13. listopadu 2020

Nabídka a poptávka dobrovolnické pomoci

Podobně jako na jaře fungují na Univerzitě Karlově dobrovolnické iniciativy, které nabízejí pomoc organizacím či jednotlivcům, na něž negativně dolehla současná situace.

Pomoc pro zdravotnická zařízení

Studenti zdravotnických oborů se organizují dle své domovské fakulty:

Zde jsou kontakty pro pro poptávku zdravotnických zařízení:

• 1: LF:

• 2. LF:

• 3.LF:

• LF Plzeň:

• LF Hradec Králové:

Pomoc pro zařízení, poskytující sociální či pečovatelské služby a pedagogická činnost

Pro ostatní studenty, zaměstnance a členy klubu Alumni byla znovu aktivována databáze nabídky dobrovolnické pomoci. Na jaře dobrovolníci vypomáhali poskytovatelům sociální či pečovatelské péče, při hlídání dětí, doučování osobně či online, při kompletaci obličejových štítů, jako administrativní výpomoc při testování na Covid a podobně – obdobnou poptávku očekáváme i nyní.

• Prosíme, pokud máte čas a kapacitu pomoci druhým, zde je formulář pro evidenci Vaší nabídky dobrovolnické pomoci; přihlášení je přes CAS: formulář (k zobrazení formuláře je potřeba přihlásit se přes e-mail: číslo_osoby@cuni.cz, např. 12345678@cuni.cz; pokud byste s přihlášením měli problémy, napište prosím na: ).

• Zde je formulář pro nezdravotnické instituce (poskytující např. sociální či pečovatelské služby), poptávající dobrovolníky: formulář

Dobrovolnickou činnost studentů nezdravotnických oborů koordinuje Centrum Carolina, kam se také můžete obracet se svými dotazy.

• Studenti ETF se mohou zapojit přímo zde.

• Pro studenty FHS je určena tato výzva zde.

• Studenti PedF (a nejen oni) se mohou zapojit přímo do pedagogických aktivit zde.

Další odkazy na zapojené iniciativy a fakulty budeme průběžně doplňovat.

Moc děkujeme za Vaši nabídku pomoci.

Darování plazmy od osob, které prodělaly Covid-19

Nemocnice a hematologické ústavy hledají dárce plazmy z řad těch, kteří prodělali infekci Covid-19. Plazma těchto dárců, která obsahuje protilátky pro Covid-19, se používá při léčbě osob s těžkým průběhem infekce Covid-19.

Podmínky pro darování jsou:

• Prodělaná nemoc COvid-19 s teplotami alespoň 38°C

• Úplné uzdravení z této nemoci

• Uplynutí doby alespoň 14 dní od uzdravení

• Darování není otevřené pro ženy, které kdykoli v minulosti prošli těhotenstvím

• Darování není otevřené pro osoby, které prodělaly transfuzi krve kdykoli v minulosti

Univerzita Karlova spolupracuje s platformou "SousedskáPomoc.cz"

V souvislosti s epidemií COVID-19 přichází platforma SousedskáPomoc.cz s programem nabídky a poptávky dobrovolnické pomoci v akutních situacích, které v této době nastávají, a se kterými si naše společnost nemusí umět poradit standardními cestami. Univerzita Karlova proto poskytla této aktivitě prostory v Karolinu a rektor Tomáš Zima převzal nad projektem záštitu. „SousedskáPomoc.cz“ je především občanská iniciativa, ale zapojují se do ní i studenti a zaměstnanci naší nejstarší univerzity.