Univerzita Karlova si v tomto roce připomíná společně s celou kulturní společností významné 20. výročí vstupu České republiky do Evropské unie. Při té příležitosti proběhne na půdě Univerzity Karlovy celá řada zajímavých akcí. Těšit se můžete zejména na nejrůznější debaty či konference. Více naleznete v seznamu akcí, který je průběžně doplňován a aktualizován.
Univerzita Karlova si vyhrazuje právo v případě potřeby jednotlivé akce změnit (včetně termínu konání) či zcela zrušit.
V případě dotazů pište na email: komunikace@cuni.cz.
Univerzita Karlova ve spolupráci s partnery z evropské univerzitní aliance 4EU+ zahájila v předvečer voleb do Evropského parlamentu kampaň s názvem HeyEU! zacílenou na mladé voliče. Vedená týmem nadšených studentů a studentek, HeyEU! vytváří obsah pro sociální sítě, na kterých zábavnou a srozumitelnou formou představuje Evropskou unii a jednotlivé kandidáty do parlamentu. Tím rozšiřuje povědomí mezi studenty středních a vysokých škol v České republice, Polsku, Itálii a Francii a podporuje tak jejich větší informovanost a aktivní účast ve volbách. Více informací se dozvíte zde.
Iniciativa Universities for Enlightenment (u4e) se dohodla na klíčových sděleních pro evropské volby 2024. Jedná se o hodnoty a požadavky, které by měly být zohledněny při volbě europoslanců do Evropského parlamentu. Chceme tím také zajistit co nejlepší podmínky pro práci univerzit. Více informací se dozvíte zde.
U příležitosti tohoto výročí se v kampani vyjádřilo několik známých osobností, proč považují členství v Unii za prospěšné pro Českou republiku – a pro sebe samé. Mezi osobnostmi je i rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková. Takže… proč EU? Celou kampaň si můžete prohlédnout zde.
Univerzita Karlova je v rámci oslav 20. výročí vstupu do Evropské unie partnerem projektu Díky, že můžem volit. Jejich cílem je z věkové skupiny 18–29 let udělat nejaktivnější demokracii podporující voličskou generaci. Poprvé platforma aktivně osloví nejmladší voliče v rámci kampaně k volbám do Evropského parlamentu, které se uskuteční 7. a 8. června 2024. Více informací se dozvíte na webových stránkách projektu nebo v tiskové zprávě.
Právnická fakulta, Collegium Maximum
Debata kandidátů do Eurovoleb, kterou pořádá spolek Mladí občané proběhla 25. března od 18.30 na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v místnosti 100. Debatu moderovala Marie Bastlová.
Na akci zaměřené na mnohé přínosy rozšíření EU se ve Vlasteneckém sále sešli významní hosté. Hlavní řečníci, od bývalých premiérů až po současné vládní úředníky, připomněli, jak vstup do EU změnil a v konečném důsledku zlepšil život občanů v rámci EU a zajistil větší prosperitu a stabilitu v Evropě.
Kampus FSV Jinonice, posluchárna C117
Zajímá vás, jak rozhodnutí Evropského parlamentu ovlivňují váš každodenní život? Jaké postavení mají jednotlivé členské země v Evropské unii a kam směřuje Evropský parlament v posledních letech? Studentské spolky Politologický klub FSV UK, SIMS a Studenti IKSŽ pro vás připravily debatu s trojicí hostů, kteří přinesou zkušenosti z různých koutů evropského prostředí – od akademiků a novinářů po zástupce ČR v evropských institucích. Budete mít jedinečnou šanci zeptat se na vše, co vás zajímá. Ať už to je rozdíl mezi nařízením a směrnicí, otázky ohledně střídání času, nebo co přesně obnáší evropský Green Deal; naši hosté tu budou pro vás, aby na vše odpověděli. Přijďte a objevte s námi, jak můžete svým hlasem ovlivnit směřování Evropské Unie.
