Přítomni: David Hurný, Dalibor Neckář, Roman Šolc, Josef Fontana, Peter Korcsok, Jan Kříž, Miroslav Makajev, Jakub Polách, Michal Zima, Lukáš Kostínek
Omluveni: Petr Hodek, Miroslav Kyselica, Karel Chlouba, Tomáš Macháček, Eva Marádová, Jakub Horký, Josef Borovka, Cyril Brom, Zdeněk Bureš, Barbora Fišárková, Markéta Havelková, Adam Kalina, Jiří Kučera, Anna Matys, Ladislava Říhová, Jáchym Srb, Daniel Toropila, Samuel Zajíček
Hosté: Tomáš Zima (J. M. rektor), Milena Králíčková (prorektorka pro studijní záležitosti), Radka Wildová (PedF, kolegium rektora), Vojtěch Tomášek (RUK), Jaroslav Brož (KTF), Richard Zika (FHS), Tereza Svobodová (FSV/PF)
Program:
1. Vymáhání poplatků spojených se studiem
2. Prostupnost studia a harmonogram akademického roku (opatření rektora)
3. Úspěšnost/neúspěšnost studia na UK (data MŠMT)
4. Různé
J. M. pan rektor představil nový systém vymáhání poplatků na UK. Celkově má UK pohledávky asi 66 milionů Kč, nicméně jsou na fakultách rozděleny velmi nerovnoměrně. V současné době zaměstnává UK tři právníky na plný úvazek, kteří se tím zabývají. Před předáním případu exekutorům dostane dlužník čtyři výzvy k zaplacení.
Roman Šolc podotkl, že spornou otázkou, o níž se očekává rozsáhlejší diskuse na plénu AS UK, není samotné vymáhání dlužených poplatků, ale spolupráce UK s exekutorskými úřady. J. M. rektor odpověděl, že exekuce je mnohem efektivnější než soudní vymáhání, protože exekutor má přístup k registru obyvatel, ze kterého může zjistit například současné bydliště dlužníka, což UK není schopna sama dohledat, aby věc mohla předat soudu. Zatím žádný případ exekutorům předán nebyl, protože se všichni dlužníci nejpozději po předexekuční výzvě ozvali a začali situaci řešit. Očekává se, že první dluhy budou vymáhány exekutory okolo přelomu roku, bude se jednat především o dluhy z roku 2006, kterým hrozí promlčení. J. M. pan rektor zdůraznil, že jakmile začne dlužník spolupracovat, například nabídne splátkový kalendář, nebude u něj provedena exekuce.
Jan Kříž se ptal na to, jak má vypadat spolupráce fakult s rektorátem. J. M. pan rektor vysvětlil, že fakulty hlavně musí dodávat správná data, aby byly vymáhané dluhy skutečně nezaplacené. Došlo totiž k několika případům, kdy byla nakonec částka dohledaná jako zaplacená, nicméně v evidenci byla stále jako dlužná. Fakulty tak musí především „očistit“ svá data. Dlužné částky, které budou fakultou prohlášeny za sporné, bude třeba řádně účetně odepsat. Za odpisy bude odpovědný děkan dané fakulty. J. M. pan rektor se v případě odpisů bude ptát, z jakého důvodu ty poplatky nelze vymáhat.
Usnesení: Studijní komise podporuje vedení univerzity ve snaze zajistit efektivní vymáhání poplatků spojených se studiem a apeluje na fakulty, aby řádně vedly svou evidenci.
Poměr hlasů: 10 pro – 0 proti – 0 zdržel/a se
David Hurný uvedl, že si letos osobně prověřil funkčnost prostupnosti studia. Konstatoval, že systém nefunguje. Zápis volitelných předmětů z jiných fakult mu často nebyl umožněn, fakulty nerespektovaly vnitřní předpisy UK a opatření rektora. Dále poukázal na skutečnost, že začátkem července byly zaslány dva manuály fakultám a ty je měly rozeslat studentům. Podotkl, že materiály projednalo rozšířené kolegium rektora a studijní komise AS UK. Pozastavil se tedy nad tím, proč nedošlo k jejich zveřejnění. Vojtěch Tomášek odpověděl, že k jejich zveřejnění nedošlo, neboť děkan Přírodovědecké fakulty poslal na začátku září připomínku ke znění jednoho sdělení v materiálu. Pokud fakulty materiály nezveřejnily, je to jejich chyba a studenti se musí obrátit na vedení svých fakult. David Hurný oponoval, že materiál byl schválen dvěma univerzitními orgány a měl být podle dohody zveřejněn. K připomínce z Přírodovědecké fakulty podotkl, že směřovala k přiznanému různému kreditovému ohodnocení obdobných předmětů na různých fakultách, což jde proti principům kreditového systému (ECTS), ale reálný stav takový je. Prorektorka Králíčková uvedla, že jedině FF měla oficiálně písemně schválenou výjimku z harmonogramu, kdy mohla upravit zápis předmětů jinak než ostatní fakulty a paní děkanka FF přímo v žádosti o výjimku slíbila, že je to naposled. Dále byla pravděpodobně ústně domluvena výjimka pro právnickou fakultu, což je ale chybný postup, který se nebude opakovat. Prorektorka Králíčková potvrdila, že fakultám odejde v nejbližší době dopis, že příští rok žádné výjimky z harmonogramu nebudou.
