2. listopadu 2022

Tisíc a padesát let pražského biskupství

V březnu 2023 uplyne 1050 let od konání sněmu v saském Quedlinburgu na němž císař Ota I. a kníže Boleslav II. stvrdili záměr založení pražského biskupství, projednaný a potvrzený papeži Janem VIII. a Benediktem VI. Při té příležitosti proběhne ve dnech 9. – 11. listopadu 2022 vědecká konference, připravená společně Arcibiskupstvím pražským, Univerzitou Karlovou a Akademií věd České republiky.

Mezinárodní konferencí „Tisíc a padesát let pražského biskupství“ chtějí organizátoři připomenout více než tisícileté propojení české společnosti, její kultury a vzdělanosti s křesťanstvím. S dědictvím antické a židovské kultury tvoří nezpochybnitelný základ evropské identity. Kromě zahraničních přednášejících např. z Leibnitzova ústavu pro dějiny a kulturu východní Evropy v Lipsku, Středoevropské univerzity nebo Univerzity A. Mickiewicze v Poznani se konference zúčastní i řada předních českých a moravských odborníků na problematiku historie počátků našeho státu, středověké archeologie, antropologie nebo pomocných věd historických.

Slavnostní zahájení konference proběhne 9. listopadu 2022 v 10.00 hod. ve Velké aule pražského Karolina, samotná třídenní konference pak v prostorách Akademie věd ČR na Národní 3 v Praze.

➤ Konferenci bude možné sledovat také online přes zoom:

Meeting ID: 951 7624 5409; Passcode: 910754

Zahájení se vedle představitelů organizujících institucí, účastníků konference a hostů, zúčastní také biskupové české církevní provincie. Po skončení konference bude vydán sborník přednesených příspěvků. Vlastní oslavy 1050. výročí založení pražského biskupství se uskuteční dne 23. dubna 2023 v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. K výročí bude současně vydána reprezentativní jubilejní publikace.

Organizátoři konference navázali na záměr zvěčnělého pražského arcibiskupa Františka kardinála Tomáška, který začal již v roce 1967 cíleně připravovat oslavy milénia pražského biskupství v roce 1973. V Apoštolském listu vydaném papežem Pavlem VI. dne 10. dubna 1973 se zdůrazňuje nutnost oslavit výročí „slavnostnějším způsobem“. To však nebylo tehdejší totalitní státní správou, v období vrcholící normalizace, umožněno.

Program ke stažení (pdf) | Programme to download (pdf)