4. listopadu 2019

Historická medaile UK pro divadlo Semafor

Rektor Tomáš Zima v neděli ocenil Historickou medailí Univerzity Karlovy divadlo Semafor, které slaví 60. výročí založení. Pamětní medaili za významný přínos k rozvoji české kultury převzali herec a jeden ze zakladatelů divadla Semafor Jiří Suchý a dcera druhého ze zakladatelů Jiřího Šlitra paní Dominika Křesťanová.

Divadlo SEMAFOR (SEdm MAlých FORem) založili Jiří Suchý a Jiří Šlitr v roce 1959 a po první premiéře hry Člověk z půdy se z něj takřka přes noc stal hudební a divadelní fenomén. Díky originalitě tvorby dvojice Jiří Suchý a Jiří Šlitr, jejichž mnohé písně se staly evergreeny, nemělo divadlo za minulého režimu na růžích ustláno, přesto vydrželo šedesát let a jeho zakladatel ještě v osmaosmdesáti letech vystupuje skoro denně na jevišti.

Nakladatelství Karolinum vydalo v letech 1999 až 2005 dvacetisvazkovou Encyklopedii Jiřího Suchého. První svazek vyšel u příležitosti 40. výročí vzniku divadla Semafor v roce 1999, poslední pak v roce 2005. Encyklopedie tehdy shrnula autorovu padesátiletou tvorbu pro divadlo, rozhlas, film i televizi.

Text: Jiří Novák

Foto: René Volfík