24. března 2020

Nabídka a poptávka dobrovolnické pomoci

V současnosti vzniká mnoho iniciativ pro organizování dobrovolnické pomoci, jak v rámci pomoci sousedům, tak také pro podporu poskytovatelům zdravotnických, sociálních či pečovatelských služeb. Univerzita Karlova se také zapojila do této pomoci. Děkujeme vám za vaši ochotu, za vaše nasazení a za vaši solidaritu s ostatními.

Pomoc pro zdravotnická zařízení

Pomoc pro zařízení, poskytující sociální či pečovatelské služby

Pro ostatní studenty, zaměstnance a členy klubu Alumni vznikla databáze nabídky dobrovolnické pomoci. Očekáváme, že by tito dobrovolníci mohli být k dispozici dle požadavků městských úřadů, poskytovatelů sociální či pečovatelské péče. Další možností je například péče o obyvatele v karanténě, hlídání dětí, péče o klienty momentálně uzavřených denních stacionářů a podobně. Zatím sbíráme hlavně kontakty na dobrovolníky, ochotné pomoci – očekáváme, že poptávka od institucí začne nabíhat postupně.

• Prosíme, pokud máte čas a kapacitu v této náročné době pomoci druhým, zde je formulář pro evidenci Vaší nabídky dobrovolnické pomoci (přihlášení je přes CAS): formulář (k zobrazení formuláře je potřeba přihlásit se přes e-mail: číslo_osoby@cuni.cz, např. 12345678@cuni.cz).

• Zde je formulář pro nezdravotnické instituce (poskytující např. sociální či pečovatelské služby), poptávající dobrovolníky: formulář

Dobrovolnickou činnost studentů nezdravotnických oborů koordinuje Centrum Carolina, kam se také můžete obracet se svými dotazy.

Pomoc s hlídáním dětí pracovníků ve zdravotnictví

Webovou stránku https://chcipohlidat.cz/ vytvořila skupina členů Studentského spolku Agora. Agora působí na Pedagogické fakultě UK a sdružuje proaktivní studenty, budoucí i současné učitele. Původně stránky vznikly jako pomoc pro zdravotníky FN Motol na výzvu pana ředitele a pana děkana 2. LF UK, nyní nabízejí pomoc pracovníkům ve zdravotnictví po celé ČR.

Moc děkujeme za Vaši nabídku pomoci

Daruj roušku

Ve vrátnici Karolina na Ovocném trhu 560/5 vzniklo ve spolupráci s Divadlem Dvě na třetí odběrné místo pro darování roušek, více viz zde. Roušky lze poslat i poštou.

Univerzita Karlova spolupracuje s platformou "SousedskáPomoc.cz"

V souvislosti s epidemií COVID-19 přichází platforma SousedskáPomoc.cz s programem nabídky a poptávky dobrovolnické pomoci v akutních situacích, které v této době nastávají, a se kterými si naše společnost nemusí umět poradit standardními cestami. Univerzita Karlova proto poskytla této aktivitě prostory v Karolinu a rektor Tomáš Zima převzal nad projektem záštitu. „SousedskáPomoc.cz“ je především občanská iniciativa, ale zapojují se do ní i studenti a zaměstnanci naší nejstarší univerzity.

ZA SPRÁVNOST:

Mgr. Václav Hájek

Tiskový mluvčí UK

Další možnosti dobrovolnické pomoci mimo UK

Pomůžeme.si

Webová platforma Pomůžeme.si, která vznikla teprve minulý týden za účelem propojování dobrovolníků s organizacemi, které momentálně potřebují posily, roste každým dnem o stovky zájemců. V současné době jejich počet přesáhl 800 a jejich řady se rozrůstají každou hodinou. Přihlásit se jako dobrovolník nebo organizace, která shání pomocné síly, je možné na webových stránkách www.pomuzeme.si.

K Pomůžeme.si se může přihlásit kdokoliv a odkudkoliv, ať už jako dobrovolník, nebo jako organizace, která shání pomoc veřejnosti. V registračním formuláři navolíte základní údaje, jako například, ve které oblasti se nacházíte a co můžete nabídnout. Pomůžeme.si už vás poté propojí s vhodnými organizacemi v okolí.

Pomůžeme.si umí skrze zapojení organizací zprostředkovat pomoc také těm, kteří jsou kvůli karanténě izolovaní nebo je ovlivnilo uzavření škol. Jedná se tedy například o nemocné a starší lidi, pro které by nakažení mohlo mít fatální následky, nebo třeba o zdravotníky, kteří slouží dlouhé směny a kvůli zavření škol se jim nemá kdo postarat o děti.

ALIANCE UK