• Aktuality

Aktuality


15. října 2019

Právnická fakulta spustila aplikaci a web jaktrestame.cz

Nová aplikace a webová stránka jaktrestame.cz v přehledné formě představuje agregované statistiky o ukládání trestů v České republice. Využití dat se v poslední době stalo běžnou součástí rozhodování v mnoha oborech, a je tak přirozené, že se větší zájem o data objevuje i v oblasti ukládání trestů. Aplikace jaktrestame.cz je tak prvním krokem, který v graficky srozumitelné podobě přináší informace o ukládání trestů v České republice.


Na webové stránce a v aplikaci lze najít řadu informací o ukládání trestů v České republice. V první řadě aplikace nabízí souhrnné statistiky o uložených trestech, počtu odsouzených, typů uložených trestů a jejich délce. Samotná aplikace je doplněna o několik textů, které přiblíží úskalí ukládání trestů nebo vysvětlí, proč bychom (ne)měli lpět na zvýšení trestních sazeb.


Hlavní částí projektu je však samotná aplikace, jakýsi „ukazatel trestů“. Je možné si zvolit libovolný trestný čin od vraždy (§ 140 TZ) po projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka (§ 404 TZ), a dále specifikovat například předchozí trestní minulost, souběh s jiným trestným činem či pohlaví pachatele. Aplikace zobrazí graf, který ukazuje, jak byli za stejně definované trestné činy v minulosti odsouzeni jiní pachatelé. Rozdělení druhů trestů za podobné trestné činy má spíše informativní charakter a předkládá škálu trestání, kterou si praktici mohou spojit s okolnostmi případu. Aplikaci však nelze brát jako jedinou směrodatnou při ukládání trestů.


Projekt vznikl ve spolupráci skupiny doktorandů z Univerzity Karlovy a datových novinářů serveru iROZHLAS.cz. Ti všichni se zajímají o ukládání trestů a věří, že nové technologie nám mohou pomoci i v oblasti justice. Zkušenost s podobnými projekty mají v Kanadě, Austrálii či ve Skotsku. Autoři od projektu očekávají větší transparentnost a snad i snížení těch největších extrémů při ukládání trestů. Projekt byl podpořen Nejvyšším státním zastupitelstvím a Ministerstvem spravedlnosti ČR.

Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208


ALIANCE UK


Jak k nám