19. dubna 2023

Menzy Univerzity Karlovy se připojí k celosvětovému Dni Země

V pátek 21. dubna nabídnou u této příležitosti kompletní veganské menu. „Typy veganských jídel jsme volili dle vizuální i chuťové atraktivity tak, aby byla lákavá i pro nevegany,“ vysvětluje Daniela Slováková z Kolejí a menz UK s tím, že veganská budou tento v pátek všechna čtyři jídla, včetně polévky.

Již nyní má veganské jídlo ve stálé denní nabídce menza Troja. „Zájem o ně je obrovský a studenti požadují obdobné menu i na ostatních provozovnách,“ říká Daniela Slováková. Od září 2023 se tak k Troji připojí i ostatní menzy. Strávníci tento typ jídla rozeznají podle ikonky zeleného kvítku v jídelníčku. Nabídka veganských pokrmů je volena tak, aby byla běžnou součástí každodenního stravování. Univerzitní kuchaři jsou proškoleni v jejich přípravě, takže i veganská jídla obsahují suroviny, jež nahradí živiny obsažené v mase.

TEXT: Jitka Jiřičková

FOTO: archiv UK