• Aktuality

Aktuality

9. září 2020

GeneSpector představil kity pro diagnostiku chřipky a covid-19

Zástupci společnosti GeneSpector, s.r.o. představili nový diagnostický postup pro covid-19 a další virová onemocnění. Nové kity, vycházející z poznatků odborníků z Univerzity Karlovy, obsahují unikátní roztok viRNAtrap, který virus okamžitě inaktivuje, stabilizuje vzorek při pokojové teplotě a zrychlí následnou izolaci. To ve výsledku umožní bezpečnou, rychlejší a levnou diagnostiku, která bude univerzálně využitelná. Již v říjnu uvedou na trh diagnostický test, který umožní současnou detekci virů SARS-CoV-2 a chřipky typu A i B.Univerzitní spin-off GeneSpector s.r.o. vznikl v reakci na probíhající koronavirovou pandemii. „Naším cílem je laboratořím poskytnout jednoduchou a rychlou diagnostiku covid-19 a jiných virových onemocnění, která lékařům poskytne čas pro včasnou léčbu nebo preventivní opatření,“ uvedl Michal Pohludka, jednatel společnosti GeneSpector s.r.o. Nový diagnostický postup nabízí kompletní řešení od odběru vzorků až po výsledek.


Klíčovým je nový transportní roztok viRNAtrap vyvinutý týmem prof. Stanislava Kmocha z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. „Při kontaktu odebraného vzorku, například stěru z nosohltanu či z ústní dutiny nebo slin, s odběrovým roztokem, dojde k okamžité denaturaci virové částice. Odebraný vzorek se tak stává neinfekčním a je s ním možné dále manipulovat bez nebezpečí nákazy zdravotnického a laboratorního personálu,“ popisuje hlavní výhody původce technologie, prof. Kmoch. Roztok je navržen tak, aby dlouhodobě stabilizoval virovou RNA i při běžné venkovní teplotě po dobu několika dnů, což výrazně zjednodušuje a zlevňuje náklady na přepravu a uchování vzorku před vlastní analýzou. „Složení roztoku současně umožňuje rychlou a efektivní izolaci virové RNA, a to jak ručním, tak i automatizovaným způsobem,“ dodává.Univerzálnost a rychlost použití je pro celý diagnostický set zásadní: „Diagnostický postup jsme tvořili s vědomím různorodosti laboratoří. Výsledný set je aplikovatelný na všechny současné přístrojové platformy a jednoduchý natolik, aby jej mohly okamžitě využívat malé i velké laboratoře,“ říká Michal Pohludka. Výsledek by měl být znám do méně než 1,5 hodiny od příchodu vzorku, což je přibližně o polovinu méně než současně využívané postupy.


V GeneSpector aktuálně pracují na diagnostickém testu, který umožní současnou detekci SARS-CoV-2 a chřipky typu A i B. „Uvedení na trh plánujeme již v říjnu, před příchodem chřipkového období, kdy díky jednoduché diagnostice symptomatických pacientů umožníme rychle odlišit obě onemocnění,“ komentuje Michal Pohludka.„Celý projekt je ukázkou toho, jak přenášet vědecké myšlenky do praxe, a tím je monetizovat. Spojení s komerčními partnery umožňuje vědcům plně se věnovat svému výzkumu a nezatěžovat se s komercionalizací a přenosem do praxe,“ shrnuje Otomar Sláma, ředitel dceřiné společnosti Univerzity Karlovy Charles University Innovations Prague s.r.o. (CUIP), pod kterou GeneSpector spadá. „Univerzita tak předává své znalosti do praxe, kde okamžitě nacházejí své uplatnění a co je nejdůležitější, pomáhají lidem. Tím plně dostáváme svého poslání, což mě osobně ohromně těší,“ dodává.TEXT: Pavla Hubálková.

FOTO: René Volfík, archiv GeneSpector.

Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208
Jak k nám