Jan Kříž si myslí, že nestačí apelovat na fakulty, aby něco zveřejnily, materiál měl být zveřejněn i na univerzitních stránkách. Vojtěch Tomášek řekl, že příště budou prosazovat lepší zveřejnění a dokument vyvěsí i na univerzitní stránky.
Josef Fontana upozornil na to, že nově bude prostupnost studia i součástí rozpisu UK v podobě refundací, pokud budou fakulty prostupnosti bránit, hrozí jim sankce.
Jan Kříž dále poukázal na to, že každá fakulta má jinak nastaven zápis v SISu, a byl by rád, aby byly některé mechanismy nastaveny pro všechny fakulty stejně. Celkově by uvítal mnohem silnější metodické vedení fakult ze strany centra ve věci SIS a pokud možno jednotné nastavení SIS, což by pomohlo jak studentům, tak i správě SIS. Prorektorka Králíčková odpověděla, že se spolu s prof. Wildovou pravidelně setkávají s ÚVT, řeší tyto problémy a snaží se SIS v některých aspektech unifikovat.
Miroslav Makajev se zeptal na konkrétní podobu mezifakultních refundací a na podobu sankcí. Josef Fontana a prorektorka Králíčková popsali navrženou úpravu. Refundace se budou týkat těch dvojic fakult, kde vzájemná výuka přesáhne určitou mez - při malých počtech studentů se refundace nebudou řešit. Zároveň v případě, že by fakulty neplnily své povinnosti či aktivně bránily prostupnosti studia, můžou jim být sníženy finance až o 2 miliony.
Usnesení: Studijní komise apeluje na fakulty, aby zajistily funkční a bezproblémový zápis přes SIS na své předměty všem studentům UK v souladu s platným harmonogramem akademického roku a platnými předpisy.
Poměr hlasů: 10-0-0
Usnesení: Studijní komise podporuje vedení univerzity ve snaze zajistit jednotný postup a harmonogram při zapisování předmětů do SISu.
Poměr hlasů: 10-0-0
Jan Kříž požádal, aby data, co máme k dispozici z MŠMT, byla rozeslána na fakulty, aby se podle toho mohly zařídit. Není správné apriori tvrdit, že nějaký výsledek je špatný, ale spíše aby se k tomu mohla každá fakulta postavit a mít svou strategii a cíle, kterých na tomto poli chce dosáhnout.
Radka Wildová by ráda, aby fakulty zpracovaly nějaká vnitřní stanoviska, vnitřní strategie. Bylo by dobré, aby komise připravila svá stanoviska a otázky, aby se dalo o této problematice blíže diskutovat, například na dalším zasedání komise.
Miroslav Makajev řekl, že ty grafy mnoho neříkají, mnohem důležitější je, proč ti studenti nedostudovali. Jestli je důvodem to, že studium nezvládali, že je studium nebavilo, či zda v něm např. nemohli pokračovat z existenčních důvodů. Radka Wildová potvrdila, že je nutné se zabývat hlavně kvalitativní stránkou, nikoliv kvantitativní stránkou ukončení studia, v tomto směru budou také apelovat na fakulty.
Roman Šolc se zeptal, zda se plánuje nějaká ucelená analýza, nikoliv jen syrová data. Radka Wildová odpověděla, že to ještě není jisté, že nejdříve se budou zabývat tím, zda vůbec mají fakulty nějakou zpětnou vazbu o důvodech ukončení. Roman Šolc upozornil také na to, že mezi obory mohou být velké rozdíly.
Jan Kříž řekl, že mnohé lze odečíst ze SISu, kde by mělo být uvedeno, z jakého důvodu bylo ukončeno nebo zanecháno studia. Tato data lze z databáze dostat relativně snadno, narozdíl od informací od studentů, které se musí sbírat či provést nějaké šetření.
Josef Fontana připomněl, že tyto aspekty včetně předčasného ukončování studia mají být sledovány v hodnocení kvality vzdělávání, je to také součástí DZ 2016-2020.
Romana Šolce by zajímalo, jakou roli hraje v ukončování studia špatná sociální situace a nutnost jít pracovat či mateřství. Taková data by mohla odhalit, kde může UK podpořit své studenty.
Tereza Svobodová upozornila, že by bylo zajímavé mít data ohledně dvojího studia – u jakých oborů je častější dvojí studium a jakého oboru poté studenti častěji zanechají.
Usnesení: Studijní komise AS UK vzala předložený materiál na vědomí.
Poměr hlasů: 8-0-0
Zapsala: Tereza Svobodová
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208