• Aktuality

Aktuality

5. října 2020

Nobelovu cenu za fyziku komentuje Ondřej Pejcha z MFF UK

Královská švédská akademie věd oznámila jména letošních laureátů Nobelovy ceny za fyziku. Ocenění získali Roger Penrose „za objev, že vznik obřích černých děr potvrzuje teorii relativity“‎ a Reinhard Genzel a Andrea Ghez „za objev supermasivního objektu v centru naší galaxie“‎.


Laureáti Nobelovy ceny za fyziku 2020. Zleva: Roger Penrose, Reinhard Genzel a Anrea Ghez.
Laureáti Nobelovy ceny za fyziku 2020. Zleva: Roger Penrose, Reinhard Genzel a Anrea Ghez.


Udělení letošní Nobelovy ceny za fyziku komentuje pro magazín Forum UK dr. Ondřej Pejcha z Ústavu teoretické fyziky na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy: „Černé díry jsou jeden z nejvíce fascinujících objektů moderní astrofyziky a teoretické fyziky. Cesta našeho poznání od prvních myšlenek naznačujících existenci černých děr přes robustní teoretické modely popisující jejich strukturu, vlastnosti a vznik až k ověření jejich existence pozorováním byla dlouhá a všichni ocenění v ní hráli významnou roli. Roger Penrose výrazně přispěl k matematickému aparátu popisujícím prostoročas černých děr a jejich vznik.


Černá díra je plně charakterizována svojí hmotností, rychlostí rotace a elektrickým nábojem. I takto ‘jednoduchý’ objekt ale dokáže svou gravitační přitažlivostí dramaticky ovlivnit události ve svém okolí. Důvodem je malý rozměr černých děr. Například abychom z našeho Slunce vytvořili černou díru, museli bychom jej stlačit do koule s poloměrem menším než asi tři kilometry. Z naší Země by se černá díra stala po stlačení do koule menší než jeden centimetr. Silná gravitace v blízkém okolí černých děr může způsobit, že přítomný plyn začne silně zářit, což dokáží astronomové pozorovat na velké vzdálenosti. Díky těmto pozorováním se domníváme, že ve středu většiny galaxií se nachází supermasivní černá díra. Přímé potvrzení této domněnky ale poskytla až přesná měření pohybu hvězd v těsném okolí středu naší Galaxie, které uskutečnili Reinhard Genzel a Andrea Ghez se svými spolupracovníky.“‎


Zajímavosti k udělení Nobelových cen za fyziku:


TEXT: Pavla Hubálková.

FOTO: The Nobel Prize.

Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208
Jak k nám