Právnická fakulta, místnost č. 120
Platforma IMPAKT ve spolupráci se Spolkem českých právníků Všehrd si Vás dovoluje pozvat na debatu k 20. Výročí vstupu Česka do Evropské unie. Debata se zaměří především na témata, která zajímají nás – mladé, především pak: možnost práce v evropských institucích, podpora přeshraniční mobility, přijetí eura, hodnotové směřování ČR v EU. V debatě vystoupí: Luděk Niedermayer (TOP 09), Karel Havlíček (ANO), Adam Trunečka (STAN), Jan Železný (mladá ODS), Marek Mora (Ministerstvo financí), Zuzana Cerolová Petrofová (NERV)
Právnická fakulta, místnost č. 220
Tématem, na které se můžete těšit, je velké téma českého přijetí společné měny euro, ke kterému se Česko výhledově zavázalo v přístupové smlouvě. Na druhé straně od roku 2004 se odehrála celá řada věcí včetně dluhové krize eurozóny a naplnění tohoto závazku je na rozhodnutí politické reprezentace členského státu.
V diskuzi vystoupí: prof. Oldřich Dědek, bývalý člen ČNB a koordinátor pro přijetí eura. dr. Petr Zahradník, poradce ministra pro evropské záležitosti, dr. Lukáš Kovanda, dr. Lenka Dupáková
Právnická fakulta, Collegium Maximum
Volby do Evropského parlamentu, které se uskuteční již 7. a 8. června, se rychle blíží a kampaně jsou v plném proudu. Rádi bychom vás proto pozvali na letošní SUPERDEBATU pořádanou Politologickým klubem FSV UK, která se bude týkat právě evropských voleb. Naše pozvání přijali lídři a kandidáti z vrcholných příček kandidátních listin, tak si je přijďte poslechnout již 19. 4. v 17:30 na Právnickou fakultu UK, do posluchárny 100, Collegium Maximum. Těšíme se na Vás!
Debatu organizuje Politologický klub FSV UK ve spolupráci s týdeníkem Reflex za podpory projektu HeyEU! (4EU+), Akademického senátu FSV UK, Fakulty sociálních věd UK a Právnické fakulty UK.
Právnická fakulta, místnost č. 220
Jak bylo složité vyjednávat český vstup do EU v době trvající ekonomické transformace, ekonomických krizí i opoziční smlouvy? Jak se proměnily politické preference a vůbec - vyjednali jsme si dostatečně velké platby a ochranitelské výjimky? Co diplomat potřebuje vědět o velikosti klecí nosnic?
V diskuzi vystoupí: prof. Michal Tomášek, člen vyjednávacího týmu, dr. Pavel Telička, vedoucí vyjednávacího týmu, Karel Barták, zpravodaj ČTK v Bruselu
ARCHA+ (online)
Interaktivní předvolební debata kandidátů do Evropského parlamentu. která bude streamována nejen na střední školy. Motto projektu “Od studentů pro studenty” popisuje způsob organizace – na každé její složce se podílí studenti různých oborů (komunikační studia, IT, grafický design, hudební konzervatoř, kosmetické služby a další). Debata proběhne 26. dubna 2024 od 9.00 do 12.00 a bude streamovaná z nově otevřeného prostoru ARCHA+. Debata bude tlumočena do českého znakového jazyka.
Právnická fakulta, místnost č. 38
Velkým tématem už několika českých voleb je migrace a fungování Společného evropského azylového systému. Jeho základní reformu představuje Migrační pakt, jež v posledních dnech byl schválen Evropským parlamentem a nyní čeká na kladné stanovisko Rady. Již se k tomuto tématu konala mimořádná schůze Poslanecké sněmovny a je zřejmé, že to bude velkým tématem i červnových voleb. Poďme se na toto politicky třaskavé téma podívat z odborné perspektivy s našimi hosty, kterými budou: dr. Věra Honusková, vedoucí Centrum migračního a uprchlického práva PF UK, dr. Nataša Chmelíčková, ministerstvo vnitra ČR a dr. Jan Grinc, katedra ústavního práva PF UK.
