25. února 2020

Koronavirus - doporučení + situace v Itálii

Nákaza koronavirem se v posledních dnech začala šířit i v Itálii, především v oblastech Benátska a Lombardie. Čeští studenti a zaměstnanci, kteří v oblasti působí, by po návratu do ČR měli zůstat dva týdny v domácí karanténě.

Z Itálie se nyní vrací celkem 15 studentů Univerzity Karlovy a dalších 20 by naopak mělo do Itálie vyjet. Tři studenti UK jsou v Itálii na celý rok a předčasně se zatím vracet nechtějí. Aktuální doporučení je, aby studenti (čeští i zahraniční), kteří byli rezidenti v postižených oblastech (tj. nejen projížděli) po příjezdu do ČR dodrželi 14 denní karanténu. Pokud jde o české studenty, kteří mají možnost volby, přednostně by ji měli strávit doma, např. u rodičů, ne na koleji.

V souvislosti s aktuální světovou epidemií koronaviru věnujte pozornost přiloženým informacím „Informace k opatřením k zamezení šíření nákazy koronovariem“ a „Doporučení pro cestovatele: epidemie vyvolaná novým typem koronaviru 2019-nCoV“. Dbejte prosím pokynů v nich obsažených v zájmu zachování svého zdraví i zdraví vašeho okolí.

Rozhodnutí Hygienické stanice hl. m. Prahy

V pátek 7. února pak Univerzita Karlova obdržela Rozhodnutí Hygienické stanice hl.m. Prahy vydané v souvislosti s nebezpečím vzniku epidemie koronavirem (2019-nCoV) .

Toto Rozhodnutí bylo neprodleně distribuováno napříč Univerzitou Karlovou, na vedení fakult a součástí, k rukám tajemníků apod.

Rozhodnutí ke stažení zde

Doporučení Akademického senátu Univerzity Karlovy

AS UK doporučuje studentům nebo pracovníkům UK, kteří přicestují z Číny nebo se dostali do úzkého kontaktu s osobami nakaženými novým koronavirem, aby i v případě, že u nich nejsou žádné příznaky onemocnění, na dobu 2 týdnů omezili sociální kontakt, zdržovali se doma a neúčastnili se výuky nebo práce na univerzitě.

AS UK doporučuje děkanům všech fakult UK, aby na potřebnou dobu:

– dotyčným studentům udělili studijní volno;

– dotyčným pracovníkům nařídili pracovní volno, které bude posuzováno jako překážka v práci na straně zaměstnavatele podle § 208 Zákoníku práce.

Studenti mohou kontaktovat příslušné studijní oddělení a zaměstnanci příslušné personální oddělení dané součásti UK.