7. října 2019

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství komentuje přednosta Otomar Kittnar

Ve Stockholmu dnes začal týden ve znamení udělování Nobelových cen. Tou letošní první byla cena za fyziologii a lékařství. Společně ji získali William G. Kaelin jun., sir Peter J. Ratcliffe a Gregg L. Semenza za to, že se jim podařilo identifikovat molekulární aparát, který reguluje aktivitu genů v reakci na různé hladiny kyslíku.

Podle Švédské akademie objev přináší zásadní význam pro fyziologii a je slibnou cestou pro nové strategie boje proti anémii, rakovině a mnoha dalším nemocem.

prof. MUDr. Otomar Kittnar, MBA, CSc.„Buňky lidského těla jsou schopné se adaptovat na změny prostředí včetně změn obsahu kyslíku. Letošní laureáti Nobelovy ceny za lékařství a fyziologii popsali mechanismy, které jsou za tyto adaptace zodpovědné. Klíčová je jednak identifikace genů, které na změnu obsahu kyslíku v prostředí reagují a spouštějí v buňkách uvedené adaptační pochody, a jednak identifikace mechanizmů těchto pochodů. To má mimořádný význam mimo jiné pro studium takto aktivovaných mutací, které pak v odpovědi na sníženou hladinu kyslíku vedou k rozvoji zhoubného nádorového bujení..,“

říká k letošní ceně prof. MUDr. Otomar Kittnar, MBA, CSc., přednosta Fyziologického ústavu 1. lékařské fakulty UK.

V následujících dnech budou následovat Nobelovy ceny také za fyziku, chemii, literaturu a mír, příští pondělí za ekonomii. Všichni laureáti převezmou ocenění na slavnostním večeru v Stockholmu a Oslu 10. prosince, v den úmrtí zakladatele ceny a vynálezce dynamitu Alfreda Nobela.

Text: Marcela Uhlíková

Datum: 7. 10. 2019