Střelecký ostrov, ulice Národní
Česká republika si v rámci akce “Zažijte Evropu” připomene dvacet let od vstupu do Evropské unie. Z původního Dne Evropy, který se na starém kontinentu slaví řadu let, tak v letošním roce bude Týden Evropy. Na návštěvníky čeká také představení evropských států a zajímavý doprovodný program. Dramaturgie celého nehudebního programu se letos ujal tým spolku Díky, že můžem, který stojí například za tradiční akcí konanou každý rok 17. listopadu na Národní třídě. Festival United Islands of Prague, oslava 20 let Česka v Evropské unii a všechny další programové aktivity budou pro návštěvníky tradičně zdarma.
Kampus Hybernská (E.-1 - sklep)
Co od Evropy vlastně chcete? Jsme pro vás jen rajská zahrada, jejíž plody můžete ve velkém otrhat? Podobné otázky slýchávají vyčerpaní imigranti, kteří právě překonali moře a připluli k evropským břehům. Hlavní postavou dokumentu o dilematech migrace je belgický herec Valentijn Dhaenens, který v úloze mentora na svých přednáškách konfrontuje imigranty s modelovými reakcemi Evropanů na jejich příchod.
Film bude promítán v anglickém jazyce s českými titulky. Vstup je zdarma.
Janáčkovo nábřeží / Jazz Dock Stage
Přátelské povídání o zážitcích ze zahraničních studijních výjezdů. Co všechno Erasmus studentům do života přinesl? Akce je součástí festivalu United Islands of Prague.
Kampus Hybernská (E.-1 - sklep)
Stále zápasíte s tím, co přesně znamená Evropa a jaké jsou její politické mechanismy? Zaměříme se na odhalení záhad evropské politiky. S profesorem Tomášem Weissem z Fakulty sociálních věd UK se budeme věnovat evropským institucím, jako je Evropská komise, Evropská rada a Evropský parlament. Jak funguje rozhodovací proces v Evropské unii? Moderují Kuba a Majda, Studentská Hybernská.
Právnická fakulta
Jako hosté vystoupí: doc. Michael Romancov, doc. Pavel Svoboda, Mgr. Monika Landmanová
Kampus Hybernská, Hybernská 998/4
Interaktivní a neformální setkání s týmem zaměstnanců Evropské komise, na kterém se dozvíte více o EU, Národním plánu obnovy a o tom, jaké to je pracovat pro Evropskou komisi.
Registraci na akci a podrobnosti najdete zde
Vlastenecký sál, Karolinum
Debata pro studující UK nejen o tom, jaké změny přineslo 20 let v EU pro naše vzdělání a společnost.
Lokální akci pořádá Kancelář Evropského parlamentu v ČR na adrese Mikulandská 134/5, Praha 1 (Technologické centrum UMPRUM).
Zveme Vás do prostor Technologické budovy UMPRUM na přímý přenos debaty (Eurovision) s vedoucími kandidáty evropských stran na předsedkyni/du Evropské komise přímo z prostor Evropského parlamentu v Bruselu. Jedním z moderátorů debaty bude i Martin Řezníček.
Účast na debatě potvrdili (v abecedním pořadí): Walter Baier (Rakousko), Strana evropské levice, Sandro Gozi (Itálie), Renew Europe Now, Ursula von der Leyenová (Německo) Evropská lidová strana (EPP), Terry Reintkeová (Německo), Evropští zelení, Nicolas Schmit (Lucembursko), Strana evropských socialistů (PES)
Veletrh vědy - Science Point
Dezinformace a další formy manipulace představují zásadní problém pro fungování demokratických voleb. V poslední době se navíc začíná mluvit o tom, jak se situace promění s příchodem takzvané umělé inteligence (AI). Čeká nás apokalypsa, kdy rozšíření AI vytvoří svět, ve kterém se nenávratně smaže hranice mezi pravdou a fikcí? Nebo nám její využití umožní vypořádat se s dezinformacemi efektivněji? A jak dramaticky se tyto změny projeví už v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu? V našem workshopu se společně podíváme na to, co už víme a co zůstává otevřené, na co si dát pozor a jak se na tuto výzvu připravit. Workshop povede Michal Šenk, výzkumný pracovník Středoevropské observatoře digitálních médií (CEDMO).
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208