Kampus Hybernská chystá pravidelné dobrodružné výpravy za vědou: Science Café Univerzita Karlova startuje už 24. dubna 2025 a první z deseti setkání s vědci a veřejností se bude zabývat tématem Zelený průmysl: Mýtus, nebo realita?
Pravidelná setkávání nad vědou – s vědci a veřejností, takový je ve stručnosti koncept veleúspěšného mezinárodního formátu neformálních přednášek a diskuzí s názvem Science Café. Pro rok 2025 je to Univerzita Karlova, jež získala privilegium propagovat vědu a vědce na půdě hlavního města ČR právě prostřednictvím Science Café. V praxi to znamená, že Kampus Hybernská (Hyb4City) se promění ve vědeckou kavárnu, v níž proběhne deset vědecko-popularizačních setkání, při kterých veřejnost nahlédne pod pokličku výzkumů nadějných vědeckých osobností.
SCIENCE CAFÉ
Jeho moderátory jsou: Martina Mašková – zkušená rozhlasačka, která svou kariéru zahájila v roce 1996 v Rádiu Svobodná Evropa, poté sedm let působila na BBC v Praze a Londýně a následně se vrátila do Českého rozhlasu. Filip Rambousek – absolvent UK, Science Policy Officer na Německém velvyslanectví v Praze, aktivní rozhlasový novinář, moderátor a tvůrce podcastů (v roce 2022 získal Česko-německou novinářskou cenu za podcast Karbon). |
Projekt Science Café je primárně zaměřen na podporu vědkyň a vědců Univerzity Karlovy. Umožňuje jim před veřejností představit svůj výzkum, prodiskutovat jeho celospolečenský přínos a následně informace o něm prostřednictvím podcastu nechat „žít“ a šířit. Právě to je základní strategie organizátorů projektu.
Důležitou je v celém vědeckém podcastovém seriálu též podpora naplňování třetí role univerzity: vytváří prostor k setkávání vědců se zástupci veřejné správy, firemního a neziskového sektoru. Vzájemné propojení může přinést nové pohledy a partnerství v mezioborovém spolupráci.
Kampus Hybernská, místo vědě zaslíbené
„Jedním z dlouhodobých cílů Univerzity Karlovy je daleko intenzivněji vstupovat do veřejného prostoru a sdílet zásadní témata vědy, výzkumu a vzdělávání, které na univerzitě probíhají a které mohou pozitivně ovlivnit celou společnost. Mám velkou radost, že koncept Science Café v Kampusu Hybernská pod křídly univerzity zakotví. Velmi se těším na veškeré živé a neotřelé diskuse, které lze od tohoto formátu očekávat.,“ říká Tomáš Vokáč, manažer Hyb4City.
Hyb4City – pro letošek oficiální místo konání pražských Science Café – není v organizování vědeckých debat zdaleka nováčkem; v minulosti si roli hostitele už párkrát vyzkoušel. První epizoda Science Café Univerzita Karlova je v plánu 24. dubna: od 18.00 v přednášce Zelený průmysl: Mýtus nebo realita? vystoupí Miroslav Havránek z Centra pro otázky životního prostředí UK a Petra Koudelková z Fakulty sociálních věd UK.
Jak může moderní průmysl přispět k udržitelnosti a ochraně naší planety? V dubnové epizodě se podíváme právě na to, jak se průmysl vyrovnává s výzvami spojenými s klimatickou změnou, znečištěním a vyčerpáváním přírodních zdrojů. Zjistíme, jak firmy mohou implementovat principy cirkulární ekonomiky, zefektivnit výrobní procesy a snížit svou ekologickou stopu.
Prostřednictvím dynamického projektu Science Café vzniká jedinečná příležitost, jak propojit akademický svět s širokou veřejností a vytvořit inspirativní prostor pro sdílení znalostí a nápadů. Zda-li se záměr organizátorů vydařil, jak se jim podařilo zpopularizovat vědu a podpořit vědce, ukážou následující měsíce. Seriál Science Café startuje už za pár dní…
Text: Oddělení komunikace OVV UK
Datum: 1. 4. 2025
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208