• Aktuality

Aktuality

28. dubna 2022

Realizace univerzitního kampusu v Hradci Králové míří do finále

Společný projekt Farmaceutické fakulty a Lékařské fakulty v Hradci Králové, Vzdělávací a výzkumné centrum MEPHARED Univerzity Karlovy v Hradci Králové, se dostává do další fáze. Plánovaná výstavba navazuje na již dokončenou a využívanou budovu MEPHARED 1 v těsném sousedství Fakultní nemocnice Hradec Králové. 13. dubna 2022 získal MEPHARED 2 všechna potřebná stavební povolení. Předpokládá se, že v létě bude vypsána veřejná zakázka na dodavatele stavby. Půjde-li vše dobře, výstavba bude zahájena na začátku roku 2023. Její dokončení se předpokládá v roce 2026.


Vizualice celkového objektu MEPHARED. Bílá budova vlevo dole je současné výukové a výzkumné centrum MEPHARED 1.
Vizualice celkového objektu MEPHARED. Bílá budova vlevo dole je současné výukové a výzkumné centrum MEPHARED 1.


„Projekt univerzitního kampusu se plánuje dlouhou dobu, už vznikl Mephared 1 – nynější výukové a výzkumné centrum vedle areálu Fakultní nemocnice Hradec Králové, kde již sídlí dvě naše katedry a dva ústavy LFHK. Na to by měl navázat Mephared 2 a nakonec bychom se do kampusu měli všichni kompletně přesunout,“ řekl před časem v rozhovoru pro UK Forum děkan farmaceutické fakulty Jaroslav Roh.


První část Kampusu (MEPHARED 1) byla dokončena v roce 2015. Nově vzniknou objekty Centrální budova (děkanáty obou fakult a další podpůrné provozy) a Budova fakult (hlavní část Kampusu). Centrální budova Kampusu se bude realizovat za finanční podpory MŠMT, Budova fakult (hlavní část kampusu) bude hrazena z Národního plánu obnovy.


Budova MEPHARED 2, kde už nyní sídlí čtyři ústavy a katedry FaF a LFHK.
Budova MEPHARED 2, kde už nyní sídlí čtyři ústavy a katedry FaF a LFHK.


„Projekt umožní nejen zvýšit počet, ale zejména kvalitu pracovníků ve výzkumu a vývoji v oblasti medicíny, farmacie a dalších biomedicínských věd, ale také významně posílí postavení Univerzity Karlovy a jejích fakult v Hradci Králové a bude představovat další impuls pro strategický rozvoj Královéhradeckého kraje,“ vysvětluje Veronika Mikešová z centra Programu MEPHARED 2 a Farmaceutické fakulty UK.


Vizualice MEPHARED 2 - jih
Vizualice MEPHARED 2 - jih
Vizualizace MEPHARED 2 - sever
Vizualizace MEPHARED 2 - sever


Výuka některých studijních předmětů je velice blízká oběma fakultám, zejména těch z oboru biologických disciplín. Velkou výhodou je tak možnost propojit je v novém centru organizačně i prostorově. „Kampus přinese celkem 18 550 m2 nových výukových a výzkumných prostor v jedné lokalitě. Bude tím vytvořeno jedinečné vzdělávací a výzkumné centrum integrující výuku, výzkum a vývoj v lékařské a farmaceutické oblasti s přímým napojením na klinickou praxi v bezprostředně sousedící Fakultní nemocnici Hradec Králové a na Fakultě vojenského zdravotnictví Univerzity obrany,“ dodává Veronika Mikešová.
TEXT: Jitka Jiřičková

FOTO: Bogle Architects
Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208
Jak k nám