• Aktuality

Aktuality

28. září 2020

Cena Neuron pro profesora Karla Rašku, in memoriam

U příležitosti Dne české státnosti udělil Nadační fond Neuron mimořádné ceny. Obdrželi je dva čeští vědci za práci, která dnes více než kdy jindy rezonuje napříč celým světem. Jejich pozoruhodné počiny v boji proti pandemiím a virovým a bakteriálním nákazám pomohly vymýtit pravé neštovice, léčit lidi s HIV či vyvinout přípravky Viread a Remdesivir. Čestnou respektive Mimořádnou Cenu Neuron obdržel Karel Raška, in memoriam, a Tomáš Cihlář.



Prof. MUDr. Karel Raška, DrSc. (1909-1987) - profesor Univerzity Karlovy, zakladatel moderní československé epidemiologie a lovec mikrobů získal Čestnou Cenu Neuron, in memoriam, za svůj celoživotní přínos vědě a celosvětové vybití viru černých neštovic. Je zakladatelem moderní československé epidemiologie. Jako vojenský lékař spolupracoval s Mikrobiologickým ústavem lékařské fakulty Karlovy univerzity a už ve svých 30 letech se stal vedoucím oddělení epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotnického ústavu. Po válce se profesor Raška zaměřil na střevní a streptokokové nákazy. Svůj zájem rozšířil také na žloutenku, dětskou obrnu, záškrt či dávivý kašel. Významně se podílel na boji s tuberkulózou.


Jeho projekty na eliminaci nákaz, proti kterým existovaly očkovací látky, dosáhly úspěchu po celém světě. Patří k nejvýznamnějším osobnostem české vědy a jeho systémem bdělosti epidemiologické služby, který postavil na principu rychlého a koordinovaného zvládnutí potenciálních nákaz, se dosud řídí Světová zdravotnická organizace. Dokument, který roku 1964 přijala Světová zdravotnická organizace, jejíž Divizi infekčních chorob řídil, vedl k eradikaci pravých neštovic.


„Jsem velice rád, že se tátovi dostalo v naší zemi tak významného ocenění. Cena Neuron znamená, že i v Česku se nezapomíná na světový význam práce Karla Rašky,“ komentoval udělení Čestné Ceny Neuron, in memoriam, prof. Ivan Raška, vědcův syn (biolog z Ústavu biologie a lékařské genetiky 1. LF UK a VFN - pozn. red.).


Prof. Karel Raška ve své pracovně Prof. Karel Raška se svými spolupracovníky


Ing. Tomáš Cihlář, CSc. - je český biochemik a virolog, který se vypracoval na jednu z předních pozic v americké firmě Gilead, kde se podílel na vývoji léku Remdesivir. Na Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR absolvoval postgraduální studium, při kterém se zabýval výzkumem antivirových látek. U virologie a zejména antivirotik zůstal i po ukončení studia, kdy odešel na stáž do americké farmaceutické společnosti Gilead Sciences. V rámci výzkumu se zabýval vývojem antivirotik, zejména přípravků proti infekci HIV. Léky na HIV, včetně přípravku Viread a řady lékových kombinací, které firma Gilead doposud vyvinula, dnes léčí přes 10 milionů lidí na celém světě. Tomáš Cihlář obdržel Mimořádnou Cenu Neuron za významný vědecký objev.


Vědce Cihláře ve výzkumech inspiroval i Antonín Holý, řadu jeho principů se svým týmem v Gileadu využil právě při výběru a testování léku Remdesivir. Ačkoli žije a pracuje za oceánem, profesně komunikuje s českou vědeckou komunitou, zejména s Ústavem organické chemie a biochemie v Praze. „Chovám veliký respekt pro to, co Neuron dělá a jakým způsobem podporuje talentované vědce. Proto bych rád část finanční odměny spojené s oceněním věnoval zpět do podpory vědy a mladých vědců hlavně v oblasti boje proti infekčním onemocněním," vysvětlil Tomáš Cihlář.


„Vzhledem k situaci, která ve společnosti panuje, se fond rozhodl udělit v letošním roce dvě Ceny Neuron českým vědcům, kteří pomohli v boji proti virovým a bakteriálním nákazám. Vše jsme dali do kontextu a spolu s příběhy Rašky, Holého a Cihláře uspořádali do jednoho slavnostního večera. I nadále hodláme oceňovat špičkové vědce na jejich cestě. Dnešní akce je zároveň poděkováním všem vědcům, kteří jsou od března velmi aktivní v dané oblasti,“ sdělila Monika Vondráková, Neuron Founder a předsedkyně správní rady.


Ceremonie proběhla v nově zrekonstruované Státní opeře Praha a nesla se v duchu poděkování všem vědcům a pracovníkům vědeckých pracovišť, kteří neváhali a letos v březnu se zapojili do zvládnutí současné světové koronavirové pandemie. Večer završila hra Elegance molekuly, v níž Dejvické divadlo přiblížilo jeden z největších příběhů české vědy.



Text: NF Neuron / iForum

Foto: Archiv NF Neuron

Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám