• Aktuality

Aktuality

16. září 2020

V Libni bylo otevřeno nové sídlo FHS UK

Moderní objekt Fakulty humanitních studií UK vznikl přestavbou bývalé menzy 17. listopadu a začne studentům sloužit od nového semestru. Vejde se do něj kolem 800 lidí. Projekt za zhruba 630 milionů korun připravovala fakulta od roku 2007. Dosud své vlastní sídlo neměla a její části byly na různých adresách v Praze. Budovu dnes slavnostně otevřeli zástupci univerzity, ministerstva a stavitelů, kteří projekt navrhli. Fakulta tím zároveň oslavila 20 let od svého vzniku.„Budova je zvenku prosklená a uvnitř obrácená do centrální společné dvorany,“ popsala objekt děkanka fakulty Marie Pětová. Návrh pochází od brněnské firmy Kuba & Pilař architekti s.r.o., která v roce 2009 vyhrála na projekt soutěž. Sídlo fakulty je ve strohém funkcionalistickém stylu, prostornému vnitřnímu dvoru a schodišti dominují jednoduché betonové panely.Původní objekt menzy byl podle Pětové velmi hmotný, uvnitř bylo těžké jádro, na jehož zbourání se pracovalo téměř rok. „V podstatě z té původní budovy zůstala pouze konstrukce nosná, řekla bych tedy asi její polovina, ani ne,“ uvedla. Podle rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy přišel projekt na 630 milionů korun, z nichž 230 milionů zaplatila škola či fakulta. Většina peněz šla ze státní dotace od ministerstva školství, dodala Pětová.


Záměr přesídlit fakultu do objektu bývalé menzy 17. listopadu se zrodil v roce 2007, kdy kolegium tehdejšího rektora rozhodlo o jeho přestavbě. Menza byla nefunkční od roku 2002, kdy ji poškodila povodeň. Práce na stavbě ale začaly až v roce 2017. Fakulta humanitních studií, která je nejmladší ze 17 fakult UK, dosud jako jediná část univerzity svou budovu neměla. „Sídlili jsme dosud na třech pražských adresách,“ řekla Marie Pětová. Děkanát a bakalářské studie byly v Jinonicích, většina magisterských oborů nejprve na Hůrce v pronájmu v budově bývalé mateřské školy, později dočasně v budově fakulty tělesné výchovy a sportu. „Jedna katedra byla rovněž v Máchově ulici na Vinohradech,“dodává děkanka. Tyto adresy nyní fakulta opustí.


FHS UK vznikla v srpnu 2000. Nyní má přes 2500 studentů a nová budova bude sloužit pouze jí. „Počítáme s tím, že 800 lidí může objekt pojmout najednou,“ uvedla Pětová. Největší aula v budově je pro 300 lidí, dvě posluchárny mají po 80 místech a dále jsou v budově menší seminární místnosti a pracovny učitelů.Dodělat je třeba ještě venkovní prostory. Úpravy budou stát asi 77,5 milionu korun a měly by být hotovy do konce roku.


TEXT: Jitka Jiřičková.

FOTO: Vladimír Šigut.


Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208
Jak k nám