• Aktuality

Aktuality

20. října 2020

Univerzita Karlova je podle žebříčku Best Global Universities 210. nejlepší výzkumnou univerzitou na světě

Univerzita Karlova podle žebříčku Best Global Universities obhájila své postavení mezi nejlepšími světovými výzkumně orientovanými vysokými školami. V letošním, již sedmém, ročníku hodnocení se umístila na 210. místě z celkem patnácti set porovnávaných výzkumných vysokých škol z více než osmdesáti zemí světa.

Mezinárodní žebříček Best Global Universities, jehož domovskou zemí jsou Spojené státy americké, porovnává úroveň vědecké činnosti vysokých škol, a to na základě třinácti ukazatelů postihujících reputaci, excelenci, intenzitu a spolupráci v oblasti výzkumné činnosti. „Pro letošní vydání byla analyzována činnost téměř osmnácti set vysokých škol z celého světa, zveřejněno pak bylo pořadí nejlepších patnácti set z nich. Univerzita Karlova v této silné mezinárodní konkurenci obstála, když byla celkově klasifikována na 210. místě, čímž zopakovala své loňské umístění. Jde o společný úspěch celé akademické obce UK,“ řekl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.


Podle letošního žebříčku je nejlepší výzkumnou vysokou školu Harvard University, následuje Massachusetts Institute of Technology a Stanford University.


Kromě celkového hodnocení univerzit byly zveřejněny i výsledky srovnání v rámci jednotlivých oborů. Univerzita Karlova se v letošním roce umístila mezi nejlepšími světovými pracovišti ve dvaceti čtyřech z celkových třiceti osmi hodnocených oborů. Ve třech oborech – botanika a zoologie, fyzika a matematika – se nachází v první stovce. V dalších třinácti oborech – astronomie, endokrinologie a metabolismus, chirurgie, imunologie, kardiologie, onkologie, klinická medicína, farmakologie a toxikologie, neurovědy a behaviorální vědy, mikrobiologie, vědy o životním prostředí a ekologie, ekonomie, humanitní a uměnovědné obory – patří mezi dvě stě nejlepších světových pracovišť v daném oboru.


Univerzita Karlova se mezi hodnocenými českými vysokými školami umístila nejlépe:

210. Univerzita Karlova

516. České vysoké učení technické v Praze

529. Univerzita Palackého v Olomouci

555. Masarykova univerzita

941. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

1030. Česká zemědělská Univerzita v Praze

1068. Vysoké učení technické v Brně

1187. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze

1288. Mendelova univerzita v Brně

1339. Ostravská univerzita

1452. Technická univerzita OstravaSdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208
Jak k nám