• Aktuality

Aktuality

8. května 2020

V Karolinu byla odhalena pamětní deska k uctění památky obětem válek

Zástupci Univerzity Karlovy a Československé obce legionářské (ČsOL) si dnes v Karolinu připomněli 75. výročí osvobození Československa a odhalili pamětní desku, která je určena obětem válek - nejen z univerzitních řad.


Pamětní bronzová deska nese nápis Universitas Carolina a je na ní zpodobněna postava bohyně Niké se zlomenou palmovou ratolestí, což v řecké mytologii poukazuje na paradox vítězství – vítězství spojené s obětí. Autorem je akademický sochař Jakub Vlček.„Univerzita Karlova odhalením pamětní desky právě zde, v historických prostorách Karolina vzdává hold a úctu obětem válek nejen z univerzitních řad. Do mnoha lidských životů, nejen z Univerzity Karlovy, vstoupilo válečné běsnění a ukončilo je předčasnou smrtí. Velmi si vážím společných aktivit s Československou obcí legionářskou a jsme rádi, že jsme si mohli společně připomenout dnešní Den vítězství. Pamětní deska jako celek symbolizuje vzdělanost, jež se univerzita snaží rozvíjet a šířit a která má trvalou hodnotu,“ uvedl Tomáš Zima, rektor UK.„Je mi velkou ctí, že jsem mohl být účasten uvedení tak důležitého pietního místa v život. Připomíná nám, že jsme s každým člověkem, jehož život si válka vyžádala, nevratně ztratili i nezměrnou míru potenciálu, znalostí a talentu. Válka vede k materiálním škodám, které ale společnost nikdy neochudí tak, jako ztráta lidské bytosti s její tvořivostí a umem. Pevně věřím, že se nová pamětní deska stane místem, jež bude neodmyslitelně spojeno s nejdůležitějšími pietami, které jsou v květnových dnech pořádány v hlavním městě. Doufám, že se napříště budeme památce padlých moci poklonit i za přítomnosti válečných veteránů druhé světové války,“ uvedl Pavel Budinský, předseda ČsOL.


Pamětní deska je umístěna v historické budově Karolina (Ovocný trh 3, Praha 1) a je přístupná široké veřejnosti.Zvláštní poděkování patří Dr. Janu Telenskému za jeho podporu celému projektu, díky které mohl být realizován.


Časosběrné video z instalace pamětní desky v Karolinu:TEXT: Vlasta Helekalová.

FOTO/VIDEO: René Volfík.


Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208


Jak k nám