• Aktuality

Aktuality

8. listopadu 2022

Spolek SIAM pořádá mezinárodní worskhop o aplikované matematice

Tři dny nabité zajímavými přednáškami o aplikacích matematiky v různých odvětvích vědy i inženýrství – takový bude Studentský workshop o aplikované matematice (SWAM) pořádaný hrstkou nadšených studentů z Matfyzu ve spolupráci se studenty z Heidelbergu a Kodaně. Proběhne od 17. do 19. listopadu v Karlíně v budově Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.Přednášky, které jsou na programu, se budou týkat například finanční matematiky, numerických metod (i úskalí numerických výpočtů) nebo praktické aplikaci simulace vody v počítačových hrách.


Studentský workshop o aplikované matematice začal jako sraz studentů tří univerzit – Univerzity Karlovy, Universität Heidelberg a Københavns Universitet – formou workshopu na MFF UK. Časem se z něj vyvinula plnohodnotná konference s velice zajímavými řečníky napříč obory, univerzitami a státy. Vzhledem k původnímu cíli tedy není SWAM nijak úzce tematicky vymezen a týká se všech možných aplikací matematiky.


„Já osobně jsem nejvíce zvědavá na přednášky ze vzdálenějších odvětví, než jaké sama studuji. Nyní mám jedinečnou příležitost poslechnout si přednášky, u nichž se nepředpokládá předchozí znalost daného oboru. Nejvíce se těším na vystoupení docenta Oldřicha Semeráka o teorii relativity,“ říká členka spolku SIAM a jedna z hlavních organizátorek akce Jana Brunátová.


„Doufám, že se dozvím, na čem se pracuje na jiných aplikovaných katedrách UK, AV ČR, ČVUT i v zahraničí. A to jak od kolegů studentů, tak úspěšných akademiků, jako jsou například profesoři Martin Stoll nebo Melina Freitag. Upřímně mě ale nejvíc láká ta asi nejméně odborná přednáška. Dozvíme se na ní, jak přednášet matematiku a vědu obecně, což je nesmírně užitečné a zároveň přístupné téměř všem. Bude sice probíhat v sobotu ráno, ale na ni si přivstanu moc rád,“ doplňuje doktorandku kolega Martin Sýkora (podrobně jsme o spolku SIAM psali zde).


Doktorandi z Matfyzu a členové spolku SIAM, který organizuje Studentský workshop o aplikované matematice, Jana Brunátová a Martin Sýkora.
Doktorandi z Matfyzu a členové spolku SIAM, který organizuje Studentský workshop o aplikované matematice, Jana Brunátová a Martin Sýkora.


Studentský workshop o aplikované matematice (SWAM)

Kdy: 17/11/2022 09:00 - 19/11/2022 14:00

Kde: Sokolovská 49/83, Praha


TEXT: Jitka Jiřičková

FOTO: Michal Novotný, archiv UK


Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208
Jak k nám