněné finanční prostředky od krajů, jež již jsou součástí rozpočtů škol. Zavedení vstupného by mohlo přinést do rozpočtu vzdělávacího centra v rozmezí od 200 do 500 tis. Kč ročně, za předpokladu, že vstupné bude činit 50 až 100 Kč za osobu. Zmínil, že by byl rád, kdyby vstupné zdarma pro děti zaměstnanců UK jako pracovněprávní benefit. Doc. Vlach nicméně dodal, že největším problémem do blízké budoucnosti je jak personální zabezpečení vzdělávacího centra, tak prostory objektu. Podotkl, že původním záměrem bylo, aby vzdělávací centrum bylo dvojpodlažní, ale po vypracování tzv. studie proveditelnosti vzešlo, že by takováto přestavba byla relativně finančně náročná, respektive na ni již v době rekonstrukce nebyly prostředky. J. M. paní rektorka doplnila doc. Vlacha ohledně skutečnosti, že probíhají jednání rektorů pražských vysokých škol s Hl. m. Prahou, která se týkají podpory rozvoje univerzitních aktivit ze strany města. Jako inspirační vzor zmínila skotský Edinburgh, kterému malá investice přinesla velký benefit. Dr. Vokáč dále navázal, že tým vzdělávacího centra Didaktikon je již na svém kapacitním limitu a že případné rozšíření bude znamenat imanentní nutnost navýšení kapacit. Mgr. Štanclová dále poznamenala, že tato debata bude muset proběhnout za všech okolností i se zapsaným ústavem Kampus Hybernská; nejen případné rozdělení místností v objektu, ale i například možnost plnění mikrocertifikátů UK v prostorách Kampusu Hybernská, která by kampusu mohla navýšit jeho atraktivitu. Tereza Entlerová, předsedkyně Komise pro třetí roli AS UK, se otázala, zda existují krátkodobé plány pro rozšíření prostorových kapacit Didaktikonu. Doc. Vlach odpověděl, že momentálně je celý prostor Kampusu Hybernská na hranici prostorových možností a je potřeba tuto situaci řešit komplexně.
Usnesení:
„Komise pro třetí roli AS UK bere na vědomí informace o budoucnosti Didaktikonu.“
Schváleno tichým souhlasem.
Tereza Entlerová, předsedkyně Komise pro třetí roli AS UK, uvedla tento bod a předala slovo J. M. paní rektorce.
J. M. paní rektorka shrnula Komisi pro třetí roli AS UK relevantní informace z dokumentů „Plán realizace strategického záměru Univerzity Karlovy pro rok 2025“ a „Plán investičních aktivit Univerzity Karlovy pro rok 2025“ které byly přílohou k tomuto bodu a přítomní měli možnost se s ním včas blíže seznámit. Podotkla, že mezi priority UK patří zejména: i) reforma doktorského studia na UK v souvislosti s plánovanou novelou zákona o vysokých školách; ii) dokončení mezinárodního vnitřního hodnocení vědecké činnosti, na jehož základě bude třeba přijmout příslušná opatření včetně programu pro podporu studijních oborů; iii) podpora Open Science a implementace příslušné politiky EU; iv) krizová připravenost na fakultách v kontextu bezpečnosti na UK, včetně implementace příslušných znalostí a dovedností prostřednictvím vzdělávání a organizovaných cvičení dotčených osob; v) zvýšení pedagogických dovedností; a vi) rozvoj IT ekosystému, a to zejména prostřednictvím intranetu, studentských e-mailů a další činnosti ÚVT UK. J.M. paní rektorka zároveň podotkla potřebu investičních aktivit a pořizování strojního a přístrojového vybavení na řadě fakult a jiných součástí UK.
V tomto bodě byla dále ze strany Bc. Čecha a Mgr. Ing. Rusové řešena opatření týkající se zásobování bufetů a menz UK vegetariánskými a veganskými bagetami. Ze strany Mgr. Ing. Rusové byli přítomní informováni, že dosud probíhá práce spojená s implementací nabídky těchto baget, nicméně by již od roku 2025 měly být v bufetech a menzách k dispozici. Zároveň podotkla, že během léta 2024 proběhla školení na receptury vegetariánských a veganských jídel, a že zároveň bude během roku 2025 kladen důraz na zvýšení kvality tohoto typu pokrmů například prostřednictvím jejich nutričního rozboru.
