20. prosince 2023

Vánoční slovo rektorky Univerzity Karlovy

Milé kolegyně, milí kolegové, milé studentky, milí studenti, milí přátelé,

za pár dní oslavíme Vánoce, které jsou tradičně považovány za svátky rodinné, kdy jsme s našimi blízkými, můžeme se zastavit a zamyslet se nad tím, co je v našem životě skutečně podstatné – jak důležité jsou věci, které mnohdy považujeme za obyčejné či samozřejmé, či jak cenné je moci obejmout ty, které máme rádi, poděkovat, být spolu.

A protože považuji Univerzitu Karlovu za svého druhu rodinné společenství, byť velmi široké a početné, chtěla bych vám všem touto cestou upřímně poděkovat za vše, čeho jsme společně v letošním roce dosáhli. Vážím si vaší práce pro Univerzitu Karlovu, protože vím, že naši univerzitu a její úspěchy vytvářejí lidé, jejich každodenní úsilí, nápady a nadšení. Rok 2023 byl velmi turbulentní a plný událostí, které zásadním způsobem ovlivnily dění ve světě, a tím i naše životy. V dnešní globální realitě není nic natolik vzdáleného či cizího, aby se nás to nějakým způsobem nedotklo – ať už je to trvající válka na Ukrajině, válka Izraele proti teroristům z Hamásu nebo klimatické změny a jejich důsledky. Vnímání aktuální situace je pro mnohé z nás tíživé, proto považuji za nesmírně důležité, abychom dokázali v našich životech vytvářet a nacházet chvilky příjemné.

Přeji vám krásné prožití vánočních svátků, co nejvíce radostných okamžiků, vzájemné blízkosti a pohody. Věřím, že budete mít možnost využít volné dny k odpočinku a podaří se vám načerpat síly do dalšího roku. Mohu prozradit, že se v příštím roce máme na co těšit. Poctou pro naši univerzitu je koncert v rámci Pražského jara, který se bude poprvé konat přímo u nás v Karolinu. Připomeneme si 20. výročí vstupu České republiky do Evropské unie nebo 100 let od narození emeritního rektora naší univerzity, profesora Radima Palouše. Významným momentem budou také volby do Evropského parlamentu. Uvádím pochopitelně jen některé z řady významných událostí, které nás v roce 2024 čekají. Osobně se těším i na akce menšího formátu napříč celou univerzitou, protože právě ty dávají nám všem prostor pro vzájemné sdílení.

Milé kolegyně a kolegové, studentky a studenti, milí přátelé, za celé vedení univerzity přeji vám i vašim blízkým do nového roku pevné zdraví a hodně osobních radostí i pracovních úspěchů a nám všem, aby nás neopouštěla dobrá nálada a naše univerzita byla i nadále inspirativním a kreativním prostředím, ve kterém se rádi společně potkáváme.

prof. MUDr. Milena Králíčková, Ph.D.

rektorka Univerzity Karlovy

20. prosince 2023, Praha