Kniha 17 fakult 17. listopadu je nejnovějším počinem Nakladatelství Karolinum. Přináší soubor unikátních rozhovorů věnovaný 30. výročí sametové revoluce. Uvedení knihy do veřejného prostoru, jak nazval slavnostní akt spojený s představením nové publikace Jan Royt, proběhl 14. listopadu v Karolinu.
„Věřím, že si tato kniha zaslouží, aby byla čtená a aby potěšila naše srdce. Podařilo se v ní zachytit živý dialog. Vzdávám díky všem, kteří se na ní podíleli. Fotografům i těm, co vedli rozhovory nebo své vzpomínky poskytli,“ vyjádřil výstižně přínos publikace s jedenadvaceti rozhovory s přímými účastníky převratných listopadových událostí roku 1989 Jan Royt, prorektor pro tvůrčí a ediční činnost UK.
„Je pro nás vždy čest, když můžeme dělat knižní projekt, který zachycuje naše dějiny. Člověk je v každodenním vleku událostí a pracovních projektů. Proto je pro mě příjemné, když si mohu otevřít knihu a ponořit se do dějů, které jsem také prožíval, a uvědomit si jednotlivé kontexty. Věřím, že kniha přispěje k poznání,“ řekl během slavnostního aktu Petr Valo, ředitel Nakladatelství Karolinum.
Vznik publikace, která na více než 200 stranách přinášejících autentickou atmosféru sametové revoluce zachycenou v černobílých fotografiích, přesto díky úhlům pohledu barevnou, podpořila Komerční banka. Její zástupce Michal Teubner označil knihu za významnou stopu pro další generace: „Jako partner bylo pro nás potěšením podpořit její vznik, protože zachycuje zlomové období, které rozhodlo o tom, jak se bude naše země vyvíjet dál.“
Michalu Zimovi, který si díky příkladné spolupráci s nakladatelem vysloužil označení „muž, který dodržuje termíny“ a který knihu 17 fakult 17. listopadu editoval, patřilo na jejím křtu poslední slovo. V něm mimo jiné poděkoval všem mladým kolegům, redakčnímu týmu z Fakulty sociálních věd UK, kteří vedli jednotlivé rozhovory s pamětníky. „Jít do projektu nás téměř okamžitě přesvědčila symbolika 17. listopad v 17 fakultách. Považuji za zázrak, že se v krátkém termínu, měli jsme na to zhruba dva měsíce, podařilo všechny materiály získat a publikace tak přišla na svět.“
V knize 17 fakult 17. listopadu pochopitelně nechybějí fotografie Přemysla Hněvkovského; jeho snímky jsou k vidění do 13. prosince též na výstavě v Purkyňově ústavu.
Foto: René Volfík
Datum: 14. listopadu 2019
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208