27. září 2019

NOC VĚDCŮ letos na téma Šetrně k planetě

Akce Noc vědců, která v České republice propojí 34 měst a v nich 64 institucí, přichází letos s tématem Šetrně k planetě. Na děti i dospělé čeká dne 27. září od 17 do 22 hodin podvečer plný přednášek, pokusů a ochutnávek. Vstup na ně je zdarma.

Poprvé se k zorganizování Noci vědců spojily evropské vědecké a vzdělávací instituce v roce 2005. Od té doby má akce jediný hlavní cíl: přitáhnout neodborníky, především pak mladé lidi k práci v oblasti vědy, a zároveň jim ukázat, že vědci jsou „také jenom lidi“. Dne 27. září budou mít zájemci příležitost seznámit se s vědou v rámci 1327 událostí, s celkovou dobou trvání 4827 hodin, což odpovídá nepřetržitým 211 dnům „vědátorství“ – a to vše během jednoho večera! Akce vznikla za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Tisková konference na Magistrátu HMP Na tiskové konferenci vystoupil Miroslav Bárta, prorektor pro vnější vztahy UK

„Pokud si chceme i nadále užívat tento svět, věda je jeden ze základních nástrojů pro jeho poznání a neustálé zlepšování,“ řekl v úvodu setkání s novináři Miroslav Bárta, prorektor pro vnější vztahy Univerzity Karlovy, a dodal: „Většina výzev současného světa souvisí s pochopením dlouhodobých procesů. Ty procesy nepochopíte, když budete surfovat na internetu, nebo když budete sedět v hospodě u piva. Jediným klíčem k pochopení je věda. A Česká republika se může pochlubit řadou úspěšných vědeckých center počínaje Ostravou a konče Prahou.“ Právě naše nejstarší univerzita do programu Noci vědců letos přihlásila 11 fakult.

„Udělali jste skvělou věc,“ pochválil organizátory akce prorektor Bárta, který přiznal, že dosud neměl příležitost spolupracovat s lidmi z Ostravské univerzity a Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava, kteří jsou národními koordinátory Noci vědců: „Vím, že za každou úspěšnou akcí stojí celý tým, který pracuje s plným nasazením bez ohledu na čas. Podle mě je Noc vědců fantastická!“

Noc vědců zajímá i novináře Tisková konference na Magistrátu HMP

V zahraničí je Noc vědců velmi populární, zapojují se do ní celá univerzitní města a instituce i ulice žijí díky ní dlouho do noci. „U nás tato akce rok od roku nabývá na významu. Stává se výrazným popularizátorem vědy, protože oslovuje široké věkové rozpětí návštěvníků, bohatý program láká malé děti i dospělé,“ pochvaluje si vzrůstající popularitu a přínos akce Romana Wišniewski, koordinátorka akce na Univerzitě Karlově.

V univerzitní Praze se Noci vědců zúčastní celkem 12 institucí. Kromě Univerzity Karlovy to bude České vysoké učení technické v Praze, Česká zemědělská univerzita v Praze, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Národní zemědělské muzeum, Středisko společných činností AV ČR, Fyzikální ústav AV ČR, Knihovna AV ČR, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, Štefánikova hvězdárna, Hvězdárna Ďáblice, Ústav hematologie a krevní transfuze a Gymnázium Slaný.

Noc vědců na Univerzitě Karlově otevře panelová diskuze v budově Právnické fakulty na téma: Dochází planetě dech?

Pro návštěvníky UK bude připraven program v těchto prostorách:

Právnická fakulta UK: expozice vědy, experimenty, filmy, přednáškami, výstavami fotografií a originální uměleckou performancí;

Anatomický ústav 2. lékařské fakulty UK v Motole;

Chemický ústav Přírodovědecké fakulty UK na Albertově: společný program PřF a MFF;

Kampus Hybernská: program pro nejmenší návštěvníky, dílničky, workshopy, divadlo, koncert, program na ekologická témata.

Podrobný program přináší www.nocvedcu.cz

Foto: Luboš Wišniewski