14. června 2021

UK zve na výroční konferenci Coimbra Group 2021. Hovořit se bude o udržitelném rozvoji na univerzitách

Univerzita Karlova letos ve třetím červnovém týdnu hostí výroční konferenci Coimbra Group (asociace významných nejstarších evropských univerzit). Jejím tématem je Sustainable Universities in the 21st Century (udržitelný rozvoj na univerzitách).

Vzhledem k opatřením spojeným s pandemií covid-19 se i letošní ročník koná pouze online. Uskuteční se ve dnech 15. – 18. června 2021 prostřednictvím webu https://coimbra2021.cuni.cz/CG21-1.html.

Konference se bude věnovat vzdělávání, výzkumu, inovacím a role univerzit ve společnosti, formulovaným v cílech trvale udržitelného rozvoje OSN. Hovořit se bude o postavení a působení univerzit v prostředí tzv. víceúrovňové správy (multi-level governance) a také o teoretickém rámci víceúrovňové správy (mezinárodní, evropská, národní a místní úroveň) aplikovaném na poli vzdělávání a výzkumu. Tématem bude i role a vzájemná interakce OSN, Evropské komise a dalších evropských institucí včetně Evropského parlamentu, univerzitních asociací (včetně Coimbra Group) či Evropských univerzitních aliancí, studentských organizací a univerzit samotných.

Na konferenci vystoupí mj. Mariya Gabriel, evropská komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež, Amina J. Mohammed, náměstkyně generálního tajemníka OSN, či profesor Gary Marks, americký politolog a autor konceptu víceúrovňové správy. Univerzitu Karlovu bude reprezentovat vedle jejího rektora prof. Tomáše Zimy, který je zároveň členem poradního výboru rektorů Coimbra Group, také prorektorka pro evropské záležitosti UK prof. Lenka Rovná, členka výkonného výboru Coimbra Group. Konference se zúčastní také zástupci studentských organizací participujících škol. Po výroční konferenci přebere rektor Univerzity Karlovy funkci honorárního prezidenta Coimbra Group až do příštího června 2022.

Rektor Zima ke konferenci uvedl: „Pro Univerzitu Karlovu je velkou ctí hostit výroční konferenci Coimbra Group, byť vzhledem k současné situaci bohužel pouze v online formě. Téma udržitelného rozvoje je v posledních letech stále více aktuální a právě proto jsme se rozhodli jej zvolit za hlavní myšlenku letošní veřejné konference, protože nikoli pouze výzkum, inovace a spolupráce, ale také dobrá a zodpovědná správa je skutečným jádrem udržitelnosti. Univerzita Karlova klade na oblast trvale udržitelného rozvoje velký důraz a soustavně se jí věnuje v mnoha rovinách svých aktivit.“

Po pražském jednání bude konference Coimbra Group pokračovat i v následujících červnových týdnech na různých online platformách a vyvrcholí předáním Arenbergovy-Coimbra Group ceny pro studenty Erasmu. Příští rok bude výroční konferenci CG hostit univerzita v Padově.

Kromě hlavní konference probíhají po celý červen i jednání jednotlivých pracovních skupin asociace a workshopy. Dva z nich organizuje již tento pátek 11. června Univerzita Karlova (Career services in times of Covid-19, věnovaný především novým způsobům komunikace a vztahům mezi studenty, absolventy a zaměstnavateli v době pandemie a výměně zkušeností a inovacím v oblasti kariérních služeb a UNISAFE-project Public Workshop, který se bude zabývat tématy bezpečnosti a řešení mimořádných událostí a stavů nouze v rámci mezinárodních studentských a akademických mobilit).

ZA SPRÁVNOST:

Mgr. Václav Hájek