Usnesení:
„Komise pro třetí roli AS UK vyjadřuje kladné stanovisko k částem Plánu realizace strategického záměru UK pro rok 2025, které se týkají působení Komise pro třetí roli AS UK.“
6 pro – 0 proti – 0 zdrž.
Schváleno.
Tereza Entlerová, předsedkyně Komise pro třetí roli AS UK, uvedla tento bod a předala slovo Mgr. Ing. Rusové.
Mgr. Ing. Rusová představila výzvy, čerpání a klíčové aktivity v kontextu Zelených dovedností na UK. Přítomné informovala, že klíčové aktivity se týkaly zejména v oblasti implementace nových studijních programů, předmětů a tematických kurzů CŽV. Dále věnovala pozornost rozšíření strategie na UK pro danou oblast a vysvětlila přítomným úlohu koordinátorek a koordinátorů a pracovních skupin udržitelného rozvoje na UK. V neposlední řadě se věnovala oblastem energetického auditu, metodické podpory, pasportu zeleně a srážkových vod, předběžné inventuře dopadů na biodiverzitu, skenu biologicky rozložitelného odpadu či certifikaci Healthy Campus. Na závěr Mgr. Ing. Rusová seznámila přítomné se Studentskou soutěží udržitelného rozvoje a vyjádřila podporu k podobným aktivitám.
Po skončení prezentace Tereza Entlerová, předsedkyně Komise pro třetí roli AS UK, otevřela debatu k tématu v rámci, které se Bc. Čech negativně vyjádřil k absenci nových udržitelných předmětů a kurzů CŽV na všech pěti lékařských fakultách UK.
Usnesení:
„Komise pro třetí roli AS UK bere na vědomí informace o novinkách a pokrocích v kontextu zelených dovedností na UK.“
Schváleno tichým souhlasem.
Tereza Entlerová, předsedkyně Komise pro třetí roli AS UK, uvedla tento bod a předala slovo Mgr. Ing. Rusové.
Mgr. Ing. Rusová shrnula informace z předložených materiálů „Strategie udržitelného rozvoje Univerzity Karlovy: Na cestě k udržitelnosti 2030“, „Akční plán implementace – Strategie udržitelného rozvoje UK: Na cestě k udržitelnosti 2030 v letech 2023-2024“ a „Rozšíření a aktualizace strategických materiálů udržitelného rozvoje v kontextu „Zelených dovedností na UK““, které byly přílohou k tomuto bodu a přítomní měli možnost se s nimi včas blíže seznámit.
Usnesení:
„Komise pro třetí roli AS UK bere na vědomí rozšíření a aktualizaci strategických materiálů udržitelného rozvoje v kontextu „Zelených dovedností na UK“.“
Schváleno tichým souhlasem.
Tereza Entlerová, předsedkyně Komise pro třetí roli AS UK, uvedla tento bod a všechny přítomné pozvala na mimořádné zasedání Komise pro třetí roli AS UK, které se koná v pondělí 25.11.2024 od 18:00 v Malé aule Karolina s možností distančního připojení. Avizovala, že pozvánka na toto mimořádné zasedání již byla členům a členkám Komise zaslána e-mailem a mezi body programu zasedání je zahrnuto zejména vyjádření vedení UK k článku v MF Dnes, Nastavení procesů UK v kontextu zák. č. 106/1999 Sb., či problematika rovného odměňování na UK.
Tereza Entlerová, předsedkyně Komise pro třetí roli AS UK zároveň uvedla, že příští zasedání Komise pro třetí roli AS UK se bude konat ve čtvrtek 12.12.2024 již od 15:00.
Vzhledem ke skutečnosti, že se do bodu Různé nikdo další nepřihlásil, bylo jednání ukončeno v 17:55 hod.
Zapsal: Jan Jirmus, tajemník Legislativní komise AS UK
Za správnost: Tereza Entlerová, předsedkyně Komise pro třetí roli AS UK
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208