9. října 2019

Ve Všetatech byl otevřen památník Jana Palacha, studenta FF UK

Součástí památníku je rodný dům Jana Palacha i nová budova s multimediální expozicí. Podle ředitele Národního muzea Michala Lukeše je cílem památníku nejen připomenutí Palachova osudu, zároveň má návštěvníky motivovat k zamyšlení nad klíčovými událostmi naší historie.

Rodný dům byl předělán, prochází jím takzvaná hrana zla, která se symbolicky zastavuje o stůl, jenž je poctou Palachově rodině. Hranu tvoří velký kovový hranol. Okna budovy jsou zatemněná, ven lze nahlédnout jen malými špehýrkami, symbolizují oddělení rodiny od společnosti. Torzo schodů vede k pokoji Jana Palacha.

V druhé, nově postavěné části památníku, jsou autentické předměty, které měl s sebou Jan Palach 16. ledna na Václavském náměstí v Praze ve chvíli, kdy se zapálil. Jsou zde i multimediální obrazovky s historickými fakty a souvislostmi. V expozici je také posmrtná maska Jana Palacha vytvořená sochařem Olbramem Zoubkem a jím vytvořená socha zvaná Jan. Každý návštěvník také projde pod vlajkou, kterou bylo tělo Jana Palacha po smrti přikryté.

Zatím bude památník pro veřejnost otevřený šest dnů v týdnu kromě pondělí a zdarma. Po několika týdnech Národní muzeum provoz vyhodnotí a případně přizpůsobí zimní sezoně, od jara se opět počítá se šesti dny v týdnu. Pro školy a skupiny je připravený objednávkový systém a především různé tematické vzdělávací programy zaměřené nejen na Palacha a jeho dobu.

Opuštěný Palachův rodný dům, který byl postaven v roce 1929, koupilo Národní muzeum v roce 2014. Otevření památníku bylo původně plánováno na srpen, kvůli stavebním komplikacím a pozdější dodávce některých komponentů bylo odloženo. Náklady na vznik památníku dosáhly zhruba dvou desítek milionů korun.

Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Palach se upálil v roce 1969 na protest proti rezignaci lidí na vývoj společnosti po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Foto: Luboš Wisniewski

ALIANCE UK