• Aktuality

Aktuality

2. dubna 2020

Univerzita Karlova v programu ERC CZ získala tři prestižní granty

Vědci Univerzity Karlovy si připsali další významný úspěch. V soutěži ERC CZ pořádané Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, která je určena pro vynikající vědecké projekty, obdrželi její zástupci celkem tři granty. Jedná se o největší počet ze všech tuzemských vysokých škol.


Ocenění si odnášejí Marek Stibal z Přírodovědecké fakulty, Zdeněk Dvořák z Matematicko-fyzikální fakulty a Alessandro Testa z Fakulty sociálních věd.


Mgr. Marek Stibal, Ph. D. z PřF obdržel pětiletý ERC CZ Consolidator Grant ve výši 58 milionů korun na zkoumání tání grónského ledovce a následné uvolňování metanu, které by mohlo být velkým problémem vzhledem k celkovému globálnímu oteplování.


Doc. Mgr. Zdeněk Dvořák, Ph. D. z MFF získal rovněž ERC CZ Consolidator Grant za projekt s názvem Algoritmy a složitost v rámci a nad omezenou expanzí. Na jeho řešení obdržel přes 7 miliónů korun. Zdeněk Dvořák působí na Informatickém ústavu Univerzity Karlovy, jehož hlavní náplní je výzkum v oblasti teoretické informatiky.


Dr. Alessandro Testa z FSV obdržel ERC CZ Starting Grant za projekt s názvem The Re-Enchantment of Central-Eastern Europe. Na jeho řešení získal přes 12 miliónů korun. Jeho projekt je ukotven v tradici kritické a historické antropologie náboženských vyznání a praktik ve střední a východní Evropě po roce 1989 a je postaven na použití historiografických a etnografických metod. Jedná se o první takto prestižní grant udělený humanitnímu projektu na UK.


„Mám nesmírnou radost, že tři zástupci Univerzity Karlovy uspěli v grantovém řízení ministerstva školství a obdrželi významnou finanční podporu na rozvoj vědeckých projektů. Jedná se o velmi kvalitní vědecké projekty, které byly vysoce hodnoceny i na evropské úrovni. To, že naše univerzita uspěla s největším množstvím žádostí, je pro mě dalším pozitivním signálem, že věda na UK je kvalitní a její zástupci se dokáží prosadit v silné konkurenci, která ve vědě panuje jak v zahraničí, tak na domácí půdě“, uvedl rektor UK Tomáš Zima.Program ERC CZ je určen na podporu kvalitních vědeckých projektů předložených do některé z výzev Evropské výzkumné rady. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR v aktuální páté výzvě podpořilo všech 8 projektů celkovou částkou bezmála 277 milionů korun.


Kompletní výsledky 5. veřejné soutěže (MŠMT):


ZA SPRÁVNOST:

Mgr. Václav Hájek

Tiskový mluvčí UK

Odbor vnějších vztahů


Tisková zpráva (ke stažení)Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208


Jak k nám